Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: τιμολογιο ΔΕΗ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    4

    Angry τιμολογιο ΔΕΗ

    Καλημερα σε ολους
    λοιπον συνοπτικα νοικιασα σπιτι 45τμ συνδεω ΔΕΗ στο ονομα μου 1ος μήνας καταμετρησης και λογαριασμος 120,00 ευρω
    επαθα σοκ κοιταζω kwh 389 για 1 ΜΗΝΑ!!! υποπτευομαι οτι μου κλεβουν ρεύμα κλείνω γενικό κοιταζω μετρητη Ακινητος!!
    ανοιγω τον γενικο κοιταζω τον μετρητη παει σφαιρα! μετα απο ενα μηνα και μη εχοντας φυσικα πληρωσει το λογαριασμο κοιταζω ξανα μετρητη περιπου ιδιες kwh
    ενημερωτικα τωρα το σπιτι ειναι λιγο παραπανω τμ, μονη καταναλωση 24 ωρες ψυγειο 2 φορες την εβδομαδα μια σκουπα αλλες 2 πλυντηριο και 1 φορα την εβδομαδα σε τρελα κεφια καμια ωρα η κουζινα(μαγειρεμα ελληνιδα μανα) οτι ειπα ειναι maximum καταναλωσεις μου εννοειται μενω μονος και τις περισσοτερεσ ωρες λειπω λογω δουλειας
    ερχομαι να προσθεσω ιδιο τμ σπιτι διπλα τον μετρητη του δεν τον μετρησα αλλα παρατηρωντας κι εχοντας μονο το pc anoixto και ψυγειο το ρολοι μου παει σφαιρα σε σχεση με του διπλα του ριχνω τρελους γυρους

    και τελος ερχομαι να καταληξω στο ρολοι φταιει η δεν φταιει??/??

    υ.γ πριν απο εμενα ηταν ξενοικιαστω καιρο οποτε δεν υπαρχει δυνατοτητα συγκρισης με προηγουμενο ενοικιαστη
    ευχαριστω που το διαβασατε ολα καποια γνωμη?deh 3.jpgdeh.jpgdeh2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Μπορεί να οφείλεται & σε διαρροή. Αν δεν ελέγξει ηλεκτρολόγος την εγκατάσταση δεν ξέρεις τι συμβαίνει. Ειδοποίησε τη ΔΕΗ να στείλουν τεχνικούς να ελέγξουν την εγκατάσταση (ρολόι, πίνακας κλπ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 02-12-16 στις 13:02

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Για 1 μήνα οι kwh μπορεί να είναι πολλές, μπορεί και όχι. Αναλόγως!
    Εσύ, με αυτές τις μετρήσεις, καταναλώνεις περίπου 11 kwh την ημέρα.
    Αν, πχ, έχεις ένα αερόθερμο 2000w αυτό χρειάζεται 5,5 ώρες για να κάψει αυτές τις Kwh.
    Πριν καλέσεις την δεη, θα ήταν ευκολότερο, σε πρώτη φάση, να βγάλεις τα πάντα από την πρίζα και να δεις το ρολόι σου. Τι κάνει;
    Μετά θα αρχίσεις να βάζεις, μια μια τις συσκευές σου και θα βρεις αυτήν που κάνει το ρολόι σου να τρέχει.
    Το pc σου τι τροφοδοτικό έχει; Πόσα A τραβάει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Πατέντες για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (02-12-16)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε με ανοιχτό το διακόπτη να κλείσεις όλες τις καταναλώσεις (ακόμη και το ψυγείο εκτός πρίζας) να δεις αν γράφει χωρίς καμία κατανάλωση επάνω. Μπορεί κλείνοντας το γενικό να κλείνεις και κάποιο λαθρο-καταναλωτή.

    Αν πάλι μηδενίζει η κατανάλωση έλεγξε ανοίγοντας ένα-ένα τα φορτία, και αν δεν βγάλεις άκρη έλεγξε το με ηλεκτρολόγο πριν απευθυνθείς στη ΔΕΗ.

    Αντιηλεκτροπληξιακό έχει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    η ταχύτητα του μετρητή δεν έχει να κάνει ιδιαίτερα διότι εξαρτάται από τον λόγο στροφών/Kwh
    τώρα προσπάθησε πριν φωνάξεις την ΔΕΗ να δεις γενικά τι έχει κουμπωμένο στις πρίζες και μην το σκεφτεί μόνο σαν κατανάλωση που βγάζει στην έξοδο (πχ λαπτοπ φορτιστής 90 βατ δεν τραβάει μόνο 90 από το δίκτυο). έχω πετύχει περιπτώσεις που ενώ τα πάντα ήταν σβηστά(έτσι νομίζανε) μόλις αφαίρεσα τα (όχι το αλλά τα ) πολύπριζα από το σαλόνι πίσω από το έπιπλο τις τηλεόρασης έπεσε κατά 150 βατ η κατανάλωση με όλα τα μπιχλιμπίδια που είχανε καρφωμένα επάνω και ας ήταν θεωρητικά σβηστά, ανενεργά.
    καμιά φορά δίνουμε σημασία στις μεγάλες καταναλώσεις και την πατάμε από όλα τα άλλα που λέμε <,σιγά μωρέ τη καίει αυτό >> αλλά δεν είναι ένα αλλά 20 που απλά τα παρατάμε στην πρίζα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (02-12-16)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Θερμοσίφωνο;;;; πόσο συχνή χρήση κάνεις;;;;;;;;;;;;;;εκεί είναι τα χοντρά λεφτά για τους φοιτητές ας πούμε.Ειδικά άμα το ξεχνάμε και ανοιχτό άστα βράστα. Η κατανάλωση σου μοιάζει ίδια με ένα σπίτι οικογένειας.Υπάρχει κάποιος θερμοσυσσωρευτής;;;;;;;;;;Πως ζεσταίνεσαι; στέλνει ρεύμα π.χ από το σπίτι σου σε λέβητα αερίου στο Υπόγειο(πιθανό σημείο κλοπής)Στέλνει ρεύμα σε κάποιον άλλο κοινόχρηστο χώρο;(αποθήκη). Μην εκφράσεις την ανησυχία σου άμεσα στον ιδιοκτήτη- πολυκατοικία γιατί μπορεί να σταματήσει προσωρινά την κλοπή και μετά να μην μπορείς να τον βρεις.Αν κάνεις όσα σου είπαν και δεν βρεις άκρη: Ηλεκτρολόγος-άνοιγμα πίνακα μετρήσεις με αμπεροτσιμπίδα σε ένα-ένα τα καλώδια που ξεκινούν από πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 02-12-16 στις 14:29

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Λοιπον κατ αρχην σας ευχαριστω ολους και τον καθενα ξεχωριστα
    μερικες διευκρινησεις απαντησεις ¨:
    -θερμοσιφωνο εχω και η χρηση του ειναι συνολικα μ.ο 1 με 2 ωρες το μηνα δεν λεω οτι δεν καταναλωνει ο θερμοσιφωνας -ψυγειο καθως εχω καποιες γνωσεις ηλεκτρολογοςειμαι κι εγω απλα οχι εγκαταστασεων,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μου δικαιολογουν τις 390 kwh
    -ταχυτητα του μετρητη: ειναι ιδιου τυπου ιδιο μοντελο ακριβως με του διπλανου μου εξ ου και η συγκριση που εκανα αρχικα
    -η καταναλωση μου ιδια με οικογενειας: προσωπικα συγκρινα με γονεις μου σπιτι 120τμ και η καταναλωση τους ειναι μ.ο το μηνα μικροτερη (ναι εχουν και θερμοσιφωνα και ατμοσιδερα και πρεσες και πλυντηρα μεγαλυτερης καταναλωσης κλπ κλπ)
    -αεροθερμο και καποια παραπλησια συσκευη θερμανσης δεν εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα
    -οι μικρες καταναλωσεις μου οσες και να ειναι δεν εχω καθησει η αληθεια ειναι να ασχοληθω δενμου δικαιολογουν τις kwh διοτι δεν ειναι περισσοτερες απο προηγουμενο μεγαλυτερο σπιτι που νοικιαζα με συγκατοικο και με δικες του ηλ συσκευες περιττο να πω οτι ειχα λιγοτερες kwh μ.ο το μηνα αισθητα
    τελος δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να με κλεβουν αφου κλεινοντας το γενικο το ρολοι σταματαει και ο πινακας βρισκεται εντος του σπιτιου
    και οντως αυτο που δεν ειχα σκεφτει ειναι καποια διαροη αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως καποια ηλ συσκευη μου καταναλωνει δηλ περισσοτερα αμπερ η παραπανω χωρις να καει....????????
    κι αν εχει καποιος εχει ακουσει ποτε καποια περιπτωση που το ρολοι δεν λειτουργει σωστα θα με βοηθουσε αρκετα ν το ανεφερε
    ευχαριστω και παλι θα δοκιμασω τις οποιες προτασεις σας και θα ενημερωσω σχετικα δυστυχως ισως παρει λιγο καιρο διοτι θα απουσιασω για καποιο χρονικα διαστημα απο αυριο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Δες τον υπολογιστή σου! Αν είναι τούμπανο δικαιολογεί μεγάλες ισχύες. Για παράδειγμα το εξαπύρηνο με καλή κάρτα γραφικών μου τραβάει ~300W, το ι5/ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ~200 και τα G5/380 server του γραφείου ~450W έκαστο. Αν τώρα είσαι από αυτούς που τα αφήνουν 24/7 on τον βρήκαμε τον κλέφτη. (200W X 24/7 =~ 150Kwh / μήνα) (600Kwh στην τετραμηνία =110€)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Από τα λεγόμενά σου δηλαδή το θερμοσίφωνο το χρησιμοποιείς 1-2 φορές τον μήνα οπότε θα υποθέσω ότι κάπου τότε κάνεις και μπάνιο ?
    Δικαιομά σου είναι βέβαια
    Κατά τα άλλα διαρροή που να έχει κατανάλωση δεν νομίζω να υφίσταται και τόση μάλιστα
    Το να κλέβει κάποιος ρεύμα είναι πιθανό εφ όσον είσαι σχετικός με ηλεκτρολογικά θα μπορούσες νομίζω να ανοίξεις τον πίνακα και να δείς την διαδρομή των καλωδίων η και να κάνεις την δοκιμή που σου πρότειναν κάπιοι δηλαδή σβήνοντας όλες τις καταναλώσεις μια μια στο σπίτι να δείς εάν το ρολόι συνεχίζει να γυρνάει

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikosp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-12-16)

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    σβήνοντας όλες τις καταναλώσεις μια μια στο σπίτι να δείς εάν το ρολόι συνεχίζει να γυρνάει
    Τζαστ ντου ιτ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατανάλωση ΔΕΗ
    By valantis315 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 13:29
  2. χελωνα δεη
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 23:27
  3. ρολοι δεη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 19:04
  4. ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
    By jimk in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 11:26
  5. ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ
    By gourtz in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-06, 23:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας