Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 33 από 33

Θέμα: Πρόβλημα ηχείου

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Δεν είναι κάτι που στοιχίζει, ούτε θα βρείς κάποιο service manual καθότι η συνταγή είναι ΊΔΙΑ σε αυτά τα μηχανήματα.
    Είναι προιόν φασόν ο ενισχυτής σου. Μπορώ να σου αναφέρω άλλους 30 ενισχυτές με το ίδιο κύκλωμα με κάτι μικροαλλαγές βέβαια.

    Καθάρισε αρχικά όλα τα ποτενσιόμετρα που έχει ο ενισχυτής καθώς και ότι διακόπτη έχει με σπρέι επαφών (χωρίς λάδι) και ΠΟΛΥ αέρα.
    Ακολούθησε το σήμα που έρχεται απο τα RCA, θα καταλήξει σε κάτι τελεστικούς τύπου TL072, NE5532 κλπ. Άλλαξέ τους, είναι φθηνοί. Σου λεω να τους αλλάξεις καθώς φαντάζομαι δεν θα έχεις όργανα παλμογράφο, γεννήτρια κλπ να ακολουθήσεις το σήμα να δεις που αρχίζει και χάνεται.

    Και τέλος ότι ηλεκτρολυτικό πυκνωτή μικρό βρείς μεσα στο μηχάνημα άλλαξέ τον. Όλους εκτός απο τους μεγάλους. Οι μεγάλοι σπάνια χαλάνε.

    Εφόσον στις εξόδους του τελικού δεν έχεις DC πάνω απο 200mV δεν έχει πρόβλημα ο τελικός παρά μόνο ο προενισχυτής του.

    Υπόψιν, μόλις τον ξανα-ανάψεις τα τρανζίστορ και τα μοσφετ του τροφοδοτικού ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΙΔΩΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ.
    Ποτέ δεν ανάβουμε ενα μηχάνημα ούτε για ενα δευτερόλεπτο χωρίς να έχουμε βιδώσει τα τρανζίστορς στις ψύκτρες τους.

    Αν νιώθεις οτι πελαγώνεις ή δεν μπορείς δεν είναι ντροπή να πας το μηχάνημα σε εναν τεχνικό. Δεν στο είπα πρίν κακοπροαίρετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Δεν πειράζει κατάλαβα πώς το είπες υπολογιζα ότι θα ήταν κάτι που βρίσκεται εύκολα αλλά αν θέλει παλμογραφο κτλ δε νομίζω να βρω κάτι! Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ηλεκτρολόγος είμαι οπότε θα το πάω σε τεχνικό να το δει! Ευχαριστώ πάντως όλους για τις πληροφορίες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Μια και εδω ειναι δημοσιο φορουμ οπου ο καθενας μπορει να γραφει τις αποψεις του,
    δεν με πειραζει καθολου να γραφονται προτασεις σε θεμα που εχω αποφασισει να βοηθησω
    μια και εχω ξεπερασει τις 2000 επισκευες ενισχυτων αυτοκινητου. Μια απλη αναζητηση στο φορουμ,
    θα δειξει οτι εχω βοηθησει on line να επισκευαστους 5-6-7 ενισχυτες.
    Αρκει ομως τα γραφομενα να βγαζουν νοημα.
    Πχ Οταν αυτος ο ενισχυτης εχει ενα τροφοδοτικο με 4 ηλεκτρολυτικους πυκνωτες για ολα τα καναλια,
    πως ειναι δυνατον να ευθυνονται αυτοι οι πυκνωτες για το ενα και μοναδικο καναλι που δεν λειτουργει ?

    Στην συνεχεια διαφωνω με την αποψη του Δημητρη παραπανω οτι οταν κατι δεν δουλευει,
    αρχιζουμε μεθοδους τυπου "σκουπας" και αλλαζουμε οτι βρεθει μπροστα μας.
    Δεν γινονται ετσι οι επισκευες....
    Επισης, δεν μπορω να καταλαβω την θεωρια οτι ενας προενισχυτης που τροφοδοτειται συνηθως με +/-15V ευθυνεται
    για DC offset εως 200mV, και οτι αν εχουμε παραπανω offset, προερχεται απο τον τελικο ενισχυτη....
    Μπορεις να το αιτιολογησεις αυτο ?

    Τελος, διαφωνω με την αποψη οτι ολα πρεπει να ειναι βιδωμενα στην ψυκτρα προτου γινει δοκιμη.
    Εξ αλλου, το εκανε αυτο ο Τασος, και δεν καηκε τιποτα.
    Δεν ειναι δυνατον να βιδωνουμε την πλακετα στην ψυκτρα καθε φορα που αλλαζουμε κατι σε εναν ενισχυτη και θελουμε να τον δοκιμασουμε.
    Κατι λαθος εχεις καταλαβει σχετικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ultra για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-12-16), picdev (07-12-16)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή ηχείου
    By paulk in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 20:40
  2. κατασκευή ηχείου
    By lingos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 23:34
  3. κατασκευή ηχείου
    By MadAss in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-09, 02:20
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-08, 22:18
  5. Κατασκευή ηχείου
    By Panoss in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-07, 16:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας