Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Ανεμογεννήτρια - Ανεμόμετρο + Δυναμό με μαγνήτες

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    καλημέρα με κρυο και αέρα και χιόνια, ας ειναι...

    πετρο έγραψες πως εισαι τεμπέλης, μαλλον ειναι η αιτία που δεν φτιάχνεις την ανεμογεννητρια που σου χάλασε, αυτη ειναι;
    https://www.altestore.com/store/i/multimedia/images/FULL_AIRX.JPG//primus-windpower-air-x-wind-turbine-land-400w-12v-from-altEstore.com.JPG

    αντι να παιζεις με ροδες ποδηλατου θα επρεπε να φτιαξεις έλικα.
    για σκέψου να κανεις μια καθετου άξονα με φουρφουρι οπως έκανα εγω.

    σχετικά με την κατασκευή μου και την επιλογη των υλικών:
    την ανεμογεννητρια μου έφτιαξα με υλικά που βρέθηκαν στα χέρια μου, δεν ξεκίνησα να αγοράζω υλικά για να την φτιαξω.
    τη φτερωτή μου εδωσε ο γειτονας που χαλασαν τα ρουλεμαν απο το φουρφουρι του και αγορασε αλλο.
    το μοτερ βρηκα σε μονάδα κλιματισμου που ειχε αντικατασταθει και τους μαγνητες απο παλαια μιζα αυτοκινήτου.
    δεν θα σκεφτομουν να αγοράσω αυτά τα υλικά για να κανω την κατασκευή, απλα χρησιμοποιήσα αυτα που ηταν για ανακυκλωση.
    το αποτέλεσμα με ικανοποιεί ειναι καλή κατασκευή.
    ομως δεν πέτυχε με την πρωτη. στην πρωτη μου προσπαθεια ο ροτορας ηταν κοντα στον στατορα και γυριζε δύσκολα.
    αφου ειδα το προβλημα έφτιαξα ξανα τον ρότορα με διάκενο μεγαλύτερο περιπου 1.5-2 χιλιοστα ωστε να γυριζει ανετα με λιγο αέρα.
    μια ακόμα σημαντική βελτιωση ειναι πως κολλησα κάτω απο τον άξονα μια μπίλια απο ρουλεμαν, εβαλα και γρασο, για να ελαχιστοποιήσω την τριβή.
    με αυτες τις βελτιώσεις εχω επιτυχία.


    δεν θα συζητήσω για ροδες ποδηλατου, δεν μου αρέσουν.

    +
    εσυ φάνη εχεις κανει παρόμοια κατασκευή και δεν το ήξερα. τωρα που την ειδα μου φαινεται αξιόλογη.
    πέρασαν αρκετα χρόνια απο τότε που την έκανες, σαν να ξεχαστηκε, και στην αναζήτηση που έκανα στο φορουμ βγαινουν τόσα πολλά...
    ξεκινησα να διαβαζω μερικές κατασκευές και ειδα πως δεν εχουν ουτε σχέδια, ουτε ολοκλήρωση, ουτε μετρήσεις, ουτε σηκώθηκαν ποτέ σε ιστό αυτες οι κατασκευές, οι ανθρωποι που παρουσίαζαν διέκοψαν εργασίες και δεν εδειξαν βίντεο.

    εσυ εχεις ενα βιντεο που δειχνει την ανεμογεννητρια σου στην παραλία. γιατί δεν κάνεις μια παρουσίαση κατασκευής εκ νέου;
    νομίζω πως στην ενοτητα "ενεργεια εξοικονομιση, αλλες μορφες" τα σοβαρά θέματα ελευθερης ενέργειας δεν αξιολογουνται σωστά και χάνονται μέσα στα πολλα και διάφορα.
    για παράδειγμα έκανα εκει αυτο το θέμα
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80132

    και παρουσίασα την δουλειά του Γιωργου Χανιωτακη που εχει πολλά βιντεο με όλες τις πληροφορίες για την κατασκευή, μετρήσεις ανέμου, μετρησεις ενέργειας VA κλπ.
    πολλοι ειδαν, μερικοι σχολίασαν έγραψαν οτι τους ηρθε στο κεφάλι, κανεις δεν έφτιαξε με τον τρόπο που έδειξε ο γιωργος.
    ετσι η αιολική ενέργεια δεν εχει δυνατή προβολή σε αυτο το φορουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    πετρο έγραψες πως εισαι τεμπέλης, μαλλον ειναι η αιτία που δεν φτιάχνεις την ανεμογεννητρια που σου χάλασε, αυτη ειναι;
    https://www.altestore.com/store/i/mu...Estore.com.JPG
    Ναι αυτή είναι .
    Δεν θα το έλεγα ακριβώς τεμπέλης , αλλά ίσως το λάθος να ήταν επειδή ασχολήθηκα με πολλά και ταυτόχρονα. Ενώ θα έπρεπε να ασχολούμαι επίμονα με ένα είδος .
    Όταν προσπαθείς να φτιάχνεις διαφορετικές κατασκευές και κάποιες από αυτές βγουν στο τέλος "πατάτες" , τότε στις επόμενες κατασκευές παίζει ψυχολογικό ρόλο μήπως και η επόμενη κατασκευή πάει λάθος . Αυτό δεν έχει σχέση με την τεμπελιά αλλά επηρεάζει πολύ.
    Η αιτία της μη επισκευής για Air-x είναι καθαρά οικονομικοί λόγοι σε σύγκριση με την συχνότητα βλαβών. Επίσης έβγαζα γένια μέχρι να την δω να γυρίζει ικανοποιητικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    αυτή είναι ταινία συσκευασίας και σιλικόνη που κρατάει τους μαγνήτες ?

    πρώτα φτιάχνεις το [ο θεός να το κάνει] ινβερτερ που καίγεται και επιμένεις ολοι να αντιγράψουν την κατασκευή σου, και
    τώρα
    κολησες 6 μαγνήτες με λιγη σιλικόνη και σελοτειπ και διατείνεσαι οτι έφτιαξες ολοκληρωμένη κατασκευή ?



    άστα ρε Σπυρο, ολοι αρνητικη ενεργεια εχουμε, θετική εχεις εσυ οταν φτιαχνεις οτι φτιαχνεις,,μεχρι που αρχιζεις να επιμενεις να αντιγραψουμε
    τις κατασκευες σου, τοτε πραγματικα την αρνητικη ενεργεια την εχεις εσυ.


    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsimpidas : 22-12-16 στις 10:59

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ο τσιμπιδας ειναι στην λιστα αγνοησης δεν τον υπολογιζω για ανθρωπο αξιας.

    +
    πετρο κοιτα αυτο ειναι ενα φουρφουρι, η κατασκευή του ειναι διαφορετική απο το δικο μου.



    αυτο και πολλα άλλα εχουν πριτσίνια ενω το δικο μου ειναι ολόκληρο μέταλλο ανοξειδωτη λαμαρινα.
    δεν ειναι δυσκολο να κοψεις και να φτιαξεις ενα τετοιο. οι σιδεραδες που εχουν στρατζα κ ψαλιδι φτιαχνουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    40 άρι διάμετρος? . Πάω στοίχημα ότι το έχεις ήδη έτοιμο? και αφήνεις τον tsimpidas να πει όσα περισσότερα γίνεται για να του την φέρεις στο τέλος !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    το δικο μου εχει διάμετρο κυκλου μεταλλου 1 μετρο αλλα μπορει να γινει μεγαλύτερο.
    δηλαδή βρισκεις ανοξειδωτη λαμαρινα πάχους 1 εως 1.5 χιλιοστο, τετραγωνο κομματι,
    κανεις κυκλο, σχεδιάζεις τις λεπίδες, πας στο ψαλίδι στο κοβουν, οι λεπιδες ειναι δυσκολες στο κοψιμο κανουν καμπύλη.
    μετα το ζεσταινεις με φλογιστρο και το κανεις σφαιρικό επανω σε καλουπι, ετσι τα φτιάχνουν.
    οταν το φουρφουρι καμπυλώσει εχει διαμετρο 40-50 εκατοστα.
    αυτα που εχουν ξεχωριστες λεπίδες και ειναι ενωμενες με πριτσινια ειναι διαφορετικα.

    και δεν ασχολουμαι με αυτους που δεν εχουν έργο. ολοι μπορουν να δουν το προφιλ του καθε χρηστη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    στο ποστ#16 σελιδα2 βλεπετε πως φτιάχνουν ενα δυναμο με μαγνητες.

    σε αυτο το ποστ δειτε πως φτιάχνουν την περιέλιξη, τα πηνία των μοτερ αλλα και των PMG που εχουν ανεμογεννήτριες.
    ειναι τέχνη...

    -1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (23-12-16)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεμόμετρο με pc fan
    By Mike_Lag in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 17:33
  2. ερώτηση: ανεμογεννήτρια με δυναμό αυτοκινητου?
    By vidas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-11, 18:06
  3. Λαμπάκι φόρτισης του δυναμό / Πρόβλημα δυναμό?
    By gouris in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-10, 14:25
  4. make ανεμόμετρο
    By tao in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 11:47
  5. Μαγνήτες;
    By h@ris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-09, 21:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας