Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: κερδος ενισχυτη LM833

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι ενας inverting op-amp, οπως φαινεται ενα σχημα στα λινκ που εβαλες, με τασεις τροφοδοσιας +/-5v , Ri/Rf= 10ΚΩ /10ΚΩ, με τασεις εισοδου mv-volts και οι δυο εξοδοι του LM833 συνδεονται σε ενα Arduino και μετατρεπονται απο τον ADC σε ψηφιακα σηματα.

    τωρα τι να σου πω για τα σηματα εισοδου? βλεποντας με τον παλμογραφο βλεπω διαφορες τιμες παλμων οποτε και στην εξοδο του ενισχυτη αρα και στο προγραμμα στο arduino οποτε ελπιζω να λειτουργουν και οι δυο PMT tubes.

    απλα για να το τεσταρω θα πρεπει να κανω προγραμμα που "ταιριαζει" τους παλμους με τα ισοτοπα .

    digital signal processing
    Αυτό που σου ανέφερε κι ο Κλίκ. Επίσης αν έχεις και αρνητική τάση στο σήμα σου (κάτω από το μηδέν) τότε θα πρέπει να ανεβάσεις κατά 2,5Volts όλο σου το σήμα (μπορεί να γίνει ταυτόχρονα στον LM833 με την ενίσχυση). Από εκεί και πέρα θα αντιμετωπίσεις το σήμα σου ως εξής για τιμές από 0 έως 511 θα είναι αρνητικό και για τιμές από 513 έως 1023 θα είναι θετικό (προφανώς το 512 θα είναι το "0". Για να μη χάσεις πληροφορία στο αναλογικό σήμα θα πρέπει να ενισχύσεις τόσο ώστε το σήμα σου να μην ξεφεύγει από τις τάσεις τροφοδοσίας. Πχ: (αν Α το κέρδος σου και Vin το σήμα εισόδου, τότε θα πρέπει 2,5+A*Vin < 5 , αυτό συνεπάγεται και τη γνώση του μέγιστου πλάτους του σήματος εισόδου σου.

    Πρακτικά: αν το σήμα σου μεταβάλλεται μεταξύ -0,10V και +0,12V τότε θα πρέπει να προσθέσεις 2,5Volts DC (μπορείς να τα παρεις με έναν διαιρέτη τάσης δύο ίσων αντιστάσεων από την πηγή τροφοδοσίας +5Volts) και να υπολογίσεις ένα κέρδος ίσο ή μικρότερο από 2,5/0,12=20.Οπότε, στην έξοδο του ενισχυτή σου θα έχεις μια τάση που θα κυμαινέται από 0,5Volts έως 4,9Volts.
    Αν είσαι πολύ σίγουρος για τη διακύμανση της τάσης εισόδου τότε μπορείς με την κατάλληλη DC τάση και τις κατάλληλες αντιστάσεις να την κεντράρεις ακριβώς στη μέση ώστε να εκμεταλλευτείς όλο το εύρος του A/D.Άρα, με 10ΚΩ αντίσταση στην είσοδο θα πρέπει να βάλεις το πολύ μια αντίσταση ίση με 200KΩ στην ανάδραση.Μην ξεχάσεις ότι θα πρέπει να έχεις μια κοινή τάση αναφοράς (γείωση) για τον Μ/Ε και τον τελεστικό.
    Το "-" στον τύπο σου δείχνει την αντιστροφή της τάσης εξόδου σε σχέση με την έξοδο.

    Ρίξε και στο συννημένο μια ματιά.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να λαβεις υποψη σου την αντιστροφη της τασης εξοδου. Το arduino ισως να περιμενει θετικη ταση στα adc ( δεν εχω ασχοληθει με arduino).
    εννοειται και θελει αναστροφη τασης την οποια και κανω , ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου ανέφερε κι ο Κλίκ. Επίσης αν έχεις και αρνητική τάση στο σήμα σου (κάτω από το μηδέν) τότε θα πρέπει να ανεβάσεις κατά 2,5Volts όλο σου το σήμα (μπορεί να γίνει ταυτόχρονα στον LM833 με την ενίσχυση). Από εκεί και πέρα θα αντιμετωπίσεις το σήμα σου ως εξής για τιμές από 0 έως 511 θα είναι αρνητικό και για τιμές από 513 έως 1023 θα είναι θετικό (προφανώς το 512 θα είναι το "0". Για να μη χάσεις πληροφορία στο αναλογικό σήμα θα πρέπει να ενισχύσεις τόσο ώστε το σήμα σου να μην ξεφεύγει από τις τάσεις τροφοδοσίας. Πχ: (αν Α το κέρδος σου και Vin το σήμα εισόδου, τότε θα πρέπει 2,5+A*Vin < 5 , αυτό συνεπάγεται και τη γνώση του μέγιστου πλάτους του σήματος εισόδου σου.

    Πρακτικά: αν το σήμα σου μεταβάλλεται μεταξύ -0,10V και +0,12V τότε θα πρέπει να προσθέσεις 2,5Volts DC (μπορείς να τα παρεις με έναν διαιρέτη τάσης δύο ίσων αντιστάσεων από την πηγή τροφοδοσίας +5Volts) και να υπολογίσεις ένα κέρδος ίσο ή μικρότερο από 2,5/0,12=20.Οπότε, στην έξοδο του ενισχυτή σου θα έχεις μια τάση που θα κυμαινέται από 0,5Volts έως 4,9Volts.
    Αν είσαι πολύ σίγουρος για τη διακύμανση της τάσης εισόδου τότε μπορείς με την κατάλληλη DC τάση και τις κατάλληλες αντιστάσεις να την κεντράρεις ακριβώς στη μέση ώστε να εκμεταλλευτείς όλο το εύρος του A/D.Άρα, με 10ΚΩ αντίσταση στην είσοδο θα πρέπει να βάλεις το πολύ μια αντίσταση ίση με 200KΩ στην ανάδραση.Μην ξεχάσεις ότι θα πρέπει να έχεις μια κοινή τάση αναφοράς (γείωση) για τον Μ/Ε και τον τελεστικό.
    Το "-" στον τύπο σου δείχνει την αντιστροφή της τάσης εξόδου σε σχέση με την έξοδο.

    Ρίξε και στο συννημένο μια ματιά.
    καταρχας,

    το σχημα που επισυναπτω με τα 3 πρωτα τρανζιστορ, που κανουν ενισχυση, λεω να το κανω με τον τελεστικο (αν ειναι ευκολο πειτε μου). κρατώντας τις τασεις τροφοδοσιας +3,8v to -9v αφεινοντας το decoupling 100k/10pf και αντιστρεφοντας το σημα στον δευτερο τελεστικο . (εκτος και αν γινεται αναστροφη και ενισχυση ταυτοχρονα {που γινεται αλλα...} αλλα θα πρερπει να εχω στην αναδρραση παραλληλα πυκνωτη και αντισταση, το εχω δει σε σχημα που λεει οτι λειτουργουν ετσι για να παραγει παλμους σωστα).

    counter.JPG
    dc/dc isolated power supply +/-5v , θα μπορουσα να παραξω τις τασεις?. ΔΕν ξερω τι μεγεγθος τασης θετικη και αρνητικη μορω να εχω οποτε θελω να παρω σιγουρα τις δεδομενες στο σχημα +3,8v και -9v .

    για αρνητικη ταση εχω σε αυτην την πλακετα τον MC34063, οποτε αν δεν γινεται με τον +/-5v isolated παιρνω απο εκει.

    οι δυο λυχνιες-σηματα αυτων θα τις εχω σε ξεχωριστους τελεστικους οποτε το σχημα που ανεβασες δεν χρειαζεται η R2 (σορρυ αν κανω λαθος για την R2).

    και οι τασεις - παλμοι εξοδου θελω να ειναι 0-5v γιατι ειναι τα ορια του ADC του arduino

    TI ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 21-11-16 στις 09:23

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Γιάννη κάτσε να διαβάσεις βασικά ηλεκτρονικά! Δεν είναι δυνατόν να μην ξέρεις τα βασικά και να θέλεις να ασχολείσαι με nuclear electronics που συνδυάζουν τα πάντα στα ηλεκτρονικά και συνέχεια να δημιουργείς νέα θέματα για την ίδια κατασκευή.
    Προτείνω να πάρεις ένα
    Malvino (υπάρχει και στα Ελληνικά) ή ένα Electronic Devices and circuit theory του Boylestad (προσωπικά θα προτιμούσα Μαλβίνο που νομίζω έχει περισσότερα πράγματα) και
    να τα συνδιάσεις με The Art of Electronics

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (21-11-16), nio-4- (21-11-16)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη κάτσε να διαβάσεις βασικά ηλεκτρονικά! Δεν είναι δυνατόν να μην ξέρεις τα βασικά και να θέλεις να ασχολείσαι με nuclear electronics που συνδυάζουν τα πάντα στα ηλεκτρονικά και συνέχεια να δημιουργείς νέα θέματα για την ίδια κατασκευή.
    Προτείνω να πάρεις ένα
    Malvino (υπάρχει και στα Ελληνικά) ή ένα Electronic Devices and circuit theory του Boylestad (προσωπικά θα προτιμούσα Μαλβίνο που νομίζω έχει περισσότερα πράγματα) και
    να τα συνδιάσεις με The Art of Electronics

    chip,
    - αν γνωριζα τα ηλεκτρονικα δεν θα χρειαζοταν να κανω θεματα σε αυτο τον ιστοτοπο.
    - επισης, υπαρχει και κατηγορια για αρχαριους που σημαινει οτι μπορει να δεχτει και εμενα ο ιστοτοπος, αν κανω λαθος πες μου.
    - αν μπορουσες να θυμηθεις , οπως εκανες με το κυκλωμα, η να δεις μεσες ακρες τα ερωτηματα-θεματα που θετω θα εβλεπες οτι ιδικα σε αυτο θελω να κανω αλλαγες - δες το σαν εξασκηση μου στα ηλεκτρονικα- επανω σε αυτο το κυκλωμα.
    εχω διαφορετικες απορριες καθε φορα.

    το να διαβασω μια τετοια υλη που μου προτινεις απαιτει να αφιερωσω πολυτιμο ελευθερο χρονο που δεν εχω διαθεσιμο, ασε που θα εχω καποιες ερωτησεις παλι απο την θεωρια στην πραξη οπως ολοι .

    πολλες ερωτησεις ειναι για επιβεβαιωση των αποψεων μου.

    οπως γνωριζεις πολυ καλυτερα απο μενα , ειναι δεδαλωδης ο κλαδος της ηλεκτρονικης για το τι θα πρεπει να επιλεξω .. π.χ. οπως προσπαθουσαμε με τον FILMAN να υπολογισουμε τον mc34063 για αρνητικη ταση και φαγαμε 2 σελιδες για υπολογισμους και δεδομενα.

    φυσικα εγω θελω γενικοτητες και παραποπες με λινκ για τυπους τιποτα ιδιαιτερο τιποτα εξιδικευμενο τιποτα παραπανω απο πειραματικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πρακτικά: αν το σήμα σου μεταβάλλεται μεταξύ -0,10V και +0,12V τότε θα πρέπει να προσθέσεις 2,5Volts DC (μπορείς να τα παρεις με έναν διαιρέτη τάσης δύο ίσων αντιστάσεων από την πηγή τροφοδοσίας +5Volts) και να υπολογίσεις ένα κέρδος ίσο ή μικρότερο από 2,5/0,12=20.Οπότε, στην έξοδο του ενισχυτή σου θα έχεις μια τάση που θα κυμαινέται από 0,5Volts έως 4,9Volts.
    το σημα εχει καθαρα αρνητικες τιμες.

    ενα δεν καταλαβα, γιατι να δωσω εξτρα ταση οπως στο σχημα που ανεβασες ?
    το κερδος δεν κανει αυτην την δουλεια?? να ανυψωνει την ταση- να διαμορφωνει το πλατος τασης-?
    (τα ορια τασεων εξοδου παλμων ειναι 0-5v, επιλεγονται λογο του adc-arduino)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σημα εχει καθαρα αρνητικες τιμες.

    ενα δεν καταλαβα, γιατι να δωσω εξτρα ταση οπως στο σχημα που ανεβασες ?
    το κερδος δεν κανει αυτην την δουλεια?? να ανυψωνει την ταση- να διαμορφωνει το πλατος τασης-?
    (τα ορια τασεων εξοδου παλμων ειναι 0-5v, επιλεγονται λογο του adc-arduino)
    Σκέψου λίγο τι θα γίνει αν ενισχύσεις κατά 15 φορές μία θετική τάση (πχ 500mV) σε έναν αναστρέφων τελεστικό ενισχυτή...
    Τελειώνει η 2η σελίδα του thread κι ακόμη δεν έχω καταλάβει μεταξύ ποιων τιμών "παίζει" η τάση εισόδου σου...

    Κάντο σε σχεδιάγραμμα (οριζόντιος άξονας χρόνος, κάθετος τάση, στη μέση το 0). Κάντο όσο πρόχειρα μπορείς μόνο σημείωσε πάνω τις ακραίες τιμές (ή τις μέγιστες που πιθανολογείς ότι θα έχεις). (βλέπε συννημένο)

    Οι ενιχυτές ενισχύουν και τις θετικές τάσεις και τις αρνητικές. Αυτό που σου προτείνω είναι να ενισχύσεις ώστε το μέγιστο να πιάσει 2,5Volts και μετά να προσθέσεις +2,5volts έτσι ώστε το σήμα σου ενισχυμένο να εμφανιστεί μεταξύ 0 και 5 volts... (Το κέντρο στον AD του arduino θα είναι το 512 και θα αντιστοιχεί σε "0" πραγματικά volts.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg test.JPG (28,4 KB, 12 εμφανίσεις)

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (22-11-16)

  10. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    σε καμία περίπτωση δεν είπα οτι δεν πρέπει να γράφεις στο ηλεκτρονικά.... αλλά αρχάριο θα πω κάποιον που αρχίζει με ένα arduino και θέλει να παίξει με βηματικούς Lcd, αισθητήρες θερμοκρασίας κλπ... όχι με κάποιον που θέλει να παίξει με φωτοπολλαπλαστιαστές..

    ξέρεις είναι σα να μπάινεις σε ένα φορουμ μηχανολογίας και να λες οτι είσαι αρχάριος αλλά θέλεις να σχεδιάσεις και να κατασκευάσεις τη μηχανή ενός μικρού πυραύλου με υγρά καύσιμα αλλά δεν ξέρεις και δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις θερμοδυναμική, στροβυλομηχανές, αντοχή υλικών, στοιχεία μηχανών, ρευστομηχανική κλπ.....

    σκέψου πόσο καιρό ασχολείσαι με αυτό το θέμα και θα καταλάβεις οτι σε αυτό το χρόνο θα μπορούσες να είχες διαβάσει πάρα πολλά πράγματα... αν όχι ολόκληρα τα αντίστοιχα βιβλία τουλάχιστον τα κεφάλαια που σε ενδιαφέρουν...

    ξέρεις μου ακούγεται κάπως το οτι δεν έχω όρεξη/χρόνο να διαβάσω 20 σελίδες ενός κεφαλαίου αλλά ασχολούμε με Nuclear electronics και παρακαλώ αντί να διαβάσω 20 σελίδες καθείστε να γράψετε 3-4 σελίδες για να μου εξηγήσετε το πρόβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (22-11-16), nio-4- (22-11-16)

  12. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε καμία περίπτωση δεν είπα οτι δεν πρέπει να γράφεις στο ηλεκτρονικά.... αλλά αρχάριο θα πω κάποιον που αρχίζει με ένα arduino και θέλει να παίξει με βηματικούς Lcd, αισθητήρες θερμοκρασίας κλπ... όχι με κάποιον που θέλει να παίξει με φωτοπολλαπλαστιαστές..

    ξέρεις είναι σα να μπάινεις σε ένα φορουμ μηχανολογίας και να λες οτι είσαι αρχάριος αλλά θέλεις να σχεδιάσεις και να κατασκευάσεις τη μηχανή ενός μικρού πυραύλου με υγρά καύσιμα αλλά δεν ξέρεις και δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις θερμοδυναμική, στροβυλομηχανές, αντοχή υλικών, στοιχεία μηχανών, ρευστομηχανική κλπ.....

    σκέψου πόσο καιρό ασχολείσαι με αυτό το θέμα και θα καταλάβεις οτι σε αυτό το χρόνο θα μπορούσες να είχες διαβάσει πάρα πολλά πράγματα... αν όχι ολόκληρα τα αντίστοιχα βιβλία τουλάχιστον τα κεφάλαια που σε ενδιαφέρουν...

    ξέρεις μου ακούγεται κάπως το οτι δεν έχω όρεξη/χρόνο να διαβάσω 20 σελίδες ενός κεφαλαίου αλλά ασχολούμε με Nuclear electronics και παρακαλώ αντί να διαβάσω 20 σελίδες καθείστε να γράψετε 3-4 σελίδες για να μου εξηγήσετε το πρόβλημα...
    την ημιμαθεια που εχω στα ηλεκτρονικα δεν την καλυπτουν 20 σελιδες !!! την εχω δει στα μαθηματικα την ολη φαση και ναι ειναι επιπονη και χρονοβορα.
    Επισης ι βγαινουν πολλα ερωτηματα...
    ευχαριστω πολυ για το χρονο σας παντος για οτι λετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου λίγο τι θα γίνει αν ενισχύσεις κατά 15 φορές μία θετική τάση (πχ 500mV) σε έναν αναστρέφων τελεστικό ενισχυτή...
    Τελειώνει η 2η σελίδα του thread κι ακόμη δεν έχω καταλάβει μεταξύ ποιων τιμών "παίζει" η τάση εισόδου σου...

    Κάντο σε σχεδιάγραμμα (οριζόντιος άξονας χρόνος, κάθετος τάση, στη μέση το 0). Κάντο όσο πρόχειρα μπορείς μόνο σημείωσε πάνω τις ακραίες τιμές (ή τις μέγιστες που πιθανολογείς ότι θα έχεις). (βλέπε συννημένο)

    Οι ενιχυτές ενισχύουν και τις θετικές τάσεις και τις αρνητικές. Αυτό που σου προτείνω είναι να ενισχύσεις ώστε το μέγιστο να πιάσει 2,5Volts και μετά να προσθέσεις +2,5volts έτσι ώστε το σήμα σου ενισχυμένο να εμφανιστεί μεταξύ 0 και 5 volts... (Το κέντρο στον AD του arduino θα είναι το 512 και θα αντιστοιχεί σε "0" πραγματικά volts.
    θα σου ανεβασω φωτο του σηματος μου απο τον παλμογραφο κατευθειαν ετσι ωστε να βγαλλεις συμπερασματα

    επισης, ειχα πει οτι ειναι σηματα ΑΡΝΗΤΗΚΑ που θελω να γινουν θετικα
    πριν την ενισχυση κατευθειαν απο τον φωτοπολλαπλασιαση ταξεων mv
    και μετα την βαθμιδα της ενισχυσης με τα 3 τρανζιστορ μερικα βολτ ο ενας και ο αλλος μεχρι 1 βολτ

    δωσε μου λιγο χρονο ομως να δεις μονος σου ετσι ωστε να μην σου πω κατι που δεν στεκει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 12:34
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ SUB ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By dannykostas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 02:29
  4. ενισχυτη rf
    By jimlucky in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-11, 03:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας