Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 171

Θέμα: Εργασια στην Αγγλια

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Φάνη, φύγε γρήγορα μη γίνει καμμιά μ@λακία και αλλάξει το σχέδιο. Δεν είναι ζήτημα χρημάτων, αλλά σεβασμού μεταξύ συνανθρώπων και μεταξύ κράτους-πολίτη αυτό που κάνει τη διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα. Και τα λεφτά θα είναι ΟΚ στην επαρχία. Εχω ζήσει 4 χρόνια σε δύο διαφορετικά μέρη στην Αγγλία και γνωρίζω πως πάει το πράμα. Αν είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου, θα είναι και η χώρα και οι άνθρωποι σωστοί απέναντί σου. Αν μάλιστα κάνεις και μερικά θελήματα σε τίποτα γεροντάκια γείτονες, θα σε έχουν ως υπόδειγμα και θα σε προσέχουν όλοι.
    Φύγε και να γυρίζεις μόνο για διακοπές.
    Σε ζηλεύω...!
    Αγγελος

    2 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.873

    Προεπιλογή

    Θα φύγεις από την Ευρώπη για να πας σε μια χώρα που δεν είναι καν στην ΕΕ;





























    Το έγραψα για να πάω κόντρα στο ρεύμα .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φύγεις από την Ευρώπη για να πας σε μια χώρα που δεν είναι καν στην ΕΕ;





























    Το έγραψα για να πάω κόντρα στο ρεύμα .

    Ναι παιζει και αυτο τον ρολο του....
    Τα Αγγλικα ειναι ο αλλος....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Γεια σου Φάνη,

    Τέσσερις μήνες είμαι στην Αγγλία οπότε γενικά δεν μπορώ να πω οτι θα σου δώσω την πιο αντικειμενική απάντηση (κυρίως διότι είμαι σε διαφορετική ηλικία και κατάσταση στην ζωή μου).

    1. Αρχικά είναι στο έβερτον τόσο χαμηλά τα ενοίκια? Ψάξτο καλά να το σιγουρέψεις. Εδώ που είμαι (Νορθάμπτον) 600-600+ για γκαρσονιέρα δίχως λογαριασμούς (κ όχι επιπλωμένη φυσικά).

    2. Τα λεφτά 45κ είναι καλά, αλλά η γυναίκα σου έχει σκοπό να εργαστεί? (συγνώμη δεν ακούστηκε καλά)

    3. Ο καιρός είναι τόσο άσχημος όσο λένε. Σύννεφο, βροχή και κρύο.

    4. Τι ζωή θες να κάνεις και τι περιμένεις? Εννοώ τι σου αρέσει να κάνεις καθημερινά? Δουλειά σπίτι, εκδρομές, βόλτες, ποτά, ταξίδια? Σου αρέσει η επαρχία και η φύση? Σου αρέσει ο κόσμος και η ζωή της πόλης?

    Είσαι κοινωνικός ή μη? Περιμένεις να κάνεις γνωστούς και φίλους Άγγλους ή να προσκοληθείς στους Έλληνες?

    Τί πόλη είναι το Έβερτον βιομηχανική ζώνη ή μη? Τι ποσοστό εγκηματικότητας και τι μετανάστευση έχει? Που ζεις τώρα? Έρχεσαι για να μείνεις μόνιμα στην Αγγλία, ή μπορεί σήμερα να ναι Αγγλία και σε πέντε χρόνια Γερμανία ή Ελβετία?

    Έρωτήσεις που αποκτούν βάρος άν έρχεσαι για να αλλάξεις την ζωή σου και να εγκατασταθείς. Ή απλά να βγάλεις λεφτά (ίσως αρκετά) και να ζήσεις κάποια χρόνια εδώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Πωπω πολλες ερωτησεις οντως....

    Συγνωμη για το εβερτον ... Το λεω και πιο μετα ...Στο κοβεντρι ειναι...

    Το Νορθαμπτον τι λεει πλακα πλακα? πως ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    κοβεντρι? αχαχαχα δίπλα μου πρέπει να είναι αυτό .. μισή ώρα με το τρένο δλδ...

    Νορθάμπτον λένε ότι είναι από τις σχετικά καλές πόλεις στην Αγγλία. Κοντά στο Λονδίνο 1 ώρα με το τρένο. Ωραία φύση και πολλά πάρκα. Φτηνή πόλη σε σχέση με λονδίνο, οξφόρδη, κείμπριτζ και μιλτον κινς που είναι όντως ακριβά. Έχει αρκετούς μετανάστες σαν εμένα πχ, κ κυρίως από βαλκανικές χώρες (πολλούς πολωνούς).
    Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αυτό ισχύει για μένα καθώς ξέρω άλλους έλληνες που είναι πολύ ευχαριστημένοι.

    Κοβεντρι δεν έχω πάει ποτέ, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Φυσικά, το καλά λόγια είναι πάντα σχετικό με το πως θες να ζήσεις, για αυτό σε ρώτησα τα απο πιο πάνω. Είναι κοντά στο μπέρμιγχαμ που είναι θετικό και πάντα πρέπει να χεις στο μυαλό σου ότι δεν χρειάζεται να μένεις στην πόλη που θα δουλεύεις.

    Ωραία πόλη για να μείνει καποιος είναι το Market Harborough. (Κυρίως για οικογένειες)


    Απάντηστε στις ερωτήσεις με την γυναίκα σου και σκεφτείτε το. Κυρίως τι ψάχνετε και τι περιμένετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkoudiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοβεντρι? αχαχαχα δίπλα μου πρέπει να είναι αυτό .. μισή ώρα με το τρένο δλδ...

    Νορθάμπτον λένε ότι είναι από τις σχετικά καλές πόλεις στην Αγγλία. Κοντά στο Λονδίνο 1 ώρα με το τρένο. Ωραία φύση και πολλά πάρκα. Φτηνή πόλη σε σχέση με λονδίνο, οξφόρδη, κείμπριτζ και μιλτον κινς που είναι όντως ακριβά. Έχει αρκετούς μετανάστες σαν εμένα πχ, κ κυρίως από βαλκανικές χώρες (πολλούς πολωνούς).
    Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αυτό ισχύει για μένα καθώς ξέρω άλλους έλληνες που είναι πολύ ευχαριστημένοι.

    Κοβεντρι δεν έχω πάει ποτέ, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Φυσικά, το καλά λόγια είναι πάντα σχετικό με το πως θες να ζήσεις, για αυτό σε ρώτησα τα απο πιο πάνω. Είναι κοντά στο μπέρμιγχαμ που είναι θετικό και πάντα πρέπει να χεις στο μυαλό σου ότι δεν χρειάζεται να μένεις στην πόλη που θα δουλεύεις.

    Ωραία πόλη για να μείνει καποιος είναι το Market Harborough. (Κυρίως για οικογένειες)


    Απάντηστε στις ερωτήσεις με την γυναίκα σου και σκεφτείτε το. Κυρίως τι ψάχνετε και τι περιμένετε.

    ναι διπλα ειναι....
    ετσι οπως το ειδα απο το ιντερνετ μαρεσε παντως....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Ωραία πόλη είναι, διαφορετική από ότι έχεις και είχα συνηθίσει. Αλλά είναι έτσι (ωραία με αυτή την αρχιτεκτονική) γιατί είναι παλιά πόλη. Οι περισσότερες πόλεις δεν είναι έτσι.

    Τα παραπάνω δεν σου τα λέω για να σε αποθαρρύνω ούτε να σε ενθαρύνω. Μόνο για να σε προβληματίσω. Στα 25 μου ήρθα εδώ μόνο για την δουλειά, για την εμπειρία του να ζήσω έξω και μόνος κλπ. Δεν ήξερα κανέναν, ούτε είχα σχεδιάσει κάτι πριν έρθω εδώ (δεν είχα κλείσει σπίτι, τράπεζα, αριθμό ασφάλισης κλπ).

    Τα περνάω καλά γιατί έχω πάθος με αυτό που κάνω, βλέπω άλλες νοοτροπίες και κουλτούρες, και γιατί έχω την δυνατότητα να ταξιδέψω πολύ. Όμως προσωπικά δίχως να έχω γνωρίσει από πρώτο χέρι την σαπίλα της Ελλάδας, δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου να κάνει οικογένεια εδώ (και πιθανότατα σε οποιαδήποτε βόρεια χώρα).

    Το να έρθεις, να δουλέψεις, να ζήσεις και να το ευχαριστήθεις είναι εύκολο. Φαντάζει μεγάλο βήμα αλλά το χουν απομυθοποιήσει άλλοι, πολύ πιο πριν, οπότε σίγουρα θα τα καταφέρεις.

    (Σκεψου κ το ενδεχόμενο του να έρθεις αρχικά μόνος σου και ύστερα και η γυναίκα σου.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάνη, φύγε γρήγορα μη γίνει καμμιά μ@λακία και αλλάξει το σχέδιο. Δεν είναι ζήτημα χρημάτων, αλλά σεβασμού μεταξύ συνανθρώπων και μεταξύ κράτους-πολίτη αυτό που κάνει τη διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα. Και τα λεφτά θα είναι ΟΚ στην επαρχία. Εχω ζήσει 4 χρόνια σε δύο διαφορετικά μέρη στην Αγγλία και γνωρίζω πως πάει το πράμα. Αν είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου, θα είναι και η χώρα και οι άνθρωποι σωστοί απέναντί σου. Αν μάλιστα κάνεις και μερικά θελήματα σε τίποτα γεροντάκια γείτονες, θα σε έχουν ως υπόδειγμα και θα σε προσέχουν όλοι.
    Φύγε και να γυρίζεις μόνο για διακοπές.
    Σε ζηλεύω...!
    Αγγελος

    Αγγελε σε ευχαριστω για την συμβουλη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Παρόμοια Θέματα

  1. εργασια μετρητων
    By Blcwd in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 11:10
  2. Εργασια στην Ελβετια
    By bchris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 17:27
  3. Εργασια
    By Johnny24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 21:47
  4. ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ
    By fedra in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 19:39
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By thetis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 23:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας