Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: τηλεοραση crt μετατροπη σε παλμογραφο

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    προφανως,αυτο το κανω για την καφριλα μου και γιατι μου αρεσει να ασχολουμαι με τετοια πραγματα.Την τηλεοραση την μαζεψα απο τα σκουπιδια οποτε δε με νοιαζει και πολυ..δυσκολευομαι να την αναψω ομως,οταν κλεινω την ταση που στελνω αναβει πιο ευκολα..βεβαια παιζει να χαλασε και το μπουτον που αναβει και θα βαλω αλλο διακοπτη.Αν βαλω τη λαμπα θα διορθωθει αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    δε νομιζω οτι ειναι απο τα πηνια..τα αλλαξα και δε γινοτανε τιποτα μονο γραμμες εβγαζε.Επισης οταν αποσυνδεα την ταση η γραμμη εβγαινε στο κεντρο της οθονης και οχι στα δεξια.Οταν αλλαξα την πολυκοτητα της τασης η γραμμη απο τερμα δεξια πηγε τερμα αριστερα.Μηπως φταιει ο μετασχηματιστης που βγαζει dc και οχι ac?εψαξα να βρω μετασχηματιστη ac και δεν ειχε κανεις.ενας παππους μου ειπε οτι δεν υπαρχουν μετασχηματιστες ac.ολοι εχουνε και ανορθωτη μεσα που μετατρεπει το ρευμα σε dc.μου ειπε οτι αν εγω θελω ac πρεπει να ανοιξω τον μεασχηματιστη και να καταργησω τον ανορθωτη που εχει μεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από than prs Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομιζω οτι ειναι απο τα πηνια..τα αλλαξα και δε γινοτανε τιποτα μονο γραμμες εβγαζε.Επισης οταν αποσυνδεα την ταση η γραμμη εβγαινε στο κεντρο της οθονης και οχι στα δεξια.Οταν αλλαξα την πολυκοτητα της τασης η γραμμη απο τερμα δεξια πηγε τερμα αριστερα.Μηπως φταιει ο μετασχηματιστης που βγαζει dc και οχι ac?εψαξα να βρω μετασχηματιστη ac και δεν ειχε κανεις.ενας παππους μου ειπε οτι δεν υπαρχουν μετασχηματιστες ac.ολοι εχουνε και ανορθωτη μεσα που μετατρεπει το ρευμα σε dc.μου ειπε οτι αν εγω θελω ac πρεπει να ανοιξω τον μεασχηματιστη και να καταργησω τον ανορθωτη που εχει μεσα.
    Φίλε μου καλησπέρα
    Θα πρέπει να ξέρεις ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ βγάζουν εναλλασσόμενο ρεύμα
    Το συνεχές γίνεται κατόπιν μέσω ανόρθωσης
    Τώρα το τι λέει ο κάθε παππούς άστο να πάει

    Θα σου συνιστούσα πάντως πριν συνεχίσεις να ρίξεις κάποιες ματιές στα βιβλία ηλεκτρονικών γιατί έτσι πως το πάς δεν πάει

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikosp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-12-16)

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Μάλλον ο than prs λέγοντας μετασχηματιστή εννοεί αυτά τα μικρά μαύρα κουτάκια (power adaptors) που μπαίνουν στην πρίζα για να τροφοδοτήσουν μικροσυσκευές.
    Δυστυχώς όλος ο κόσμος τα αναφέρει λανθασμένα ως μετασχηματιστές και με αυτή την ονομασία τα ζητάει στα διάφορα καταστήματα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον CybEng για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-12-16)

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από than prs Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Οταν αλλαξα την πολυκοτητα της τασης η γραμμη απο τερμα δεξια πηγε τερμα αριστερα.Μηπως φταιει ο μετασχηματιστης που βγαζει dc και οχι ac?εψαξα να βρω μετασχηματιστη ac και δεν ειχε κανεις.ενας παππους μου ειπε οτι δεν υπαρχουν μετασχηματιστες ac.ολοι εχουνε και ανορθωτη μεσα που μετατρεπει το ρευμα σε dc.μου ειπε οτι αν εγω θελω ac πρεπει να ανοιξω τον μεασχηματιστη και να καταργησω τον ανορθωτη που εχει μεσα.
    Φυσικά και φταίει ο "μ/της".Ο δικός σου είναι προφανώς με μια δίοδο στην έξοδο και βγάζει ημιανορθωμένη τάση. Πρέπει να μην έχει τίποτα στην έξοδο, θα δεις να λέει AC. H τηλεόραση μπορεί να έκαψε κάποια ασφάλεια από βραχυκύκλωμα στα ασύνδετα καλώδια που έβγαλες από τα πηνία.Αλλά αν ήταν από τα σκουπίδια παίζει να είχε πρόβλημα.
    Συγχαρητήρια για αυτό που κάνεις με τις γνώσεις που έχεις.Στο σημείο που έφτασες είναι θαύμα.Προσοχή όμως σε καμία περίπτωση δεν θα δώσεις ήχο σε μέρος κυκλώματος της τν.Θα σου πρότεινα να βάλεις πηνίο με πυρήνα σιδήρου(με ήχο από ενισχυτή σε σειρά με μεγάφωνο σωστών χαρακτηρ.)εξωτερικά σε οθόνη έγχρωμης τν εκεί να δεις εφέ πανδαισία χρωμάτων.Και δεν πειράζεις τίποτα στην τν.Ότι θα χαλάσει η απεικόνιση της τν μακροχρόνια είναι σίγουρο όμως.Προσοχή στις τν από σκουπίδια που έχουν φάει λίγη βροχή υγρασία συμπεριφέρονται απρόβλεπτα ως ηλεκτροπληξία.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    than prs (11-12-16)

  9. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    τετοιο power adaptor εχω.Δηλαδη τι μετασχηματιστη να παρω?πως να τον ζητησω?η τηλεοραση μου δηλαδη καπουτ?πεταμα?εχω κιαλες τηλεορασεις προορισμενες για αυτο το σκοπο.IRF μου εβαλες ιδεες για την εγχρωμη..για λεγε,γινεται και σε οθονη υπολογιστη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από than prs Εμφάνιση μηνυμάτων
    τετοιο power adaptor εχω.Δηλαδη τι μετασχηματιστη να παρω?πως να τον ζητησω?η τηλεοραση μου δηλαδη καπουτ?πεταμα?εχω κιαλες τηλεορασεις προορισμενες για αυτο το σκοπο.IRF μου εβαλες ιδεες για την εγχρωμη..για λεγε,γινεται και σε οθονη υπολογιστη?
    Ο σκέτος μ/της φωτό.Προσοχή στην έξοδο δεν πρέπει να έχει δίοδο.Φυσικά και γίνεται και με μόνιτορ υπολογιστή αλλά πρέπει να στέλνεται κάποιο σήμα έστω ένα χρώμα από υπολογιστή. Θα δοκιμάσεις πρώτα να πλησιάσεις με έναν μαγνήτη για να καταλάβεις την αρχή.Μετά χρειάζεσαι μετασχηματιστές (παλαιές συσκευές ανακύκλωση)που θα βρες ότι πηνία= πυρήνα θέλεις αποσυναρμολογείς μερικώς τον μ/τη και έχεις τα πηνία σου.ΠΡΟΣΟΧΗ το ρεύμα σκοτώνει.Αποσυναρμολόγηση μικρού μ/τη:
    https://www.youtube.com/watch?v=aw2zYUBkp20

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 11-12-16 στις 15:30

  11. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Απορία: Αν αντί για AC στο ένα πηνίο βάλει και στα 2 left-right channel δεν θα μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιες ζωγραφιές με τα Lissajous?


    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία: Αν αντί για AC στο ένα πηνίο βάλει και στα 2 left-right channel δεν θα μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιες ζωγραφιές με τα Lissajous?
    Ναι φυσικά αλλά θα πρέπει να του εξηγήσουμε το πως; το έχεις κάνει να του πεις;
    http://techenstein.blogspot.gr/2009/...illoscope.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    μισο λεπτο,μπερδευτηκα..αυτα που λεμε τωρα ειναι για την crt?Αυτην που εχω η αυτην τα'φτυσε?θα την ξανασυνδεσω κανονικα? και τι θα κανω με τον μαγνητη?τον μετασχηματιστη γιατι να τον ανοιξω?συγνωμη αμα δεν τα καταλαβαινω με την πρωτη δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με τηλεοραση CRT Philips
    By StukiTR in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 03:12
  2. Μετατροπη μονιτορ σε τηλεοραση
    By georged30 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 12:29
  3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ........???
    By XALOULIS90 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 19:33
  4. Μπορουμε να κανουμε την crt παλμογραφο
    By herctrap in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-10, 20:25
  5. τι τηλεοραση θα αγοραζατε lcd-tft / plasma / crt
    By nask in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-09, 14:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας