Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: Κατασκευή PCB

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johann Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει και αυτο αλλα το συγκεκριμένο kit χρησιμοποιεί mcu αντι για οpamps οπότε παίζει να είναι και η χειρότερη υλοποίηση.
    Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως μπορεί να το πάρω και αυτό για να ολοκληρώσω τη συλλογή.

    Το ενα proxxon ειναι αυτό στα 67€ και το αλλο ειναι αυτό στα 37€.
    Δεν τα έχω δει κάν απο κοντά αλλα υποπτεύομαι οτι το πρώτο θα ειναι καλύτερο γιατι ειναι τα διπλάσια plus watt και έχει τσοκ απο 0.5mm ενώ το φθηνό έχει τσοκ απο 1mm και πάνω.
    Βεβαια το "φθηνό" ειναι μισή τιμή σχεδόν οπότε δεν με χαλάει και απ'οτι διάβασα σε άλλο νήμα η πιο σύνηθης διαμετρος οπής για THT ειναι 0.8 με 1mm .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    δεν τα ξέρω αλλά το ακριβό φαίνεται σα να εχει διακόπτη στο κάτω μέρος εκεί που κάνει τη γωνία. δες μήπως υπάρχουν βιντεάκια στο youtube που να παρουσιάζουν τη λειτουργία τους.
    1mm είναι πολύ! και φαίνεται να μην είναι κανονικό τσοκ. προσωπικά δεν θα το έπαιρνα!
    οι πιο πολλές τρύπες γίνονται με 0,7 και 0,8 ή ακόμα και με 0,6 ενώ σε via μπορεί να βάζεις καιι με 0,5 και 0,4 (οριακά και 0,3)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johann Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό βασίζεται σε αυτό ή την αναβάθμιση του (νομίζω στο 1ο γιατί δεν βλέπω το φίλτρο του pwm που έχει το 2ο στον μΕ)
    Επειδή έχει R2R το τι θα δείχνει η οθόνη σε σχέση με το τι θα βγάζει εξαρτάτε απ' το σφάλμα των αντιστάσεων χώρια το ότι δεν υπάρχει εξωτερικό analog reference ακριβείας στον μΕ.
    Για πειραματισμούς και hack για να το μετατρέψεις σε ασύρματο έλεγχο πχ είναι μια χαρά και ενδιαφέρον, ως τροφοδοτικό αυτό με τους τελεστικούς είναι καλύτερο.

    Για τις μύτες εγώ χρησιμοποιώ τέτοιες με μία φωλιά γιατί δεν ταίριαζε το τσοκ του dremel στο unbranded και πάνε μια χαρά. Βέβαια το κιτ μετά κατάλαβα ότι δεν συμφέρει καθόλου και αγόρασα μόνο 0.8, 1, 1.2 που είναι τα ποιο βασικά. 3mm νομίζω είναι η φωλιά.

    Τι πλακέτες έχεις σκοπό να κάνεις?
    Ρωτάω γιατί αν έχεις σκοπό να κάνεις 1 πλακετάκι <= 100χ100mm το μήνα ίσως αξίζει περισσότερο να τις παραγγέλνεις έτοιμες κάθε φορά με κόστος 15$ τα 10 τεμάχια.
    Spoiler: 
    25$ κάνουν κανονικά αλλά ανεβάζεις ένα post κάπου που λες "α τι ωραίες που είναι, να πάρετε και εσείς" με 2 φωτογραφίες και σου δίνουν 10$ στο πορτοφόλι για μελλοντικές αγορές

    Και άμα θες πάνω από 1-2 κομμάτια συμφέρει πολύ.
    Το έχεις κοιτάξει αυτό καθόλου? Δεν λέω πολύ καλό είναι να ξέρεις να κάνεις τις δικές σου και πολύ χρήσιμο αν θέλεις καμιά μεγάλη πλακέτα αλλά ίσως σου βγαίνουν και ποιο οικονομικά οι έτοιμες (από Κίνα πάντα ε...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger
    Αυτό βασίζεται σε αυτό ή την αναβάθμιση του (νομίζω στο 1ο γιατί δεν βλέπω το φίλτρο του pwm που έχει το 2ο στον μΕ)
    Αν είναι αυτό φαίνεται ότι ο κινέζος το πήγε ένα βήμα παρακάτω γιατί είναι με rotary encoder ενώ αυτό που δείχνεις είναι με μπουτονάκια.


    Θα πρότεινα για το τρύπημα κάτι τέτοιο. Πολύ φτηνό και θα κάνεις τα μικρά τρυπήματα (0,7-1,5) άνετα. Για μεγαλύτερες τρύπες (στήριξης) θέλει κανονικό δράπανο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το έχεις κοιτάξει αυτό καθόλου? Δεν λέω πολύ καλό είναι να ξέρεις να κάνεις τις δικές σου και πολύ χρήσιμο αν θέλεις καμιά μεγάλη πλακέτα αλλά ίσως σου βγαίνουν και ποιο οικονομικά οι έτοιμες (από Κίνα πάντα ε...)
    Ευχαριστώ για το tip και μπορεί να σε ξαναρωτήσω ,αν δεν έχεις πρόβλημα, αν θέλω κάτι έτοιμο να μου δώσεις περαιτέρω πληροφορίες.
    Ο λόγος που θέλω να μάθω να φτιάχνω οχι για τις μια δυο πλακέτες που ανέφερα αλλα για να είμαι ικανός να έχω pcb για κάτι που με ενδιαφέρει όσο πιο σύντομα γίνεται και ας είναι υποδυέστερο των εμπορικών.
    Επειδή δυστυχώς ειμαι αναβλυτικός σε πράγματα που δεν με καίνε αν δεν μπώ εκείνη τη στιγμή στη διαδικασία μπορεί να χάσω το ενδιαφέρον γρήγορα.
    Σε κάτι αλλο που φαντάζομαι οτι βοηθάει το να το φτιάξεις κάτι μόνος σου απο την αρχή μέχρι το τέλος ειναι να κατανοήσεις κάθε στάδιο του κυκλώματος και της ίδιας της πλακέτας γεγονός που μπορεί να οδηγήσει και στην ευκολότερη εύρεση τυχόν λαθών/δυσλειτουργιών ή και αναθεωρήσεων αν χρειαστεί.
    Οπότε δεν είναι τόσο τα λεφτά ουτε ακόμα και το ίδιο το τελικό αποτέλεμσα όσο το να αποκτήσω σιγά σιγά μια δεξιότητα που δεν έχω και θα ήθελα να έχω.
    Πιστέυω οτι πέρα απο το αρχικό κόστος του να ξεκινήσεις δεν έχει κάποιο αλλο μειονέκτημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Άμα θέλεις κάτι ρώτα με, αλλά πάλι κάπου στο forum θα σε παραπέμψω γιατί το αναλύουν πολύ καλά κάποιοι που το γνωρίζουν πολύ καλύτερα και το κάνουν επαγγελματικά

    Ναι φυσικά αφού το θέτεις έτσι να προχωρήσεις δυναμικά. Και υπάρχουν και πολλές κατασκευές (αποχαλκωτικά, θάλαμοι UV κλπ) στο forum που θα σου φανούν πολύ χρήσιμες και βελτιώνουν αρκετά την όλη διαδικασία.
    Το κλειδί είναι να έχεις βολικό εξοπλισμό, για την διαδικασία σε 2-3 φορές θα μάθεις τα κόλπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με την κατασκευή pcb
    By georgek1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 18:49
  2. Κατασκευή pcb με επιμεταλωμένη οπή
    By Lysandros in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 20:19
  3. Υλικά για κατασκευή PCB
    By shark in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 22:35
  4. PCB κατασκευή
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 22:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας