Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Κατασκευή PCB

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    εγώ έχω Minicraft MB170 (έχει σταματήσει να παράγεται) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
    Αυτό που μου άρεσε στα minicraft είναι ότι έχουν κανονικό τσόκ που σφίγγει από 0,4-3,2mm
    Τώρα την Minicraft την έχει αγοράσει η proxxon νομίζω....

    μου έχουν χαρίσει και ένα σετ dremmel 4000 αλλά πρέπει να αγοράσω τσοκ για να σφίγγω τρυπανάκια οπότε το έχω δοκιμάσει μόνο με τους κυλίνδρους λείανσης.... και σε αυτή την χρήση το έχω βρει πολύ καλό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 14-12-16 στις 13:26

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων

    μου έχουν χαρίσει και ένα σετ dremmel 4000 αλλά πρέπει να αγοράσω τσοκ για να σφίγγω τρυπανάκια οπότε το έχω δοκιμάσει μόνο με τους κυλίνδρους λείανσης.... και σε αυτή την χρήση το έχω βρει πολύ καλό.
    Σωστό αυτό και πρέπει να το προσέξει ο υποψήφιος αγοραστής. Για να βάλεις τα μικρά τρυπανάκια πρέπει να αλλάξεις το τσόκ. Αυτό που δίνουν με το Easy release δεν μπορεί να πάρει τα μικρά... Αλλο ένα 15άρι είχα δώσει εκεί...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Τα proxxon απ΄οτι διαβάζω γενικα ζούνε περισσότερο αλλα και για αυτα βλέπω αρκετα παράπονα και ξαφνικούς "θανάτους".
    Πολλοί ειναι αυτοί που πάνω στο 10ωρο χρήσης (οχι συνεχόμενα) λένε οτι απλά σταματάει να λειτουργεί.Και τέτοια reviews μονο ενθαρρυντικά δεν ειναι.
    Ετσι όπως τα βλέπω και τα dremel και τα proxxon δεν μου φαίνονται και κατασκευές να τις κληρονομήσουν τα εγγόνια σου.Παίζει να απευθύνονται σε μοντελιστές κυρίως,κοσμήματα κλπ και άσχετα με το τι διαφημίζουν δεν μου γεμίζουν καθόλου το μάτι.
    Δεν πιστεύω οτι αξίζουν τα λεφτά τους.Τα μισά και αυτά με το ζόρι.
    Το κακό ειναι οτι δεν το γλιτώνω το 100αρι στην καλύτερη απ'οτι κατάλαβα.Και με βάση που είναι σχεδόν απαραίτητη καπου 150 για πλακα θα μου έρθει.
    Σκεφτόμουν και δράπανο με βάση καποιο makita ή bosch αυτά που παίζουν κοντα στα 100 αλλα με βάση και λεπτά τρυπανακια και αυτα εύκολα φτάνουν 150 και παραπάνω.
    Επίσης σήμερα ήμουν έξω απο νωρίς αλλα για εκτυπωτή πάλι δεν πηγα.
    Δεν έχω εκτυπωτή πολλά χρόνια και όταν είχα ήταν inkjet οποτε δεν έχω ιδέα τι να κοιτάξω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Ναι το κιτ της smartkit αναφέρεται στο electronics lab. Ο κινέζος έχει κάποιες μικρές τροποποιήσεις όπως άλλο τρανίστορ (πιθανόν επειδή πλέον δεν κυκλοφορεί το 2Ν3055 από την ST και το ONSEMI είναι ακριβό και κινδυνεύει να πέσει σε μαϊμούδες οπότε έβαλε κάποιο που βρήκε φθηνό και το έκρινε αξιόπιστο...

    Εκτυπωτές σε laser αξιόπιστοι με πολύ φθηνά συμβατά τονερ είναι οι HP (και οι CANON αφού οι LASER HP έχουν μηχανισμό CANON). Βέβαια η γνώμη μου είναι οτι οι HP ενώ βγάζουν μια χαρά εκτύπωση για τυπικές εργασίες δεν βγάζουν καλό μαύρο (τουλάχιστον με συμβατά τόνερ), δηλαδή αν πας να τυπώσεις μεγάλη περιοχή με μαύρο (πχ για γείωση) το μαύρο γίνεται "αχνό"... Από την άλλη έχω δει πολύ καλές εκτυπώσεις από lexmark σε ακτινογραφίες δοντιών όπου το μαύρο είναι μαύρο (και με συμβατά-επαναγεμισμένα τόνερ) όμως οι LEXMARK έχουν ακριβά αναλώσιμα και στο συμβατό/επαναγεμισμένο... δηλαδή το συμβατό/επαναγεμισμένο μπορεί να έχει και πάνω από 50 ευρώ μπορεί και 100 ευρώ (μιλαμε βέβαια αναλώσυμα των 9000 σελίδων).
    προσωπικά χρησιμοποιώ HP laserjet M1120 αλλά για να βγαίνει καλή η πλακέτα βάζω σχετικά χοντρές γραμμές 14-15mils ενώ αν κάτι δεν παει καλα στο μαύρο της γείωσης το συμπληρώνω λίγο με έναν μαύρο μαρκαδόρο από την άλλη μεριά (όχι πάνω στο τονερ)
    Αν επιλέξεις HP θα πρότεινα να ψάξεις για κάποιο τελευταίο κομμάτι στην αγορά από τον P1102 γιατί έχουν βγει καλά μηχανήματα με φθηνά αναλώσιμα ενώ μοντέλο που τα αντικατέστησε έχει επιπλέον αναλώσιμο drum (ειναι ξεχωριστό από το τόνερ)
    Θα πρότεινα να εξετάσεις και την περίπτωση κάποιου φθηνού HP inkjet αφού πρώτα ρωτήσεις τις τιμές της επαναγέμισης και το πόσες σελίδες βγάζουν.

    προσωπικά θεωρώ οτι καλύτερα να δώσεις μέχρι 50 ευρώ όχι παραπάνω. και αυτό για να τρυπάς με το βασικότερο να μην είναι το τελευταίο κινέζικο με 5 ευρώ από την "λαϊκή αγορά" που δεν κεντράρει σωστά το τρυπάνι ενώ θεωρώ πολύ σημαντικό να έχει κανονικό τσοκ.
    Βάση δεν την θεωρώ απαραίτητη τουλάχιστον για το τρύπημα πλακέτας. Το κεκτράρισμα του τρυπανιού ώστε να τρυπίσει στο κέντρο του pad γίνεται με το να έχεις τυπώσει την διαφάνεια με "τρύπα" εκεί που θα πάει το τρπάνι (ρύθμιση στο σχεδιαστικό πρόγραμμα)
    Δεν συμπαθώ την κοπή της πλακέτας με δίσκο γιατί και το εργαλείο επιβαρύνεται πολύ (υψηλές στροφές και καταπόνηση από τα κουζινέτα (ή ρουλεμάν)) και βγάζει πολύ σκόνη που είναι πολύ κακό να την εισπνέεις....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 14-12-16 στις 15:53

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Τον hp m1120 ειχα τσεκάρει και γω κάποιος γράφει στο skroutz οτι τον πήρε 39€ αλλα εγώ τον βλέπω 95+ στα αλλα μαγαζιά.
    Στα 50 παίζει το dremel 3000 που θα το αποφύγω και νομίζω και ενα proxxon που έχει τσοκ μπροστα αλλα στο proxxon πρεπει να υπολογίσω και κανα 20αρι που ειναι το τροφοδοτικό το οποιο δεν ειμαι σιγουρος αν μου χρειάζεται.
    Αυτα τα εργαλεία εχουν κάποιο mode που "τρέχουν" μόνα τους ή χρειάζεται να το πατάω για να γυρίσει?!
    Θεωρώ οτι αν γυρνάει μόνο του θα είναι πιο έυκολο να κεντράρω για να τρυπίσει απο το να το πατάω και να κεντράρω ταυτοχρονα..


    edit:Λαθος εκτυπωτή λέω εσύ λές m1120 και εγώ γράφω για τον p1102..
    Ο m1120 δεν ξέρω αν πωλείται πλέον.
    Μπορεί να ψάξω και για μεταχειρισμένο αλλα θα πρέπει να είμαι σίγουρος οτι πέρνει φθηνό ανταλλακτικό γιατι αλλίως την πάτησα.

    edit2: καλά τα λέμε για τον p1102 απλά εσυ είπες οτι έχεις τον m
    Θα κοιτάξω ποιος έχει πιο φθηνά τον p και μάλλον θα πάρω αυτον.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη belzrebuth : 14-12-16 στις 16:11

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    http://www.plaisio.gr/ektiposi/ektip...ter-CE658A.htm

    Σε καινούριο παίζει ο p1102w.Βλέπω οτι έχει 600x600 dpi ανάλυση όμως ενώ ο p1102 χωρίς το w εχει 1200x1200.
    To wifi δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου οπότε δεν ξέρω αν ο w ειναι καλύτερη αγορά αλλα είναι ο μόνος που βλέπω διαθέσιμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    αν θεωρείς οτι είσαι εντός ορίων με την τιμή του W πάρε τον W είναι ιδιος και απλά έχει και wifi.
    ο Μ1120 είναι πολλά χρόνια (5+) που έχει σταματήσει.

    To dremel όπως το είδα έχει ρυθμιστη/διακόπτη που αν καταλαβαίνω καλά δεν έχει ελατήριο το βάζεις και τρέχει.
    δεν ξέρω ποιο είναι το proxon που έχεις υπόψην σου. αν πρόκειται για το παλαιό μοντέλο της minicraft ένα διακόπτη on/off.
    Το minicraft που έχω το δουλεύω με το τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης που έχω (με lm317)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    182


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johann για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (14-12-16)

  10. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    ..............

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΙΤ της SMART KIT είναι αυτό
    http://www.skroutz.gr/c/146/diafora-...smart+kit+1138
    μπορείς να το φτιάξεις και αν δεν σε ικανοποιεί να κάνεις τις βελτιώσεις που προτείνονται.

    Λογικά ένα 80αρι θα σου πάει ένα τροφοδοτικό τέτοιο τύπου... αν σκεφτείς ότι πρέπει να προσθέσεις μετασχηματιστή κουτί, πιθανόν αναμιστήρα πανελ μέτερ κλπ....
    Φυσικά υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις όπως τα κινέζικα ΚΙΤ αλλά η κάθε περίπτωση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Πχ στο SMART KIT Με την πλακέτα μονής όψης είναι πολύ εύκολο να ξεκολήσεις ένα εξάρτημα και αν το αλλάξεις ενώ σε ένα κινέζικο με διπλής όψης πλακέτα δεν είναι το ίδιο εύκολο.
    Φίλε chip με πήγες 20 χρόνια πίσω, όταν πήρα από τον καθηγητή μου την πλακέτα αυτή.
    Έχω βάλει 2ο μετασχηματιστη και εξτρα τρανζίστορ για την έξοδο και το έφτασα 20ma έως 12 Amp.
    Πολύ καλό σταθερό και δεν κατάφερα να το κάψω τόσα χρόνια

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (14-12-16)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με την κατασκευή pcb
    By georgek1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 17:49
  2. Κατασκευή pcb με επιμεταλωμένη οπή
    By Lysandros in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 19:19
  3. Υλικά για κατασκευή PCB
    By shark in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 21:35
  4. PCB κατασκευή
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 21:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας