καλημέρα με κρυο και αέρα και χιόνια, ας ειναι...

πετρο έγραψες πως εισαι τεμπέλης, μαλλον ειναι η αιτία που δεν φτιάχνεις την ανεμογεννητρια που σου χάλασε, αυτη ειναι;
https://www.altestore.com/store/i/multimedia/images/FULL_AIRX.JPG//primus-windpower-air-x-wind-turbine-land-400w-12v-from-altEstore.com.JPG

αντι να παιζεις με ροδες ποδηλατου θα επρεπε να φτιαξεις έλικα.
για σκέψου να κανεις μια καθετου άξονα με φουρφουρι οπως έκανα εγω.

σχετικά με την κατασκευή μου και την επιλογη των υλικών:
την ανεμογεννητρια μου έφτιαξα με υλικά που βρέθηκαν στα χέρια μου, δεν ξεκίνησα να αγοράζω υλικά για να την φτιαξω.
τη φτερωτή μου εδωσε ο γειτονας που χαλασαν τα ρουλεμαν απο το φουρφουρι του και αγορασε αλλο.
το μοτερ βρηκα σε μονάδα κλιματισμου που ειχε αντικατασταθει και τους μαγνητες απο παλαια μιζα αυτοκινήτου.
δεν θα σκεφτομουν να αγοράσω αυτά τα υλικά για να κανω την κατασκευή, απλα χρησιμοποιήσα αυτα που ηταν για ανακυκλωση.
το αποτέλεσμα με ικανοποιεί ειναι καλή κατασκευή.
ομως δεν πέτυχε με την πρωτη. στην πρωτη μου προσπαθεια ο ροτορας ηταν κοντα στον στατορα και γυριζε δύσκολα.
αφου ειδα το προβλημα έφτιαξα ξανα τον ρότορα με διάκενο μεγαλύτερο περιπου 1.5-2 χιλιοστα ωστε να γυριζει ανετα με λιγο αέρα.
μια ακόμα σημαντική βελτιωση ειναι πως κολλησα κάτω απο τον άξονα μια μπίλια απο ρουλεμαν, εβαλα και γρασο, για να ελαχιστοποιήσω την τριβή.
με αυτες τις βελτιώσεις εχω επιτυχία.


δεν θα συζητήσω για ροδες ποδηλατου, δεν μου αρέσουν.

+
εσυ φάνη εχεις κανει παρόμοια κατασκευή και δεν το ήξερα. τωρα που την ειδα μου φαινεται αξιόλογη.
πέρασαν αρκετα χρόνια απο τότε που την έκανες, σαν να ξεχαστηκε, και στην αναζήτηση που έκανα στο φορουμ βγαινουν τόσα πολλά...
ξεκινησα να διαβαζω μερικές κατασκευές και ειδα πως δεν εχουν ουτε σχέδια, ουτε ολοκλήρωση, ουτε μετρήσεις, ουτε σηκώθηκαν ποτέ σε ιστό αυτες οι κατασκευές, οι ανθρωποι που παρουσίαζαν διέκοψαν εργασίες και δεν εδειξαν βίντεο.

εσυ εχεις ενα βιντεο που δειχνει την ανεμογεννητρια σου στην παραλία. γιατί δεν κάνεις μια παρουσίαση κατασκευής εκ νέου;
νομίζω πως στην ενοτητα "ενεργεια εξοικονομιση, αλλες μορφες" τα σοβαρά θέματα ελευθερης ενέργειας δεν αξιολογουνται σωστά και χάνονται μέσα στα πολλα και διάφορα.
για παράδειγμα έκανα εκει αυτο το θέμα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80132

και παρουσίασα την δουλειά του Γιωργου Χανιωτακη που εχει πολλά βιντεο με όλες τις πληροφορίες για την κατασκευή, μετρήσεις ανέμου, μετρησεις ενέργειας VA κλπ.
πολλοι ειδαν, μερικοι σχολίασαν έγραψαν οτι τους ηρθε στο κεφάλι, κανεις δεν έφτιαξε με τον τρόπο που έδειξε ο γιωργος.
ετσι η αιολική ενέργεια δεν εχει δυνατή προβολή σε αυτο το φορουμ.