Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Επιλογή θερμοκρασίας και διαφορικού σε θερμοστάτη χώρου

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    επανέρχομαι στο θέμα για να μου δώσετε τα φώτα σας.Έχω επισυνάψει κάτοψη που φαίνονται τα 3 δωμάτια και το σημείο που είναι τοποθετημένος ο θερμοστάτης χώρου.Σκέφτομαι να μεταφέρω ή να αγοράσω έναν ασύρματο θερμοστάτη και να τον τοποθετήσω στο δωμάτιο νούμερο 2 όπως φαίνεται και στην κάτοψη.Ο λόγος που σκέφτομαι να το κάνω είναι ότι με ενδιαφέρει κυρίως η θερμοκρασία αυτού του χώρου αυτού γιατί έχω ένα παιδάκι 5 μηνών και θέλω να έχω μια σταθερή θερμοκρασία.Παρατήρησα ότι σήμερα το πρωί στο δωμάτιο μας η θερμοκρασία είναι 19 βαθμοί και η θερμοκρασία που έδειχνε ο θερμοστάτης 20,6.Υπάρχει δηλαδή διαφορά περίπου 1,5 με 2 βαθμούς από την θερμοκρασία του χωλ γιατί εγκλωβίζεται σε αυτό τον χώρο και δύσκολα την χάνει.Τι λέτε είναι σωστή η σκέψη μου;


    ΚΑΤΟΨΗ 1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    καλυτερα θα παει στην μεση του δωματιου.Ενα βαθμο διαφορα θα τον εχεις διπλα στην μπαλκονοπορτα με διπλα στην πορτα του δωματιου..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ποιο σημείο στην μέση του δωματίου πιστεύεις θα είναι το ιδανικότερο;Από την μεριά που είναι το κρεβάτι του δωματίου (που έχει εξωτερικό τοίχο και κρυώνει πιο εύκολα) ή από την μεριά που είναι το κρεβατάκι του παιδιού;Έχω ενημερώσει την κάτοψη και την έχω επισυνάψει με τα έπιπλα που υπάρχουν στο δωμάτιο.



    ΚΑΤΟΨΗ 1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ότι και να κάνεις η σχέση (διαφορά) του ενός σημείου με το άλλο δεν θα αλλάξει.
    Δεν θα αλλάξει ούτε η καθυστέρηση στην οποία θα πιάσει το καθένα την επιθυμητή θερμοκρασία.
    Το 1 δωμάτιο έχει Χα απώλειες και Χβ παροχή θερμίδων και Χο όγκο.
    Το 2 αντίστοιχα άλλες απώλειες άλλη παροχή και άλλο όγκο.
    Η θα υποστείς μεγαλύτερη ζέστη στο ένα η περισσότερο κρύο στο άλλο.
    Για να έχεις σταθερότητα χρειάζονται επεμβάσεις.
    Εγώ πχ στα βόρεια δωμάτια άλλαξα τα σώματα με μεγαλύτερα.
    Μπορεί επίσης να μπει και ηλεκτροβάνα με δεύτερο θερμοστάτη.
    Αυτά φυσικά προϋποθέτουν εργασίες και χρήματα, όμως δεν γίνεται η δουλειά τζάμπα, με τις ρυθμίσεις και όλα αυτά τα παιχνίδια.
    Άντε στην καλύτερη να σου προτείνω να βάλεις ποιο ψηλά τη θερμοκρασία στον θερμοστάτη και να κλείσεις λίγο τους διακόπτες στα ζεστά δωμάτια.
    -Βέβαια όταν πειράζονται αυτές και ειδικά είναι παλιές, όλο και καμία σταγόνα νερό θα στάζει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι και να κάνεις η σχέση (διαφορά) του ενός σημείου με το άλλο δεν θα αλλάξει.
    Δεν θα αλλάξει ούτε η καθυστέρηση στην οποία θα πιάσει το καθένα την επιθυμητή θερμοκρασία.
    Το 1 δωμάτιο έχει Χα απώλειες και Χβ παροχή θερμίδων και Χο όγκο.
    Το 2 αντίστοιχα άλλες απώλειες άλλη παροχή και άλλο όγκο.
    Η θα υποστείς μεγαλύτερη ζέστη στο ένα η περισσότερο κρύο στο άλλο.
    Για να έχεις σταθερότητα χρειάζονται επεμβάσεις.
    Εγώ πχ στα βόρεια δωμάτια άλλαξα τα σώματα με μεγαλύτερα.
    Μπορεί επίσης να μπει και ηλεκτροβάνα με δεύτερο θερμοστάτη.
    Αυτά φυσικά προϋποθέτουν εργασίες και χρήματα, όμως δεν γίνεται η δουλειά τζάμπα, με τις ρυθμίσεις και όλα αυτά τα παιχνίδια.
    Άντε στην καλύτερη να σου προτείνω να βάλεις ποιο ψηλά τη θερμοκρασία στον θερμοστάτη και να κλείσεις λίγο τους διακόπτες στα ζεστά δωμάτια.
    -Βέβαια όταν πειράζονται αυτές και ειδικά είναι παλιές, όλο και καμία σταγόνα νερό θα στάζει!

    Έχεις δίκιο, στο γεγονός ότι χρειάζονται πιο δραστικές παρεμβάσεις αλλά επειδή το σπίτι δεν είναι δικό μου (το νοικιάζουμε), κοιτάω μια πιο προσωρινή λύση ξέροντας ότι δεν θα είναι η απόλυτα σωστή και αποδοτική για να μου εξασφαλίσει ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας σε όλα τα δωμάτια.Απλά έχω παρατηρήσει ότι το δωμάτιο αυτό που θέλω να βάλω τον θερμοστάτη(που είναι βορινό και πιο κρύο από το σαλόνι για παράδειγμα) όταν θα πιάσει μια θερμοκρασία γύρω στους 21 με 21,5 τότε και όλα τα υπόλοιπα δωμάτια έχουν ζεσταθεί αρκετά χωρίς να ξεφεύγει η θερμοκρασία πάρα πολύ από τα όρια 21,5 με 22.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να προμηθευτώ θερμοανακλαστική μεμβράνη για τα σώματα καλοριφέρ που είναι σε εξωτερικούς τοίχους τοποθετημένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Συμφωνω,μισο πανω κατω δεν κανει διαφορα.αν οι δυο τοιχοι εχουν διαφορα τοτε οσο πλησιαζεις στον εξωτερικο θα εχει χαμηλοτερη εσωτερικη απο οτι στον εσωτερικο.
    Λογικα κανενα ικεα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Αυτό http://www.tsakiroglou.gr/2013/01/sealed-air-reflectix/ άραγε κάνει τίποτα?
    Αξίζει τον κόπο, ή πεταμένα λεφτά?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Σχετικό είναι αυτο.αντί να ζεσταίνει το δομικό υλικό θα ζεσταίνει τον χώρο μπροστά του.Αν κάθεται κάποιος μπράτσα στο καλοριφέρ θα έχει την αίσθηση ότι ζεσταίνει διπλάσια.Αν κάθεται μακριά δεν θα καταλάβει διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GiwrgosTH (07-12-16)

  10. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    για να έχεις παντού την ίδια θερμοκρασία πρέπει i απώλειες του σπιτιού να είναι σχεδόν 0 κάτι το αδύνατο μετά στο σαλόνι κάθεσαι τις περισσότερες ώρες οποτε και από μονω τού έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία,στο δωμάτιο θα πας για ύπνο άμα έχεις 21 βαθμούς τι το θέλεις το πάπλωμα 20c είναι αρκετά και άμα θέλεις να μην έχεις μεγάλη κατανάλωση όταν πας για ύπνο χαμήλωσε το στους 15, η μεγαλύτερη κατανάλωση που έχει το σύστημα είναι να φτάσει το νερό 45c τότε ανοίγει και ο κυκλοφορητής και σου στέλνει το νερό στα σώματα μετά άμα θες 20% οικονομία στα καύσιμα βάλε αντισταθμι http://www.buderus.gr/products/contr...tic2107-m.html η αλλιώς ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία να ανεβάζεις η να κατεβάσεις τον υδροστάτη του καυστήρα ,και για να γνωρίζεις ο θερμοστάτης μπαίνει πάντα σε ουδέτερο σημείο να μην έχει πόρτες παράθυρα η σώμα δίπλα
    και η άλλη λύση είναι η Θερμοστατικοί Διακόπτες http://www.kafkas.gr/proionta/psyxi-...neywell_90590/ και για τα παιδιά η καλύτερη θερμοκρασία είναι 18C

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με θερμοστάτη χώρου
    By panvas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-17, 13:49
  2. Αντικατάσταση παλαιού θερμοστάτη χώρου
    By marsele in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 16:13
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 22:35
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 22:53
  5. Απορία για θερμοστάτη χώρου
    By tbaitasis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 11:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας