Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 23 από 23

Θέμα: θερμοστάτης χώρου SIEMENS RAA30-16 καυστήρας ρίχνει ρελέ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη διευκρινίζω:
    1) συγνώμη αν το "αυτόνομη" προκαλεί σύγχυση, εδώ πρόκειται για ατομική θέρμανση σε οικοδομή με τέσσερα διαμερίσματα και τέσσερις καυστήρες, φυσικά όχι κοινόχρηστο ρεύμα για τους καυστήρες.
    2) το έχω δοκιμάσει ως εναλλακτική αλλά το πρόβλημα υφίσταται
    3) !!??
    4) αυτό πιστεύω
    5) καυστήρας: Lamborghini Fire 3-E
    6) η απάντηση στο 1
    μοναδικη Πηγή είναι το ρολοι του σπιτιου σου τοτε .
    Ετσι να μας φυγει η περιέργεια δυο δοκιμες.πρωτη κατεβαζοντας τον γενικο δεν εχεις φαση στο καυστηρα και θερμοστατη.
    Και δευτερη αν βραχυκυκλωσεις τον ουδετερο στον θερμοστατη στην γείωση θα πεσει το ρελε σου.αν και υπερβολικα αυτα να σιγουρευτουμε οτι αφορα το διαμερισμα σου.
    Προχωρας τοτε σε διαρροη σε εξαρτηματα στον καυστήρα.πιθανων κυκλοφορητης..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Βασίλη, φαντάζομαι ότι με "€œγενικό"€ εννοείς το γενικό του καυστήρα στον πίνακα και όχι το γενικό του διαμερίσματος. Εάν λοιπόν κατεβάσω το γενικό του καυστήρα στον πίνακα, δεν έχω φάση ούτε στον καυστήρα κάτω ούτε στο θερμοστάτη στο διαμέρισμα. Επίσης, εάν κλείσω (στο off) το διακόπτη του καυστήρα και ο γενικός του καυστήρα στον πίνακα είναι ανεβασμένος, τότε και πάλι δεν έχω φάση στο θερμοστάτη στο διαμέρισμα.
    Στο δεύτερο σκέλος αναφέρεσαι σε βραχυκύκλωση ουδετέρου -€“ γείωση. Ουδέτερο έχω στο θερμοστάτη έτσι κι αλλιώς (μαζί με φάση και επιστροφή) αλλά γείωση από πού; Να πάρω από τον πίνακα; Θα ήταν παράτολμο για εμένα.
    Στο τρίτο: ο κυκλοφορητής δουλεύει κανονικά και μετά την παύση του καυστήρα έως ότου η θερμοκρασία νερού πέσει στους 45 βαθμούς που έχω ορίσει. Αν αυτό λέει κάτι.
    Το παράξενο είναι (επαναλαμβάνω) ότι το ρελέ πέφτει ΜΟΝΟ όταν κλείνω (σβήνω) τον καυστήρα από το θερμοστάτη στο διαμέρισμα, με οποιοδήποτε τρόπο (ροδάκι ή διακοπτάκι), ενόσω αυτός βρίσκεται σε λειτουργία, όταν δηλαδή το ledάκι είναι αναμμένο. Αυτό που έχω επίσης δοκιμάσει είναι το εξής: όταν ανοιγοκλείνω τον καυστήρα από το θερμοστάτη του λέβητα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Συμπέρασμα ενός άσχετου: μάλλον κάποια διαρροή που σχετίζεται με την εντολή κλεισίματος, καλωδίωση επιστροφής ή ποιος ξέρει τι άλλο. Το ερώτημα είναι: να καλέσω καυστηρατζή ή ηλεκτρολόγο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ : 08-12-16 στις 09:23 Αιτία: ορθογραφική διόρθωση

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    δοκίμασε πρώτα να κανεις την γέφυρα στον πίνακα του λέβητα να δεις θα σου κάνει το ίδιο πρόβλημα η όχι αλλιώς φώναξε καυστιρατζι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοστάτη Siemens RAA30.16
    By legned in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 12:28
  2. θερμοστάτης χώρου
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 22:45
  3. θερμοστάτης SIEMENS REV13
    By antonisp in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-12, 14:44
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-12, 17:52
  5. ψηστιέρα ρίχνει τον ρελέ
    By pantelisyzfr1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-10, 11:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας