Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Orange Pi PC

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή Orange Pi PC

    Βρηκα σ' αυτο το σαιτ αυτο http://www.banggood.com/Orange-Pi-PC...mds=mywishlist και μου εκανε εντυπωση η τιμη του.
    Μοιαζει σαν παραπλησιο του Raspberry με τα ιδια χαρακτηριστικα αλλα πολυ χαμηλοτερη τιμη.Λογικα θα ''φοραει'' οτι και το Raspberry Pi.
    Exει ασχοληθει κανεις η να ξερει κατι περισσοτερο να μας πει και αν αξιζει η αγορα του αντι Raspberry Pi!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Το έχει κάνει teardown ο Dave

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παίρνει του ρασμπερι τη διανομή ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Είδες το μέγεθος της μνήμης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Βγαινει σε διαφορες εκδοσεις με 512 μνημη και 1 γιγα.Το αντιστοιχο του Raspberry Pi Zero με 512 μνημη ειναι καπου στα 13€!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lakafitis
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Για εμένα δωσε κατι παραπάνω και παρε το raspberry pi το οποιο εχει και μεγάλη υποστηριξη απο την 'κοινότητα'. Το συγκεκριμένο θα σε παιδεψει πολύ για να το φέρεις στα μετρα σου , και η υποστηριξη του ειναι πολύ μικρή,

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Orange PI Lite

    μέχρι τώρα μόνο απογοήτευση έχω
    και διευκρινίζω

    Παρέλαβα 3 τεμάχια (1 = κανένα γι' αυτό που θέλω να κάνω) Ωραία συσκευασία γράφει και το url που θα κατεβάσεις και πως το λειτουργικό
    Εγώ ενδιαφέρομε ΜΟΝΟ για το android
    και ξεκινά η ταλαιπωρία
    α) το λινκ για να κατεβάσω το πρόγραμμα διαμόρφωσης και προετοιμασίας της κάρτα ΔΕΝ δουλεύει από το σημείο για την έκδοση lite αλλά δουλεύει από την έκδοση PC
    β) Το πρόγραμμα δεν έχει το κείμενο πάνω στα μπουτόν Ευτυχώς βλέπω τις φωτο από τις οδηγίες και εκτελώ στα τυφλά
    γ) Ξεκινά α μπουτάρει Κάνει κανένα λεπτό ΚΑΙ ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ τα μενού όλα είναι στα κινέζικα. Ευτυχώς που τα εικονίδια των ρυθμίσεων είναι το ίδιο και καταφέρνω να του βάλω ελληνικά
    δ) Τα εικονίδια στη πρώτη οθόνη ΔΕΝ ΚΆΝΟΥΝ απολύτως τίποτα ΟΥΤΕ σβήνουν ούτε μετακινούνται Ευτυχώς όσα εικονιδια έχει στις εφαρμογές παίζουν ( ο filler δηλαδή γιατί τα άλλα μου είναι άχρηστα)
    ε) το playstore που το έχει στην αρχική σελίδα ΔΕΝ παίζει
    στ) με τα ελληνικά ΔΕΝ έβλεπε την κάρτα και το στικ Άλλαξα σε αγγλικά και ξεστραβώθηκε Τώρα τα βλέπει και με ελληνικά

    το wifi δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα Θα δούμε αν παίζει
    δοκίμασα κάποια από τα προγράμματα που έχω ήδη έτοιμα και τα παίζει
    Μπουτάρει πολύ γρήγορα και σε αυτά που κάνει δεν κολλάει
    Έκανα εγγραφή στο forum για να θέσω ερωτήσεις και περιμένω να με αποδεκτούν

    Και οι δοκιμές συνεχίζονται
    *** στο rasberry που είχα δοκιμάσει το android ήταν απογοητευση

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (05-01-17), olddog (05-01-17)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παντως θελω να πω για το android 4+ οτι τα τεχνικα κειμενα της google αναφερουν οτι τα 512mb ram ειναι η χαμηλοτερη απαιτηση του λειτουργικου με τα 384+ να τα καταλαμβανει ο πυρηνας με αποτελεσμα μετα και τη φορτωση και των "εξτρα" του android να μην μενει καθολου ελευθερη μνημη για εφαρμογες. Πιστευω οτι κατω απο 1gb μνημη δεν ειναι εφικτο να εχουμε γρηγορο android και μην ξεχναμε οτι οι εφαρμογες ειναι java και χρειαζεται να τρεχει και η virtual machine στο παρασκηνιο. Νομιζω οτι ολα τα sbc ειναι περισσοτερο λειτουργικα με διανομες linux και ιδιαιτερα για εφαρμογες σε CLI και φυσικα με native εφαρμογες. Το GUI καταναλωνει κι αυτο αρκετη ram αλλα και επεξεργαστικη ισχυ.

    Στάλθηκε από το Vi8+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αυτές τις 2 ημέρες που το έχω, διάβασα σχεδόν όλο το forum
    και το συμπέρασμα που κατέληξα είναι ότι ανεξάρτητα πια συσκευή είναι ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ πρόβλημα με την έκδοση android που έχει ο κατασκευαστής.
    Διαβάζοντας όμως ανακάλυψα στο forum >android ενα τύπο που έχει φτιάξει μια έκδοση από το sdk του κατασκευαστή και απαλλαγμένη από την αρχική οθόνη (πρέπει να είναι ένα πρόγραμμα) + επιπλέον έχει αγγλικά και παίζει κανονικά
    Οταν λέω κανονικά εννοώ το wifi τα usb (και τα δύο) Θέλει υποχρεωτικά ψύκτρα στο cpu
    Παρατήρησα ότι είναι πιο αργό όταν έβαλα ελληνικά και γιαυτό το ξαναγύρισα στα αγγλικά
    Όλες οι εφαρμογές μου παίζουν
    το μόνο που βλέπω κατά προς το παρόν είναι ότι θέλει 32ΜΒ κάρτα γιατί το image είναι 16 και κατι

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Όταν λες αρχική οθόνη τι εννοείς?
    Αν εννοείς τον Launcher μπορείς να κατεβάσεις κάποιον άλλο και να τον ορίσεις ως default και να μην φορτώνει καν ο δικός του.
    Σε εκδώσεις όπως το MIUI μπορεί ορισμένες εφαρμογές να μην λειτουργούν (πχ οι αυτόματη αλλαγή των εικόνων στο lock screen) επειδή είναι συνδεδεμένες με τον launcher, αλλά δεν νομίζω να έχεις τέτοια θέματα. Έχει διάφορους που αλλάζουν γενικά την περιήγηση στις εφαρμογές, εμένα μ' αρέσει ο Trebuchet της Cyanogen Mod.
    Προσπάθησε να καθαρίσεις όσο μπορείς τις @@ της Google που δεν χρειάζεσαι, αν δεν ξέρεις ποιες εφαρμογές μπορεί να είναι χρήσιμες μπορείς να τις παγώσεις δοκιμαστικά αντί να τις πετάξεις τελείως. Έχει διάφορες εφαρμογές και για αυτό, εγώ είχα το Link2SD για άλλη δουλειά και το κάνει και αυτό στο free και με βολεύει.
    Επίσης πολύ δυνατό είναι το Greenify που καθαρίζει καλά την RAM και την κρατάει καθαρή από @@ που κάνουν autostart με το παραμικρό (google play services...)

    Τα 2 τελευταία προϋποθέτουν root, χωρίς root δεν είναι για πολλά πολλά, σε κινητό 512 RAM 4.4.4 πήγαινε μια χαρά με τα παραπάνω, αργούσε λίγο πχ το chrome θυμάμαι χαρακτηριστικά αλλά μόλις άνοιγε πήγαινε κομπλέ, στο opera δεν είχε θέμα, και 5άρι σήκωσε το θηρίο αλλά επειδή δεν χωρούσε το system ήθελε partition στην SD και class 10 που δεν είχα...

    *Άσχετο, Έλληνας είναι αυτός που βγάζει ακόμα τις αναβαθμίσεις του Android για Sony κινητά του 2010, έχει βγάλει και το 6άρι τώρα, να 'ναι καλά, μεγάλο αστέρι...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. orange pi lite
    By info@kalarakis.com in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-17, 21:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας