Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Διαμόρφωση ΑΜ σε Yaesu 897d

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά έκανες & το μετέτρεψες σε πυκνωτικό. Αν δεν έχει πρόβλημα το μικρόφωνο στα υπόλοιπα modes (FM & SSB) τότε δεν φταίει αυτό. Όταν έκανες τις δοκιμές στα βραχέα σε AM, δοκίμασες αν έβγαζε 25 W με αδιαμόρφωτο σήμα, δηλαδή σκέτο φέρον (carrier), σε φουλ ισχύ;
    Στα υπόλοιπα mode δεν υπάρχει πρόβλημα.Το φέρον αδιαμόρφωτο σε ΑΜ είναι πράγματι 25W στα HF και κάτι παραπάνω κοντά στα 30W.Μάλιστα για να βγω από την υποψία της υπαιτιότητας του μικροφώνου το ξαναέκανα δυναμικό και παρατήρησα ότι και με αυτό σε διαμόρφωση ΑΜ και στα HF και στα VHF η ισχύς κατά την διάρκεια της ομιλίας κινείται αρνητικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Βασίλη, αν έχεις παλμογράφο θα πρέπει να συνδέσεις το μηχάνημα στο φορτίο και να δεις με τον παλμογράφο αν το πλάτος του σήματος ανεβαίνει με την διαμόρφωση. Σε διαμόρφωση 100% θα πρέπει το πλάτος να διπλασιάζεται.
    Υποθέτω επίσης ότι το τροφοδοτικό σου είναι επαρκές από πλευράς ρεύματος. Για 100W PEP θα έχεις στιγμιαία κατανάλωση μέχρι και σχεδόν 20Α.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη, αν έχεις παλμογράφο θα πρέπει να συνδέσεις το μηχάνημα στο φορτίο και να δεις με τον παλμογράφο αν το πλάτος του σήματος ανεβαίνει με την διαμόρφωση. Σε διαμόρφωση 100% θα πρέπει το πλάτος να διπλασιάζεται.
    Υποθέτω επίσης ότι το τροφοδοτικό σου είναι επαρκές από πλευράς ρεύματος. Για 100W PEP θα έχεις στιγμιαία κατανάλωση μέχρι και σχεδόν 20Α.
    Όχι Κώστα δεν διαθέτω παλμογράφο.Βέβαια μια ένδειξη για την αύξηση του πλάτους του σήματος, όχι τόσο ακριβής ,είναι και η βελόνα του βατόμετρου η οποία κατά την ομιλία πρέπει να κινείται θετικά.Σχετικά με το τροφοδοτικό μου δίνει το max 30Α

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από performer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα υπόλοιπα mode δεν υπάρχει πρόβλημα.Το φέρον αδιαμόρφωτο σε ΑΜ είναι πράγματι 25W στα HF και κάτι παραπάνω κοντά στα 30W.Μάλιστα για να βγω από την υποψία της υπαιτιότητας του μικροφώνου το ξαναέκανα δυναμικό και παρατήρησα ότι και με αυτό σε διαμόρφωση ΑΜ και στα HF και στα VHF η ισχύς κατά την διάρκεια της ομιλίας κινείται αρνητικά.
    Χμ, ίσως να είναι λάθος ένδειξη του βατόμετρου για τα διαμορφωμένα σήματα AM, απ ότι λένε σχετικά στο έγγραφο εδώ http://www.dudleylab.com/Appnote-4-Power-tests1.pdf (δες στις σελίδες 7 & 8 ), όπου για πιο ακριβής μετρήσεις χρησιμοποιούν πρότυπα βατόμετρα (Bird 43 ή Heathkit HM-102 τα οποία καλιμπράρονται ειδικά για τέτοιες μετρήσεις με μικρές αποκλίσεις στα αποτελέσματα), καθώς & παλμογράφο όπως ανέφερε & ο Κώστας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 22-11-16 στις 19:47

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ, ίσως να είναι λάθος ένδειξη του βατόμετρου για τα διαμορφωμένα σήματα AM, απ ότι λένε σχετικά στο έγγραφο εδώ http://www.dudleylab.com/Appnote-4-Power-tests1.pdf (δες στις σελίδες 7 & 8 ), όπου για πιο ακριβής μετρήσεις χρησιμοποιούν πρότυπα βατόμετρα (Bird 43 ή Heathkit HM-102 τα οποία καλιμπράρονται ειδικά για τέτοιες μετρήσεις με μικρές αποκλίσεις στα αποτελέσματα), καθώς & παλμογράφο όπως ανέφερε & ο Κώστας.
    Ματθαίε δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα και την καταλληλότητα των οργάνων αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν πιστεύω ότι το βατόμετρό μου δείχνει τελείως λανθασμένα γιατί παράλληλα και ένα πεδιόμετρο που χρησιμοποιώ όταν μιλάω στο μικρόφωνο με διαμόρφωση ΑΜ η βελόνα του δείχνει μείωση της εκπεμπόμενης ισχύος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Ok. Τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να παίξεις με τη ρύθμιση του ALC, αλλά θα πρέπει να μπεις στο κρυφό μενού (service menu).
    Φυσικά δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση αυτό Βασίλη & αν το κάνεις θα το κάνεις με δική σου ευθύνη!
    Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ http://www.worldwidedx.com/threads/y...eration.59303/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Πριν κάνεις αυτό που λέει ο Ματθαίος το οποίο έχει κάποιο ρίσκο, μήπως θα ήταν σκόπιμο να επαναφέρεις το μηχάνημα σε εργοστασιακές (default) ρυθμίσεις?
    Αν δεν υπάρχει βλάβη στο κύκλωμα, το μηχάνημα θα πρέπει να παίζει θετικά σε ΑΜ διαμόρφωση με τις ρυθμίσεις του εργοστασίου.
    Αν είναι θέμα ρυθμίσεων θα πρέπει να επανέλθει.
    Αν πάλι δεν επανέλθει τότε είναι βλάβη στο κύκλωμα και χρειάζεσαι service manual και όργανα για να βγάλεις άκρη.
    Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρεις σε αρχικές ρυθμίσεις εργοστασίου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάνεις αυτό που λέει ο Ματθαίος το οποίο έχει κάποιο ρίσκο, μήπως θα ήταν σκόπιμο να επαναφέρεις το μηχάνημα σε εργοστασιακές (default) ρυθμίσεις?
    Αν δεν υπάρχει βλάβη στο κύκλωμα, το μηχάνημα θα πρέπει να παίζει θετικά σε ΑΜ διαμόρφωση με τις ρυθμίσεις του εργοστασίου.
    Αν είναι θέμα ρυθμίσεων θα πρέπει να επανέλθει.
    Αν πάλι δεν επανέλθει τότε είναι βλάβη στο κύκλωμα και χρειάζεσαι service manual και όργανα για να βγάλεις άκρη.
    Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρεις σε αρχικές ρυθμίσεις εργοστασίου?
    Κώστα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις έχω κάνει δυο φορές (Με πατημένο το Home+Power) χωρίς επίλυση του ζητήματος και καταλήγουμε επομένως στο συμπέρασμα ότι είναι θέμα στο εσωτερικό του πομποδέκτη .Όχι σοβαρό κατά την γνώμη μου που να βγάζει τον πομποδέκτη off εκτός και αν επηρεάζει και άλλα συστήματα που δεν μου είναι αντιληπτά. Δεν το ψάχνω περαιτέρω γιατί είναι και κάτι που δεν ενοχλεί αφού επαφές με διαμόρφωση AM δεν συνηθίζονται ούτε στα HF αλλά ούτε και στα VHF.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok. Τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να παίξεις με τη ρύθμιση του ALC, αλλά θα πρέπει να(Το έχω και σε αρχείο) μπεις στο κρυφό μενού (service menu).
    Φυσικά δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση αυτό Βασίλη & αν το κάνεις θα το κάνεις με δική σου ευθύνη!
    Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ http://www.worldwidedx.com/threads/y...eration.59303/
    Ματθαίε το έχω υπόψιν μου το κρυφό μενού,( το έχω και σε αρχείο) με πατημένα τα A B C +Power μπαίνεις αλλά πως ξαναβγαίνεις. Όχι αυτό κάνει τζίζ. Μόνο κάποιος υπερβολικά έμπειρος σε τέτοιου είδους μηχανήματα θα μπορούσε να κάνει τέτοια επέμβαση και δεν αξίζει το ρίσκο .Εάν το μηχάνημα είχε άλλα προβλήματα τότε θα μπορούσε κάποιος να πει ή μπαίνω και διορθώνεται ή το παίρνω παραμάσχαλα και τελειώνει το πρόβλημα. Όχι. Κατά τα άλλα το μηχάνημα δουλεύει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης - SV1RUY
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Βοιωτία
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Φίλε μου δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό που περιγράφεις. Έχω τον ίδιο πομποδέκτη και μου κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαμόρφωση AM
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-20, 21:52
  2. Απορία στη λειτουργία YAESU 897D
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 01:07
  3. PLL AM ξελοκάρει με διαμόρφωση
    By tzitzikas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-11, 18:33
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-09, 23:31
  5. Πρόβλημα με διαμόρφωση σε πομπό fm
    By drPanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 17:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας