Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: -Πόρτα ασφαλείας.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θέλω να φοβήσω τον νηματοθέτη αλλά το πρόβλημα είναι να μη σε βάλουν στο μάτι.
    Όπως είπε κι ο Άκης, έχω δει πόρτα ασφαλείας διαμερίσματος να είναι πεταμένη έξω μαζί με την κάσα της (με υδραυλικό γρύλλο και χοντρά καδρόνια με κοντρα τον απέναντι τοίχο).

    Επειδή ασχολούμαι εδώ και αρκετά χρόνια με συστήματα ασφαλείας έχω δει αρκετές παραβιάσεις και σε πόρτες ασφαλείας. Μια μεγάλη ευθύνη έχει ο μάστορας που θα εγκαταστήσει την πόρτα. Αν δε βάλει τα προβλεπόμενα σίδερα μέσα στον τοίχο ή αν η πόρτα είναι 5 πόντους μικρότερη από το σημείο που είναι να μπει και την πλακώσει στον αφρό ή στο σοβά τότε είναι σαν να μην έχεις θωρακισμένη. Να απαιτήσεις η εγκατάσταση να γίνει σύμφωνα με το εγχειρίδιο του κατασκευαστή της πόρτας κι όχι σύμφωνα με τη γνώμη του μάστρο-Τάδε...
    - Καταλαβαίνω παιδιά ότι σε ακραίες καταστάσεις τίποτα δεν προστατεύει καμιά πληροφορία γύρω απο το θέμα της κλειδαριάς θα ήθελα για αυτή τι λέτε? http://www.balomenosdoors.gr/kleidar...i-home-3d.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Εκτός από την πόρτα αυτή καθεαυτή, πρέπει να δοθεί προσοχή στο σύστημα της κλειδαριάς.

    Οι επιλογές σου για ένα ασφαλές σύστημα είναι δύο:


    • Ολοκληρωμένο σύστημα κλειδαριάς (πχ Axi Home 3D, MUL-T-LOCK Omega)
    • Ξεχωριστά επιμέρους τμήματα
      • κλειδαριά γραναζωτού μηχανισμού, με καταπέλτη (πχ Cisa Revolution Pro, MUL-T-LOCK LOS)
      • κύλινδρος ασφαλείας (πχ Abloy Protec 2)
      • defender για προστασία κυλίνδρου (πχ Disec BD200 Monolito Rok Defender)


    Εγώ να σου πω την αλήθεια είμαι υπέρ της δεύτερης λύσης παρόλο που μπορεί να βγει ελαφρώς ακριβότερη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν , δεν πρέπει να υπάρχουν αντικείμενα μεσα στο σπίτι που να μπορει ο κλέφτης να πάρει σε 5 λεπτά

    Οσο γίνεται πρέπει να τα εχουμε καλά με τους γείτονες , να ρίχνουν μια ματια και στο δικο μας σπιτι οταν λείπουμε και
    οπωσδήποτε να μη χτυπάει ο συναγερμος με το παραμικρό και αλλάζουν πλευρο όταν χτυπάει ....

    Για να μη φτασει ο κλέφτης στο σημείο να βαλει υδραυλική πρέσσα κλπ , βοηθάει πολύ ένας συναγερμος σε στυλ κρεμυδι ,
    με διαφορετικά επίπεδα προστασίας ...
    Ετσι θα ειδοποιείσαι σταδιακα για το βαθμο διεισδησης του κλεφτη στο περιβάλλον σου ,
    να μη βρεθεις ψεκασμένος με αναισθητικο σπρευ πανω στο κρεβατι ...

    Τέλος να ξέρουμε οτι μια κλειδαρια δεν κραταει συνήθως παραπάνω απο δέκα χρόνια .... Οι κλέφτες μαθαίνουν τα μυστικά της σιγα σιγα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θέλω να φοβήσω τον νηματοθέτη αλλά το πρόβλημα είναι να μη σε βάλουν στο μάτι.
    Συμφωνώ.
    Άμα βάλεις βελέντζα στην πόρτα, μπορεί να μπουν με μεγαλύτερη δυσκολία!!! (χιούμορ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ανακάλυψα όμως και κάτι άλλο σχετικά με τη τοποθέτηση που δεν μου άρεσε και θα ήθελα πληροφορίες σχετικά. 'Ηλθε λοιπόν ο τεχνικός να μετρήσει για να κάνω τη παραγγελία και μου είπε ότι η πόρτα θα μικρύνει 6-8 πόντους σε σχέση με την υπάρχουσα επειδή υπάρχει κόντρα τοίχος απο τη μία κολώνα απο την άλλη, ο τύπος μέτρησε απο σοβα σε σοβά του είπα γιατί δεν ξύνουμε το σοβά λίγο να κερδίσουμε μέγεθος μου είπε εμείς δεν κάνουμε τέτοια και το κενό που θα δημιουργηθεί απο το βγάλσιμο της παλιάς κάσας θα το γεμίσουμε με τσιμέντο, άρα η νέα κάσα δεν θα εφάπτεται στη κολώνα απο τη μία και στα τούβλα του τοίχου απο την άλλη αλλά στους παλιούς σοβάδες με ότι συνεπάγεται αυτο για τη καλή στηριξή της. Το θέμα το έψαξα γιατι έχω πρόβλημα με το μέγεθος τα 5 εκατοστά είναι πολύτιμα, περιμένω απόψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Σίγουρα όταν η κάσσα της πόρτας εφάπτεται στην κολώνα και είναι καλά στηριγμένη απάνω της είναι πολύ ανθεκτική σε ας πούμε πιέσεις η και κλωτσιές κλπ
    Εχω παρατηρήσει και εγώ ότι η στήριξη της πόρτας στον τοίχο είναι κάτι που πολλοί εγκαταστάτες το κάνουν πολύ επιπόλαια
    Ετσι έχεις μια θωρακισμένη πόρτα που πολλές φορές στηρίζεται στον αέρα η με αφρό πολυουρεθάνης

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα όταν η κάσσα της πόρτας εφάπτεται στην κολώνα και είναι καλά στηριγμένη απάνω της είναι πολύ ανθεκτική σε ας πούμε πιέσεις η και κλωτσιές κλπ
    Εχω παρατηρήσει και εγώ ότι η στήριξη της πόρτας στον τοίχο είναι κάτι που πολλοί εγκαταστάτες το κάνουν πολύ επιπόλαια
    Ετσι έχεις μια θωρακισμένη πόρτα που πολλές φορές στηρίζεται στον αέρα η με αφρό πολυουρεθάνης
    -Ετσι ακριβώς σκέφτηκα κι' εγώ και σε ερώτηση στο τεχνικό γιατί δεν σκάβουμε μου απάντησε δεν είμαστε οικοδόμοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Ετσι ακριβώς σκέφτηκα κι' εγώ και σε ερώτηση στο τεχνικό γιατί δεν σκάβουμε μου απάντησε δεν είμαστε οικοδόμοι.
    Κατ' εμέ ρώτα και κάπου αλλού
    Η σωστή στήριξη της πόρτας στον τοίχο νομίζω ότι είναι βασικό

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πόρτα διαμερίσματος με ρεύμα!
    By Markon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-21, 01:30
  2. Μαγνητική επαφή σε πόρτα ασφαλείας
    By passer07 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-16, 23:26
  3. ηλεκτρονικό ματάκι σε σιδερένια πόρτα
    By ahahuha in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 17:13
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-12, 22:49
  5. Αυτόματη πόρτα
    By frix199 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-09, 17:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας