Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: βοήθεια με κωδικό τεχνικού σε συναγερμό AVS

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή βοήθεια με κωδικό τεχνικού σε συναγερμό AVS

    Καλησπέρα,
    έχω συναγερμό στο σπίτι τοποθετημένο από εταιρεία η οποία φαίνεται ότι "παρέλειψε" να μου δώσει τον κωδικό τεχνικού - δεν μπορώ να ρυθμίσω ούτε την ώρα..
    Υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι χωρίς reset?
    Ξέρουμε κανένα default κωδικό;
    Το μοντέλο πρέπει να είναι το avs concorde - μπορώ να βρω και την επωνυμία της εταιρείας.
    Αν δεν κάνω λάθος πατάμε τον κωδικό τεχνικού στο κεντικό και αν αυτός είναι ο σωστός με βάζει στο σωστό menu.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Οι εταιρίες τον κωδικό τεχνικού τον δίνουν ΜΟΝΟ στους εξειδικευμένους τεχνικούς τους για να αποφύγουν επεμβάσεις ασχέτων στα μηχανήματα που μπορει να προξενήσουν βλάβες η και λάθος λειτουργείες για αυτό το λόγο λοιπόν και η εταιρία δεν σου έδωσε τον κωδικό αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Διαβασε καλα το εγχειριδιο χρηστη,καπου θα λέει το πως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Μετά απο 10 χρόνια δεν πιστεύω ότι η εταιρία νοιάζεται μην κάνω κάποια βλάβη στον παλιό συναγερμό αλλά νοιάζεται να αναλαμβάνει τις αντικαταστάσεις των μπαταριών με πολαπλάσιο κόστος..
    Στο εγχειρίδιο αναφέρει ότι μπορείς να κάνεις γενικό reset αλλά μετά τα σετάρεις όλα από την αρχή.
    Αν ήταν sigma που έχω ξαναπρογραμματίσει θα το είχα κάνει ήδη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Δοκιμασες να μιλησεις μαζι τους να σε βοηθησουν να ρυθμισεις την ωρα;
    Εισαι πειραια και προπαθεις να πας Λαμια μεσω Ριου

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασες να μιλησεις μαζι τους να σε βοηθησουν να ρυθμισεις την ωρα;
    Εισαι πειραια και προπαθεις να πας Λαμια μεσω Ριου
    Η αλήθεια είναι ότι είχα στείλει email πριν μερικούς μήνες εξηγώντας τι ζητούσα ευγενικά αλλά δεν έλαβα καμιά απάντηση.

    Θα κοιτάξω να πάρω και τηλέφωνο αλλά μου φαίνεται θα καταλήξω το καλοκαίρι να απενεργοποιώ τις σειρήνες, να κάνω reset και να επιχειρώ προγραμματισμό όσο και να θέλω να το αποφύγω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Κανε μια ερωτηση στην alarmsysη η στην comelit.Παρε τηλεφωνο και ζητα να μιλησεις με καποιον τεχνικο οταν θα εισαι μπροστα στο πληκτρολογιο.Ενδεχεται να μην μπορεις να κανεις ρισετ αν ειναι κλειδωμενο.
    Δεν τα εχω δουλεψει αυτα τα συστηματα και δεν βρηκα στο νετ καποιο μανουαλ.Θα κοιταξω στο αρχειο μου και θα επανελθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    καλησπέρα,
    επανέρχομαι στο θέμα.
    Οι παραπάνω εταιρία δεν δίνει τον κωδικό τεχνικού για "λόγους ασφαλείας" [της τσέπης τους γιατί θα χάσουν τον πελάτη]
    Οπότε προσπαθώ να κάνω reset.
    Εχω ένα manual και λέει για να γίνει reset γειώνω τις επαφές ΑΟ & ΑΗ, πατάω το reset και ηχεί η σειρήνα [όπως τα περιγράφει η οδηγία].
    Μετά δοκίμασα στο πληκτρολόγιο το default κωδικό 000000 αλλά δεν το δέχεται.
    Ξέρει κανείς να βοηθήσει;
    Το μοντέλο είναι AVS concorde plus

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    φιλαρακι την πατησες....η εταιρια σου εχει αλλαξει και τον default κωδικο εγκαταστατη ...αυτες τις τακτικες τις κανουν για να σου τα παιρνουν με προσχημα παντα τους ''λογους ασφαλειας'' που λες...
    κανονικα πρεπει ολοι οι κωδικοι του συναγερμου να παραδιδονται στον ιδιοκτητη του σπιτιου σφραγισμενοι σε φακελο απο την στιγμη που ο συναγερμος ειναι πληρωμενος και ιδιοκτησια σου...ο εγκαταστατης πληρωνεται για περοχη υπηρεσιας εγκαταστασης και προγραμματισμου και συντηρησης....εχω πολλες περιπτωσεις με κλειδωμενους συναγερμους με ανθρωπους που την εκαναν για εξωτερικο η πεθαναν κτλ....απλα αυτοι οι συναγερμοι αχρηστευτηκαν χωρις λογο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    @Sil Οι συναγερμοί όπως και τα ασανσερ πχ δεν μπορούν να δέχονται παρεμβάσεις απο τον ιδιοκτήτη αλλα μόνο από τον τεχνικό
    που είναι υπεύθυνος γι αυτα .
    Αν νομίζεις οτι έχεις την τεχνική επάρκεια για να ρυθμίζεις τον συναγερμό σου , επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία ( rakson )
    καί ζήτησε τους να ενταχθεις στο δίκτυο των τεχνικών τους . Θα παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια και θα δεις μετά αν
    πρέπει να πειράζει ο χρήστης τον συναγερμό του ή όχι. Οσο για τους κωδικούς , αμα απλώς τσακώθηκες με τον εγκαταστάτη σου ,
    μπορείς να πας τον πίνακα στην αντιπροσωπεία να στον ξεκλειδώσουν ή να προτείνουν κάποιον άλλον εγκαταστάτη

    Οσο για αυτα που λές για την μπαταρία ειναι αστεία , γιατι οποιοσδήποτε χρήστης μπορεί να αλλάξει την μπαταρία μόνος του απλά αποσυνδέοντας την σειρήνα
    και ξανασυνδέοντας την μετα την αλλαγή ή εστω και στην ψύχρα και απλώς θα βαρέσει η σειρήνα 3 λεπτά .
    Αρα δεν στον κλειδώσανε για να μην αλλάζεις μόνος σου μπαταρία ... υπάρχει ουσιαστικότερος λόγος ( να μην τον σκαλίζεις άμα είσαι άσχετος )

    Ρώτησες στην αντιπροσωπεία και δεν σε βοηθήσαν να αλλάξεις την ώρα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια με προγραμματισμό σε συναγερμό Sigma Z-3E
    By pontium in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-21, 20:24
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 10:37
  3. Βοήθεια για συναγερμό
    By tao in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-12, 23:43
  4. Αναζήτηση τεχνικού για συναγερμό Siemens IC-60
    By outlaw21r in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-11, 19:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας