Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 44 από 44

Θέμα: Βοήθεια, καίγεται ο θερμοστάτης

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dryianni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βοηθήσεις με ένα σχεδιάγραμμα για το πώς θα μπει η γείωση, σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έχω ήδη υποβάλει πιο πάνω;
    Εννοείται ότι πάμε για τριπολικό καλώδιο (3 Χ 0,75 mm) και φις σούκο. Ευχαριστώ πολύ.
    Η γείωση χρειάζεται για να προστατέψει εσένα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, αν πχ λιώσει ένα καλώδιο απο την θερμοκρασία και ακουμπήσει στη μεταλλική κατασκευή που έχεις φτιάξει.
    Οδήγησε λοιπόν την γείωση του μοτέρ σου, όπως και του θερμοστάτη σου στη γείωση του φις σου, γείωσε επίσης και την κατασκευή σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dryianni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δε φαίνεται καλά στο link του προϊόντος, που "ανέβασα" πιο πάνω (http://www.cortel.gr/product_info.ph...oducts_id=5108), ο διακόπτης έχει 4 επαφές και όχι 2. Εγώ έχω βάλει τη φάση στη μία και τον ουδέτερο στη δεύτερη επαφή. Όποια άλλη συνδεσμολογία προσπάθησα στο διακόπτη, αυτή προκάλεσε βραχυκύκλωμα.
    Μπράβο, μου αρέσει η προσέγγισή σου, "κάνω δοκιμές στην τύχη κι άμα δουλέψει δούλεψε!"... Τα καλώδια δεν τα βάζουμε στην τύχη, πρώτα ξεκαθαρίζουμε πώς δουλεύει εσωτερικά ο διακόπτης, κάνουμε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ την ΣΩΣΤΗ σύνδεση, και τέλος! Ο διακόπτης που δείχνεις είναι διπολικός, με ένα πολύμετρο βρίσκεις ποιοι πόλοι ενώνονται μεταξύ τους όταν είναι ON, και βάζεις τον ένα από αυτούς να ελέγχει τη φάση, και τον άλλον να ελέγχει τον ουδέτερο! Τόσο απλά! Έτσι στον διακόπτη πάνε 4 καλώδια. Μπορεί να δουλέψει και με 3 καλώδια αν διακόπτει μόνο τον ένα αγωγό (τη φάση), οπότε χρειάζεται το τρίτο καλώδιο (τον ουδέτερο) για να ανάψει το λαμπάκι. Εσύ τον έχεις συνδέσει μόνο με δυο καλώδια, πώς περίμενες να ανάβει το λαμπάκι, και τί σχέση έχει το άναμμά του με τον θερμοστάτη; Δεν έχεις ούτε τρίτο ούτε τέταρτο καλώδιο στον διακόπτη = το λαμπάκι του δεν θα ανάψει ποτέ ό,τι και να κάνεις με τον θερμοστάτη ή με οτιδήποτε άλλο. Και επειδή λες: "Ο διακόπτης έχει 4 επαφές και όχι 2. Εγώ έχω βάλει τη φάση στη μία και τον ουδέτερο στη δεύτερη επαφή. Όποια άλλη συνδεσμολογία προσπάθησα στο διακόπτη, αυτή προκάλεσε βραχυκύκλωμα", προφανώς δεν ξέρεις τί είναι η φάση και τί ο ουδέτερος, διότι αν είχες κάνει αυτό που λες, τότε (ανάλογα σε ποιους πόλους του διακόπτη είχες συνδέσει τη φάση και τον ουδέτερο), δύο πράγματα θα συνέβαιναν: Ή πατώντας τον διακόπτη θα γινόταν βραχυκύκλωμα στα 230V, ή απλά μόνο θα άναβε το λαμπάκι του διακόπτη. Στο σχήμα που έβαλες εγώ δεν βλέπω όμως να πηγαίνει φάση και ουδέτερος στον διακόπτη. Η γείωση πάει με ένα καλώδιο πάνω σε όλα τα μεταλλικά μέρη της κατασκευής που μπορεί να αγγίξει κάποιος και ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 24-11-16 στις 12:18

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (26-11-16)

  4. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γείωση χρειάζεται για να προστατέψει εσένα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, αν πχ λιώσει ένα καλώδιο απο την θερμοκρασία και ακουμπήσει στη μεταλλική κατασκευή που έχεις φτιάξει.
    Οδήγησε λοιπόν την γείωση του μοτέρ σου, όπως και του θερμοστάτη σου στη γείωση του φις σου, γείωσε επίσης και την κατασκευή σου.
    Πού βρίσκονται η γείωση του μοτέρ και του θερμοστάτη; (μοτέρ, θερμοστάτης)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο, μου αρέσει η προσέγγισή σου, "κάνω δοκιμές στην τύχη κι άμα δουλέψει δούλεψε!"... Τα καλώδια δεν τα βάζουμε στην τύχη, πρώτα ξεκαθαρίζουμε πώς δουλεύει εσωτερικά ο διακόπτης, κάνουμε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ την ΣΩΣΤΗ σύνδεση, και τέλος! Ο διακόπτης που δείχνεις είναι διπολικός, με ένα πολύμετρο βρίσκεις ποιοι πόλοι ενώνονται μεταξύ τους όταν είναι ON, και βάζεις τον ένα από αυτούς να ελέγχει τη φάση, και τον άλλον να ελέγχει τον ουδέτερο! Τόσο απλά! Έτσι στον διακόπτη πάνε 4 καλώδια. Μπορεί να δουλέψει και με 3 καλώδια αν διακόπτει μόνο τον ένα αγωγό (τη φάση), οπότε χρειάζεται το τρίτο καλώδιο (τον ουδέτερο) για να ανάψει το λαμπάκι. Εσύ τον έχεις συνδέσει μόνο με δυο καλώδια, πώς περίμενες να ανάβει το λαμπάκι, και τί σχέση έχει το άναμμά του με τον θερμοστάτη; Δεν έχεις ούτε τρίτο ούτε τέταρτο καλώδιο στον διακόπτη = το λαμπάκι του δεν θα ανάψει ποτέ ό,τι και να κάνεις με τον θερμοστάτη ή με οτιδήποτε άλλο. Και επειδή λες: "Ο διακόπτης έχει 4 επαφές και όχι 2. Εγώ έχω βάλει τη φάση στη μία και τον ουδέτερο στη δεύτερη επαφή. Όποια άλλη συνδεσμολογία προσπάθησα στο διακόπτη, αυτή προκάλεσε βραχυκύκλωμα", προφανώς δεν ξέρεις τί είναι η φάση και τί ο ουδέτερος, διότι αν είχες κάνει αυτό που λες, τότε (ανάλογα σε ποιους πόλους του διακόπτη είχες συνδέσει τη φάση και τον ουδέτερο), δύο πράγματα θα συνέβαιναν: Ή πατώντας τον διακόπτη θα γινόταν βραχυκύκλωμα στα 230V, ή απλά μόνο θα άναβε το λαμπάκι του διακόπτη. Στο σχήμα που έβαλες εγώ δεν βλέπω όμως να πηγαίνει φάση και ουδέτερος στον διακόπτη. Η γείωση πάει με ένα καλώδιο πάνω σε όλα τα μεταλλικά μέρη της κατασκευής που μπορεί να αγγίξει κάποιος και ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ!
    Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Αυτό είχα καταλάβει και από τις προηγούμενες αναρτήσεις σου. Μήπως θα μπορούσες να με διαφωτίσεις περισσότερο με ένα σχεδιάγραμμα; Από πού θα περάσει, δηλαδή, ο ουδέτερος που θα καταλήγει -ή θα ξεκινά, δεν έχω καταλάβει- στο διακόπτη;
    Και πάλι ευχαριστώ και συγγνώμη σε όλους αν έχω κουράσει...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 23:03
  2. Γιατί καίγεται ο Διακόπτης στο τρακτέρ?
    By lcharal in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:12
  3. Καίγεται ο Πίνακας
    By Prezonautis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 22:37
  4. Καίγεται η μπρίζα
    By Gmaras in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 14:58
  5. Γιατί καίγεται το ποτενσιόμετρο?
    By ok1gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-04, 00:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας