Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: βοήθεια με κωδικό τεχνικού σε συναγερμό AVS

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί κλεμένο τον έχει το συναγερμό ? θα πάρω συναγερμό και θα θελω να αλλάξω τηλέφωνο ή ώρα , θα έχω πληρώσει και 1000ε τον τεχνικό και θα μου πουν δεν σου δινουμε κωδικό ?
    Καλό ειναι τέτοιες εταιρείες να βγαίνουν στην φόρα να ξέρει ο κοσμος τι ψωνίζει. Εγώ έχω sigma 20 χρονια τώρα και έχω τον κωδικό και μπαίνω και ρυθμίζω μολις αλλάζω τηλέφωνο.
    Μαλιστα δεν χρειάστηκε να κάνω σεμινάριο
    Αμα βάλεις μόνος σου τον συναγερμό , σημαίνει οτι ξέρεις και αναλαμβάνεις εσυ την ευθύνη για ότι γίνει ,
    οπότε ποιός ο λόγος να φωνάξεις εγκαταστάτη να στον τοποθετήσει , για να περάσει τα καλώδια ;
    Αυτό το κάνει και ο πιο απλός βοηθός ηλεκτρολόγου

    Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει χρέωση για να μπει ο εγκαταστάτης ( απομακρυσμένα ) μια φορά στο τόσο και να σου αλλάξει πχ ενα τηλέφωνο
    ή να σου μεγαλώσει μια καθυστέρηση ( οι περισσότεροι δεν χρεώνουν τετοιες αγγαρείες )
    ούτε να παίρνουν εγκαταστάτες 1000 ευρω (εργατικά ) ... Πόσα μεροκάμματα ειναι τα 1000 ευρώ ; Υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που δεν παίρνουν
    1000 ευρω το μήνα

    Εχω συνηθίσει σε συναγερμούς που ο χρηστης αλλάζει μόνος του την ώρα ( αυτο αλλάζει πλέον και μόνο του από το ιντερνετ )
    ... και μου φαινόταν παράξενο να χρειάζεσαι κωδικο εγκαταστάτη για να αλλάξεις την ώρα ( ποιοι ειναι αυτοι οι συναγερμοι ; )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 25-07-17 στις 09:31

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα γινει αν ο πελατης απενεργοποιησει μια ζωνη (εστω καταλαθος) κι αυριο γινει παραβιαση; Μη μου πεις οτι δε θα ζηταει τα ρεστα απο τον εγκαταστατη επειδη δε δουλευει η ταδε ζωνη (ειτε επιτηδες ειτε καταλαθος μπορει να συμβει κι αυτο)...

    "Μα εγω την ωρα ηθελα να αλλαξω, δεν πατησα κατι αλλο"...

    (Σε καποια συστηματα η ωρα αλλαζει και με κωδικο χρηστη)
    αν συνδεεσαι με υπολογιστη οτι και να κανει φαινεται παντως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Τελικα εβγαλες ακρη με τον προγραμματισμο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Οπως είπα νωρίτερα ο συναγερμός είναι αγορασμένος και την τοποθέτηση την έκανε η προαναφερθείσα εταιρεία.
    Καθώς η εταιρεία δεν νοιάζεται τόσο για λόγους ασφαλείας όσο για την τσέπη της [κύριε υπεύθυνε της εταιρείας δεν είναι επιχείρημα ότι άμα μου δώσεις τον κωδικό τεχνικού μπορεί να τον πάρει κάνας γείτονάς μου και να το πειράξει και δεν μου τον δίνεις για να με σώσεις - όντως έλαβα τέτοια απάντηση] φροντίζει να αλλάζει το default κωδικό τεχνικού και ο πελάτης για χρόνια αγνοεί ακόμα την ύπαρξή του μέχρι να το χρειαστεί.
    Η ίδια εταιρεία φροντίζει σε τακτά διαστήματα να ενοχλεί για αλλαγή μπαταριών - μια φορά τους είχα φέρει και χρεώθηκα 80EŸ‚ -η απόδειξη έγραφε 2 μπαταρίες = 80EŸ‚ , εργατικά πουθενά.
    Την επόμενη φορά μπαταρίες μόνος μου από τριδήμα ~20EŸ‚ μου πήγε.
    Μια διευκρίνηση, είμαι σχετικός με τα ηλεκτρονικά και κατασκευές οπότε δεν ήταν ζόρι να καλωδιώσω την εξωτερική σειρήνα για να την ανοίξω χωρίς να μου πάρει τα αυτία με την ενεργοποίηση του τάμπερ.
    Επί του θέματος, κατάφερα να κάνω το reset με κακές οδηγίες λόγο μετάφρασης google από ιταλικό forum.
    Πλέον νοιώθω ότι ο συνεγερμός μου ανήκει και ήδη έχω ρυθμίσει το partial arming όπως το ήθελα εκτώς της διόρθωσης της ώρας.
    Σειρά έχει να αλλάξω κάποιες επαφές που τις έχουν βάλει άρπα-κόλλα και να συνδέσω καινούριες με κολλητήρι και όχι στριφτά καλώδια, με λευκό θερμοσυστελόμενο και όχι μονωτική ταινία και σύγουρα δεν θα βάλω θερμόκολλα στα καλώδια όπου είναι εκτεθημένα αλλά μια σιλικόνη. Αυτή είναι η διαφορά κάποιου που έχει μεράκι και της εταιρείας που σκοπός είναι να τελειώσει γρήγορα.
    Αν χρειάζεται κανείς την διαδικασία του reset μπορώ να την γράψω αναλυτικά.
    Αν πάλι έχετε όρεξη μπορώ να βάλω φωτό πριν και μετά τις επαφές όταν ασχοληθώ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sil_unique για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (31-07-17)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sil_unique Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια εταιρεία φροντίζει σε τακτά διαστήματα να ενοχλεί για αλλαγή μπαταριών - μια φορά τους είχα φέρει και χρεώθηκα 80EŸ‚ -η απόδειξη έγραφε 2 μπαταρίες = 80EŸ‚ , εργατικά πουθενά.
    Την επόμενη φορά μπαταρίες μόνος μου από τριδήμα ~20EŸ‚ μου πήγε.
    .
    δεν θα διαφωνησω για ολα τα αλλα που εγραψες.Τα 80€ για 2 μπαταριες δεν ειναι μεγαλο το ποσο μαζι με την αντικατασταση.Για την εργασια ειναι καθαρα λογιστικο τερτιπι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Αν σου τις τιμολογησε μπορει να εβγαλε και 5€ "καθαρα", μπορει να μην εβγαλε και τιποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (30-07-17)

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Στο αναφερθεν ποσο συμπεριλαμβανεται ο ελεγχος καλης λειτουργιας του συναγερμου.Στα δικα σου αυτια μπορει να ακουγονται αυτα που λεω " τριχες".Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν τεχνικες γνωσεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι να είναι κατανοητό ότι το πρόβλημά μου ήταν καθαρά με την άρνηση της εταιρείας να δώσει τον κωδικό τεχνικού και όχι με το πόσο χρεώνουν μια υπηρεσία που γνωρίζω το κόστος από πριν αλλά εμμέσως είναι μονόδρομος για τον καθημερινό νοικοκύρη.
    Τρόπος να το τραβήξω υπήρχε με το συνήγορο του καταναλωτή αλλά δεν είχα καμία όρεξη να μπω σε τέτοια φασαρία.
    Δεύτερή μου επιλογή ήταν να τον αντικαταστήσω με μάρκα sigma ~160Ε με κέντρο και πληκτρολόγιο αφής με RFID [τα ζαχάρωνα] - τελικά θα μείνω με τον παλιό.

    Για τον έλεγχο καλής λειτουργίας που αναφέρθηκε ας μην τα συζητάμε καλυτερα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να μιλήσω για την εν λόγω εταιρεία.Θεωρώ όμως ότι για όλες ισχύουν τα ίδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sil_unique Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρειάζεται κανείς την διαδικασία του reset μπορώ να την γράψω αναλυτικά.
    .
    μα πως τον προγραμματισες αφου οπως λες σου ειχαν αλλαξει και τον default κωδικο τεχνικου???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια με προγραμματισμό σε συναγερμό Sigma Z-3E
    By pontium in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-21, 20:24
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 10:37
  3. Βοήθεια για συναγερμό
    By tao in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-12, 23:43
  4. Αναζήτηση τεχνικού για συναγερμό Siemens IC-60
    By outlaw21r in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-11, 19:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας