Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W

    αυτη ειναι κατασκευή που έκανα για να εχω ενα εργαστηριακό ινβερτερ που να μπορω να ρυθμίζω ευκολα την συχνότητα λειτουργίας του.
    το έκανα με υλικά που ειχα στο συρτάρι μου και δεν μου κόστισε. ευχαριστω τον κωστα κοκαρ που προσφερε το κουτι με τα ανεμιστήρια, ειναι το κουτι που φιλοξενει το κυκλωμα.
    αυτος ειναι ενας εναλλάκτης τετραγωνικου παλμου βασισμενος στο ολοκληρωμενο CD 4047 και βγαζει στο πιν 13 την βασικη συχνότητα, στα πιν 10 και 11 τον μισο παλμο εναλλαξ.

    με αλλαγη του πυκνωτη C2 εχουμε τις συχνοτητες λειτουργιας
    1uF = 1-10Hz
    0.1uF = 10Hz-1kHz
    0.01uF = 100Hz-10kHz
    εβαλα θήκη για να μπορω να αλλαζω πυκνωτη διχως να ξεκολλάω.

    το κυκλωμα ειναι παραλλαγη κλασικου κυκλωματος που υπαρχει στο δικτυο με τις αλλαγες που εκανα για λειτουργια με το P-channel mosfet IRF 4905.
    με διαφορετικό κυκλωμα μπορει να λειτουργει καλά με N-channel mosfet και με μεγαλύτερα σε μέγεθος για εξοδο με περισσότερα βατ.

    ετσι μπορει να οδηγει τις 2 λαμπες αλογονου που φαινεται στο βιντεο να αναβοσβηνουν εως οτου η συχνότητα που την ρυθμιζω με το ποτενσιόμετρο να ειναι ειναι υψηλή και να φαινονται σαν να ανάβουν συνεχως, παρότι δεν φαινεται με το ματι οι λάμπες αναβοσβηνουν εναλαξ.

    στη θεση που δοκιμασα τις λαμπες βαζω τον μετασχηματιστη (εξωτερικά) που αναβει την λαμπα 40W με άνεση διχως να ζεσταινονται οι ημιαγωγοι τόσο ωστε να χρειάζεται τους ανεμιστήρες. στα 12V μέτρησα κατανάλωση περιπου 4Αμπερ που έχει σχεση με το φορτίο.

    ο μετασχηματιστής που εχω αποτελειται απο 2 μ/τ ενωμένους σε σειρα και δεν ειναι κατάλληλος για περισσότερα βατ διοτι ζεσταινεται.
    με μεγαλύτερο μ/τ, με μεγαλύτερα μοσφετ και χοντρα καλώδια αυτο το ινβερτερ μπορει να ανάβει λαμπα 100W ή μεγαλυτερη.

    σημαντικό ειναι πως αυτο το ινβερτερ μπορει να λειτουργει απο 6 εως 18V που το κανει ιδανικό για να το συνδέσει κάποιος σε φωτοβολταϊκα πανελ.
    τα ινβερτερ του εμπορίου λειτουργουν με συστημα ελέγχου της τάσης και με μικρη διαφορά στο βολταζ, δεν μπορουν να λειτουργουν διχως μπαταρίες.

    αυτα τα πλεονεκτηματα, μειονεκτημα ειναι πως η κυματομορφη του δεν ειναι sine wave ομως ειδα πως υπαρχει κυκλωμα που το μετατρέπει σε ημιτόνου.

    η απλότητα της κατασκευής και η ευκολίες που προσφέρει το κανουν ιδανικό για χρηση με Α.Π.Ε. αλλα και πειράματα με υψηλές συχνότητες.

    τωρα ειμαι στη φαση κατασκευής χειροποίητου μετασχηματιστή δικής μου έμπνευσης, εντελως διαφορετικό απο τους μ/τ που ξέρετε.
    όταν θα ειναι έτοιμος θα το δειξω.

    τέλος αναφέρω πως η κατασκευή αυτή δεν συμφερει εαν αγοραστουν τα υλικά απο την ελλάδα διότι στο ebay κυκλωμα inverter 100W κοστίζει έτοιμο περιπου 12ε, σιγουρα ομως η εμπειρία κατασκευής ενος ινβερτερ ειναι σημαντική.

    Συνημμένο Αρχείο 67522


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Lord Vek (25-11-16)

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλάκτης θερμότητας??????
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 12:27
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 21:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας