Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 171

Θέμα: Εργασια στην Αγγλια

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Γεια σου Φάνη,

    Τέσσερις μήνες είμαι στην Αγγλία οπότε γενικά δεν μπορώ να πω οτι θα σου δώσω την πιο αντικειμενική απάντηση (κυρίως διότι είμαι σε διαφορετική ηλικία και κατάσταση στην ζωή μου).

    1. Αρχικά είναι στο έβερτον τόσο χαμηλά τα ενοίκια? Ψάξτο καλά να το σιγουρέψεις. Εδώ που είμαι (Νορθάμπτον) 600-600+ για γκαρσονιέρα δίχως λογαριασμούς (κ όχι επιπλωμένη φυσικά).

    2. Τα λεφτά 45κ είναι καλά, αλλά η γυναίκα σου έχει σκοπό να εργαστεί? (συγνώμη δεν ακούστηκε καλά)

    3. Ο καιρός είναι τόσο άσχημος όσο λένε. Σύννεφο, βροχή και κρύο.

    4. Τι ζωή θες να κάνεις και τι περιμένεις? Εννοώ τι σου αρέσει να κάνεις καθημερινά? Δουλειά σπίτι, εκδρομές, βόλτες, ποτά, ταξίδια? Σου αρέσει η επαρχία και η φύση? Σου αρέσει ο κόσμος και η ζωή της πόλης?

    Είσαι κοινωνικός ή μη? Περιμένεις να κάνεις γνωστούς και φίλους Άγγλους ή να προσκοληθείς στους Έλληνες?

    Τί πόλη είναι το Έβερτον βιομηχανική ζώνη ή μη? Τι ποσοστό εγκηματικότητας και τι μετανάστευση έχει? Που ζεις τώρα? Έρχεσαι για να μείνεις μόνιμα στην Αγγλία, ή μπορεί σήμερα να ναι Αγγλία και σε πέντε χρόνια Γερμανία ή Ελβετία?

    Έρωτήσεις που αποκτούν βάρος άν έρχεσαι για να αλλάξεις την ζωή σου και να εγκατασταθείς. Ή απλά να βγάλεις λεφτά (ίσως αρκετά) και να ζήσεις κάποια χρόνια εδώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Πωπω πολλες ερωτησεις οντως....

    Συγνωμη για το εβερτον ... Το λεω και πιο μετα ...Στο κοβεντρι ειναι...

    Το Νορθαμπτον τι λεει πλακα πλακα? πως ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    κοβεντρι? αχαχαχα δίπλα μου πρέπει να είναι αυτό .. μισή ώρα με το τρένο δλδ...

    Νορθάμπτον λένε ότι είναι από τις σχετικά καλές πόλεις στην Αγγλία. Κοντά στο Λονδίνο 1 ώρα με το τρένο. Ωραία φύση και πολλά πάρκα. Φτηνή πόλη σε σχέση με λονδίνο, οξφόρδη, κείμπριτζ και μιλτον κινς που είναι όντως ακριβά. Έχει αρκετούς μετανάστες σαν εμένα πχ, κ κυρίως από βαλκανικές χώρες (πολλούς πολωνούς).
    Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αυτό ισχύει για μένα καθώς ξέρω άλλους έλληνες που είναι πολύ ευχαριστημένοι.

    Κοβεντρι δεν έχω πάει ποτέ, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Φυσικά, το καλά λόγια είναι πάντα σχετικό με το πως θες να ζήσεις, για αυτό σε ρώτησα τα απο πιο πάνω. Είναι κοντά στο μπέρμιγχαμ που είναι θετικό και πάντα πρέπει να χεις στο μυαλό σου ότι δεν χρειάζεται να μένεις στην πόλη που θα δουλεύεις.

    Ωραία πόλη για να μείνει καποιος είναι το Market Harborough. (Κυρίως για οικογένειες)


    Απάντηστε στις ερωτήσεις με την γυναίκα σου και σκεφτείτε το. Κυρίως τι ψάχνετε και τι περιμένετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkoudiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοβεντρι? αχαχαχα δίπλα μου πρέπει να είναι αυτό .. μισή ώρα με το τρένο δλδ...

    Νορθάμπτον λένε ότι είναι από τις σχετικά καλές πόλεις στην Αγγλία. Κοντά στο Λονδίνο 1 ώρα με το τρένο. Ωραία φύση και πολλά πάρκα. Φτηνή πόλη σε σχέση με λονδίνο, οξφόρδη, κείμπριτζ και μιλτον κινς που είναι όντως ακριβά. Έχει αρκετούς μετανάστες σαν εμένα πχ, κ κυρίως από βαλκανικές χώρες (πολλούς πολωνούς).
    Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αυτό ισχύει για μένα καθώς ξέρω άλλους έλληνες που είναι πολύ ευχαριστημένοι.

    Κοβεντρι δεν έχω πάει ποτέ, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Φυσικά, το καλά λόγια είναι πάντα σχετικό με το πως θες να ζήσεις, για αυτό σε ρώτησα τα απο πιο πάνω. Είναι κοντά στο μπέρμιγχαμ που είναι θετικό και πάντα πρέπει να χεις στο μυαλό σου ότι δεν χρειάζεται να μένεις στην πόλη που θα δουλεύεις.

    Ωραία πόλη για να μείνει καποιος είναι το Market Harborough. (Κυρίως για οικογένειες)


    Απάντηστε στις ερωτήσεις με την γυναίκα σου και σκεφτείτε το. Κυρίως τι ψάχνετε και τι περιμένετε.

    ναι διπλα ειναι....
    ετσι οπως το ειδα απο το ιντερνετ μαρεσε παντως....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Ωραία πόλη είναι, διαφορετική από ότι έχεις και είχα συνηθίσει. Αλλά είναι έτσι (ωραία με αυτή την αρχιτεκτονική) γιατί είναι παλιά πόλη. Οι περισσότερες πόλεις δεν είναι έτσι.

    Τα παραπάνω δεν σου τα λέω για να σε αποθαρρύνω ούτε να σε ενθαρύνω. Μόνο για να σε προβληματίσω. Στα 25 μου ήρθα εδώ μόνο για την δουλειά, για την εμπειρία του να ζήσω έξω και μόνος κλπ. Δεν ήξερα κανέναν, ούτε είχα σχεδιάσει κάτι πριν έρθω εδώ (δεν είχα κλείσει σπίτι, τράπεζα, αριθμό ασφάλισης κλπ).

    Τα περνάω καλά γιατί έχω πάθος με αυτό που κάνω, βλέπω άλλες νοοτροπίες και κουλτούρες, και γιατί έχω την δυνατότητα να ταξιδέψω πολύ. Όμως προσωπικά δίχως να έχω γνωρίσει από πρώτο χέρι την σαπίλα της Ελλάδας, δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου να κάνει οικογένεια εδώ (και πιθανότατα σε οποιαδήποτε βόρεια χώρα).

    Το να έρθεις, να δουλέψεις, να ζήσεις και να το ευχαριστήθεις είναι εύκολο. Φαντάζει μεγάλο βήμα αλλά το χουν απομυθοποιήσει άλλοι, πολύ πιο πριν, οπότε σίγουρα θα τα καταφέρεις.

    (Σκεψου κ το ενδεχόμενο του να έρθεις αρχικά μόνος σου και ύστερα και η γυναίκα σου.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Ενημερωτικά, το Coventry είναι εξ ολοκλήρου ξαναχτισμένο γιατί στον Β' πόλεμο το ισοπέδωσαν 100% οι Γερμανοί με αλλεπάλληλους βομβαρδισμούς, καθώς ήταν βιομηχανικό κέντρο (και ξαναέγινε, με αυτοκινητοβιομηχανία). Αυτό όσον αφορά στη διαφορά της αρχιτεκτονικής

    2 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Κατι ακόμα σχετικα με τα οικονομικά.

    Πολλες επιχειρήσεις που προσλαμβάνουν ξενους, προσφέρπυν και relocation packages Βοηθήματα δηλαδή για να κανει καποιος ξενος τα πρωτα του βηματα εκει.
    Ρωτα τους δικους σου τι παιζει στον τομεα αυτό.

    Οσο γι αυτό που είπε ο Σπυρος:
    1. Οι Ελληνες ηταν από την αρχαιότητα ταξιδιάρικες ψυχες. Δεν μας ξενίζει η ξενιτιά.
    2 Να μεινει καποιος εδώ να πολεμησει για την Ελλαδα συμφωνω. Αυτό όμως στην παρουσα κατασταση συνεπάγεται επανασταση. Όταν δεις εσυ καποιον προθυμο να παρει τα οπλα και να χυσει το αιμα του και το αιμα του παιδιου του, τοτε τα ξαναλέμε. Αλλα να κατσει καποιος εδώ να τον κοροϊδεύουν μεσα στη μουρη του, ενώ μπορει να αναυητησει την τυχη του αλλου, ε, είναι λιγο !@#!@@#$ IMHO παντα.

    Wiedersehen.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    τι να κάνεις στην Ελλάδα με αυτά που ξέρεις ? το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να ξεφτιλίζεσαι και να παίρνεις τα λεφτά του εργάτη της μανωλάδας και της καθαρίστριας.
    Αυτό ειναι ξεφτύλα φάνη, σήμερα πήγα και έκανα μεροκάματο σε συνεργείο , δεν έχω πρόβλημα με το συνεργείο , έχω πρόβλημα οτι θα μπορούσα να διαβάσω ενα βιβλίο για DSP που θέλω.
    Και το χειρότερο ότι αναγκάζεσαι και κάνεις κάποιους μάγκες ενώ εσύ να εισαι στο ζόρισμα.

    πριν λίγο καιρό ήμουν στο μοναχο στην έκθεση και ένιωσα πολύ ΜΑΛΑΚΑΣ, μαγαζιά κόσμος εταιρείες μηχανικοί, μου έστειλαν μάλιστα οσο ήμουν στην έκθεση πρώτη φορα προσωπικό μύνημα στο linkedin , για 3 θέσεις εργασίας στη πολώνια με το χαμηλότερο μισθό στα 1600ε που εκεί δεν έχει ευρώ.
    Καταλαβαίνεις που έχουμε φτάσει να μας δίνουν χ4 αξίας χρήματα στις χώρες του ανατολικού μπλοκ ???????????????????? και είχε και άλλες θέσεις με παραπάνω
    Οπότε σου λέω πήγαινε και αν μπορούσα να πάω θα το σκεφτόμουν και εγώ σοβαρά να πάω

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 18-12-16 στις 01:12

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (18-12-16)

  10. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    όσο ο κόσμος θα βγαίνει στους δρόμους για την ανεργεία, για τις συντάξεις για τους μισθούς δεν θα βλέπει καμία βελτίωση (που φυσικά έχει δίκιο ο κόσμος να τα ζητά όλα αυτά).
    Θα δει να καλυτερεύουν όταν βγει στους δρόμους και απαιτήσει λιγότερη γραφειοκρατία και αλλαγή του συστήματος δικαιοσύνης!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μιλουσα με εναν φιλο στο λονδινο και μου εδειξε αυτο για τους φορους:

    https://listentotaxman.com/45000?married=y

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εργασια μετρητων
    By Blcwd in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 12:10
  2. Εργασια στην Ελβετια
    By bchris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 18:27
  3. Εργασια
    By Johnny24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 22:47
  4. ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ
    By fedra in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 20:39
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By thetis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-05, 00:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας