Σελίδα 7 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 171

Θέμα: Εργασια στην Αγγλια

  1. #61
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Ένα σπίτι στην ξεφτίλα με δυο δωμάτια (οικογένεια κλπ) πάει 1800-2000 το μήνα στο Λονδίνο (όχι ζώνη 1), εκτός φυσικά είναι πιο φτηνά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Στο Λονδίνο. Για να μείνεις πρέπει να είσαι golden boy ειπαμε εκει δεν συμφερει να μεινεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Εκει νομιζω ειναι ετησιες αμοιβες οπου περιλαμβανουν και τα δωρα.οπότε ειναι κστι λιγοτερα απι οτι ακριβως διαβαζουμε.επισης δεν ξερω τι παιζει με φορολογιες,ασφαλειες κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Ο φόρος στο UK είναι 20% γιά τα πρώτα £39.000 καί από εκεί και πάνω 40% . £45k δέν είναι απλά καλά γιά πρώτο μισθό , είναι πάρα πάρα πολύ καλά, καί πολύ δύσκολο εργοδότης νά σού δώσει για πρώτο μισθό αυτά τά λεφτά. Όσο γιά το Λονδίνο, ξέρετε πάρα πολλοί Άγγλοι βρίσκουν δουλειά και εργάζονται στο Λονδίνο ( γιατί τα λεφτά είναι περισσότερα) ΑΛΛΆ μένουν 200 - 300 - καί 400 χιλιόμετρα μακριά. (διότι τά σπίτια καί γενικά το κόστος ζωής) είναι κατά πολύ πιο φθηνότερα. Έτσι αναγκάζονται να παίρνουν το τρένο στης 3.00 το πρωί για να είναι στην δουλειά τους της 9.00 δουλεύουν 8-9-10 ώρες και κατόπιν το τρένο και πίσω, και αυτό γίνεται καθημερινά για πολλά χρόνια , η ζωή τους είναι κυριολεκτικά δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά , όσο για τα βασικά μηνιαία έξοδα στο περίπου , γιά ένα σπίτι τρια υπνοδωμάτια, γκάζι £60 το μήνα , ηλεκτρικό £60-100 το μήνα , δημοτικά τέλη περί τα. £1200 το χρόνο, £100 το μήνα , τηλεόραση, ιντερνέτ, τηλέφωνο σε πακέτο £30-50 σούπερ μάρκετ , για δύο άτομα περί τα £60τη βδομάδα , ασφάλεια σπιτιού £200 το χρόνο , ασφάλεια αυτοκινήτου από £0-260 το χρόνο,

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Το ποσό των 45 χιλιάδων και εμένα φάνηκε από την αρχή υπερβολικά ψηλό
    Στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για συζητήσεις και όχι για συμφωνία και τα δύο δυστυχώς απέχουν πολύ
    Θα συνιστούσα πολύ περισσότερη προσοχή στον φίλο μας και ψυχραιμία στις κινήσεις του
    Ενας φίλος μου παρασυρμένος από 'συζητήσεις' φίλων με το δίπλωμα οδήγησης φορτηγού πρόσφατα αποκτημένο πήγε στην Αγγλία με την εντύπωση πως εκεί ψάχνουν και δεν βρίσκουν οδηγούς φορτηγών
    Να μην σας τα πολυλογώ μετά από περίπου 2 μήνες παραμονή εκεί με ότι αυτό συνεπάγεται από έξοδα κλπ δεν βρήκε τίποτα το αξιόλογο και ξαναγύρισε πίσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    συμφοιτητές μου πήγαν με το που τελείωσαν τη σχολή και πήραν 2000 με 2500 δεν είναι λογικό ο Φάνης με τόσα χρόνια εμπειρία να πάρει 3-4?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    ρε σεις ... πάμε όλοι κάνα εξάμηνο στην Αγγλία να τα οικονομήσουμε και επιστρέφουμε το καλοκαίρι για διακοπές.... το χειμώνα πάλι εκεί.

    θα πιάσουμε και δυο γκόμενες, μια αγγλίδα που έχει λευτα άλλα δεν έχει άντρα
    και μια Ελληνίδα που έχει άντρα και δεν έχει λευτα, [αυτή την έχουμε ηδη!!!!]



    ορίστε σας έλυσα το πρόβλημα της ζωής σας, μην ξανακούσω παράπονα για κρίση και αηδίες, ενα ταξιδάκι στην αγγλια χρειάζεται μόνο.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφοιτητές μου πήγαν με το που τελείωσαν τη σχολή και πήραν 2000 με 2500 δεν είναι λογικό ο Φάνης με τόσα χρόνια εμπειρία να πάρει 3-4?
    Θα πρέπει να δείς όμως τα 2000 εάν είναι ο πρώτος βασικός μισθός εκεί και το τι παίρνει κανείς εκεί με το ποσό αυτό
    Δηλαδή δεν θα πρέπει να το συγκρίνεις με το τι αντιστοιχεί σε Ευρώ διότι αναφέρεται στην ζωή στην Αγγλία με ότι αυτό συνεπάγεται
    Και φυσικά στο τέλος της χρονιάς υπάρχουν και οι σχετικοί φόροι τους οποίους θα πρέπει να υπολογίσουμε για να δούμε στο τέλος τι μας μένει μετά από όλο αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφοιτητές μου πήγαν με το που τελείωσαν τη σχολή και πήραν 2000 με 2500 δεν είναι λογικό ο Φάνης με τόσα χρόνια εμπειρία να πάρει 3-4?
    Κοντη γιορτη...
    Στις 12 εχουμε ραντεβου...

    ετσι οπως τα λετε καταλαβαινω οτι τα 45000 ειναι πολλα και οποτε ξερω τι θα κανω και σε περιπτωση που μου προτεινει λιγοτερα...
    Αλλωστε στο τηλεφωνο ειπαμε απο 40-50 αναλογα με την εμπειρια.
    Ο φιλος που εχω στο λονδινο ασχολητε με πλακετες νγαλαμε την ιδια χρονια το τει μαζι και περνει μετα απο 3 χρονια 20000. Αυτον τον κρατανε τα 3500 και μενει λονδινο...
    Τσιμα τσιμα την βγαζει αλλα δουλεθει με τον βασικο (14000) και η γυναικα του..

    Μπορει να ειναι καλη δουλεια μπορει και οχι θα φανει σημερα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  10. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ο φιλος που εχω στο λονδινο ασχολητε με πλακετες νγαλαμε την ιδια χρονια το τει μαζι και περνει μετα απο 3 χρονια 20000.
    Γειά σου Φάνη!
    Το παραπάνω που έγραψες δε νομίζω ότι είναι μέτρο σύγκρισης. Δεν θέλω να σου φουσκώσω τα μυαλά, σίγουρα πρέπει να είσαι συνετός στις αποφάσεις και τις διαπραγματεύσεις σου, αλλά μη ξεχνάς το "όραμα" που έχεις ακολουθήσει τόσα χρόνια. Στο λεξικό αναφέρονται 3 ερμηνείες για αυτή τη λέξη:



    Αν και η εργασία σου βασίζεται στο #1, ελπίζω να κινηθείς με την 3η ερμηνεία!
    Θα είναι χρήσιμο να μάθεις "Ποιό είναι το όραμα της επιχείρησης;" στην οποία θέλεις να ενταχθείς. Αν ταιριάζουν οι στόχοι σου και "κατεβάσεις" ιδέες εξέλιξης για σένα (σχεδιαστής είσαι, είναι στο DNA σου), προχώρα!

    Καλή επιτυχία και εύχομαι a prosperous new year!

    ΓΒ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg orama.jpg (45,8 KB, 178 εμφανίσεις)

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εργασια μετρητων
    By Blcwd in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 11:10
  2. Εργασια στην Ελβετια
    By bchris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 17:27
  3. Εργασια
    By Johnny24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 21:47
  4. ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ
    By fedra in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 19:39
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By thetis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 23:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας