Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Ηλεκτρομαγνήτης και προστασία από τον σπινθήρα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν βάλει πυκνωτή AC 2-10μF (;υλικά από αιρκοντίσιον-μοτεράδες)παράλληλα στο πηνίο θα πάψει να ζεσταίνεται η γέφυρα (ειδικά αν έχει συνεχείς διακοπές)γιατί το έχω δοκιμάσει για πολύ μεγαλύτερο πηνίο. ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ο ίδιος που έκανε το ερώτημα υποπτεύθηκε ότι κάνει(πιθανώς έχει μόνο πυκνωτή διαθέσιμο)
    Βρε Γιώργο. Ο άνθρωπος αυτή τη στιγμή έχει μια μπαταρία, ένα διακόπτη, και ένα πηνίο. Δεν έχει καμία γέφυρα. Ο διακόπτης στο σβήσιμο φυσικά σπινθηρίζει. Αυτό είναι το πρόβλημά του, και αυτό θέλει να λύσει. Ο ίδιος σκέφτηκε για R-C snubber. Όπως είπαν και άλλοι παραπάνω, μια δίοδος παράλληλα στο πηνίο είναι μακράν καλύτερη ως λύση, διότι αυτό που κάνει το snubber είναι να καταπνίγει την υπέρταση (δηλαδή θα υπάρχει υπέρταση αν και μικρότερη), η δε δίοδος εμποδίζει τη διαδικασία παραγωγής της. Το θέμα δεν είναι πώς θα γίνει να κόψω το δάχτυλό μου με το μαχαίρι και μετά να βάλω ένα τσιρότο, το θέμα είναι πώς να μην κόψω το δάχτυλό μου με το μαχαίρι. Απλά επειδή μετά την προσθήκη της διόδου το σύστημα αποκτάει πια πολικότητα, είπα να βάλει γέφυρα αν θέλει τα πλεονεκτήματα της διόδου (εξάλειψη υπέρτασης) ενώ θα μπορεί να συνδέσει τη μπαταρία με οποιονδήποτε τρόπο (όπως το έχει τώρα). Αυτό είναι όλο. Το να βάλει πυκνωτή εξομάλυνσης μετά τη γέφυρα (αν είχε γέφυρα) δεν θα προσφέρει τίποτα. Από μπαταρία τροφοδοτεί το πηνίο, όχι από μετασχηματιστή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ο ίδιος που έκανε το ερώτημα υποπτεύθηκε ότι κάνει (πιθανώς έχει μόνο πυκνωτή διαθέσιμο). Αν θέλεις πρότεινε του χαρακτηριστικά διόδου που θα αντέξουν χωρίς να έχει πρόβλημα με τα συνεχή αναβοσβυσίματα ενός ηλεκτρομαγνήτη και να είναι τέτοια που να μπορεί να τα βρει.Έχω δουλέψει Ήπειρο και σε κάποια μέρη είναι αδύνατο να βρεις μια δίοδο.Τη βρίσκεις πιο εύκολα σε ανακύκλωση ηλεκτρονικών συσκευών παρά σε μαγαζί
    Το ότι έχει κάτι διαθέσιμο (αν το έχει καν ή αν έχει μόνο αυτό) δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και η λύση στο πρόβλημά του. Αν εγώ μείνω από λάστιχο με το αμάξι και έχω διαθέσιμο μόνο ένα λάστιχο ποδηλάτου, αυτό θα κοιτάξω να βάλω; Δίοδο του πρότεινα ήδη σε προηγούμενο μήνυμα (1Ν5401). Φυσικά ο τύπος είναι ενδεικτικός. Μπορεί να βάλει σχεδόν οποιαδήποτε δίοδο με χαρακτηριστικά πάνω από 20V και 3Α. Το πού θα την βρει δεν το ξέρω, και ίσως χρειαστεί να διαλύσει καμιά παλιά συσκευή όπως λες για να τη βρει. Θα μπορούσε λοιπόν να διαλύσει κάποιο παλιό / χαλασμένο τροφοδοτικό PC ή φορητού (μη μου πεις ότι δεν μπορεί να βρει κάτι τέτοιο εκεί που είναι) και να πάρει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν είναι back emf ή αντιηλεκτρεγερτική δύναμη(ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΣΥ) νομίζω δεν νοιάζεται αυτός που θέλει άμεσα μια λύση στο πρόβλημα του.
    Το back EMF και η αντιηλεκτρεγερτική δύναμη είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ότι ο πυκνωτής πρέπει να είναι παράλληλα στον ηλ/τη και όχι στον διακόπτη
    Το snubber μπορεί να μπει είτε παράλληλα στο φορτίο είτε παράλληλα στις επαφές του διακόπτη. Συνήθως συμβαίνει το δεύτερο, όπως π.χ. συμβαίνει στις επαφές των ρελέ σε πολλές συσκευές (άνοιξε π.χ. ένα φωτοδιακόπτη του εμπορίου), ή δές πού είναι ο πυκνωτής ενωμένος σε ένα παλιό βεζινοκίνητο αμάξι με πλατίνες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 09-12-16 στις 14:50

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το back EMF και η αντιηλεκτρεγερτική δύναμη είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...
    Και τελικά ο ποια είναι η σωστή ονομασία για την τάση- σπινθήρα που βγάζει ένα πηνίο 1Ω που συνδέεται με μια μπαταρία αυτοκινήτου απευθείαςΔεν νομίζω ο σπινθήρας να οφείλεται στα 12 βόλτ.
    Αυτός παρακάτω τα λέει σωστά ή όχι;
    http://www.filarakos.gr/%CE%B7%CE%BB...7%CE%B5%CE%B4/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 09-12-16 στις 16:12

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Μια χαρά τα λέει. Αν δεν είναι τρελός, τότε είναι πλήρως άσχετος. Παραθέτω αποσπάσματα υποψήφια για βραβείο Νόμπελ:
    "ΑΗΕΔ ή αντιηλεκτρεγερτική δύναμη είναι η ηλεκτρική τάση που εμφανίζεται στα άκρα ενός επαγωγικού φορτίου όταν προκαλείται μεταβολή στην εφαρμοζόμενη σε αυτό τάση."
    Άκου να δεις! Δηλαδή όταν μεταβάλλεται η τάση στα άκρα του πηνίου τότε ...μεταβάλλεται η τάση στα άκρα του πηνίου! Αυτό είναι η ΑΗΕΔ! Ήθελε να φτιάξει και inverter τρομάρα του!
    "
    Συνδέω τον μετατροπέα στους πόλους της μπαταρίας με το αυτοκίνητο σβηστό ενεργοποιώ το μετατροπέα και ο κινητήρας μου των 1000 Watt εκκινεί άψογα. Απενεργοποιώ το μετατροπέα και βάζω σε λειτουργία τη μηχανή του αυτοκινήτου για να φορτιστεί η μπαταρία. Ενεργοποιώ ξανά το μετατροπέα και βγάζει καπνούς. Αυτό οφείλεται στην ΑΗΕΔ η οποία προκλήθηκε απο τη λειτουργία της μίζας του αυτοκινήτου τη στιγμή που γύρισα το διακόπτη για να πάρει μπροστά η μηχανή. Η μίζα είναι ενας ηλεκτρικός κινητήρας δηλαδή επαγωγικό φορτίο που κατα τη λειτουργια του προκαλεί ρεύματα αρκετών εκατοντάδων Ampere οπότε η παραγόμενη ΑΗΕΔ τη στιγμή που ξεκίνησε να λειτουργεί η μηχανή του αυτοκινήτου ήταν αναλόγως μεγάλη. Μόνο που η η ΑΗΕΔ έχει αντίθετη πολικότητα απο αυτη της μπαταρίας του αυτοκινήτου και παράλληλα με τη μπαταρία ήταν συνδεδεμένος ο μετατροπέας μου ο οποίος και καταστράφηκε απο την εφαρμογή ανάστροφης πολικότητας.!!!"

    Δηλαδή η μίζα κατάφερε να εφαρμόσει αντίθετη πολικότητα στα άκρα της μπαταρίας! Και αυτό έκαψε το inverter αλλά κατά διαβολική σύμπτωση δεν έκαψε τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου, ούτε έκανε τη μίζα (που είναι DC κινητήρας με μόνιμους μαγνήτες) να πάρει ανάποδες στροφές!

    Μια φορά κι ένα καιρό υπήρχε ένας επιστήμονας ο οποίος πειραματιζόταν με ένα ζωντανό βάτραχο. Μια μέρα παίρνει το βάτραχο, τον βάζει πάνω στο τραπέζι, και του λέει: "Πήδα ρε!"
    Ρίχνει ένα σάλτο ο βάτραχος. Τον παίρνει τότε ο επιστήμονας και του κόβει το ένα πόδι. Τον ξαναβάζει πάνω στο τραπέζι. "Πήδα ρε!" του ξαναλέει.
    Τί να κάνει ο βάτραχος, προσπαθεί λίγο, ρίχνει ένα σάλτο. Τον παίρνει πάλι ο επιστήμονας και του κόβει κι άλλο πόδι. Τον βάζει πάλι πάνω στο τραπέζι. "Πήδα ρε!"
    Ο καημένος ο βάτραχος, με δύο μόνο πόδια βάζει τα δυνατά του και ρίχνει άλλο ένα σάλτο. Τον παίρνει όμως ο επιστήμονας και του κόβει και τρίτο πόδι. Τον ξαναβάζει πάνω στο τραπέζι. "Πήδα ρε!"
    Με ένα μόνο πόδι, ο βάτραχος βάζει όλη του τη δύναμη και πηδάει κάπως. Τότε τον παίρνει ο επιστήμονας και του κόβει και το τέταρτο πόδι. Τον βάζει πάλι πάνω στο τραπέζι. "Πήδα ρε!"
    Τίποτα ο βάτραχος.
    "Πήδα ρε!"
    Τίποτα, ακίνητος ο βάτραχος.
    "Ρε, πήδα ρε!"
    Τίποτα, καμία αντίδραση ο βάτραχος.
    "Πήδα ρε, δεν ακούς τί σου λέω;"
    Τίποτα ο βάτραχος.
    Γράφει λοιπόν ο επιστήμονας στα ημερήσια πρακτικά του εργαστηρίου: "Όταν ένας βάτραχος έχει και τα 4 πόδια του ακούει, όταν του κόψουμε το ένα ακούει, αν του κόψουμε 2 πάλι ακούει, αν του κόψουμε 3 εξακολουθεί να ακούει, αν όμως του κόψουμε και τα 4 τότε κουφαίνεται. Άρα η ακοή του βατράχου είναι στα πόδια του."

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 13-12-16 στις 15:49

  4. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (13-12-16), bchris (13-12-16), tasos987 (16-12-17), thomasdriver (13-12-16)

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά τα είπε ο Φίλιππος.
    Δυστυχώς η επιστήμη καμμιά φορά έχει παραπάνω από μια ερμηνείες ανάλογα ποια βολεύει την εκάστοτε άρχουσα τάξη...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 09:00
  2. Προστασία καταγραφικού και καμερών από διακοπές ρεύματος
    By xristosmetal in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 12:04
  3. Προστασία από υπέρταση τροφοδοτικού με τον MC3423
    By SV1HAG in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 23:35
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 17:11
  5. 'Πράσινη οικονομία' και από τον Commando!
    By GeorgeVita in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-10, 12:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας