Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Χρονοδιακοπτης με το 555

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το πω ποιο αναλυτικά. Πρέπει να μπει ένα είδους προστασίας σε μια γεννήτρια. Η τάση ανοίγοντας τον διακόπτη ειναι 24v αλλα αυτό δεν μας ενδιαφέρει γιατί με ένα σταθερ/τη πχ 7812 κάνουμε δουλειά. Ανοίγοντας τον διακόπτη και πατώντας μίζα, μέχρι να πάρει μπρος η γεννήτρια μεσολαβούν κάποια sec.Εδω χρειάζεται μια μικρή καθυστέρηση ώστε να να μην οπλίζει αμέσως το ρελλε που θα μπει στην έξοδο και χτυπαει η σειρήνα χωρείς λόγο. Γι αυτό χρειάζομαι το κύκλωμα να δουλεύει με εντολή από τον δυναμό για να καταλάβει ότι πήρε μπροστά ο κινητήρας.

    Το ένα ειναι αυτό. Τώρα μου ζήτησε και κάτι άλλο ποιο δύσκολο που εδώ δεν νομιζω να μπορέσω το φτιάξω ετσι απλά. Στο λάδι και στην θερμοκρασία υπαρχει βαλβίδα που γειώνει μια επαφή που εκει εχει λαμπάκι. Αν υπαρχει τρόπος ώστε οταν σηκώσει θερμοκρασία η μένει από λάδια, να πάρει εντολή και να σβήσει τον κινητήρα. Αυτό τα 2 τελευταια δεν τον πολυ απασχολούν γιατί μπορεί να τα κάνει και με απλά ρελλε παίρνοντας έξοδο από την πρώτη περίπτωση.
    Αυτό που ενδιαφέρει ειναι η πρώτη περίπτωση με την καθυστέρηση.
    Για
    αυτο που ζητας ,ειδοποιηση οτι εκκινησε το η/ζ,δεν χρειαζεται κανενα χρονικο,μπορεις να παρεις εντολη απο αρκετα σημεια πανω στο η/ζ.
    Τα αλλα που ζητας ειναι πιο περιπλοκα.Υπαρχουν πολλα ετοιμα κοντρολερ για αυτη την δουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αλλά γιατί περιπλέκουμε τα πράγματα??Εγώ δεν μίλησα για κανένα φορτίο και είναι και που δεν με ενδιαφέρει. Η γεννήτρια είναι στυμμένη και δουλεύει σε ενα βουνό εδώ και καιρό και ο άνθρωπος απλά χρειάζεται.

    1 Μια ειδοποίηση πχ μια σειρήνα όταν σταματήσει για να παύει να την βγάλει μπροστά.
    2 Αν γίνετε με κάποιο τρόπο να την προστατέψει οπως έγραψα ποιο πιάνω από λάδια και από θερμοκρασία.

    Φυσικά και υπάρχει διακόπτης που ανοίγεις γα να βγάλεις μπροστα.Το τι θα γίνει ήταν σβήσει με τα φορτία είναι θέμα του ιδιοκτήτη και του ηλεκτρολόγου που την έφτιαξε. Ο φίλος μου ανάλαβε απλά να του βγάλει ενα σύστημα για ειδοποίηση.

    Πόσο ποιο απλά να το περιγράψω??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris_p : 03-01-17 στις 11:08

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Τώρα είναι σαφές το τι θέλεις.

    Απορίες σχετικά με τα δεδομένα σου:
    Η γεννήτρια λειτουργεί μόνιμα ή άμα πέσει το ρεύμα;
    Τα 24V που δίνει το δυναμό τα δίνει μόνιμα όσο λειτουργεί η γεννήτρια ή τα ανοιγοκλείνει ανάλογα με την φόρτιση της μπαταρίας;
    Το κύκλωμα που θα κάνεις και η σειρήνα από που θα τροφοδοτούνται; Με τι τάση;
    Αισθητήριο για το λάδι υπάρχει στη γεννήτρια; Αν υπάρχει δεν προστατεύει την γεννήτρια από μόνο του σε συνδυασμό με τα ηλεκτρικά της γεννήτριας;
    Προστασία από θερμοκρασία εννοείς να μην ανεβάσει υψηλή θερμοκρασία ή γεννήτρια και καεί το τύλιγμα;
    Υπάρχει τρόπος να διακόπτης την γεννήτρια ηλεκτρικά (από το κύκλωμα προστασίας) ή θέλει μηχανικό πάτημα κουμπιού;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    1 Δεν είμαι σίγουρος αλλα μάλλον δεν υπαρχει ρεύμα και λειτουργεί συνεχόμενα.
    2 Η έξοδος του δυναμού βγαζει συνέχεια αυτή την τάση.
    3 Το κύκλωμα θα τροφοδοτείτε απο άνοιγμα διακόπτη. Η σειρήνα θα συνδεθεί στην έξοδο ενός ρελλε.
    4 Εχω απαντήσει οτι και στην θερμοκρασία και στο λάδι υπάρχει βαλβίδα οπως έχουν τα αυτοκίνητα και όταν σηκώσει θερμοκρασία γειώνει την επαφή, και όταν δεν ανεβάζει λάδια κάνει το ίδιο.
    5 Η γεννήτρια σβήνει με ηλεκτρικό σύστημα από τον διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά γιατί περιπλέκουμε τα πράγματα??Εγώ δεν μίλησα για κανένα φορτίο και είναι και που δεν με ενδιαφέρει. Η γεννήτρια είναι στυμμένη και δουλεύει σε ενα βουνό εδώ και καιρό και ο άνθρωπος απλά χρειάζεται.

    1 Μια ειδοποίηση πχ μια σειρήνα όταν σταματήσει για να παύει να την βγάλει μπροστά.
    2 Αν γίνετε με κάποιο τρόπο να την προστατέψει οπως έγραψα ποιο πιάνω από λάδια και από θερμοκρασία.

    Φυσικά και υπάρχει διακόπτης που ανοίγεις γα να βγάλεις μπροστα.Το τι θα γίνει ήταν σβήσει με τα φορτία είναι θέμα του ιδιοκτήτη και του ηλεκτρολόγου που την έφτιαξε. Ο φίλος μου ανάλαβε απλά να του βγάλει ενα σύστημα για ειδοποίηση.

    Πόσο ποιο απλά να το περιγράψω??
    Εσυ
    το περιγραφεις απλα,αλλα δεν παει να πει οτι τα λες και σωστα.
    1.παυει?Οταν σβησει το Ηζ απο βλαβη?που δεν εχει καμια προστασια οπως αναφερεις?
    Βαλε ενα ρελε με ΝC επαφη στο 220 της γεννητριας,παρε εντολη απο την βαλβιδα λαδιου,παρε εντολη απο το δυναμο.
    2.Γινετε να την προστατεψει .ΦΑνταζομαι οτι ο διακοπτης που λες ειναι διακοπτης -κλειδι και την βαζει ο ανθρωπος χειροκινητα.
    Απλη λυση δυο ρελε ,ενα για λαδι ενα για νερο,καλυτερη λυση ενα ρελε,ενα χρονικο.Καν-δυο διοδους και δυο ενδεικτικα.
    Ποσο πιο απλα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Εμένα μου φαίνεται απίθανο η γεννήτρια να έχει τα αισθητήρια και να μην τα εκμεταλλεύεται για να αυτοπροστατευτεί. Ακούμπησε με ένα καλώδιο το σημείο που το αισθητήριο βγάζει γείωση με την γείωση και λογικά η γεννήτρια θα σταματήσει. Το πιο πιθανό είναι να γειώνει τον σπινθήρα από το μπουζί και να κόβει.

    Σχετικά με την σειρήνα.
    Το κύκλωμα και η σειρήνα θα πρέπει να τροφοδοτηθούν από την μπαταρία της μίζας αφού είναι η μοναδική πηγή μετά το σβήσιμο της γεννήτριας.
    το πιο απλό κύκλωμα που σκέφτηκα είναι το παρακάτω:
    siren.jpg
    Το δυναμό όσο παράγει την τάση 24V κλείνει ένα ρελέ το οποίο αποκόπτει την τροφοδοσία από το σύστημα χρονοκύκλωμα - σειρήνα. Μόλις χαθεί η τάση του δυναμό το ρελέ ανοίγει οπότε από την ανάστροφη επαφή τροφοδοτείται το χρονικό (delay off) που με την σειρά του τροφοδοτεί την σειρήνα για χρόνο ίσο με την ρύθμιση. Μετά το πέρας του χρόνου παραμένει τροφοδοτημένο μόνο το χρονικό. Για όση διάρκεια λειτουργεί η γεννήτρια δεν υπάρχει κατανάλωση της μπαταρίας.
    Ο διακόπτης χρησιμεύει όταν έχουμε σβηστή την γεννήτρια να μην καταναλώνεται μπαταρία από το χρονικό.

    Το παραπάνω μπορεί να υλοποιηθεί με υλικά ράγας (ρελέ - χρονικό) ώστε να μην μπλέκεις με κατασκευές κυκλώματος και να είναι επισκευάσιμο από ηλεκτρολόγο για να μην τρέχεις όταν πάθει κάτι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg siren.jpg (100,2 KB, 13 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dimitris_p (06-01-17)

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Την λύση μου την έδωσε ο Βασίλης ποιο πάνω. Θεωρητικά στο χαρτί σχεδίασα ένα εύκολο κύκλωμα με 3 ρελε, ένα για το λάδι ένα για την θερμοκρασία και ένα που θα δινει στην σειρήνα και που θα σβήνει και την μηχανή ταυτόχρονα. Και τέλος ορισμένες διόδους για να μην εχουμε επιστροφές καθώς και ένα χρονικό. Θα το κανω πρόχειρα στον πάγκο μια και εχω τα υλικά να δω αν θα πετύχει και θα σας πω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Φτιαξε
    ενα προχειρο σχεδιο να σου πω.Τις διοδους τις θες για να μην αναβουν ολες οι λυχνιες μαζι(σφαλμα χαμ.πιεση,υψηλη θερμοκρασια κλπ).
    Το ρελε χαμ.πιεση λαδιου θα παιρνει + απο την κλειδαρια και - απο την βαλβιδα.Θα χρησιμοποιει ΝC επαφη . θα βαλεις το ρελε της θερμοκρασιας με τον ιδιο τροπο και σε σειρα των δυο ρελε θα οπλιζεις τον μαγνητη.
    Ωραιο συστημα κανεις να παιρνουν το + απο ρελε με πηνιο 220v απο το Η/Ζ ωστε να ξεκινανε επιτηρηση μολις αυτο δωσει ταση και επισης να μπει αλλο ενα ρελε(αυτο του σφαλματος ) στο οποιο θελει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αυτοσυγκρατηση .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Oχι απο 220v δεν παίρνω τίποτα καθώς αυτός που θα βάλει το σύστημα αν τελικά δουλέψει, ειναι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων και δεν εχει σχέση με 220. Όλα θα δουλεύουν με 24v και το χρονικό όταν πάρει τάση από τον δυναμό 24v θα οπλίσει σε πχ 4-5 sec ώστε να μην χτυπαει χωρείς λόγο η σειρήνα με το άνοιγμα του διακόπτη αν δεν πάρει μπρος η γεννήτρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. χρονοδιακοπτης με το 555
    By anmits2008 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-13, 19:45
  2. χρονοδιακοπτης
    By γιωργος6009 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 22:18
  3. χρονοδιακοπτης με 555
    By Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-10, 09:00
  4. ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΜΕ 555
    By ALAMAN in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-06, 17:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας