Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Έλεγχος στροφών brussless motor με Hall Sensor

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή Έλεγχος στροφών brussless motor με Hall Sensor

    Καλησπέρα σας.

    Απο που να ξεκινήσω και που να σταματήσω. Τελος παντων, θα σας πω τον πόνο μου και τι θέλω να κάνω μπας και
    μπορεί να βοηθήσει κάποιος να βγάλω κάποια άκρη.

    Λοιπον έχω ενα υποβρήχιο scooter ( Dive-X sierra) https://dive-xtras.com/sierrastd/ το οποίο το αγόρασα μεταχειρισμένο πριν 2,5 χρόνια και δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω ουτε 5 λεπτά. Αρχικά οι μπαταρίες του NiMh 24V 13Ah ηταν πεθαμένες. Aγοράζω LiFePo4 24V 15Ah ( ~500€ μαζι με το τελωνείο) και στην πρώτη βουτιά μου μπάζει νερά απο βλακεία που είχα κάνει στο shaft seal και πάει άχρηστη η μπαταρία.

    Φτίαχνω το scooter αλλα τo παρατάω αφου δεν υπήρχε δυνατότητα να δώσω πάλι τόσα λεφτα. Φέτος το καλοκαίρι αφου πήρα δανεική μπαταρία και είπα να το κάνω μια βόλτα, μόλις δούλεψε 2-3 λετά μετά σταμάτησε. Κάηκε το speed control.

    To speed control είχε κόστος 350€ αλλά η εταιρία αποφάσισε να το αναβαθμίσει και το κόστος πήγε στα 550€
    http://deep-ideas.co.uk/Store/index....roducts_id=440

    Το όποιο είναι μάλλον της Custle Creation http://www.myhelis.com/Castle-ICE2-H...CE2-HV-80.html
    αλλα με καποιες μετατροπες στο προγραμμα ώστε να έχει σειριακές ταχύτητες. Στο σκουτερ εχει μια σκανδαλη στην λαβή και οι ταχύτες ανεβαίνουν και κατεβαίνουν σειριακά, με τραβήγματα της σκανδάλης ( με δυο κλικ ανεβάζει, με ενα κλικ κετεβάζει)
    Η σκανδάλη μετακινήσει έναν άξονα που βυθίζεται στο εσωτερικό του scooter όπου στην άκρη του έχει μαγνήτη και απο την μέσα μερία έχει reed switch ( αίναι τα τρια καλώδια που φαίνονται στην φωτογραφία)

    Με λίγο ψάξιμο δεξιά-αριστερά κατέληξα ότι η πιο καλή λύση είναι να τοποθετηθεί speed control απο ηλεκτικό ποδήλατο, κάποιοι άλλοι φίλοι που είχαν πάθει την ίδια ζημία στο παρελθόν είχαν δοκιμάσει speed control απο τηλεκατευθυνόμενα αλλα μέσα στην θάλασσα με την αντίσταση του νερού δεν είχαν λειτουργήσει. Η αίτια μάλλον είναι τα watt και οι στροφές. Όλοι τους κατέληξαν με speed control απο ηλεκτρικά ποδήλατα τα οποία δουλεύουν απροβλημάτιστα αλλα δεν έχουν ταχύτητες.

    Οπότε έκανα παραγγελία το παρακάτω το οποίο με καλύπτει σε Volt και Watt ( το μοτερ ειναι 400 - 450 watt)
    http://www.banggood.com/DC-12-36V-50...?rmmds=myorder

    Ωστόσο στο μεσοδιάστημα έκανα δοκιμες να δω τι επιλογές έχω σχετικά με το γκάζι και είδα ότι υπάρχει δυνατότητα για χειρόγκαζο μέσω Linear Hall Sensor. To δοκίμασα σε απλό brussless motor με το δικό του speed control και έπαιξε κανονικά.

    Όταν πήγα να το δοκιμάσω σε αυτην την πλακέτα δεν δούλεψε και είναι λογικό αφου το γκάζι ρυθμίζεται με τάση εισόδου 0-5 V
    και το hall sensor ξεκινάει απο τα 2,45 μέχρι 5 V οπότε το γκάζι μου αντί να είναι 0 - Full είναι απο την μέση στο Full.

    Αυτό που ψάχνω είναι να δώ πως μπορω να χρησιμοποιήσω το hall sensor ώστε να έχω τάση έξόδου 0 - 5V

    Eυχαριστώ
    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    IMG_20161001_115817[1].jpgIMG_20161001_115832[1].jpgIMG_20161001_115845[1].jpgIMG_20161001_115849[1].jpg

    Αυτο είναι το μαμά speed control το οποιο ήταν όλο πακτωμένο σε ρητίνη και εξείχαν μόνο η άκρες απο την ψύκτρα.
    Η ψύκτρα ήταν μεταξυ των δυο pcb που ενώνονται με τον κονέκτρορα και έκαναν επάφη μόνο μετα mosfet που στην μερία που ηταν
    ο κενέκτοράς, στα απο κάτω δεν υπήρχε ψύκτρα.

    Τα περισσότερα mosfet ήταν βραχυκυκλωμένα και τα έχω αφιρέσει όλα μπας και μπω στην διαδικασία να τα αντικαταστήσω.

    IMG_20161208_142130[1].jpgIMG_20161208_142150[1].jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    IMG_20160920_190507[1].jpgIMG_20160920_123716[1].jpgIMG_20160920_123733[1].jpgIMG_20160922_150740[1].jpg

    Αυτο ειναι το moter ( ~450 watt) Το speed control μαλλον κάηκε διότι ζορίστηκε διότι τα ρουλεμάν του άξονα είχαν γίνει πολύ
    σκληρά μάλλον απο τότε που είχε πάρει νερά. Τα κινέζικα αλλάχτηκάν με ιαπωνέζικα πολύ πιο μαλακά, δυσκολευτηκά λίγο να τα βρώ γιατί ήταν σε ιντζες . Υπάρχει ένα μικρό μαγαζάκι στην Σερρών που τα φέρνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    IMG_20160910_205053[1].jpgIMG_20160910_222449[1].jpgIMG_20160911_011750[1].jpg

    H μπαταρια 24V 13Ah. 20 μπαταριες NimH μεγεθος F. Βγηκε λιγο μαπα το καρπουζι ομως γιατι ο κινεζος τις εδινε για 15Αh και τελικα ηταν 5,5Αh
    To πονταρισμα το εκανα εγω με την ηλεκτροποντα που φαινεται απο πισω, ειναι απο Μ/Τ φουρνου μικροκυματων διπλου παλμου ελεγχομενη απο arduino

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή



    Και η δοκιμη με μικρο μοτερ με το δικο του speed control, χρησιμοποιηθηκε servo tester στο οποιοι αφαιρεθηκε και γεφυρωθηκε
    το ποντεσιομετρο και μπηκε το linear hall sensor SS49 http://grobotronics.com/hall-effect-...9-bipolar.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.985

    Προεπιλογή

    Δηλαδή εσύ έχεις μια αναλογική τάση 2.45 ... 5V και θες να την κάνεις 0 ... 5V;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Φίλιππε.

    Ναι ακριβώς αυτό είναι που θέλω να κάνω. Το Hall Effect Sensor ( linear) SS49 όπως αναφέρει και στο datasheet http://www.mouser.com/ds/2/187/SS49-185687.pdf δεν είσοδο 0-10V και στην έξοδο δίνει Output Voltage @ 0Gauss, 25°C1.75 to 2.25 V @ 5 V. Εγω παντως το μέτρησα 2,45 και έφθανε μέχρι 4,95 όταν στην είσοδο έδινα 5V

    Εγω στην είσοδο θα του δίνω 5V τα οποια μου τα βγαζει στο speed control και θέλω να μου βγάζει 0 - 5V.

    Τα 5V τα περνω απο την εξοδο του ESC και τα δίνω στην είσοδο VR.

    ESC.jpg

    Αυτο που δεν ξερω είναι αν υπαρχει καποιο αλλο hall sensor να βγαζει στην έξοδο 0 μεχρι τάση είσοδου ή αν μπορω να κανω καποια μετατροπη σε αυτο και απο 2,45 - 5 να πηγαινει 0 - 5

    Ευχαριστώ
    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Ρίξε σε αυτό μια ματιά:

    http://electronics.stackexchange.com...signal-to-0-5v

    Το σημαντικό είναι ο τελεστικός ενισχυτής να είναι rail to rail επειδή έχεις μοναδική τάση αυτή των 5V (και τη γείωση).

    Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο σήμερα για περισσότερες λεπτομέρειες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DiViDi (12-01-17), FILMAN (13-12-16)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ Παναγίωτη, θα το κοιταξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.985

    Προεπιλογή

    Ναι, με ένα τελεστικό, μερικές αντιστάσεις και μια τάση αναφοράς, γίνεται. Συγκεκριμένα θέλεις ένα τελεστικό rail to rail όπως είπε και ο Παναγιώτης, μια αντίσταση 27kΩ και μια αντίσταση 26kΩ (ναι, υπάρχει, έχει ο Σιδέρης). Με τον τελεστικό θα κάνεις μη αναστρέφουσα συνδεσμολογία, θα βάλεις την 26kΩ για feedback και την 27kΩ θα την ενώσεις από την αναστρέφουσα είσοδο του τελεστικού προς μια τάση +5V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DiViDi (12-01-17)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hall Sensor
    By Telis123 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-15, 18:31
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-12, 08:08
  3. Hall Effect Sensor
    By netrebelos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 20:43
  4. Έλεγχος στροφών κινητήρα
    By markisi13 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-11, 11:19
  5. Ρύθμιση στροφών σε DC motor ... help!
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 13:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας