Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Κυκλωμα για ελενχο ρελε βοηθεια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή Κυκλωμα για ελενχο ρελε βοηθεια

    Καλησπερσ σε ολους θελω ενα κυκλωμα στο οποιο εκτος απο ταση τροφοδοσιας 12βολτ θελω να ανιχνευει ας πουμε την ταση απο ενα αλλο κυκλωμα μολις ειναι πανω απο 0.5βολτ να οπλιζει το ρελε... ισως δεν βοηθαει η περιγραφη αλλα ειναι κατι σαν αυτο στο λινκ αλλα να διεγειρεται απο 0.5βολτ κ πανω μεχρι 10βολτ θα ειναι το μαχ.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35718

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Σημαντική λεπτομέρεια: το 0,5 είναι όντως 0,5 ή είναι 0,7 ή 0,8 ας πούμε;
    Θα είχαμε μια καλύτερη εικόνα αν μας έλεγες κιόλας από που πρόερχεται το σήμα εισόδου!

    Η μετάβαση από τάσεις πιο χαμηλές μέχρι το 0,5 θα γίνεται απότομα ή αργά και βασανιστικά;

    Μάλλον θα προτιμούσα τη λύση με "συγκριτή με υστέρηση" (στη μία είσοδο τα 0,5volts μέσω διαιρέτη τάσης από την τάση τροφοδοσίας και στην άλλη το σήμα εισόδου σου). Από την έξοδο του συγκριτή θα οδηγήσεις ένα τρανζίστορ (pnp λογικά) το οποίο θα οπλίζει το ρελέ.

    Αν η είσοδος σου προέρχεται από αυτοκίνητο τότε την τάση αναφοράς (0,5 volts) επιβάλλεται να τη σταθεροποιήσεις ξεχωριστά (το πιο ευκολο/φθηνό είναι με έναν LM7805 και έναν διαιρέτη τάσης με τις ανάλογες αντιστάσεις).

    Διάβασε το παρακάτω pdf (κυρίως το κύκλωμα στη σελίδα 5 του pdf):

    http://www.ti.com/lit/ug/tidu020a/tidu020a.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 07-12-16 στις 00:54 Αιτία: Λάθος στην τάση αναφοράς από τον 7805 με ίσες αντιστάσεις
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Καλημερα... το κυκλωμα ειναι το εξης. Εχω ενα φωτιστικο ενυδρειο που ειναι με ηλεκτρονικα ballast με τ5 λαμπες. Τα ballast ειναι dimmable 1-10v και εγω τα ελενχο με ενα arduino .οταν ειναι 0 τος εκατο το arduino οι λακπες ειναι αναμενες 1% το λενε ετσι κ αλλιως τα μπαλαστ πανω οτι το λιγοτερο ειναι ενα τις εκατο. Το arduin0 απο χωρις ταση ς που καποια mv . Αρχιζει οταν ξεκινιση να αναβουν και δινει 0.1 0.2 0.3 κτλ αργα αργα μεχρι να φταση 10v 100 τις εκατο και μετα παλι για να κλεισει κατεβαινει σιγα σιγα. Εγω θελω οταν δεν εχει ταση απο το arduino δλδ κατω απο 0.5 η ακομα καλητερα μολις δεν δινει ταση το arduino να κοβω την τροφοδοσι στο καθε μπαλαστ για να μην μενουν αναμενα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Αν πειράξεις το πρόγραμμα να ελέγχει μια άλλη ψηφιακή έξοδο από ένα ποσοστό π.χ. 3-5% και πάνω να ανοίγει ένα ρελέ που να τροφοδοτεί τις λάμπες.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-12-16)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Δεν γνωριζω απο κωδικα δυστιχως arduino uno ειναι και εχει πανω μια lcd 2x16 4 μπουτον ενα rtc και 4 εξοδους που δινουν 0 εως 5 και εχω σε κσθε μια ενα κυκλωματακι που το 0.5 τ0 κανω 0.10βολτ δεν εχω θεμα στο 0.5 βολτ δκδ και στα 2 βολτ να μου οπλιΕ το ρελε σεν εχω θεμα... απλα οταν ξεκινησει το προγραμμα και δινει ταση απο 0βολτ και ανεβαινει 0.1 0.2 . Εκανα ενα κυκλωμα που βρηκα με ενα bc337 οπου πανω μολις φταση η ταση κοντα στο 1 .5 βολτ οπλιζει το ρελε.καποια στιγμη αρχιζει το ρελε και κανει θορυβο γτ δεν μπορει να οπλισει απο χαμηλη ταση οποτε μολις ανεβει και αλλο η ταση οπλιζει . Ενοω οτι σφου η ταση ειναι που θελει στο κυκλωμα ειναι απο 1.5βολτ και πανω μοκις η δικη μου ταση φταση τα 1βολτ αρχιζει και κανει θορυβο το ρελε που λογικσ δεν περνει 12 αλλα λιγοτερο και μολις φτασει το 1.5 οπλιζει κανονικα. Δλδ το κυκλωμα που θελω να εχει καποια στανταρ ταση που θσ οπλιζει το ρελε. Απο 0.1βολτ κ κανω η απο 1 βολτ και πανω καπως ετσι. Με του που υπαρξει καποια ταση να οπλιζει το ρελε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εσύ το αρντουινο το πήρες με φορτωμένο το πρόγραμμα ή το κατέβασες κάπου και το φόρτωσες εσύ? γιατί αν έχεις τον κώδικα τότε ποιο εύκολα μπορεί κάποιος να κάνει την αλλαγή σε αυτό και να προσθέσει μια έξοδο να ενεργοποιεί ένα ρελε. αν δεν έχεις τον κώδικα τότε να δούνε τα παιδιά για κάποιο κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Εχω τον κωδικα και εκανα καποιες μικρο αλαγες περισσοτερα σε συτα που γραφει οθονη. Αλλα με βολευλει πιο πολυ με κυκλωμα γτ μπορει να βγει τ arduino kai να μπει αλλπ κοντρολλερ που κανει την ιδια δουλεια με 0.10βολτ... στην ουσια το κυκλωμα που θα μ ηταν ιδανικο να μου οπλιζει ενα 12βολτο ρελε οταν παρει καποια ταση. Γτ οταν ειναι μιδεν το arduino βλεπω καποια mv λογικο. Μολις παει πχ 0.1 να οπλιζω το ρελε κ να μενει οπλισμενο με μεχρι κ τα 10βολτ που θα ειανι το μαχ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις κύκλωμα (όχι πρόγραμμα) και το όριο να είναι 0.1V, θέλεις ένα συγκριτή (με υστέρηση για να μην ανοιγοκλείνει το ρελέ). Δες το LM311.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462


    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    δεν ειναι αναγκαστικο το 0,1 και ενα βολτ να ηταν δεν εχω προβλημα . απλα μεχρι να φτασει το 1 βοτλ να μην κανει θορυβο το ρελε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κυκλωμα ελενχου ρελε με reset
    By gourtz in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-16, 00:56
  2. Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-16, 15:39
  3. Ελενχος Ρελε με Gsm/Gprs module
    By alexisk10 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 22:03
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-12, 17:51
  5. βοηθεια για ρελε
    By manos_ir in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-07, 21:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας