Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ερωτηση για μοτερ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή Ερωτηση για μοτερ

    Καλησπερα σας παιδια! Εχω μια κορδελα ξυλου μονοφασικη η οποια εχει μοτερ πανω 420watt μιας ταχυτητας. Επειδη θελω να κοβω ποιο σκληρα ξυλα και ποιο γρηγορα σκεφτηκα να μην αγορασω καποια ποιο μεγαλη που βγαζει η εταιρια το αμεσως επομενο μοντελο εχει μοτερ 750watt αλλα αφου την εχω γτ να μπαινω στην διαδικαδια να αγοραζω και να πουλαω σκεφτηκα την αλλαγη.μοτερ. Οι στροφες που εχει αυτη που εχω λεει χωρις φορτιο 1400 prm ειδα καποια μοτερ στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω ποιο πρεπει να διαλεξω... Φυσικα αν χρειαστει καποια μετατροπη στη βαση η κατι αλλο θα το κανω σε μηχανουργο αλλα το μοτερ μ ειπε πρεπει να το παρω εγω. Τωρα το θεμα ειναι τι να διαλεξω. Για να την ανεβασω στα 750 watt. Οπως το μεγαλυτερο μοντελο που βγαινει ποσο μοτερ πρεπει να παρω? Επισης 1 ιππου που ειδα τι διαφορα εχει με τα 750 watt? Αν βαλω καποιο σε 1.5 η 2 ιππους ειναι εφικτο η θα ανεβουν.οι στροφες και θα εχω προβλημα? Τα στεφανια που γυριζει πανω η ταινια της κορδελας ειναι αλουμινιο εκει θελω να ξερω τι μοτερ μπορει να σηκωσει ωστε ναι μεν να γινει.ποιο γρηγορη και να μην γονατιζει στο κοψιμο... τα φωτα σας παρακαλω και τι πρεπει να προσεξω.. Τι εχετε να προτεινετε? Σας ευχαριστω εκ των.προτερων για την βοηθεια σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Είσαι σίγουρος ότι τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη υποστηρίζουν αυτή τη μετατροπή ισχύος και δεν θα πάρεις την κορδέλα στα μούτρα ή δεν θα σπάσει;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να σου πω ότι οι στροφές του κινητήρα είναι ένα πράγμα και η ιπποδύναμη είναι ένα άλλο
    Εσύ στην πραγματικότητα θέλεις να αντικαταστήσεις το υπάρχον μοτέρ με ένα άλλο με ππερισσότερα Watt
    Νομίζω ότι είναι σχετικά εύκολο να το κάνεις ιδίως εάν περιορίζεσαι σε μικρή αύξηση της ιπποδύναμης αλλάζοντας απλά το μοτέρ
    Θα πρέπει με το παλιό μοτέρ στο χέρι να πάς σε ένα κατάστημα που έχει ηλεκτροκινητήρες και να τους ζητήσεις αυτό που μας λές
    Νομίζω πάντως ότι θα πρέπει να προσέξεις ο αριθμός των στροφών να είναι ο ίδιος διότι εάν αλλάξουν πολύ πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα με την πριονοκορδέλα
    1 ίππος είναι χοντρικά 750 watt
    Πρόσεξα που αναφέρεις ότι τα στεφάνια που έχει η πριονοκορδέλα σου είναι από αλουμίνιο
    Κάποιες πριονοκορδέλες που είχε ένας συγγενής μου μαραγκός ήταν από μαντέμι αν δεν κάνω λάθος και ήταν φτιαγμένες για συνεχή εργασία χρόνων
    Κάποιες τις είχε χρόνια στο εργαστήριο και κάποιες τις είχε αγοράσει μεταχειρισμένες
    Η δικιά σου είναι επαγγελματική η ερασιτεχνική ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Επειδη θελω να κοβω ποιο σκληρα ξυλα και ποιο γρηγορα
    Νομίζω θα πρέπει να αλλάξεις μόνο την λάμα της κορδέλας με δόντια πιο κοντά σε βήμα και πιο πυκνά ,(χαρακτηρίζονται από τον αριθμό των δοντιών της λάμας στην ίδια απόσταση π.χ. 6Τ - 3Τ κτλ ) για την ταχύτητα πάω πάσο.
    ,

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω θα πρέπει να αλλάξεις μόνο την λάμα της κορδέλας με δόντια πιο κοντά σε βήμα και πιο πυκνά ,(χαρακτηρίζονται από τον αριθμό των δοντιών της λάμας στην ίδια απόσταση π.χ. 6Τ - 3Τ κτλ ) για την ταχύτητα πάω πάσο.
    ,
    Σίγουρα αυτό θα είναι κάτι που θα πρέπει να αποφασιστεί ανάλογα με την σκληρότητα των ξύλων αλλά και το γεγονός ότι το μοτέρ είναι μόνο 450 Watt δεν βοηθάει καθόλου
    Οι πριονοκορδέλες που ξέρω εγώ ήταν τριφασικές και είχαν έναν διακόπτη για την εκκίνηση και αφού ξεκινούσαν τον γύριζαν άλλη μια σκάλα για την λειτουργία πλέον
    Πιθανώς αλλαγή αστέρας τρίγωνο χειροκίνητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Ειναι μια κορδελα των 350-400 ευρω. Δεν ειναι ξυλουργειου. Ολες εχουν αλουμινιο στεφανια και αυτη που εχει 750 μοτερ. Απλα ηθελα να δω εαν μπορει να γινει μια ψιλη τροποποιηση ενα βημα παραπανω για ποιο νευρο στο.κοψιμο. Δυστηχως ειμαι σε νησι οποτε μονο στο ιντερνετ μπορω να βρω μοτερ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Βγαζει μονο ενα τυπο ταινιας με δοντια στανταρ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Από αυτά που λές καταλαβαίνω ότι είναι μια πριονοκορδέλα για ερασιτεχνική χρήση
    Οι επαγγελματικές είναι εντελώς διαφορετικές
    Θα σου πρότεινα να κάνεις μια κίνηση προς κατι το πιο επαγγελματικό
    Στην Αθήνα υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε τέτοια μηχανήματα επαγγελματικά και μεταχειρισμένα
    Εκεί ίσως μπορείς και να ανταλλάξεις την δικιά σου πριονοκορδέλα με μια μεταχειρισμένη επαγγελματική
    Νομίζω ότι κέρδος θα έχεις
    Εάν δεις από κοντά τις επαγγελματικές θα καταλάβεις για τι μιλάμε
    Θα ήθελα να ξέρω τι είδους ξύλα θέλεις να κόψεις
    Μήπως είναι ξύλα για κάψιμο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Δες τα στοιχεία του μοτέρ που έχει επάνω η πριονοκορδέλα σου, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οι στροφές. Βρές ένα μοτέρ του ενός ίππου στις ίδιες λοιπόν στροφές με του δικού σου και πήγαινέ τα πακέτο σε ένα μηχανουργό να στο προσαρμόσει. Καλλίτερα μη ξεφύγεις σε στροφές πιθανόν να μην αντέξει η κατασκευή.
    Επειδή όλο αυτό έχει ένα κόστος Ά, προσωπική μου άποψη είναι πως μάλλον σε συμφέρει να πουλήσεις την παλιά πριονοκορδέλα, και να πάρεις μια μεγαλύτερη έστω μεταχειρισμένη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Βασίλη, θα σύστηνα να κάνεις μία βόλτα από το μηχανουργείο του Διμπαμπή (στην Παναγιούδα είναι, αν δεν κάνω λάθος) και να μιλήσεις με τον Παναγιώτη.
    Εχει απίστευτα εξελιγμένο εξοπλισμό και αν του πείς το ζητούμενο από προδιαγραφές ισχύος, ταχύτητας κλπ, μπορεί να σου φτιάξει αυτό που χρειάζεσαι. Πιθανόν να έχει ήδη και το κατάλληλο μοτέρ. Σε κάθε περίπτωση, αξίζει να κάνεις μία κουβέντα μαζί του, ως προς το μηχανικό μέρος θα σε βοηθήσει.
    Αλλιώς πάς σε πιό επαγγελματικό, έτοιμο εξοπλισμό, όπως σύστησαν και οι προηγούμενοι γράφοντες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για αποκοπη σπινθηρων σε dc μοτερ
    By Johnnyfive in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-15, 19:05
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ ΚΟΡΔΕΛΑΣ ΞΥΛΟΥ
    By PIPERIAS in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-15, 14:16
  3. ερωτηση Για λαστιχακη σε μοτερ ροτορα
    By diskjohn in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 08:35
  4. Σπασμενο μοτερ, αναζητηση ιδιου μοτερ.
    By mikekyrou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 14:31
  5. ερωτηση για μοτερ 12 βολτ
    By Sky in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 00:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας