Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Αναβαθμιση στα πηνία του stator? (δυναμο)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή Αναβαθμιση στα πηνία του stator? (δυναμο)

    Λοιπόν τα δεδομένα οσο ποιο σύντομα μπορω.

    Gpz750 turbo βολαν-δυναμο αριστερά στο καπάκι του στοφάλου και όχι δυναμό εξωτερικό οπως μετεγενέστερα μοντέλα

    Απο το manual της Kawasaki:

    Altenator: Three-phase AC 20A @8000 rpm 14v altenator output voltage 50v

    Regulator : short circuit

    Battery 14ah

    Ολες οι μετρησεις που εκανα βαση μανουαλ βγηκαν σωστες, απωλειες καλωδίων κ.λ.(αν θυμαμαι καλα στα ζευγαρια του στατορα ειχα μετρησει 60v ανα ζευγαρι)

    Η μοτοσυκλέτα εχει μεγάλες απαιτήσεις σε κατανάλωση ρευματος απο κατασκευης για την εποχη εκεινη: αντλια βενζινης και μπεκ,περα απο αυτα την εχω επιφορτίσει με καποια ηλεκτρονικά επιπλέον, power commander, μεγαλυτερα μπεκ 12Ω, wideband με αισθητήρα που εχει προθερμανση .

    Η μπαταρία είναι καινουργια 14ah mottobat και μετραω 13.8-14.1v πανω στους πολους σε λειτουργια.

    Κάποιοι έχουν βρεί λύση καταργώντας το βολαν και τα πηνία και βάζωντας εξωτερικο δυναμο με ιμάντα απο τον στρόφαλο.
    Αλλος άλλαξε το ανορθωτη και έβαλε Shindengen SH775 και είναι ευχαριστημένος υπάρχει σχετικό θέμα με μετρήσεις και φωτογραφιες εδω:

    http://www.vstrom.info/Smf/index.php?topic=20426.0

    Η ερώτηση ειναι η εξης: αν αλλαξω την περιέληξη στα πηνια του στατορα να την κάνω ποιο πυκνή θα έχω καλύτερη απόδοση?

    και μια φωτογραφια απο τα εν λογω πηνια:
    s-l1600.jpg


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    γεια σου μανο. γνωμη μου πως δεν ειναι καλη ιδέα νέα περιέληξη ή αναβαθμιση του στατορα που ειναι σωστός (απο την μαμα του) και δεν ειναι χαλασμένος.
    για τις υψηλές απαιτησεις σε ρευμα της μοτο ειναι αλλες οι αιτίες και αυτο που προτεινω ειναι να αποσυνδεεις με διακόπτη όλα τα ηλεκτρονικά που εχεις βαλει επανω.
    εαν θελεις να εχεις επανω στη μοτο ηχοσυστημα, πομποδεκτη και εχτρα φωτισμό φταιει η περιέληξη του στατορα;

    ο ανορθωτης στις μοτο μπορει να κανει την διαφορά, εαν εχεις την δυνατοτητα να μετρησεις αυτον που έχεις κάνε το.
    και στη δικη μου μοτο ειχε χαλασει μια διοδος του ανορθωτη και εβγαζε λιγοτερο απο οτι έπρεπε, πηρα αλλον ανορθωτη (μεταχειρισμένο ανταλλακτικό με εγγυηση)
    και ελυσα το προβλημα μου. αυτο σε συμβουλευω να κανεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Και εγώ πιστεύω ότι καλλίτερη απόδωση στο πηνίο από αυτή που πέτυχε ο κατασκευαστή του είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις
    Πάντως δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις
    Η υπερκατανάλωση εάν οφείλεται στις επι πλέον συσκευές που εσύ εγκατέστησες είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί
    Στις μοτοσυκλέτες οι κατασκευαστές συνήθως δίνουν πολύ λίγα περιθώρια στην επι πλέον κατανάλωση ρεύματος από τα απολύτως αναγκαία για την σωστή λειτουργία της ΜΟΤΟ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις
    Η υπερκατανάλωση εάν οφείλεται στις επι πλέον συσκευές που εσύ εγκατέστησες είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί
    απάντησες μόνος σου

    Θα με βόλευε ένα δυναμό στα 30-40Α για να μπορεί να καλύπτει τις αυξημένες ανάγκες της μοτοσυκλέτας σε λειτουργία,κάποιοι έχουν καταφύγει σε αυτή την λύση

    11250072_1126004607426633_1868522419730131533_n.jpg

    όσο αφορά την εκκίνηση ίσως συνδέσω καποιες μη απαραίτητες συσκευές οπως το wideband με ένα ρελέ χρονοκαθυστέρησης 10-20 δευτερόλεπτα απο την στιγμη που θα ανοιξω το κλειδί, η ένα ρελέ που να οπλίζει όταν ο κινητήρας είναι σε λειτουργία, αλλά με εντολή από πού?

    Οπως και να εχει ευχαριστω για τις απαντησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mankam Εμφάνιση μηνυμάτων
    απάντησες μόνος σου

    Θα με βόλευε ένα δυναμό στα 30-40Α για να μπορεί να καλύπτει τις αυξημένες ανάγκες της μοτοσυκλέτας σε λειτουργία,κάποιοι έχουν καταφύγει σε αυτή την λύση

    11250072_1126004607426633_1868522419730131533_n.jpg

    όσο αφορά την εκκίνηση ίσως συνδέσω καποιες μη απαραίτητες συσκευές οπως το wideband με ένα ρελέ χρονοκαθυστέρησης 10-20 δευτερόλεπτα απο την στιγμη που θα ανοιξω το κλειδί, η ένα ρελέ που να οπλίζει όταν ο κινητήρας είναι σε λειτουργία, αλλά με εντολή από πού?

    Οπως και να εχει ευχαριστω για τις απαντησεις
    Αν μπορεις να βαλεις καπου μια ασφαλιστικη βαλβιδα λαδιου, να οπλιζει ενα ρελε οταν ανεβασει πιεση λαδιου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 16-12-16 στις 21:37

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορεις να βαλεις καπου μια ασφαλιστικη βαλβιδα λαδιου, να οπλιζει ενα ρελε οταν ανεβασει πιεση λαδιου.
    Επειδη έχω βγαλέι τα μάτια μου με τα ρελε που έχει ο τύπος για δείτε αυτό http://www.ebay.com/itm/CAR-DRL-LED-...IAAOSwuAVWxeyQ

    αν κατάλαβα καλά ενεργοποιείται με παλμό και καθυστερεί να δώσει ρεύμα, δηλαδή αν δωσω παλμό απο τον πολλαπλασιαστή είναι σωστό? αλλα μετά λεεί στην περιγραφή οτι μετα το περας του χρονου αν δεχτει παλμο επαναλαμβάνει την διαδικασία.


    Υ.Γ. και μια ιδέα που μου ήρθε βλέποντας τα κυκλωματακια που κανει ο τυπος απο βουλγαρια στο ebay και ξεφευγουν απο τα κινεζικα και πουλαει παρα πολλα γιατι καποιοι απο εσάς δεν κανουν αναλογες πλακετίτσες βασισμενες σε αναγκες που υπάρχουν στην αγορά όπως αυτός που ειναι ενα βημα μπροστά απο τον κινέζο και να ανοιξουν πόρτα στην αγορά του ebay?
    Ασχολούμαι και εγώ με πωλήσεις χρόνια στο ebay αλλα με έτοιμα προιόντα, όχι κατασκευές, μακάρι να είχα τις γνώσεις να τα κατασκεύαζα.

    Φιλικά πάντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Τι προβλημα αντιμετωπιζεις και θες περισσοτερο ρευμα?
    Μενεις απο μπαταρια?
    Πσο ρευμα καταναλωνει το wideband?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι προβλημα αντιμετωπιζεις και θες περισσοτερο ρευμα?
    Μενεις απο μπαταρια?
    Πσο ρευμα καταναλωνει το wideband?


    Θα με βόλευε ένα δυναμό στα 30-40Α για να μπορεί να καλύπτει τις αυξημένες ανάγκες της μοτοσυκλέτας σε λειτουργία,

    Το δυναμό ειναι 20Α και η μπαταρία 14ah, οπως έγραψα παραπάνω η μοτοσυκλέτα έχει αρκετες απαιτήσεις σε ρευμα,ουτως η αλλως το συστημα φόρτισης της συγκεκριμένης απο κατασκευής ήταν οριακό.
    Μια συκριση zzr1100 που έχει λιγότερες απαιτήσεις σε ρευμα (καρμπιρατέρ) εχει 12Αh μπαταριά αλλα 29Α δυναμό 50% ποιο ισχυρό!

    Η ερώτηση μου ηταν εαν μπορώ να αυξήσω την παροχή του δυναμό επεμβαίνοντας στην περιέλιξη του στατορα.
    Η αλλη συζήτηση περι ρελέ στην εκκίνηση ήταν δευτερεύων και μαλλον λύθηκε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Πολυ λιγα πραγματα θα καταφερεις με περιελιξη.Προχωρα στην λυση του δυναμο.
    Διαφωνω στο επιθετο'πιο ισχυρο' γιατι στην δικη σου περιπτωση δεν θα αλλαξει κατι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mankam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν τα δεδομένα οσο ποιο σύντομα μπορω.

    Gpz750 turbo βολαν-δυναμο αριστερά στο καπάκι του στοφάλου και όχι δυναμό εξωτερικό οπως μετεγενέστερα μοντέλα

    Απο το manual της Kawasaki:

    Altenator: Three-phase AC 20A @8000 rpm 14v altenator output voltage 50v

    Regulator : short circuit

    Battery 14ah

    Ολες οι μετρησεις που εκανα βαση μανουαλ βγηκαν σωστες, απωλειες καλωδίων κ.λ.(αν θυμαμαι καλα στα ζευγαρια του στατορα ειχα μετρησει 60v ανα ζευγαρι)

    Η μοτοσυκλέτα εχει μεγάλες απαιτήσεις σε κατανάλωση ρευματος απο κατασκευης για την εποχη εκεινη: αντλια βενζινης και μπεκ,περα απο αυτα την εχω επιφορτίσει με καποια ηλεκτρονικά επιπλέον, power commander, μεγαλυτερα μπεκ 12Ω, wideband με αισθητήρα που εχει προθερμανση .

    Η μπαταρία είναι καινουργια 14ah mottobat και μετραω 13.8-14.1v πανω στους πολους σε λειτουργια.

    Κάποιοι έχουν βρεί λύση καταργώντας το βολαν και τα πηνία και βάζωντας εξωτερικο δυναμο με ιμάντα απο τον στρόφαλο.
    Αλλος άλλαξε το ανορθωτη και έβαλε Shindengen SH775 και είναι ευχαριστημένος υπάρχει σχετικό θέμα με μετρήσεις και φωτογραφιες εδω:

    http://www.vstrom.info/Smf/index.php?topic=20426.0

    Η ερώτηση ειναι η εξης: αν αλλαξω την περιέληξη στα πηνια του στατορα να την κάνω ποιο πυκνή θα έχω καλύτερη απόδοση?

    και μια φωτογραφια απο τα εν λογω πηνια:
    s-l1600.jpg

    Γνωμη μου ειναι να τυλιξης συμπληρωματικο πηνιο πανω στο υπαρχον τυλιγμα με δικια του ανορθωση και φυσικα να κοιταξης αν ειναι ενταξει οι μαγνητες στο βολαν,

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακατασκευη stator απο σκουτερ
    By Dbnn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 21:33
  2. προβλημα στα ηλεκτρολογικα του σπιτιου
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-15, 15:47
  3. Προσβαση στα windows του Gps
    By tzo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 15:23
  4. Πηνία και τσοκ πηνία!
    By Nas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 15:21
  5. ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΣΧΥΟΣ
    By thodoras26 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-10, 18:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας