Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    mike ειδα που ενδιαφερεσαι για ανεμόμετρο, μπορεις να ερθεις να δεις ενα που εφτιαξα εαν εισαι στην αθηνα
    Θα το ήθελα πολύ. Στείλε μου



    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Πυκνωτή απόζευξης, και η R3 εκεί μάλλον μόνο κακό κάνει. Ο διακόπτης τώρα είναι σε σωστή θέση. Ίσως θέλει και μια προστασία από υπερτάσεις στην έξοδο, π.χ. ένα TVS παράλληλα στα πρωτεύοντα του μ/ς. Επίσης το τσοκ θα είναι μάλλον καλύτερα να φύγει από κει που είναι και να μπει σε σειρά με τη μεσαία λήψη του μ/ς για να μην υπάρχει αμφιβολία αν τα MOSFET οδηγούνται αμέσως στον κόρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    εξελιξη, το ινβερτερ μου μπηκε σε μεγαλυτερο μεταλλικο κουτι, στο κουτι μέσα έβαλα το τροφοδοτικο 14VDC,
    έφτιαξα και εναν χειροποίητο μετασχηματιστή δικης μου έμπνευσης που με βοηθα να κανω ευκολα αλλαγές στα τυλίγματα και αλλες βελτιώσεις.

    ο μετασχηματιστής αποτελειται απο 3 πηνία, τα 2 ακριανά εναλλάσονται απο το ινβερτερ ενω το μεσαιο ειναι συλλέκτης μαγνητικου πεδίου και έξοδος AC.
    βλεπετε πως δεν ειναι συνηθισμένος μ/τ, ο πυρήνας του ειναι μια βιδα διαμετρου 1εκ με παξιμαδι και το μαγνητικο πεδίο ειναι μέσα στο μεταλικό πλαίσιο που περιβαλει και εχει σχημα ελλειψης. αυτο αποσυναρμολογώ σε δευτερολεπτα, κανω αλλαγές που θελω πολυ εύκολα.

    το DC-AC converter μου παιρνει 14VDC και με ρυθμιση της συχνότητας ανορθώνει στα 38VAC διχως φορτιο,
    με γεφυρα και φορτίο μέτρησα έξοδο 22VDC μεγαλη πτωση τάσης...

    τωρα που εχω αυτο το ευέλικτο και ρυθμιζόμενο ινβερτερ θα φτιάξω καλυτερους μετασχηματιστές.
    ειμαι ευχαριστημένος απο την απόδοση του, ειμαι ευτυχής που εχω αυτο το ινβερτερ με τον δικο μου μ/τ,

    ευχομαι να φτιάξετε και εσεις δικο σας χειροποιητο DC-AC converter ετσι ωστε να αποκτήσετε πείρα.

    Συνημμένο Αρχείο 67839 Συνημμένο Αρχείο 67840

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Η βίδα πρέπει να είναι σιδερένια (όχι ατσάλινη) και το ελλειπτικό έλασμα πρέπει να έχει ένα κάποιο πάχος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    αποθειίκωση μπαταριων και ηλεκτρολυση με 30βατ. οπως βλεπετε το ινβερτερ μου αναζωογονει μπαταρίες μολυβδου που χανουν την ικανότητα αποθηκευσης ενεργειας εξαιτίας της συγκέντρωσης θείου..
    απο το δικτυο:
    "Η διαδικασία είναι αργή προφανώς, καθώς οι παλμοί πρέπει να αποδομήσουν σιγά-σιγά το θείο που προσκολλάται στις πλάκες και να το κάνουν
    να επιστρέψει στο υγρό διάλυμμα οξέων της μπαταρίας. Δεν επιδιώκουμε να ξεκολλήσει το θείο και να πέσει στον πάτο της μπαταρίας, όπως γίνεται
    με την προσθήκη ειδικών αλάτων ή την συνηθισμένη σύσταση των ειδημόνων για πολύωρη φόρτιση με υψηλή ένταση ρεύματος (όπου κοχλάζουν τα υγρά). Αν το θείο ξεκολλήσει με βίαιο τρόπο και καταλήξει ως στερεό υλικό στον πάτο αντί να διαλυθεί στα υγρά, τότε μπορεί να σχηματίσει βραχυκύκλωμα μεταξύ των πλακών αχρηστεύοντας την μπαταρία."

    την θεση της δευτερης μπαταριας εχουν παρει ηλεκτρόδια μεσα σε γυάλα για την παρατήρηση της παραγωγης αερίων με την αύξηση της συχνότητας και του βολταζ.

    Συνημμένο Αρχείο 68126 Συνημμένο Αρχείο 68127

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποθειίκωση μπαταριων και ηλεκτρολυση με 30βατ. οπως βλεπετε το ινβερτερ μου αναζωογονει μπαταρίες μολυβδου που χανουν την ικανότητα αποθηκευσης ενεργειας εξαιτίας της συγκέντρωσης θείου..
    απο το δικτυο:
    "Η διαδικασία είναι αργή προφανώς, καθώς οι παλμοί πρέπει να αποδομήσουν σιγά-σιγά το θείο που προσκολλάται στις πλάκες και να το κάνουν
    να επιστρέψει στο υγρό διάλυμμα οξέων της μπαταρίας. Δεν επιδιώκουμε να ξεκολλήσει το θείο και να πέσει στον πάτο της μπαταρίας, όπως γίνεται
    με την προσθήκη ειδικών αλάτων ή την συνηθισμένη σύσταση των ειδημόνων για πολύωρη φόρτιση με υψηλή ένταση ρεύματος (όπου κοχλάζουν τα υγρά). Αν το θείο ξεκολλήσει με βίαιο τρόπο και καταλήξει ως στερεό υλικό στον πάτο αντί να διαλυθεί στα υγρά, τότε μπορεί να σχηματίσει βραχυκύκλωμα μεταξύ των πλακών αχρηστεύοντας την μπαταρία."

    Συνημμένο Αρχείο 68126
    με τον παλμικό φορτιστή μπαταριων οι μπαταρίες μολύβδου του αυτοκινήτου κ της μοτοσυκλέτας
    ειναι σε άριστη κατάσταση - τρωνε παλμους 18V για μια ωρα.

    τωρα με χιόνι κ κρυες μπαταρίες...εχω τον φορτιστή.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλάκτης θερμότητας??????
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 13:27
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 22:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας