Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αναγνώριση καμένης αντίστασης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Αναγνώριση καμένης αντίστασης

    Καλησπέρα. Έχω μια πλακέτα από βαφλιέρα η οποία έχει πάρα πολλά traces χαλκού κατεστραμμένα, το οποίο είναι και ο λόγος που έκαψε 1 τρανζίστορ και 1 αντίσταση. Το τρανζίστορ ευτυχώς δεν τινάχτηκε από την μεριά που είναι τα γράμματα και μπόρεσα να δω ότι είναι ένα S9014 το οποίο και αντικατέστησα. Η αντίσταση έχει καεί κυριολεκτικά και το μόνο που μπορώ να δω από τις γραμμές, είναι η πρώτη (μπλε) και η τελευταία (χρυσή). Μετρώντας με το πολύμετρο την καμένη αντίσταση, δίνει 4.7Κ, αλλά ξέρω ότι το μπλε αντιστοιχεί στο 6. Ακολουθούν φωτογραφίες με την αντίσταση και την πλακέτα:

    20161208_155632.jpg20161208_155641.jpg

    Έψαξα στο internet για το συγκεκριμένο μοντέλο πλακέτας, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω, ούτε καν σαν ανταλλακτικό να το αγοράσω. Τι μπορώ να κάνω για να βρω την τιμή της αντίστασης, και αν είναι αδυνατών να βρω την ακριβή τιμή της, μπορώ να πειραματιστώ και να βάλω μια (συνδυασμός χρώματος και τιμή από το πολύμετρο);

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Μέθοδος Gillette (κάνε και ένα search στο forum θα το δεις ποιο αναλυτικά)

    Με ένα ξυράφι ξύνεις το κάλυμμα στην μέση της αντίστασης μέχρι να δεις το αγώγιμο υλικό (άνθρακας είναι νομίζω και είναι σαν σπείρες), μετά μετράς μεταξύ μέσης και του μη καμμένου άκρου, πολ/ζεις χ2 και τόσο περίπου είναι η αντίσταση.

    *Χωρίς σχηματικό, έστω ένα σκαρίφημα που περίπου είναι και τι κάνει δεν βάζουμε τιμές στην τύχη και άμα δουλέψει δούλεψε.
    Βασικός λόγος για να μην προκαλέσουμε μεγαλύτερη βλάβη.

    Εύκολο φαίνεται το σχηματικό έτσι και αλλιώς, αν θέλεις ντε και καλά να το επισκευάσεις μπορείς να το βγάλεις και να υπολογιστεί η αντίσταση ανάλογα με το τι ρόλο έχει στο κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 08-12-16 στις 18:27

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέθοδος Gillette (κάνε και ένα search στο forum θα το δεις ποιο αναλυτικά)

    Με ένα ξυράφι ξύνεις το κάλυμμα στην μέση της αντίστασης μέχρι να δεις το αγώγιμο υλικό (άνθρακας είναι νομίζω και είναι σαν σπείρες), μετά μετράς μεταξύ μέσης και του μη καμμένου άκρου, πολ/ζεις χ2 και τόσο περίπου είναι η αντίσταση.

    *Χωρίς σχηματικό, έστω ένα σκαρίφημα που περίπου είναι και τι κάνει δεν βάζουμε τιμές στην τύχη και άμα δουλέψει δούλεψε.
    Βασικός λόγος για να μην προκαλέσουμε μεγαλύτερη βλάβη.

    Εύκολο φαίνεται το σχηματικό έτσι και αλλιώς, αν θέλεις ντε και καλά να το επισκευάσεις μπορείς να το βγάλεις και να υπολογιστεί η αντίσταση ανάλογα με το τι ρόλο έχει στο κύκλωμα.

    Στέφανε ευχαριστώ για την απάντηση. Το έκανα αυτό που μου πρότεινες και έξυσα την αντίσταση! Μετρώντας από την μέση και προς τα δυο άκρα ξεχωριστά, διαβάζω από 2.4Κ μέχρι 2.7Κ. Αν και το μέγιστο άθροισμα βγάζει 5.4Κ, πιστεύω ότι είναι κοντά στα 6Κ λόγο της πρώτης μπλε γραμμής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Αναφέρεις "έχει πάρα πολλά traces χαλκού κατεστραμμένα", οπότε αν δεν αποκαταστήσεις αυτούς τους αγωγούς στην πλακέτα πώς θα δουλέψει;

    Υποθέτω δεν μπορείς να βγάλεις το σχέδιο, οπότε πάνω στη φωτό σχεδίασε το κύκλωμα, βάλε δηλαδή γραμμές που δείχνουν πιο πιν του ενός εξαρτήματος συνδέεται με κάποιο πιν άλλου εξαρτήμάτος ή με κάποιον αγωγό. (π.χ με το ms paint, το Photoshop, το Gimp ή κάποιο άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεις "έχει πάρα πολλά traces χαλκού κατεστραμμένα", οπότε αν δεν αποκαταστήσεις αυτούς τους αγωγούς στην πλακέτα πώς θα δουλέψει;

    Υποθέτω δεν μπορείς να βγάλεις το σχέδιο, οπότε πάνω στη φωτό σχεδίασε το κύκλωμα, βάλε δηλαδή γραμμές που δείχνουν πιο πιν του ενός εξαρτήματος συνδέεται με κάποιο πιν άλλου εξαρτήμάτος ή με κάποιον αγωγό. (π.χ με το ms paint, το Photoshop, το Gimp ή κάποιο άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα).
    Παναγιώτη σ ‘ευχαριστώ για την απάντηση.
    Φυσικά και έχω αρχίσει να γεφυρώνω τα κομμένα traces. (δεκτή κάθε κριτική, δεν έχω μεγάλή εμπειρία!)
    Ορίστε ένα πρόχειρο σχηματικό από κάτω και με μια πρόχειρη περιγραφή των εξαρτημάτων. Δεν προλαβαίνω να γράψω τις τιμές γιατί πρέπει να φύγω. Μπορώ να σας δώσω ακριβώς τις τιμές των εξαρτημάτων αργότερα όταν θα επιστρέψω.

    Η καμένη αντίσταση που ψάχνω να βρω είναι η R1.


    plaketa-kato-opsi-syndeseis.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Μακάρι όλα τα χαλασμένα traces να είχαν αυτό το πάχος!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει 6Κ αντίσταση. Το πιο πιθανό είναι να είχε μια από τις παρακάτω τιμές: 62Ω, 68Ω, 620Ω, 680Ω, 6.2kΩ, 6.8kΩ. Έχεις μετρήσει να δεις αν έχει άλλα καμμένα υλικά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι όλα τα χαλασμένα traces να είχαν αυτό το πάχος!!!!
    Παναγιώτη το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό με το πάχος των αγωγών, αλλά αυτά που έχω αντικαταστήσει με καλωδιακιά, είναι σε ανάλογο μέγεθος με τους αγωγούς χαλκού της πλακέτας (όλα τα κόκκινα). Αν δεις κάτω στο ZNR1 που έχει μεγάλο μέγεθος, έχω βάλει αρκετά ποιο χοντρό αγωγό για να γεφυρώσω το κομμένο trace.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει 6Κ αντίσταση. Το πιο πιθανό είναι να είχε μια από τις παρακάτω τιμές: 62Ω, 68Ω, 620Ω, 680Ω, 6.2kΩ, 6.8kΩ. Έχεις μετρήσει να δεις αν έχει άλλα καμμένα υλικά;
    Φίλιππέ το ξέρω ότι δεν υπάρχει 6Κ, απλός ήθελα να βρω μία τιμή και μετα να δω τι ποιο κοντινό μπορώ να βρω σε αυτήν την τιμή και πιστεύω ότι θα δοκιμάσω μια 6.2Κ. Έχω μετρήσει τις αντιστάσεις και είναι εντάξει. Αποκόλλησα και τους ηλεκτρολυτικούς και δίνουν σωστές τιμές. Το δεύτερο τρανζίστορ πρέπει να το αποκολλήσω και αυτό να το τεστάρω (ή καλύτερα θα το αντικαταστήσω τελείως με καινούργιο
    ) όπως και τους κεραμικούς πυκνωτές. Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για το ολοκληρωμένο που έχει απάνω και πρέπει να μετρήσω και τις διόδους και τα ζενερ. Μπορώ να μετρήσω τους κεραμικούς επάνω στην πλακέτα, ή πρέπει να τους αποκολλήσω και αυτούς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Τους πυκνωτές και τα τρανζίστορ για να τα ελέγξεις κανονικά πρέπει να τα αφαιρέσεις από την πλακέτα. Πρέπει να δεις τί δουλειά έκανε η αντίσταση αυτή για να δεις μήπως μπορείς να βρεις την τιμή της και όχι απλά να βάλεις μια που να ξεκινάει από 6. Το ολοκληρωμένο ποιο είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    το τρανσιστοράκι η αντιστασούλα και οι διάδρομοι δεν είναι τίποτα... ξεκίνα με το αν το ολοκληρωμένο είναι κάποιο που βρίσκεται στο εμπόριο

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Παρόμοια Θέματα

  1. "Αναγνώριση" αντίστασης.
    By coolerman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-15, 21:58
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 17:23
  3. Τιμή καμένης αντίστασης ! ! !
    By s12original in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 22:42
  4. Παράκαμψη καμένης λάμπας
    By tsagas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-08, 23:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας