Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: τηλεοραση crt μετατροπη σε παλμογραφο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή τηλεοραση crt μετατροπη σε παλμογραφο

    καλησπερα
    ειμαι νεος στον φορουμ και ασχετος στα ηλεκτρολογικα.Εδω και καιρο εχω δει στο ιντερνετ τροπους να μετατρεψεις μια τηλεοραση crt σε παλμογραφο.Ουσιαστικα ειναι audio visualizer και δεν εχει ακριβως τη χρησιμοτητα ενος παλμογραφου.Εχω λοιπον προσπαθησει σε δυο τηλεορασεις και μια οθονη υπολογιστη αλλα δεν τα εχω καταφερει.Παρακαλω βοηθειστε με και πειτε μου αν κανω κατι λαθος η αν φταινε οι συσκευες που χρησιμοποιω.Καποιοι μου ειπαν οτι ισως να χρειαζεται το σημα που στελνω ενισχυση η οτι πρεπει να χρησιμοποιησω ασπρομαυρη(τρανζιστορατη) τηλεοραση.Υπαρχει καποιος στο φορουμ που να μπορει να με βοηθησει η να το εχει κανει ο ιδιος?Ευχαριστω προκαταβολικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Οτι προσπαθεια εχει γινει για μετατροπη οθονης σε παλμογραφο, εχει μονο θεωρητικη σημασια.
    Πρακτικα δεν γινεται να επιτευχθει το αποτελεσμα που δινει ενας παλμογραφος στην απεικονιση ενος σηματος.
    Υπαρχουν πολλες δυσκολιες Πχ οι επιδοσεις του ενισχυτη οριζοντιας σαρωσης της τηλεορασης και αλλα πολλα.
    Ενας ακομα λογος που δεν πρεπει να ασχοληθεις με τετοιου ειδους μετατροπες , ειναι οτι αυτες οι συσκευες εχουν επικινδυνες τασεις και αν εισαι απειρος οπως αναφερεις, ειναι ενας λογος παραπανω.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Εγώ είχα κάνει κάποτε το αντίστροφο, μετατροπή παλμογράφου σε τηλεόραση (για την ακρίβεια monitor video) CRT, καθώς δεν έχω στο σπίτι TV ούτε κάποιο monitor video και ήθελα να δοκιμάσω ένα κύκλωμα που σχεδίασα για επιλογή και διανομή video σήματος. Έτσι ο παλιός μου AARON BS635 (που έχει είσοδο Ζ, σε αντίθεση με τον άλλο μου παλμογράφο HAMEG ΗΜ604) μετατράπηκε με τη βοήθεια ενός μικρού κυκλώματος στο breadboard σε monitor video για τις ανάγκες των δοκιμών!

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    δεν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να μπορει να μου το φτιαξει?η εκτος?η θα το φτιαξω αυτο η θα το βρω ετοιμο αλλιως θα σκασω!θελω να βγαζει κυμματομορφες με το σημα της μουσικης απο τον ενισχυτη μου.στην πρωτη τηλεοραση ειχα πετυχει να βγαζει το σημα στην τηλεοραση,με γραμμες απλες,χωρις κυμματομορφη συνδεοντας απλα τον ενισχυτη στο horizontal,αλλα μετα απο λιγο η τηλεοραση σβηνει.Σε αυτο τι μπορω να κανω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Χαλάρωσε Θάνο!
    Δεν είναι εύκολη η μετατροπή που θέλεις να κάνεις.

    Υπάρχει μία βασική διαφορά ανάμεσα στις CRT των τηλεοράσεων και σε αυτές των παλμογράφων.
    Η απόκλιση της δέσμης στις τηλεοράσεις γίνεται ηλεκτρομαγνητικά με τα πηνία yoke που βρίσκονται εξωτερικά της οθόνης.
    Αντίθετα, η απόκλιση της δέσμης στους παλμογράφους γίνεται συνήθως ηλεκτροστατικά με οπλισμούς που βρίσκονται εσωτερικά της οθόνης.

    Ο βασικός λόγος είναι ότι ο παλμογράφος πρέπει να μπορεί να κάνει απεικόνιση της δέσμης σε μεγάλο εύρος κατακόρυφων και οριζόντιων συχνοτήτων.
    Αντίθετα η δέσμη της TV είναι "κλειδωμένη" σε συγκεκριμένες συχνότητες και τα πηνία yoke είναι κατασκευασμένα για βέλτιστη λειτουργία μόνο σε αυτές.
    Συνεπώς δεν είναι εύκολο να μετατραπεί για να απεικονίζει κάποιο έστω μικρό εύρος συχνοτήτων.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Αποσυνδέεις πλήρως τα κυκλώματα της τηλ που τροφοδοτούν τα πηνία οριζοντίου και καθέτου.Βάζεις στο ένα πηνίο ac για σάρωση και στο άλλο τον ήχο σου με προσεκτική προσαρμογή αντιστάσεων.Αλλά αυτό που βλέπεις δεν είναι ότι και στον παλμογράφο είναι σχήματα Lissajous που εμπεριέχουν τμήμα της κυματομορφής ήχου που εισάγεις.Κάνει μόνο για επίδειξη κυμματομορφών σε μαθητές όπου δεν υπάρχει παλμογράφος, έχει πλάκα.Προσοχή το ένα πηνίο έχει πολύ μικρότερη αντίσταση από το άλλο συνήθως.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 07-12-16 στις 17:02

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    αυτο ειναι IRF!εγω για εφε το θελω οπως ειπα και παραπανω,για audio visualiser.εγω μεχρι στιγμης συνδεα τα καλωδια του καθετου στο πηνιο του οριζοντιου,και στο πηνιο του οριζοντιου εστελνα τον ηχο.Τα ξεχωριζα αποσυνδεοντας τα 2 καλωδια.Αν στην οθονη μου εβγαζε γραμμη ειχα αποσυνδεσει τα καλωδια του καθετου.Αν μου εβγαζε μια τελεία στη μεση της οθονης ειχα αποσυνδεσει τα καλωδια του οριζοντιου.κανοντας αυτα και δοκιμαζοντας ολους τους συνδυασμους με οσο περισσοτερη ασφαλεια μπορουσα αλλα δεν ειχα κανενα αποτελεσμα παρα μονο αυτο που σας εξηγησα παραπανω.κανω κατι λαθος η φταιει κατι αλλο?σημειωτεον οτι τον ηχο τον εστελνα αρχικα απο κινητο και μετα δοκιμαζα απο την εξοδο ακουστικων του στερεοφωνικου μου.χαλασα το κινητο μου και εχει προβλημα με τον ηχο και φοβαμαι να μην χαλασω τον ενισχυτη.για αυτο επευθυνομαι σε εσας μην κανω καμια μ@@@

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από than prs Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω μεχρι στιγμης συνδεα τα καλωδια του καθετου στο πηνιο του οριζοντιου,και στο πηνιο του οριζοντιου εστελνα τον ηχο.Τα ξεχωριζα αποσυνδεοντας τα 2 καλωδια
    Όχι αυτό είναι σκέτη καταστροφή δεν μπορείς να συνδέσεις τα καλώδια καθέτου στην οριζόντια και το αντίθετο έχουν μεγαλη διαφορά εμπέδησης τα δυο πηνία θα κάνεις ζημιές και στο κύκλωμα της τηλεόρασης και στα πηνία.Βάζεις 50Ηz ac στο ένα πηνίο το πολύ 6 βολτ.Αν δεις ότι τα έξι βολτ δεν αρκούν αυξάνεις σιγά σιγά ώσπου να πιάσει το σήμα όλη την οθόνη Στο δεύτερο(αυτό με τη μεγαλύτερη ωμική αντίσταση) πηνίο σε σειρά με το μεγάφωνο σου δίνεις τον ήχο για να μην κάψεις τον ενισχυτή.Θέλει σίγουρα ήχο από ενισχυτή δεν κάνεις δουλειά από κινητό.Διαφορετικά πρέπει να τυλίξεις εσύ πηνίο με πάρα πολλές σπείρες πάνω στο φερρίτη(δύσκολο).Τα πηνία απόκλισης προσοχή έχουν και άλλα εξαρτήματα που πρέπει να αποσυνδέσεις σε μερικές τηλεοράσεις.Ξεκαθάρισε ποιο πηνίο κάνει τη μεγαλύτερη απόκλιση και σε αυτό βάλε τον ήχο στο άλλο την τάση από έναν απλό μ/τη.Αν θέλεις λασκάρεις τη βίδα που συγκρατεί το πηνίο και το γυρνάς ώστε να γίνει το οριζοντίου καθέτου.Οι μεγάλες οθόνες θέλουν σίγουρα ήχο από ενισχυτή στο πηνίο ενώ οι πολύ μικρές δέχονται και απευθείας έξοδο για μεγάφωνο από τρανσιστοράκι.Σε καμιά περίπτωση από κινητό απευθείας στο πηνίο δεν αρκεί η ένταση του ρεύματος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 07-12-16 στις 23:44

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ IRF!ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!πως θα το παω πιο αριστερα το σημα?πως ανεβαζω φωτογραφιες εδω για να καταλαβεις τι εννοω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από than prs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ IRF!ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!πως θα το παω πιο αριστερα το σημα?πως ανεβαζω φωτογραφιες εδω για να καταλαβεις τι εννοω?
    Στην απάντηση Πατάς Τετράγωνο κάδρο, Πατάς From computer, select files, upload files

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με τηλεοραση CRT Philips
    By StukiTR in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 04:12
  2. Μετατροπη μονιτορ σε τηλεοραση
    By georged30 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 13:29
  3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ........???
    By XALOULIS90 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 20:33
  4. Μπορουμε να κανουμε την crt παλμογραφο
    By herctrap in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-10, 21:25
  5. τι τηλεοραση θα αγοραζατε lcd-tft / plasma / crt
    By nask in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-09, 15:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας