Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Υπεροδηγιση linear fm

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε το pll σου είναι ή όχι ρυθμιζόμενης ισχύος; Αν όχι, πρέπει να μειωθεί η ισχύς σε αυτή που απαιτεί το επόμενο στάδιο, δηλαδή στο 1W.
    Θεωρώντας ότι δεν είναι, ζητάς επομένως μείωση κατά 8,45098db, όπως έγραψε παραπάνω ο JOUN.
    Για την κατασκευή ενός Pi Attenuator (που θα επιφέρει αυτήν την εξασθένηση), θα χρειαστείς δύο αντιστάσεις των 116Ω και μία των 52Ω (http://chemandy.com/calculators/matc...calculator.htm).
    Οι πλησιέστερες τιμές είναι των 120Ω και 51Ω.
    Βέβαια, να ληφθεί υπόψη ότι οι τιμές των αντιστάσεων σπάνια ανταποκρίνονται στις ονομαστικές, οπότε θα υπάρχει και η ανάλογη απόκλιση στην εξασθένηση.

    edit
    Καλύτερα στη θέση της 51Ω να βάλεις 56Ω και των 120Ω να βάλεις 110Ω, επειδή στην πρώτη περίπτωση θα έχεις μείωση κατά 7,75db ενώ στη δεύτερη κατά 8,43db (πιο κοντά στο επιθυμητό).
    Ευχαρηστω πολυ το εφαρμωσα και ειδα 1.2 watt στη bert Tο πλλ ειναι ρυθμιζομενο απο displat αλλα δεν εχω προστασια και το μηχανιμα φευγει απο τα χερια μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Νομιζω ομως οτι ξεχνας το θεμα της ισχυος που μπορει να δεχτει ο εξασθενητης..Ποσα watt ειναι οι αντιστασεις που εβαλες;
    Αν δεν ειναι πανω απο 7W(δυσκολο να βρεις τοσο μεγαλη) δεν θα αντεξει πολυ..

    Ασχετο: δηλ στο aris52 το 52 ειναι το ετος γεννησης σου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    oxi Κωστα δεν ειναι βλαξ Ο κατασκευαστης του πομπου εγω δηλαδι ειμαι αρχαριος στα ηλεκτρονικα στο παρων δεν εχω αλλο πλλ ποu να βγαζη 1 watt Tωρα αυτο που ρωτησα ειναι αν μπορω ενδιαμεσα να χαμιλωσω την rf ωστε να μην καψω το τρανζιστορ Παιδια συνχωρεστε με αν ρωταω χαζα πραγματα προσπαθω να μαθω το χομπι μου Αλλιως με βλεπω για το καφενειο που δεν το γουσταρω και πολυ σαν συνταξιοτχος παππους που ειμαι
    δεν είναι για σένα και δεν ρωτάς χαζά πράγματα,συμφωνώ με τον liat...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω ομως οτι ξεχνας το θεμα της ισχυος που μπορει να δεχτει ο εξασθενητης..Ποσα watt ειναι οι αντιστασεις που εβαλες;
    Αν δεν ειναι πανω απο 7W(δυσκολο να βρεις τοσο μεγαλη) δεν θα αντεξει πολυ..

    Ασχετο: δηλ στο aris52 το 52 ειναι το ετος γεννησης σου;
    Επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια συνομοταξία με τον Νεκτάριο (ηλικιακά και από πλευράς γνώσεων, ή καλύτερα άγνοιας, με τα ηλεκτρονικά),
    η ισχύς των αντιστάσεων πρέπει να είναι όση η προς εξασθένηση ισχύς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Η ισχυς της sunt in πρεπει να ειναι τουλαχιστον 7W η καλυτερα 10W για να εχεις και ενα περιθωριο..
    Επειδη ομως δεν θα βρεις αντισταση 10w ανθρακα πρεπει να μπουν 5 αντιστασεις 620 Ω 2W παραλληλα στην εισοδο.
    Ετσι θα εχεις συνολικα 124Ω στην εισοδο και 10W ισχυ συνολικα.Στην εξοδο μπορεις να βαλεις μια αντισταση 120Ω 2W οπως ειπες.Θεωρητικα δεν θα υπαρχει τελεια προσαρμογη αφου απο την μια εχουμε 124Ω και απο την αλλη 120Ω αλλα αυτο ισχυει ετσι κι αλλιως λογω των ανοχων των αντιστασεων.

    Δεν εχω κανει κατι αναλογο αλλα πιστευω οτι ετσι ειναι..Αν κανω λαθος το πολυ πολυ να βαλεις να σου βγει ο εξασθενητης για περισσοτερη ισχυ απ'οτι χρειαζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Τουβλακια ειναι ζεστενονται λιγακι αλλα οταν τισ εβαλα πανω στην ψυχτρα του λινεαρ με παστα σιλικον ηρθανε στα ισια τους Παιδες ειμαι 57 ετων νεαρος Oταν λεω τουβλακια ενοω resistor 10 watt που ειχα διοτι οντως με 2 watt ανθρακα καιγανε και δουλευουν αψωγα τωρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris52 : 23-11-16 στις 22:06

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    ΟΧΙ ΝΕΚΤΑΡΙΕ!!
    Με τιποτα μην βαλεις τουβλακια!Εχουν μεσα συρμα το οποιο στις συχνοτητες αυτες αλλαζει παρα πολυ την αντισταση εισοδου του εξασθενητη με αποτελεσμα να εχεις παρα πολλα στασιμα.
    Βγαλτες αμεσως και μην το ξαναδουλεψεις αλλιως στην καλυτερη περιπτωση θα σου κλεινει το PLL απο προστασια στασιμων και στην χειροτερη θα σου καει το τρανζιστορ εξοδου.
    Ο σωστος τροπος ειναι να βαλεις παραλληλα αντιστασεις ανθρακα 2W για να πετυχεις την επιθυμητη ισχυ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ ΝΕΚΤΑΡΙΕ!!
    Με τιποτα μην βαλεις τουβλακια!Εχουν μεσα συρμα το οποιο στις συχνοτητες αυτες αλλαζει παρα πολυ την αντισταση εισοδου του εξασθενητη με αποτελεσμα να εχεις παρα πολλα στασιμα.
    Βγαλτες αμεσως και μην το ξαναδουλεψεις αλλιως στην καλυτερη περιπτωση θα σου κλεινει το PLL απο προστασια στασιμων και στην χειροτερη θα σου καει το τρανζιστορ εξοδου.
    Ο σωστος τροπος ειναι να βαλεις παραλληλα αντιστασεις ανθρακα 2W για να πετυχεις την επιθυμητη ισχυ.
    της βγαζω αμεσως και βαζω 5 των 2 watt 620 ωμ παραληαλα κιαι μια 120 ωμ εξοδο και σας λεω αποτελασμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Λοιπον θερμοκρασια αρκετη πανω στης αντιστασης η ισχυ που βλεπω με την bert ειναι περηπου στα 2 watt να πεξω λυγο με την αντισταση εξοδου ωστε να το φερω στο επιθυμιτο αποτελεσμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Nεκταριε συγγνωμη εκανα λαθος απο βιασυνη στην τιμη της αντιστασης εξοδου.
    Πρεπει να ειναι 56Ω οπως σου ειπαν παραπανω.Ετσι θα εισαι παλι στα 1.2W οπως και προηγουμενως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 300watt linear πτωση απο 200watt linear
    By radiobil in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 08:40
  2. 25 KW RF LINEAR AM
    By MASTER RF POWER in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-11, 01:08
  3. linear 5w
    By a14 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-11, 17:06
  4. linear a.m
    By FMTRIKALA in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-07, 21:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας