Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: τιμολογιο ΔΕΗ

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες τον υπολογιστή σου! Αν είναι τούμπανο δικαιολογεί μεγάλες ισχύες. Για παράδειγμα το εξαπύρηνο με καλή κάρτα γραφικών μου τραβάει ~300W, το ι5/ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ~200 και τα G5/380 server του γραφείου ~450W έκαστο. Αν τώρα είσαι από αυτούς που τα αφήνουν 24/7 on τον βρήκαμε τον κλέφτη. (200W X 24/7 =~ 150Kwh / μήνα) (600Kwh στην τετραμηνία =110€)
    μακαρι να ηταν αυτο ο υπολογιστης χρησιμοποιειται μονο οταν ειμαι σπιτι δεν ειναι τουμπανο δυστυχως χρηση περιπου 4-5 ωρες την ημερα οταν λειπω σβηστος....εγω σου λεω μαξιμουμ 70kwh /μηνα απο 390kwh τον ενα μηνα επαναλαμβανω ευχαριστω για την απαντηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα λεγόμενά σου δηλαδή το θερμοσίφωνο το χρησιμοποιείς 1-2 φορές τον μήνα οπότε θα υποθέσω ότι κάπου τότε κάνεις και μπάνιο ?
    Δικαιομά σου είναι βέβαια
    Κατά τα άλλα διαρροή που να έχει κατανάλωση δεν νομίζω να υφίσταται και τόση μάλιστα
    Το να κλέβει κάποιος ρεύμα είναι πιθανό εφ όσον είσαι σχετικός με ηλεκτρολογικά θα μπορούσες νομίζω να ανοίξεις τον πίνακα και να δείς την διαδρομή των καλωδίων η και να κάνεις την δοκιμή που σου πρότειναν κάπιοι δηλαδή σβήνοντας όλες τις καταναλώσεις μια μια στο σπίτι να δείς εάν το ρολόι συνεχίζει να γυρνάει
    ΑΓΑΠΗΤΕ Κύριε Νικο
    προς ενημερωση σας αφου εσεις ειστε σαφως πιο εμπειρος απο εμενα
    1ον το σπιτι το οτι το νοικιαζω δεν σημαινει οτι περνω ολη την ημερα μεσα σ αυτο η οτι δεν εχω κι αλλο η οτι δεν μενω στην γκομενα η οτι δεν εχω μπανιο και στην δουλεια μου,στη μανα μου η δεν εχω μπανιερα /ντουζιερα '''ΕΚΕΙ'' που δεν εχω καμια υποχρεωση να σας αναφερω (δεν κανουμε ολοι την ιδια ζωη με εσας..)
    2ον 1ωρα θερμοσιφωνα εξαρταται βεβαια το θερμοσιφωνα δεν ισοδυναμ με 1 μπανιο-ντους
    3ον εχει ηλιακο\
    οντως μπορει καποια να μην τα ανεφερα αλλα δεν νομιζω οτι απασχολουν η επηρεαζουν το θεμα που αναφερω καθως αναφερω ποσο χρησιμοποιω τον θερμοσιφωνα και οτιδηποτε αλλο χρειαζεται εδω μεσα να ξερουν!
    Τελος ο σαρκασμος σας δεν προσφερει καποια λυση η βοηθεια στο θεμα μου οποτε και θα παρακαλουσα να μην ασχοληθειτε ξανα με αυτο δεν παιρνετε καποιο μπονους φανταζομαι δινοντας απαντησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Άν έχεις dimmer για την ρυθμηση του φωτισμού κοίταξέ το. Γιατί έχω πετύχει dimmer που καταναλώνει ενώ είναι σβηστά τα φώτα.
    (Προσοχή στο ρεύμα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Σε απομακρυσμένο χωριό της Πρέβεζας είσαι; σε σπίτι που μένει στην ίδια οικοδομή και ο ιδιοκτήτης;(δύο ναι=υποψία για το ποιος έχει συμφέρον να κλέψει.Όταν φύγεις για πολλές μέρες κλείσε το γενικό και την ασφάλεια του ρολογιού και γράψε την μέτρηση με ημερομηνία.Πως θερμαίνεται το σπίτι καλοριφέρ ατομικό; τζάκι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrckok Εμφάνιση μηνυμάτων
    3ον εχει ηλιακο\
    Προσοχή ο ηλιακός θερμοσίφωνας έχει πολλές φορές και αντίσταση θέρμανσης με ασφάλεια που την ξεχνούν συνέχεια σηκωμένη.Έτσι δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι το ζεστό νερό το δίνει μόνο ο ήλιος.Τρελή ταχύτητα στο ρολόι την δίνουν αντιστάσεις ισχύος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 02-12-16 στις 22:41

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    κανε την εξης δοκιμη.Αφου εχεις βγαλει ολες τις συσκευες απο την πριζα συγουρεψου οτι δεν γυρναει το ρολοι.Κατοπιν αναψε τον θερμοσιφωνα και μετρα ποσες στροφες/λεπτο γυρναει το ρολοι.Ανταποκρινονται οι στροφες στα 4κw της αντιστασης?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrckok Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι αν εχει καποιος εχει ακουσει ποτε καποια περιπτωση που το ρολοι δεν λειτουργει σωστα θα με βοηθουσε αρκετα ν το ανεφερε
    Φυσικά και πολλοί εδώ μέσα έχουν ακούσει και δει ρολόι να γράφει λάθος.Όμως είναι το τελευταίο στην checklist που πρέπει να ελένξεις.Γενικά τα ρολόγια είναι αξιόπιστε συσκευές με σπάνιες (αλλά υπαρκτές)περιπτώσεις σφαλμάτων.Γιαυτό όλοι σου παραθέτουν ότι έχει συναντήσει μπροστά τους ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ο καθένας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PALIARMOTHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν έχεις dimmer για την ρυθμηση του φωτισμού κοίταξέ το. Γιατί έχω πετύχει dimmer που καταναλώνει ενώ είναι σβηστά τα φώτα.
    (Προσοχή στο ρεύμα).
    Κανένα (δισύρματο) dimmer δεν καταναλώνει, τα φώτα καταναλώνουν, και μιλάμε για πολύ μικρές καταναλώσεις που δεν συγκρίνονται με τα μεγέθη που λέμε εδώ

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατανάλωση ΔΕΗ
    By valantis315 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 12:29
  2. χελωνα δεη
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 22:27
  3. ρολοι δεη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 18:04
  4. ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
    By jimk in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 10:26
  5. ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ
    By gourtz in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-06, 22:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας