Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    με κροκοδειλα που βγαινουν απο το ινβερτερ
    Σπύρο να προσέχεις εκεί στον Αμαζόνιο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    εχω την ικανοτητα να μετατρεπω την αρνητικη ενέργεια να την κανω θετική και το αντίστροφο.

    επειδη στο εργαστηριο μου εχω πληθος ινβερτερ, αυτο που παρουσίασα εδω ειναι το μίνι ινβερτερ,

    το προσφέρω δωρο σε μελος του High Voltage Club

    θα δωρίζω κατασκευές μου που δεν χρειάζομαι

    και εφετος το κλαμπ θα προσφέρει δωρα στα μελη του!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    εγραψα:
    θεωρω απαράδεκτο για εναν ηλεκτρονικό να μην εχει στο εργαστήριο του ενα ινβερτερ με ρυθμιζομενη συχνότητα,
    αυτη ειναι κατασκευή που διδάσκεται σε όλα τις σχολές ηλεκτροτεχνίας, ΤΕΙ, και ειναι αντικειμενο πτυχιακης εργασίας πολλων σπουδαστων,
    ετσι δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη του sakisr να βαζει αρνητικα thumbdown για κατασκευή που θα επρεπε να την ζηλευει και να την φτιαξει και αυτος. ,,,ισως να μην καταλαβαινει πως με αυτο τον τροπο ντροπιάζει τον εαυτο του,

    δεν εχει βρεθει εδω αλλος επαγγελματιας ή δασκαλος ηλεκτροτεχνιας να πει κατι κακό για αυτη την κατασκευή μου
    ,
    εχει προβλημα ο sakisr;

    ας γραψουν εδω οι παλαιοι εαν ειναι η κατασκευη μου χρησιμη για το εργαστήριο και για την δοκιμη μετασχηματιστων κ ηχειων.

    ποιος σοβαρος ηλεκτρονικος δεν εχει γεννητρια συχνοτήτων με ενισχυτη;

    εαν καποιος δεν εχει στο εργαστηριο του γεννητρια συχνοτητων με ενισχυτη δεν τον θεωρω σοβαρο.
    (ειναι η απάντηση μου σε αυτον που ρωτησε σε αλλο θεμα)


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 26-11-16 στις 17:05

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγραψα:
    θεωρω απαράδεκτο για εναν ηλεκτρονικό να μην εχει στο εργαστήριο του ενα ινβερτερ με ρυθμιζομενη συχνότητα,
    αυτη ειναι κατασκευή που διδάσκεται σε όλα τις σχολές ηλεκτροτεχνίας, ΤΕΙ, και ειναι αντικειμενο πτυχιακης εργασίας πολλων σπουδαστων,
    ετσι δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη του sakisr να βαζει αρνητικα thumbdown για κατασκευή που θα επρεπε να την ζηλευει και να την φτιαξει και αυτος. ,,,ισως να μην καταλαβαινει πως με αυτο τον τροπο ντροπιάζει τον εαυτο του,

    δεν εχει βρεθει εδω αλλος επαγγελματιας ή δασκαλος ηλεκτροτεχνιας να πει κατι κακό για αυτη την κατασκευή μου
    ,
    εχει προβλημα ο sakisr;

    ας γραψουν εδω οι παλαιοι εαν ειναι η κατασκευη μου χρησιμη για το εργαστήριο και για την δοκιμη μετασχηματιστων κ ηχειων.

    ποιος σοβαρος ηλεκτρονικος δεν εχει γεννητρια συχνοτήτων με ενισχυτη;

    εαν καποιος δεν εχει στο εργαστηριο του γεννητρια συχνοτητων με ενισχυτη δεν τον θεωρω σοβαρο.
    (ειναι η απάντηση μου σε αυτον που ρωτησε σε αλλο θεμα)


    Ειλικρινά... ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ!
    Έχεις κάνει "Κυπριακό" το αν έχει ή δεν έχει κάποιος τον "ινβέρτερ" σου (ανάθεμα και αν γνωρίζεις τι εστί αυτό, αφού μιά είναι γεννήτρια... μιά είναι ενισχυμένη γεννήτρια - το ίδιο δηλαδή, αλλά΄τι λέμε τώρα - μια είναι παπάδες... κλπ)! Τι κατηγοριοποίηση "σοβαρή" είναι αυτή που "χτυπιέσαι" να ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ δια "ροπάλου? ΄Δηλαδή άν σου δείξω το εργαστήριό μου και - το πιθανότερο - ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ... θα παραδεχθείς ότι είσαι.... ΜΗ ΣΟΒΑΡΟΣ ( δηλαδή => γελοίος)?

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 26-11-16 στις 20:36
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά... ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ!
    Έχεις κάνει "Κυπριακό" το αν έχει ή δεν έχει κάποιος τον "ινβέρτερ" σου (ανάθεμα και αν γνωρίζεις τι εστί αυτό, αφού μιά είναι γεννήτρια... μιά είναι ενισχυμένη γεννήτρια - το ίδιο δηλαδή, αλλά΄τι λέμε τώρα - μια είναι παπάδες... κλπ)!
    εσυ που γραφεις αυτα εχεις γεννητρια κυματομορφων (δηλαδη συχνοτήτων), εχεις ενισχυτη, εχεις και παλμογραφο ωστε να μπορεις να ελεγξεις εναν μετασχηματιστη ή ενα μεγαφωνο,
    και εγω τα εχω και ξερω την αξια αυτων των μηχανημάτων, ετσι ωστε να λεω πως καποιος που δεν εχει αυτα τα όργανα δεν μπορει να κανει σοβαρη εργασια.

    και φαντάσου πως δεν ειμαι επαγγελματιας ηλεκτρονικος, άλλο ειναι το επαγγελμα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ που γραφεις αυτα εχεις γεννητρια κυματομορφων (δηλαδη συχνοτήτων), εχεις ενισχυτη, εχεις και παλμογραφο ωστε να μπορεις να ελεγξεις εναν μετασχηματιστη ή ενα μεγαφωνο,
    και εγω τα εχω και ξερω την αξια αυτων των μηχανημάτων, ετσι ωστε να λεω πως καποιος που δεν εχει αυτα τα όργανα δεν μπορει να κανει σοβαρη εργασια.

    και φαντάσου πως δεν ειμαι επαγγελματιας ηλεκτρονικος, άλλο ειναι το επαγγελμα μου.
    Βρε συ... ΕΛΕΟΣ!
    ΚΑΙ? ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΥ, ΕΓΩ κλπ έχουμε? ΚΑΙ? Μας κάνει αυτό "σοβαρούς" ή έστω "σοβαρότερους" και ΑΝ έτσι ισχυρίζεσαι, σοβαρότερους από ποιόύς και εν σχέση με τι ΑΚΡΙΒΩΣ ? ΕΛΕΟΣ!

    ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ!!!!!!!!!!

    ΥΓ. και το ότι δεν είσαι "επαγγελματίας" ηλεκτρονικός... ΔΕΝ απασχολεί ΚΑΝΕΝΑΝ επ' αυτού! ΚΑΙ? Και εγώ ΠΡΙΝ γίνω "επαγγελματίας" - και ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΣΠΟΥΔΑΣΩ, "ΠΤΥΧΙΟΘΩ" ας πούμε - είχα ΚΑΙ παλμογράφο 100MHz & Γεννήτριες (πληθυντικός με ότι αυτό σημαίνει κατ' εσέ - δις, τρις, τετρακίς - σοβαρός μάλλον)! Και πολύμετρα είτε αναλογικά είτε πάγκου ψηφιακά!
    Ε... ΚΑΙ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 26-11-16 στις 20:48
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (04-12-16)

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    δεν φθανει μονο να εχεις τα όργανα πρεπει να ξερεις να τα διαβάζεις.

    σοβαρα λοιπον αυτη η απλη κατασκευή μπορει να βοηθήσει αυτους που δεν εχουν γεννητρια κυματομορφων και καταλληλο ενισχυτη να δοκιμασουν την ποιοτητα μεγαφωνων και βεβαια ειναι σπουδαιο μαθημα ηλεκτροτεχνίας η μετατροπή DC-AC με μετρατροπέα inverter. γεωργιε δεν εχω αλλο να σου πω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία της κατασκευής σου ξέρω τουλάχιστον 5 επαγγελματίες ηλεκτρονικούς που δεν διαθέτουν μια παρόμοια συσκευή αλλά είναι έγκριτοι επαγγελματίες....τελικά έχει σημασία με το αν ασχολείται κάποιος με κάποιο εξιδεικευμένο αντικείμενο και σίγουρα η έλλειψη ενός οργάνου δεν μειώνει ούτε την αξία τους ούτε τον επαγγελματισμό τους. Για να μην βιαστείς να με κρίνεις εγώ δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά ηλεκτρονικός δικτύων (Electronic engineering είναι το πτυχίο μου).

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #19
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    ασχoληστε με μια κατασκευή που δεν........δουλεύει... εγώ κάτι λεντακια είδα να αναβοσβήνουν,,, αυτο μεχρι το ρυθμιζόμενο ινβερτερ που διατείνεσαι ότι έφτιαξες Σπυρο τα χωρίζει το.... grand canyon

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  gc-dory-lees-phantom-hero.jpg Εμφανίσεις:  90 Μέγεθος:  154,4 KB

    και η συγκεκριμένη κατασκευή και κύκλωμα ούτε προκειτε να δουλέψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    για οποιον θελει να διαβασει σε αγγλικα, παρουσιαση του ιδιου κυκλωματος
    http://www.electroschematics.com/220/12v-dc-220v-ac-converter/

    θεωρω πως η δικη μου κατασκευη με τα μοσφετ ειναι καλυτερη απο τα τρανσιστορ.

    με αυτο το ινβερτερ, μεταβλητό τροφοδοτικό DC και παλμογράφο βλεπεις οτι πρεπει να δεις για την ταλάντωση των πηνίων και των μ/τ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλάκτης θερμότητας??????
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 13:27
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 22:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας