Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Ανεμογεννήτρια - Ανεμόμετρο + Δυναμό με μαγνήτες

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφιερωμενο εξαιρετικα στον sakisr που δεν του αρεσει η κατασκευή μου,
    ειναι η μοναδική κατασκευή ανεμογγενητριας που ειναι ολοκληρωμενη και τεκμηριωμένη σε αυτο το φορουμ.
    οποιος κανει αναζητηση "ανεμογεννητρια" εδω θα βρει πολλες ελλειπής παρουσιάσεις που δεν εχουν ουτε σχέδια, ουτε ανάλυση, ουτε βιντεο.

    και ειναι εμφανές το ηθος και οι στόχοι των μελων που ξερουν να κανουν καφενειο για την ελευθερη ενέργεια αλλα η πραγματικότητα ειναι
    πως δεν ενδιαφέρονται για την ελευθερη ενέργεια, ειναι τα μελη που ξερουν να γραφουν αλλα δεν ξερουν να φτιαχνουν ουτε να παρουσιάζουν.

    δειτε εδω και φτιαξτε ανεμογεννητρια εσεις που δεν σας αρεσει η δικη μου


    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82695



    Σπύρο βλέπω ότι πας να αρχίσεις πάλι κάποια κόντρα?

    δηλαδή δεν γίνετε να κάνεις μια παρουσίαση χωρίς να συμπεριλαμβάνει κάτι εχθρικό ή σπόντα σε άλλων?

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο βλέπω ότι πας να αρχίσεις πάλι κάποια κόντρα?

    δηλαδή δεν γίνετε να κάνεις μια παρουσίαση χωρίς να συμπεριλαμβάνει κάτι εχθρικό ή σπόντα σε άλλων?
    οτι ειμαι εχθρικός ειναι ψεμα, βρες ενα thumbdown απο εμενα σε αλλο μελος, δεν εχω βαλει σε κανέναν.
    οτι εχω θετικη ενέργεια που προσελκυει αυτους που εχουν αρνητικη ενέργεια ειναι αληθεια.

    ευχαριστω που σας αρεσουν οι κατασκευές μου που ειναι τεκμηριωμένες, εχουν ανάλυση, εχουν βιντεο και δεν κοροϊδευουν τους αναγνωστες.
    φαινεται ποιος εχει έργο και προσφορά


    Συνημμένο Αρχείο 67884 Συνημμένο Αρχείο 67885 Συνημμένο Αρχείο 67886

    ολες τις κατασκευες μου παρουσιαζω ζωντανά (live) στο High Voltage Club


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 19-12-16 στις 13:50

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    και το κάτωχέρι που σου έβαλε ο Σάκης που κολλάει με την αναφορά στην κατασκευή του Κύρου?
    εγώ για αυτή την κόντρα αναφέρομε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    δεν ειναι κόντρα η αναφορα σε αλλη κατασκευή, αντίθετα χαιρομαι που υπάρχει ανταγωνισμός και γελάω με τις κατασκευές που δεν εχουν ανάλυση,
    δεν εχουν τεκμηρίωση, δεν εχουν βιντεο. οποιος δεν θελει να φτιάξει κατασκευή ελευθερης ενέργειας ας παει στο μαγαζι να αγοράσει, να παρει και απόδειξη αγοράς

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    το τη κάνουν οι άλλοι με τις δικές τους κατασκευές είναι δικιά τους δουλειά.
    το αν θεωρείς την δικιά σου καλύτερη ή όχι δεν το κρίνεις εσύ αλλά αυτοί που θα διαβάσουν το θέμα σου και την κατασκευή σου.
    το να αποφασίζεις κάθε φορά που σου την βαράει να αρχίζεις το πως και τη θα πρέπει και πως πρέπει να παρουσιάζετε κάτι θα το αφήσεις σε εμάς.
    προσωπικά μπορεί και τη δικιά σου κατασκευή να την θεωρώ μπούρδα αλλά δεν ασχολήθηκα όμως να στην κριτικάρω.
    συνέχισε να παρουσιάζεις τις κατασκευές σου χωρίς να αρχίζεις κόντρες γιατί ειλικρινά θα με φέρεις στην δύσκολη θέση να έχω άλλη αντιμετώπιση στον τρόπο σου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι κόντρα η αναφορα σε αλλη κατασκευή, αντίθετα χαιρομαι που υπάρχει ανταγωνισμός και γελάω με τις κατασκευές που δεν εχουν ανάλυση,
    δεν εχουν τεκμηρίωση, δεν εχουν βιντεο. οποιος δεν θελει να φτιάξει κατασκευή ελευθερης ενέργειας ας παει στο μαγαζι να αγοράσει, να παρει και απόδειξη αγοράς
    Σπύρο έχεις χαιρετίσματα από τον παρακάτω τύπο που επίσης ασχολήθηκε με ίδιο ανεμιστήρα με τον δικό σου και θα σε στεναχωρήσω αλλά προς το τέλος του βίντεο δεν ανάβει απλώς Led .

    Σου χαλάει την πιάτσα πρέπει να τον βρούμε και να τον πλακώσουμε στο ξύλο

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο έχεις χαιρετίσματα από τον παρακάτω τύπο που επίσης ασχολήθηκε με ίδιο ανεμιστήρα με τον δικό σου και θα σε στεναχωρήσω αλλά προς το τέλος του βίντεο δεν ανάβει απλώς Led ...
    Σου χαλάει την πιάτσα πρέπει να τον βρούμε και να τον πλακώσουμε στο ξύλο
    οχι αυτον, ειναι ενταξει τυπος, τον ξέρω
    περιμένω να βρω καποιον που να θελει να κανει ανεμογεννητρια με το stepper motor που χαρίζω, αυτον θα πλακωσω


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι αυτον, ειναι ενταξει τυπος, τον ξέρω
    περιμένω να βρω καποιον που να θελει να κανει ανεμογεννητρια με το stepper motor που χαρίζω, αυτον θα πλακωσω

    Πάμε παρακάτω , Το να κάνεις ανεμογεννήτρια (στην περίπτωση μας μικρές και μάλιστα μίνι ) όλη η υπόθεση δεν είναι μόνο στο μοτέρ ούτε στον τύπο πτερυγίων.
    Είναι και άλλοι παράμετροι .
    Να μου επιτρέψεις να σχολιάσω την κατασκευή σου με το φουρφούρι παίρνοντας την πλευρά του "διαβόλου" αυτήν την φορά.
    1) Επέλεξες μοτέρ ανεμιστήρα 24 κάναλο το οποίο έχει 2 τυλίγματα . Καθόλου κακό , άλλωστε αυτό είχες στα χέρια σου.
    2) Το κακό είναι ότι οι μαγνήτες (φεριτικοί) που έβαλες είναι πολύ μεγάλοι σε βάρος . Και σου καταστρέφει ένα μεγάλο μέρος δύναμης αυτού που μπορούν να δώσουν τα συγκεκριμένα πτερύγια .
    3) Γιαυτό τον λόγο θα έπρεπε να βάλεις νεοδυμίου ίδιας ελκτικής ικανότητας με τους φεριτικούς (πρόσεξε δεν προτείνω τους νεοδυμίου δήθεν επειδή είναι πιο ισχυροί , αλλά μόνο και μόνο για το βάρος που θα είναι λιγότερο )
    4) Σε 24 κάναλο με 2 τυλίγματα , τοποθέτησες 6 μαγνήτες (ουδέν κακό , άλλωστε έτσι έπρεπε και σωστά έπραξες , ίσως επειδή δεν ήθελες να πειράξεις την αρχική περιέλιξη) . Τώρα γιατί νομίζω ότι έπρεπε να βάλεις 8 μαγνήτες στον ρότορα δεν έχω τα περιθώρια να στο σχολιάσω. Ίσως με μπερδεύουν οι φωτογραφίες με τους στάτορες και την διαμόρφωση της περιέλιξης .
    5) Θα το άλλαζα περιέλιξη και ανά 4 κανάλια που είναι όπως έχει το δικό σου περασμένα τα πηνία , σε ανά 2 κανάλια τα νέα πηνία και θα τοποθετούσα 12 μαγνήτες .

    Τώρα στο θέμα με την ρόδα ποδηλάτου που δεν σου άρεσε και έδειξα σχετικό βίντεο (+ βίντεο ολοκληρωμένης κατασκευής από youtube) δοκιμής με 1 πηνίο που ανάβει ένα ολόκληρο σποτ με 16 led . Το σποτ αυτό γράφει επάνω (12V / 1,2W) μπορεί να άναψε αλλά στην δοκιμή η τάση που μετρήθηκε ήταν 9V , οπότε δεν μπορούμε να πούμε με σαφήνεια πόσα βατ προσεγγίζεται στο κάθε πηνίο . Δεν δοκιμάστηκε και σε φουλ στροφές . Ήταν και το πηνίο ακατάλληλο για την περίπτωση γιατί έβγαζε πιο πολύ τάση παρά αμπέρ (50V τάση με ελάχιστα μιλιαμπέρ ) .

    Παραλείπουμε όμως κάτι που δεν αξιολόγησες σωστά αυτήν την δοκιμή , αν υποθέσουμε ότι η ρόδα έχει 36 Χ 2 μαγνήτες . (36 μαγνήτες Χ εκμετάλλευση και τις 2 πλευρές μαγνήτη με διπλά πηνία από κάθε πλευρά του κάθε μαγνήτη ). Και από 0,5W να υπολογίσουμε στο κάθε πηνίο , τότε πάμε 36Χ2Χ0,5= 36W στις νορμάλ στροφές . Βέβαια όλα αυτά και δυστυχώς θεωρητικά , αλλά στην πράξη μπορεί να μην ισχύει και να είναι λιγότερο . Επίσης τέτοιες κατασκευές με ρόδες γυρίζουν πολύ πιο συχνά σε ημερήσια βάση σε σχέση με άλλες μεγαλύτερες και αυτό δεν είναι ασήμαντο αν το πάρεις σε ετήσια βάση . Δεδομένου και του μικρού της σχετικά μεγέθους / εκμετάλλευσης χαμηλής συχνότητας ανέμου.

    περιμένω να βρω καποιον που να θελει να κανει ανεμογεννητρια με το stepper motor
    στείλε το σε μένα και θα στο κάνω "περδίκι". (ή δείξε το εσωτερικό του)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 22-12-16 στις 02:11

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφιερωμενο εξαιρετικα στον sakisr που δεν του αρεσει η κατασκευή μου,
    ειναι η μοναδική κατασκευή ανεμογγενητριας που ειναι ολοκληρωμενη και τεκμηριωμένη σε αυτο το φορουμ.
    οποιος κανει αναζητηση "ανεμογεννητρια" εδω θα βρει πολλες ελλειπής παρουσιάσεις που δεν εχουν ουτε σχέδια, ουτε ανάλυση, ουτε βιντεο.


    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post615473

    4 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Με αφορμή την παρέμβαση του Φάνη και το σχετικό Link στο μήνυμα #52 . Εγώ χαρίζω την Air - X 400W που την έχω για τα μπάζα ! (δηλαδή ούτε για τα μπάζα .... απλά την πέταξα / κάηκε εσωτερική πλακέτα / σπάσανε πτερύγια κτλ κτλ ) ..... οπότε για να μιλάω για ρόδες ποδηλάτου , ίσως αυτό να σημαίνει ότι προσπαθώ να γίνω πιο αντικειμενικός με κάτι DIY κάτι που να δουλεύει και με ένα απλό φτέρνισμα .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεμόμετρο με pc fan
    By Mike_Lag in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 17:33
  2. ερώτηση: ανεμογεννήτρια με δυναμό αυτοκινητου?
    By vidas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-11, 18:06
  3. Λαμπάκι φόρτισης του δυναμό / Πρόβλημα δυναμό?
    By gouris in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-10, 14:25
  4. make ανεμόμετρο
    By tao in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 11:47
  5. Μαγνήτες;
    By h@ris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-09, 21:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας