Αύριο θα έρθει ο καυστηρατζής που έχει κάνει την εγκατάσταση οπότε ελπίζω να βγει μια άκρη.

Απλα να πω ότι η συνδεσμολογία στον θερμοστατη μου είναι παρόμοια με αυτή του πανω διαμερίσματος. Δηλαδή το δοκιμαστικό ανάβει 2 απο τα 3 καλώδια οταν ειναι off ο διακόπτης και οταν ανοίγουμε τον θερμοστάτη σε on , το λαμπάκι του δοκιμαστικού δείχνει ρεύμα μόνο στο ενα καλώδιο (δεν έχω πολύμετρο και είμαι και άσχετος γενικά ).

Αν είναι πατέντα καυστηρατζή ή πρόβλημα με ουδέτερους και τα σχετικά δεν μπορώ να το πώ. Αν είναι παλιάς σχολής και γράφει στα παλιά του υποδήματα τα διαγράμματα σύνδεσης που έχουν οι συσκευές και κάνει τα δικά του, πάλι δεν μπορώ να πω (αν και αυτό το κάνει σίγουρα, δεν χρειάζεται να αποδειχθεί.Αφου συνδέει φάση εκεί που θα έπρεπε να ήταν ο ουδέτερος). θα φανεί αύριο και θα κάνω update .



παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες , δεν νομίζω να δίνουν φως ως προς την συνδεσμολογία. Είναι περίπτωση (δεν ξέρω την ορολογία καλά) με κοινό λέβητα και αυτόνομη θέρμανση σε 3 διαμερίσματα.
η ηλεκτροβάνα έξω απο το διαμέρισμα
IMG_4563.JPG
το κουτί διακλάδωσης καλωδίων δίπλα στην ηλεκτροβάνα προς/απο ηλεκτροβάνα, θερμοστατη , λεβητα
IMG_4564.JPG
το δωμάτιο καυστήρα με ότι υπάρχει μέσα (τριφασικό ρεύμα)
IMG_4568.JPGIMG_4569.JPGIMG_4570.JPG