Σελίδα 12 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 171

Θέμα: Εργασια στην Αγγλια

  1. #111
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LinuxTux Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Εγώ έκανα αίτηση έτσι για πλάκα"
    "Το ερωτηματολογιο απο την αλλη το πηρα τελειως αψηφιστα"
    "Το τεστ αυτο που εκανα κοστιζει 200 ευρω.. μου το ειπε γιατι ηθελα να κανει και η Δημητρα για δοκιμη..."

    Τί πρόβλημα μπορεί να υπάρχει με την κουλτούρα μας????????????????????
    Σιγουρα φιλε εχεις δικιο αλλα αυτην ειναι η αληθεια...
    Η Δημητρα που κολαει ομως?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #112
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εντάξει φάνη , έπεσε σε περίεργους και εγώ ειχα κανει μια συνέντευξη στην ελλάδα και προς στη μέση μου ειπε οτι ήταν ψυχολόγος και δεν το ήξερα, μου ήρθε απότοπα και δεν ήξερα τι να πω και κόπηκα.
    Γιατί μολις μου είπε είμαι ψυχολόγος , μου είπε μίλα μου για τον εαυτό σου, ε κόμπλαρα δεν ήμουν έτοιμος για ψυχανάλυση
    Οσο για τη κουλτούρα μας δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα , εχω ποσους συμφοιτητές και φίλους που δουλεύουν έξω, και σε θέσεις μηχανικών και προγραμματιστών δεν άκουσα το παραμικρό.
    Άλλωστε οι εταιρείες που δουλεύουν εχουν και πολονούς και ιταλούς και καναδούς και ανθρώπους από ολο το κόσμο.
    Πάντως αν με ρωτήσετε ποια ήταν η πιο προβληματική κουλτούρα απο την εμπειρία μου στην electronica, μακράν οι πιο προβληματικοί ήταν οι Γερμανοί, αγενείς , σνομπ,απροσάρμοστοι και κολλημένοι, Πραγματικά σε τόσα περίπτερα δεν ειδα χειρότερη κουλτούρα.
    Από τους πιο cool τύπους και καταρτισμένους οι Σκανδιναβοί μου άρεσαν περισσότερο , εταιρείες όπως VLSI NORDIC κτλ
    Φαντάσου στη περίπτερο της vlsi ήταν αρχιμηχανικός και μου έδειχνε το κώδικα που έχει γράψει στο chip και πάει διακοπές στην Ελλάδα 10 χρόνια μολις του είπαμε οτι είμαστε Έλληνες τρελάθηκε απο τη χαρά του
    Κακώς κακολογούμε τους εαυτούς μας γιατί μπορούμε να σταθούμε σε όλο το κοσμο.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 23-12-16 στις 12:46

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (23-12-16)

  4. #113
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    σε γενικές γραμμές αυτό που θέλουν να ακούσουν όλες οι εταιρίες είναι ότι ο υποψήφιος ενδιαφέρεται να κάνει καριέρα πάνω στο
    αντικείμενο που θέλει να προσληφθεί,, ακόμη και αν είναι
    ψέμα είναι το μόνο ψέμα που πρέπει οπωσδήποτε να πείτε. και μην πείτε ποτε οτι δεν σας ενδιαφέρουν τα λευτα,, θα λετε πάντα
    οτι ενδιαφέρεστε να αναρριχηθείτε σιγα-σιγα στην ιεραρχία ωστε να ανεβάζετε και τον μισθό σας.

    ο εργοδότης ακομη και αν έχει σκοπό να σας διωξει μετα απο ενα εξαμηνο θελει να νιωθει οτι δεν τον έχετε καταλάβει και
    οτι είναι πιο έξυπνος απο εσάς, Άσχετα αν εσείς τον χρειάζεστε μέχρι να βρείτε κατι καλύτερο,,, ουσιαστικά δουλεύει ο ένας τον άλλο.



    σε όλα τα υπολυπα ερωτήματα απλα να ειστε ο εαυτος σας,, εχουν ερωτήσεις που θα καταλάβουν αν εισαι ψυχακιας ή οχι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #114
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη LinuxTux
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα φιλε εχεις δικιο αλλα αυτην ειναι η αληθεια...
    Η Δημητρα που κολαει ομως?
    Ακριβώς το ίδιο αναρωτιέμαι. Που κολάει???
    Βρε δίνουμε τα φώτα μας σε όλο τον κόσμο σου λέω....άστο.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #115
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Φάνη, υπόψη οτι σε τέτοια tests δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση, αλλά μόνο κατάλληλο και ακατάλληλο προφίλ ανθρώπου για την συγκεκριμένη θέση. Το καλύτερο είναι να είσαι ο εαυτός σου, και να μην προσπαθείς να αλλοιώσεις την εικόνα για να ταιριάξεις με το ζητούμενό τους. Αυτές οι Αμερικανιές είναι τόσο εξελιγμένες που από τις απαντήσεις σε φαινομενικά άσχετες μεταξύ τους ερωτήσεις μπορούν να καταλάβουν οτι κάτι δεν πάει καλά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #116
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ο πραγματικός εαυτός των Άγγλων βγαίνει Παρασκευή απόγεμα μέχρι Κυριακή μεσημέρι.
    Φάνη δεν σε ξέρω αλλά διαβάζοντας τα λινκ του νήματος κατάλαβα 5 πράγματα και έγινα περήφανος που πήγες εκεί.
    Το εν λόγω τεστ έδειξε απλά οτι είσαι νότιος και τίποτα παραπάνω.
    Αν είχες δουλέψει ήδη στην Βρετανία θα απαντούσες διαφορετικά προσέχοντας κάποια σημεία.
    Σε κάθε περίπτωση δεν μπορείς να συγκριθείς με ενα αγγλάκι που "τρέχει" το βρετανικό λογισμικό "all intresting"!!!!!!!
    Τι εννοώ. Οταν ξεκίνησα ενα μεταπτυχιακό διετές πρόγραμμα ήμασταν 17 άτομα απο όλον τον κόσμο αλλά ήμουν ο μόνος μη προερχόμενος απο αγγλόφωνη χώρα ή πάλε ποτέ αποικία. Κάθε Δευτέρα παρουσιάζαμε σε χρόνο 120 δευτερολέπτων το πρότζεκτ που μας είχε δοθεί την εβδομάδα και οι υπόλοιποι συμφοιτητές ρωτούσαν και έκαναν σχόλια. Μια Δευτέρα έλειψα και την επόμενη δεν μίλησα καθόλου δεν ρώτησα τίποτα κτλ. Οπότε με καλεί η Καναδέζα βοηθός καθηγητή στο γραφείο και μου λέει Γιώργος τι θα γίνει δεν βλέπεις οτι πάει χάλια ολο το τμήμα, αν δεν ξεκινήσεις εσύ την συζήτηση δεν υπάρχει συζήτηση. Τότε ξαφνικά συνειδητοποίησα οτι ήμουν ο μόνος που εξέφραζε συναισθήματα πχ αυτό τέλειο αυτό καλό αυτο χάλια αυτό άσκοπο κτλ. Όλοι οι συμφοιτητές τα έβρισκαν όλα "ιντρεστινγκ" έ χέσε με ρε φίλε τι θα πεί αυτό. Τελικά της έκανα την χάρη αλλά έμαθα σιγά σιγά να παίζω το παιχνίδι τους. Η αλήθεια είναι οτι στην πρώτη δουλειά που έπιασα ήμουν ο πιο νευρικός, απλά οταν υπήρχε πίεση χρόνου και άγνωστοι παράγοντες με καλούσαν πίσω απο τα ρεπό να σώσω την κατάσταση.
    Να μην μακρηγορώ οταν χρειαστείς μπορείς να τους πείσεις με παραδείγματα οτι δεν κινδυνεύει η εταιρία απο κακή συμπεριφορά και οτι ο εκνευρισμός που μπορεί να δείχνεις διοχετεύεται σε δημιουργικότητα.
    Εύχομαι απο καρδιάς καλή επιτυχία και αν οι δεξιότητες σου τους κάνουν είμαι βέβαιος οτι θα σου κάνουν προσφορά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #117
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    η αληθεια ειναι οτι με δημιουργησε ανασφαλεια το να μην με περιμενει στην γωνια με την πρωτη στραβη...

    Φάνη εδώ τι θέλεις να πείς δεν το καταλαβαίνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #118
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiofonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αληθεια ειναι οτι με δημιουργησε ανασφαλεια το να μην με περιμενει στην γωνια με την πρωτη στραβη...

    Φάνη εδώ τι θέλεις να πείς δεν το καταλαβαίνω.
    ενοω οτι μαλλον θα αρνηθω αν με φωναξει.

    Αυτα που τον ειπα γενικα δεν τον αρεσαν.
    και ναι δεν ημουν ετοιμος για ψυχολογικο τεστ.

    Να ξερετε παιδες οτι πραγματικα δεν με νοιαζει ... Η εμπηρεια ηταν τελεια και βγηκα πιο γερος καθως δεν εχω ξαναδωσει ποτε στην ζωη μου συνεντευξη.

    Την ημερα του τεστ ο τυπος ηταν αρκετα αυστηρος και η αληθεια ειναι οτι ενιωσα οπως παλια που με πηγαινε η κυρια στον διευθηντη.
    Χαλια δηλαδη. Δεν μου αρεσε αυτην η αντιμετωπιση.

    Ναι μου ειπε οτι ειναι λιγο δυσκολο να κρυφτεις απο το τεστ και να πεις ψεματα.

    Αλλωστε στα ισια δεν καταλαβα πως επεσε τοσο μεσα το τεστ μεσα απο 24 ερωτησεις που τις περασα νερο.

    Η ερωτηση ειναι στην ουσια μια¨:

    περιεγραψε τον εαυτο σου μεσα στο εργασιακο περιβαλλον.

    24 φορες επρεπε να διαλεξεις αναμεσα απο 4 επιθετα αυτο που σε εκφραζει περισσοτερο και αυτο που σε εκφραζει λιγοτερο.


    Κακώς κακολογούμε τους εαυτούς μας γιατί μπορούμε να σταθούμε σε όλο το κοσμο.
    ενοητε ακη δεν κακολογησα εγω... Σε ολα υπαρχουν ορια ομως..
    Θεωρω οτι εγω τουλαχιστον δεν τα περναω γιαυτο και στεναχωρεθηκα λιγο που επρεπε να δικαιολογηθω για κατι που ειναι στην ζωη μας ετσι και αλλιως.

    ετσι και αλλιως ρε παιδες δοκιμη πηγα να κανω. Οχι ντε και καλα η τελευταια ευκαιρια.

    Οπως ειπα θα ηθελα να δω εναλακτικη αν κατι δεν παει καλα εδω την νεα χρονια.

    Οσο το σκεφτομαι το προσοπο του τοσο με απομακρινει να τον απαντησω θετικα αν με φωναξει...
    Και αυτο ειναι το χειροτερο καθως μου αρεσε πολυ το περιβαλλον εργασιας.

    Το αστειο ειναι οτι την πρωτη μερα καθησα και μιλησα με τον πολωνο 24 χρονων που ειναι 2 μηνες στην εταιρεια του για προγραμματισμο.

    Ξερετε τι με ειπε γιαυτο?

    Ο πωλονος λεει πηγε και τον ειπε οτι ειχα προθεση να διορθωσο το εργο που ειχε κανει μεχρι εκεινη την στιγμη.,..

    Ο πολονος πραγματικα με φανηκε καλο παλικαρι δεν νομιζω να πηγε και να ειπε τιποτα τετοιο.
    Απλα οταν εφυγα μαλλον επιασε και ρωτησε τους αλλους τι τους ελεγα και τον αγχωσαν και τα μεταφρασαν οπως θελουνε..

    Γενικα πολυ περιεργη η τελευταια μερα.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  10. #119
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Εντάξει, δεν τους λένε "Φλεγματικούς" για πλάκα...

    3 Not allowed! Not allowed!

  11. #120
    Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Έλα.. πες την αλήθεια.. μια οικογένεια είμαστε.. τι ερωτηματολόγια και ιστορίες..?
    πήγες στο Πολωνό και έκανες σαν τον ταξίαρχο Θεοχάρη!! του έριξες τα ντοσιε και τα σχετικά για μια λάθος γραμμή στο κώδικα!!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 12 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εργασια μετρητων
    By Blcwd in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 11:10
  2. Εργασια στην Ελβετια
    By bchris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 17:27
  3. Εργασια
    By Johnny24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 21:47
  4. ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ
    By fedra in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 19:39
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By thetis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 23:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας