Γεια σου Φάνη,

Τέσσερις μήνες είμαι στην Αγγλία οπότε γενικά δεν μπορώ να πω οτι θα σου δώσω την πιο αντικειμενική απάντηση (κυρίως διότι είμαι σε διαφορετική ηλικία και κατάσταση στην ζωή μου).

1. Αρχικά είναι στο έβερτον τόσο χαμηλά τα ενοίκια? Ψάξτο καλά να το σιγουρέψεις. Εδώ που είμαι (Νορθάμπτον) 600-600+ για γκαρσονιέρα δίχως λογαριασμούς (κ όχι επιπλωμένη φυσικά).

2. Τα λεφτά 45κ είναι καλά, αλλά η γυναίκα σου έχει σκοπό να εργαστεί? (συγνώμη δεν ακούστηκε καλά)

3. Ο καιρός είναι τόσο άσχημος όσο λένε. Σύννεφο, βροχή και κρύο.

4. Τι ζωή θες να κάνεις και τι περιμένεις? Εννοώ τι σου αρέσει να κάνεις καθημερινά? Δουλειά σπίτι, εκδρομές, βόλτες, ποτά, ταξίδια? Σου αρέσει η επαρχία και η φύση? Σου αρέσει ο κόσμος και η ζωή της πόλης?

Είσαι κοινωνικός ή μη? Περιμένεις να κάνεις γνωστούς και φίλους Άγγλους ή να προσκοληθείς στους Έλληνες?

Τί πόλη είναι το Έβερτον βιομηχανική ζώνη ή μη? Τι ποσοστό εγκηματικότητας και τι μετανάστευση έχει? Που ζεις τώρα? Έρχεσαι για να μείνεις μόνιμα στην Αγγλία, ή μπορεί σήμερα να ναι Αγγλία και σε πέντε χρόνια Γερμανία ή Ελβετία?

Έρωτήσεις που αποκτούν βάρος άν έρχεσαι για να αλλάξεις την ζωή σου και να εγκατασταθείς. Ή απλά να βγάλεις λεφτά (ίσως αρκετά) και να ζήσεις κάποια χρόνια εδώ?