Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Κατασκευή PCB

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Κατασκευή PCB

    Σκεφτόμουν να φτιάξω δυο τροφοδοτικά σαν αυτά που περιγράφονται σε αυτό το blog αλλα δυστυχώς οπως και με αλλα project που έχω υποψιν μου δεν μπορώ να φτιάξω τις πλακέτες επειδή δεν έχω τα απαραίτητα εργαλεία και έτσι τα αφήνω.

    Το θέμα έχει απασχολήσει και άλλες φορές και αν τελικά δεν αφήσω το project καταλήγω σε λύσεις οπως stripboard κλπ που παρότι δουλέυουν δεν είναι αρκετά αξιόπιστες για ρεύματα άνω μερικών mA.

    Σε τροφοδοτικό πάγκου δηλαδή δεν θα ήθελα να το κάνω έτσι και ας διαβάζω οτι αν "λούσεις" τα traces με solder είσαι οκ.

    Απ'οτι έχω δεί γενικά σε βίντεο δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολη η κατασκευή πλακέτας μονής όψεος και είναι κατι που θέλω να αρχίσω να κάνω αλλα κωλύεμαι λόγω οτι χρειάζονται αρκετά πράγματα που δεν έχω και όταν αρχίζω να ψάχνομαι καταλήγω να αναλώνομαι σε reviews εργαλείων ,proxxon vs dremel ,ποια χημικά ειναι πιο αποτελεσματικά κλπ και μετά απλά καίγομαι και δεν κάνω τίποτα μέχρι την επόμενη φορά που θα θέλω να φτιάξω κάτι και θα είμαι στην ίδια φάση.H λούπα του αρχάριου δηλαδη..

    Θα ήθελα λοιπόν κάποιες προτάσεις απο κάποιον που ασχολείται ,σχετικά με το πώς θα μπορέσω να ξεκινήσω την όλη διαδικασία.

    Αυτά που θεωρώ απαραίτητα για ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα ειναι :

    πλάκες χαρτιού επιχαλκομένες (η πλακέτα δηλαδη!)
    κάποιο dremel με βάση και μέγγενη τρυπανιού για τις τρύπες των traces (τρυπανάκια 0.6,0.8,1mm)
    τα χημικά (πολλές παραλλαγές μάλλον η καλύτερη φαίνεται να είναι οξυζενέ και υδροχλωρικό οξύ)
    εκτυπωτής laser
    χαρτί γυαλιστερό
    solder mask απο εποξυ (προαιρετικό μάλλον)

    Το budget μου είναι γύρω στα 200€ αυτή τη στιγμή χωρίς να σημαίνει οτι είναι το απόλυτο ταβάνι γενικά γιατί προτιμώ να αγοράζω εργαλεία που αντέχουν παρά ο,τι πιο φθηνό να "γίνει η δουλειά".

    Εχω δει και την τεχνική του μαρκαδόρου αλλα θα προτιμούσα κάτι πιο όμορφο για πλακέτες που θα μπώ στον κόπο να υλοποιήσω.

    Η πιο budget εκδοχή ειναι να αντικατασταθεί το dremel με αυτά τα μικρά hand drills απο ebay και ο εκτυπωτής απο εκτύπωση σε βιβλιοπωλείο.

    Σχετικά με το dremel θέλω εδω και καιρό ενα εργαλείο και για κατασκευή κουτιών/enclosures οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρω κάτι και όσον αφορά την εκτύπωση δεν ξέρω σε τι χαρτί θα πρέπει να πώ να μου το τυπώσουν οπότε αν έχεις εκτυπωτή κοντά θα είναι πιο εύκολο να πειραματιστείς απ'το να πηγαινοέρχεσαι.
    Ίσως θα μπορούσα απλα να βρώ τον φθηνότερο εκτυπωτή που γενικά δεν ταλαιπωρείται σαν μηχάνημα και να δώσω βάρος στο dremel ή κάποιο τρυπάνι που θα έχει περισσότερες χρήσεις.

    Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου είναι χρήσιμη..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη belzrebuth : 14-12-16 στις 02:28

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=305

    Υπάρχουν δεκάδες υπομνήματα στον sticky τονισμένο τομέα των pcb και κατασκευών του φόρουμ. Θεωρω ειναι το χρυσάφι του φόρουμ και μια άριστη πηγή γνώσης καθως τα πάντα εχουν αναλυθεί στο έπακρο και με γραπτές αναλύσεις και βίντεο. Κάθε μεθοδος έχει το δικό της νήμα και την δική της άναλυση, ενω υπάρχουν και νήματα για ''εναλλακτικές'' μεθόδους.
    Το να αρχίσουμε να σου δίνουμε συμβουλές εδω δε νομίζεις οτι καθιστά αυτή την τράπεζα γνωσης που σου παρέθεσα άχρηστη αν δεν μπαίνει να τη διαβάσει αυτός που τη χρειάζεται?
    Διαβασε το νήμα τις μεθόδου που σε ενδιαφέρει και εκεί παρέθεσε τις απορίες σου θεωρώ.
    Να είσαι καλά και καλές δημιουργίες.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Ή θα πρέπει να την κάνεις σε διάτρητη πλακέτα που αν προσέξεις δεν θα έχεις πρόβλημα
    ή θα πρέπει να πάρεις την απόφαση να αρχίσεις να φτιάχνεις πλακέτες (εκτύπωση διαφάνειας εμφάνιση έστω με μία black light λάμπα φθορισμού και χρήση χημικών)
    ή μπορείς να πάρεις το ΚΙΤ της SMART KIT (αφού το κύκλωμα αυτό είναι SMART KIT αντιγραφή)
    ή να πάρεις την παραλλαγή του ΚΙΤ που πουλάνε οι Κινέζοι στο ebay (ναι οι Κινέζοι έχουν αντιγράψει το ΚΙΤ της SMART ΚΙΤ γι αυτό κι εγώ σκέφτομαι να αρχίσω να αντιγράφω τα κινέζικα ΚΙΤ και να τα δημοσιεύω στο ίντερνετ... έτσι για σπάσιμο!)

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Το smart kit που λές ποιο ειναι ?Bρίσκω μόνο αυτο που μου φαίνεται πανάκριβο μαζί με μεταφορικά 80€.
    To όλο point είναι να μου έρθει όσο πιο φθηνά γίνεται αλλιώς αγοράζω ενα HP τροφοδοτικό απο ebay που θα είναι κλάσεις ανώτερο..

    Εχω πάρει 2 απο αυτά με σκοπό να έφτιαχνα ενα διπλό τροφοδοτικό αλλα αφού τα συναρμολόγησα άρχισα να διαβάζω οτι έχουν πολλά λάθη όσον αφορά το σχεδιασμό τους και τα έβαλα στην άκρη.
    Μια λύση ειναι να τα βελτιώσω με τις οδηγίες που παρέχονται σε αυτό το blog αλλά εκεί το πρόβλημα μεταξύ ειναι το κόστος των op-amps που μου έρχεται κοντά στα 4€ το καθένα απο ebay και χρειάζομαι 6.
    Επίσης κάποια πράγματα όπως οι 2 πυκνωτές παράλληλα δεν χωράνε στην πλακέτα οπότε θα πρέπει να γίνει μπακαλοδουλειά και το αποτέλεσμα αν και λειτουργικό θα είναι άσχημα.
    Στο συγκεκριμένο blog επίσης κάπου χάνομαι γιατι ο τύπος τελικά έχει κάνει μερικά revisions που μετά κάποια απο αυτα τα αναθεωρεί και το θέμα με το αρχικό overshoot μετα το παρατάει κλπ οπότε θα πρέπει να ακολουθήσει κανείς το ειρμό σκέψης του πάνω στο κιτ για να βγάλει άκρη.

    Για το tle2141 κοίταξα και στο tme.eu ,ρώτησα και Φανό αλλα δεν το έχουν.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο chip εφάμιλλο του tle2141 οπότε βρήκα το πρώτο πιο κοντινό kit στο blog που πόσταρα απο πάνω και σκέφτηκα να φτιάξω αυτο.Είναι πολύ παρόμοιο με το κινέζικο αλλά λέει οτι τα λάθη έχουν λυθεί.
    Πέρα απο αυτά σκέφτομαι οτι το κινέζικο kit παρόλα τα λάθη αν περιορισεις τα μαξ αμπέρ δεν θα έχει πρόβλημα.
    Ο λόγος που ασχολούμαι με όλο το θέμα ειναι οτι έχω μαζέψει πολλούς μετασχηματιστές ,heatsinks και κουτιά απο διάφορα μηχανήματα ανά καιρούς οπότε τα πιο ακριβά και βαριά συστατικά των τροφοδοτικών τα έχω διαθέσιμα και το μόνο που λείπει συνήθως ειναι η πλακέτα και φυσικά κάποια συγκεκριμένα chip κλπ.

    Όσο για το thread αφού το πόσταρα ,είδα απο κάτω σχετικά νήματα και όντως έχει πολύ υλικό να διαβάσει κανείς στο φόρουμ οπότε έχεις δίκιο electroasxetε.

    @Chip Μάλλον την έχω πάρει την απόφαση γιατι όπως είπα και παραπάνω είναι πολλά project που μ'ενδιαφέρουν κατα καιρούς και τελικά τα παρατάω γιατι δεν έχω τα μέσα να φτιάξω πλακέτα οπότε κάθονται για λίγο καιρό σε breadboard μέχρι να βαρεθώ να τα βλέπω και τα ξεσυνδέω!
    Αυτό με το blacklight δεν το ξέρω που λές, θα το ψάξω.
    Ενα απ'τα πολλά ωραία video στο θέμα πιστέυω οτι είναι αυτο του Mr.Carlson's Lab.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Το ΚΙΤ της SMART KIT είναι αυτό
    http://www.skroutz.gr/c/146/diafora-...smart+kit+1138
    μπορείς να το φτιάξεις και αν δεν σε ικανοποιεί να κάνεις τις βελτιώσεις που προτείνονται.

    Λογικά ένα 80αρι θα σου πάει ένα τροφοδοτικό τέτοιο τύπου... αν σκεφτείς ότι πρέπει να προσθέσεις μετασχηματιστή κουτί, πιθανόν αναμιστήρα πανελ μέτερ κλπ....
    Φυσικά υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις όπως τα κινέζικα ΚΙΤ αλλά η κάθε περίπτωση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Πχ στο SMART KIT Με την πλακέτα μονής όψης είναι πολύ εύκολο να ξεκολήσεις ένα εξάρτημα και αν το αλλάξεις ενώ σε ένα κινέζικο με διπλής όψης πλακέτα δεν είναι το ίδιο εύκολο.
    Επίσης τα έτοιμα τροφοδοτικά δεν είναι απαραίτητα καλύτερα και υπάρχουν πολλές αναφορές για βλάβες ενώ και η επισκευή τους συχνά δεν είναι καθόλου εύκολη.
    Αν βρίσκεις HP με 80 ευρώ είναι μάλλον συμφέρουσα αγορά αν και δεν ξέρω σε πόσο καλή κατάσταση θα είναι ενώ η επισκευή θα είναι επίσης δύσκολη όποτε χρειαστεί.
    Το πιο φθηνό θα το πετύχαινες αν έκανες κάτι με switching τροφοδοτικό αλλά αυτό δεν είναι κάτι εύκολο...

    για μικρή πλακέτα πιστεύω μπορείς να πάρεις μία black light λάμπα φθορισμού (χρησιμοποιούνται σε βιτρίνες καταστημάτων) και να βάλεις την φωτοευαίσθητη πλακέτα, από πάνω το φίλμ (διαφάνεια) και από πάνω ένα τζάμι για να τα πιέζει και σε απόσταση 3-4 εκατοστα από πάνω την λάμπα. (όσο πιο μακρυά την βάζεις τόσο πιο ομοιόμορφα φωτίζει αλλά τόσο περισσότερο χρόνο χρειάζεσαι). Για λίγο χρόνο δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη (είπαμε τις βάζουν και σε βιτρίνες καταστημάτων) αλλά επειδή καλό είναι να μην εκθέτουμε τα μάτια μας σε UV μπορείς να το σκεπάσεις το όλο ¨σύστημα" με ένα κιβώτιο ή απλά να φύγεις από το δωμάτιο....

    Προτείνω να ψάξεις εδώ στο φορουμ που ο MANOLENA έχει αναπτύξει ένα πολύ ενδιαφέρον τροφοδοτικό (με switching κύκλωμα)
    αυτό είναι http://www.hlektronika.gr/forum/show...EF%F4%E9%EA%FC

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Το smart κιτ αυτό ειναι αυτο του electronics lab λογικά έτσι?
    Νομίζω οτι είναι το ίδιο ακριβώς με το κινέζικο με τη διαφορά της διπλής πλακέτας απο τους κινέζους.
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου btw.
    Λαμπα έχω blacklight και τα χημικά δεν είναι πολύ ακριβά και κάποια μπορούν να χρησιμοποιηθούν παραπάνω φορές οπότε μένει μόνο να βρω εκτυπωτή laser και κάτι για τρύπημα.
    Θα πάω σήμερα να πάρω τιμές για proxxon ή dremel και βάση και για εκτυπωτές.
    Για τον εκτυπωτή κυρίως με ενδιαφέρει ικανοποιητική ανάλυση και να μην είναι μιας χρήσης δηλαδη να έχει φθηνά συμβατά.
    Για το rotary tool τώρα περιπλέκονται τα πράγματα καθώς παίζουν reviews με τραγικές ιστορίες ακόμα και για τα πιο ακριβά οπότε μαλλον θα πάρω ένα και θα εύχομαι να βγεί καλό
    Αν έχεις κάτι να προτείνεις γύρω στα 100-150 για εκτυπωτή ή/και εργαλείο μου λές.
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές σου μέχρι στιγμής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να αναφέρω οτι δεν πολυσυμπαθώ τα switching για τη χρήση που θέλω (λόγω θορύβου και ταλάντωσης).
    Επίσης έχω μια κούτα μετασχηματιστές απο τοροειδείς μεχρι κάτι τεράστιους κλασσικούς οπότε κάπως πρέπει να τους αξιοποιήσω και κανα δύο γραμμικά τροφοδοτικά θα ήταν καλό project για αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάω σήμερα να πάρω τιμές για proxxon ή dremel και βάση και για εκτυπωτές.
    Για τον εκτυπωτή κυρίως με ενδιαφέρει ικανοποιητική ανάλυση και να μην είναι μιας χρήσης δηλαδη να έχει φθηνά συμβατά.
    Μέχρι να πάρεις εκτυπωτή μπορείς να παίρνεις το αρχείο (σε pdf) που θες να τυπώσεις και να πηγαίνεις σε ένα βιβλιοπωλείο να στο τυπώσουν σε διαφάνεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Εθιξες και ένα θέμα που με πονάει πολύ.
    Κάτοχος Dremel 3000. Χρήση, όχι πολύ συχνή και σχεδόν αποκλειστικά κόψιμο τις πλακέτας στις διαστάσεις που θέλω και τρύπημα αυτής. Πολύ σπάνια κόψιμο πλαστικού απο κουτιά για κατασκευή.
    Εχει ήδη πάει 2 φορές στο σέρβις. Την πρώτη είχε χαλάσει το κουμπί της εμπλοκής του άξονα ώστε να μπορείς να βιδώσεις/ξεβιδώσεις εξαρτήματα. Ευτυχώς εντός εγγύησης, αντικαταστάθηκε όλος ο άξονας.
    Την δεύτερη, εκεί που τρυπούσα πλακέτες απλά σταμάτησε να δουλεύει. Και μάλιστα σταμάτησε να δουλεύει την ώρα που δεν τρύπαγα αλλά "πήγαινα" απο την μια τρύπα στην άλλη... ούτε καν φορτίο δεν είχε δηλαδή... Αλλάγή πηνίου, 50 ευρώ και ταλαιπωρία γιατί έτυχε την εποχή που έκλεισε το τοπικό service της Dremel (ABC) και έστειλαν ότι είχαν για επισκευή σε εξωτερικούς. Εμένα κατέλληξε στην Θεσσαλονίκη, οπότε έπρεπε να πληρώσω και έξοδα αποστολής για να το πάρω.

    Ας πας σε ένα φθηνότερο απο τα γνωστά καταστήματα που αν σου χαλάσει δεν θα περιμένεις να επισκευαστεί αλλά θα στο αντικαταστήσουν κατευθείαν. Αλλωστε για την τιμή του dremel μπορείς να πάρεις 2 να έχεις και ένα καβάντζα...

    Απογοήτευση το dremel .... Πολύ ψευτιά πλέον....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Η εμπειρία σου από το dremel μάλλον με δικαιώνει που επέλεξα ένα 'Doit' κινέζικο με 19 ευρώ (μαζί με τον εύκαμπτο άξονα παρακαλώ, από Άλεξ Πακ).
    Μια χαρά δουλέυει ακόμα, αλλά δεν του 'χω κάνει και βαριά χρήση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 14-12-16 στις 13:57
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με την κατασκευή pcb
    By georgek1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 18:49
  2. Κατασκευή pcb με επιμεταλωμένη οπή
    By Lysandros in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 20:19
  3. Υλικά για κατασκευή PCB
    By shark in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 22:35
  4. PCB κατασκευή
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 22:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας