Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Πρίζες από παλιά σειρά της LeGrand - πού να ψάξω;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Πρίζες από παλιά σειρά της LeGrand - πού να ψάξω;

    Καλησπέρα, ψάχνω πρίζες από μια παλιά σειρά της μάρκας LeGrand, για να αλλάξω τις τριπολικές πρίζες στο σπίτι μου να τις κάνω όλες Σούκο.

    Ορίστε μια φωτό των δύο σειρών - δεν έχω σούκο να δείξω και στις δύο, οπότε βάζω το διακόπτη της αντίστοιχης σειράς (και μαζί τον διακόπτη της άλλης σειράς, μήπως θυμήσει τίποτα σε κάποιον).
    IMG_0741.JPG
    IMG_0742.JPG

    Με ψαξίματα στο ίντερνετ βρήκα ότι η σειρά λεγόταν chambord, και τα μοντέλα είναι το Railux (το κρεμ με τις κάθετες ραβδώσεις - ο διακόπτης του έχει και μια μπρονζέ πλάκα στη μέση, βλ. κάτω φωτό αριστερά) και το Prestige (το γκρι με το διακοσμητικό πλαίσιο από μικρές μπιλίτσες, δεξιά).


    Μπορείτε να σκεφτείτε πού μπορεί να βρώ κάτι τέτοιο παρακαλώ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lakisss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ! τη βρήκα κι εγώ αυτήν την επιχείρηση, αλλά στη φωτό βλέπω βασικά διακόπτες και μου λείπουν κυρίως πρίζες (εντάξει, μπορεί να αντικαταστήσω 1-2 διακόπτες με την ευκαιρία που δεν λειτουργούν πια τόσο καλά, αλλά το βασικό είναι οι πρίζες). Θα δοκιμάσω πάντως.

    Αν έχει κανείς καμιάν άλλη ιδέα, ευχαρίστως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Η αλλη λυση,επισης δυσευρετη ανταπτορας τριπολικος σε σουκο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    πολυ πιο φτηνα θα σου ερθει να αλλαξεις και τους 4-5 διακοπτες απο το να ψαχνεις πριζες της δεκαετιας του 80.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    και αν σκεφτείς ότι τέτοιες πρίζες βάζανε 2 το πολύ 3 στα σπίτια(μια στο πλυντήριο έξω από το μπάνιο και μια με δύο στην κουζίνα) την εποχή που παίζανε σκέψου πόσο λίγο χρησιμοποιούνταν που ακόμα και σε στοκ δύσκολα θα βρεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (05-12-16)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Πριν από ένα μήνα στο παζάρι στον ελαιώνα είχε κάποιος στοκ πολλές. Κοίτα την Κυριακή μήπως τον πετύχεις στην Ορφέως που μεταφέρθηκαν.
    Πήρα καμιά 10αριά με 1 ευρώ την 1 στο κουτί τους .Πορσελάνη πολύ καλή ποιότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από ένα μήνα στο παζάρι στον ελαιώνα είχε κάποιος στοκ πολλές. Κοίτα την Κυριακή μήπως τον πετύχεις στην Ορφέως που μεταφέρθηκαν.
    Πήρα καμιά 10αριά με 1 ευρώ την 1 στο κουτί τους .Πορσελάνη πολύ καλή ποιότητα.
    Ναιαιαι! Τέτοια "κόλπα" έψαχνα. Ευχαριστώ πολύ Να σε ρωτήσω ακόμα: Ορφέως εννοείς αυτόν εδώ το δρόμο;

    Στο παζάρι στον Ελαιώνα δεν έχω πάει, αν και το έχω ακούσει (κυρίως για παρόμοιες περιπτώσεις όπου κάποιος ψάχνει να ξετρυπώσει παλιά ανταλλακτικά κλπ). Αν δεν κάνω λάθος, γίνεται Κυριακές και για να βρεις πιο πολλά συμφέρει να πας πολύ πρωι, ώρες οικοδομής;

    Ελπίζω να τον βρω και να'χει κι άλλες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλη λυση,επισης δυσευρετη ανταπτορας τριπολικος σε σουκο
    χμμ, δεν ξέρω αν το κατάλαβα σωστά: εννοείς αντάπτορα που κάνει το φις σούκο της συσκευής, να μπαίνει σε πρίζα τοίχου τριπολική; Γιατί αν ναι, με αυτόν τον τρόπο τις χρησιμοποιούμε τις πρίζες χρόνια τώρα και έχουμε αρκετά ανταπτοράκια τέτοια, απλά λέμε να αλλάξουμε να τις κάνουμε σούκο (γιατί κάθε τόσο ακούμε πως πρέπει, όχι ότι αντιμετωπίσαμε ουδέποτε κάποιο πρόβλημα)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ πιο φτηνα θα σου ερθει να αλλαξεις και τους 4-5 διακοπτες απο το να ψαχνεις πριζες της δεκαετιας του 80.
    Μπα, μάλλον όχι! Λίγοι (ούτε καν 4-5, δεν θα'ναι πάνω από τρεις) είναι απλά οι διακόπτες που δεν λειτουργούν τέλεια. Οι περισσότεροι είναι μια χαρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν σκεφτείς ότι τέτοιες πρίζες βάζανε 2 το πολύ 3 στα σπίτια(μια στο πλυντήριο έξω από το μπάνιο και μια με δύο στην κουζίνα) την εποχή που παίζανε σκέψου πόσο λίγο χρησιμοποιούνταν που ακόμα και σε στοκ δύσκολα θα βρεις.
    Εντάξει, ξέρω ότι είναι από τα απίθανα Αλλά θέλω να προσπαθήσω! Γενικά, είμαι πείσμον άτομο και μου έχουν κάτσει κάτι τέτοια στο παρελθόν, όποτε σκέφτηκα πως αξίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    καλα κανεις και εισαι πεισματαρης.Το κερδος ομως πιο θα ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Σωστά εκεί κάπου έχει μεταφερθεί μου είπαν. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο σημείο αλλά Κυριακή πρωί αν πας θα το βρεις. Μπορεί και να τον πετύχεις
    καθότι είχε πολύ πράμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλιά σειρά πρίζα 'Siemens' - πού βρίσκω;
    By giorgos72 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 15:16
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 13:28
  3. Πρίζες και διακόπτες από το ebay ή αλλο site!
    By manos_3 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 17:49
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-10, 13:17
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 22:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας