Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 105

Θέμα: Τζάκια/Θέρμανση

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη είπες τώρα. βελέντζα και από επάνω φλοκάτη. λες και σου ρίξανε πλάκα μπετό από πάνω και δεν κουνιέσαι σπιθαμή. παλιά θυμάμαι στο χωριό χειμώνα που μας σκέπαζε έτσι μια θεία μου ( χειμερινές διακοπές) και δεν καταλάβαινες τίποτα και δεν υπήρχε περίπτωση να ξεφύγεις πόντο από την στάση που έπαιρνες όταν σε σκέπαζαν...
    Ήταν τρόπος αποθήκευσης των παιδιών για τα βράδια...

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    1. Κύριε Steve (MacGyver), έχετε την καλοσύνη να μας πείτε περισσότερα για τη "μόνωση τύπου kelyfos" ;
    2. Είναι ωραίος αυτός ο διάλογος, ιδίως το διάλειμμα με τον τραχανά! Αλλά θα προτιμούσα να είναι και χρήσιμος. Άκουσα πολλές χρήσιμες συμβουλές και προτροπές, αλλά με μερικές διαφωνώ. Πράγματι, δεν είναι δουλειά μου να αναζητώ την "καλύτερη οικονομοτεχνικά λύση" στα θέματα θέρμανσης. Ιδέα δεν έχω από αυτά. Αλλά όταν οι Μετεωρολόγοι μιλάνε για το "δριμύ ψύχος που έρχεται", με τόσες και τόσες πολυκατοικίες δίχως θέρμανση, με τους συνταξιούχους να προσπαθούν να ζεσταθούν με διάφορες θερμάστρες, τα νεαρά ζευγάρια, όπου ο ένας είναι άνεργος, ενώ ο δεύτερος κυνηγά το μεροκάματο εδώ και εκεί, προσπαθώντας να θερμάνουν έστω το παιδικό δωμάτιο, να καθίσω να ασχοληθώ με τον τρελό που θέλει δόξα, τον άλλο που θέλει Νόμπελ, τον τρίτο που θέλει εύκολο χρήμα, ενώ ο τέταρτος τα θέλει όλα μαζί, συγνώμη, αλλά δεν έχω το κουράγιο. Κάποια άλλη εποχή-ίσως.
    Στο νεαρό ζευγάρι με παιδί, αν δεν μπορούμε να τους πούμε τι να κάνουν, ίσως μπορέσουμε να τους πούμε τι να μην κάνουν, προκειμένου να μην τρέχουν συνεχώς στο Παίδων με τις ιώσεις του μικρού (μικρής), παρότι στο δικό μου πάθημα-ίωση με την ηλεκτρική κουβέρτα, αυτή λειτουργούσε στην κατώτερη κλίμακα 1, από τις 6 δυνατές.
    Το υπόγειο στην πολυκατοικία μπορεί να το δει κανείς ως λύση ανάγκης. Αλλά αν η πολυκατοικία δεν είναι στην Κρήτη, αλλά είναι στη Θεσσαλονίκη και η θέρμανση δε λειτουργεί;
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 28-11-16 στις 09:56

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Βασίλη, σχετικά με το "κέλυφος" μπορώ να σου πω τη δική μου εμπειρία, από σπίτι ερειπωμένο που ανακατασκεύασα πριν λίγα χρόνια.
    Με τα ίδια λεφτά που θα έδινα για ξύσιμο / καθάρισμα του παλιού σοβά και χτίσιμο νέου σοβά, προτίμησα να βάλω θερμοπρόσοψη της STO. Ουσιαστικά πρόκειται για διογκωμένη πολυστερίνη η οποία εφαρμόζεται στην εξωτερική πλευρά. Μπορεί να διαμορφωθεί αρχιτεκτονικά όπως θέλεις, και μετά την εφαρμογή ενός συγκολλητικού δικτυώματος, μπορείς να το βάψεις όπως θέλεις. Καλύπτει κάθε είδους υδραυλικές σωληνώσεις, ηλεκτρικές δικτυώσεις και άλλα μερεμέτια που έχεις κάνει σε τοίχους.
    Στην πράξη, η διαφορά στη θερμοκρασία είναι εμφανής τόσο το χειμώνα όσο και το καλοκαίρι, προσφέροντας πολύ πιό αργό ρυθμό στο πως κρυώνει το σπίτι το χειμώνα και πως ζεσταίνεται το καλοκαίρι, με ανάλογα ωφέλη στις ενεργειακές ανάγκες για θέρμανση / ψύξη. Για παράδειγμα, αυτές τις μέρες το σπίτι δεν κρυώνει κάτω από 18C χωρίς θέρμανση, αν και είμαι σε κρύα περιοχή (Νέα Κηφισιά). Το καλοκαίρι, στον κάτω χώρο έχει πάντα δροσιά και χωρίς κλιματισμό.
    Για να γίνει σωστή δουλειά, πρέπει να μην αφήσεις ακάλυπτες ζώνες (θερμογέφυρες) και να βάλεις και τα ανάλογα κουφώματα με θερμοδιακοπή. Εγώ δεν έχω τέτοια κουφώματα, αλλά απλά αλουμινίου. Ξόδεψα όμως για να έχω θερμομόνωση τόσο στην πλάκα κάτω από την κεραμοσκεπή, όσο και στα τοιχώματα του υπόσκαφου ημιυπογείου.
    Διάλεξα το μικρό πάχος θερμοπρόσοψης (5cm), ενώ υπάρχει και σε 8cm και ίσως και σε περισσότερο. Υπόψη οτι μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις τις μαρμαροποδιές σε κουφώματα, λόγω της αύξησης του πάχους του τοίχου προς τα έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    VaselPi (28-11-16)

  5. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους -5 ο αέρας έχει χαμηλή απόλυτη υγρασία, άλλά η σχετική υγρασία μπορεί να είναι και 90%. Όταν θερμανθεί στους 15 η απόλυτη υγρασία θα είναι η ίδια αλλά η σχετική θα πέσει π.χ. στο 60%, γιατί το θερμός αέρας μπορεί να κρατήσει περισσότερη υγρασία.
    Βάσει αυτής της πολύ απλής ιδιότητας προκύπτει και ο αποτελεσματικότερος τρόπος για την αποφυγή θολώματος τον τζαμιών του αυτοκινήτου το χειμώνα: Ρύθμιση θέρμανσης ώστε να εισάγει αέρα από έξω και μια χαραμάδα ανοιχτά παράθυρα.
    Έτσι εισάγουμε στο αυτοκίνητο τον εξωτερικό ψυχρό αέρα, ο οποίος (παρόλο που μπορεί να έχει υψηλή σχετική υγρασία στην εξωτερική θερμοκρασία) όταν θερμανθεί θα έχει πολύ μικρότερη σχετική του υγρασία από τον αέρα εντός της καμπίνας. Έτσι αποτρέπεται η συμπύκνωση υδρατμών επάνω στα τζάμια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.027

    Προεπιλογή

    Ή πατάς το κουμπάκι A/C και καθάρισες σε 10" όλα τα παράθυρα και χωρίς να πάρεις κάπνα από έξω...!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.027

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το κέλυφος, κάτι ανάλογο έκανα και εγώ με υλικό από την BASF που μοιάζει με χοντρό φελιζόλ σε μαύρο χρώμα. Μου δόθηκε ένας φάκελος με τις προδιαγραφές του. Μετά τη στήριξη στον τοίχο με πλαστικά εξαρτήματα, ακολούθησε το πλέγμα και λεπτός σοβάς. Βάφτηκε στο χρώμα της υπόλοιπης οικοδομής.

    Η διαφορά φάνηκε όχι μόνο στην κατανάλωση Φ. Αερίου αλλά και στην έλλειψη μούχλας στις επιφάνειες που καλύφθηκαν λόγω συμπύκνωσης της εσωτερικής υγρασίας στους ψυχρούς και μή μονωμένους παλαιούς τοίχους. Οικοδομή του 76-77.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μοιάζει με χοντρό φελιζόλ σε μαύρο χρώμα
    Είναι όντως φελιζόλ δηλαδή πολυστυρένιο, που τελευταία μας κόλλησε να το λέμε "πολυστερίνη" από κακή μεταγλώτισση του αγγλικού polystyrene.

    1 Not allowed! Not allowed!


  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όντως φελιζόλ δηλαδή πολυστυρένιο, που τελευταία μας κόλλησε να το λέμε "πολυστερίνη" από κακή μεταγλώτισση του αγγλικού polystyrene.

    Κατ' αρχήν να επισημάνω ότι δεν πιστεύω πως η Βικιπαίδεια είναι πάντα και απόλυτα σωστή. Στο συγκεκριμένο λήμμα για το φελιζόλ λέει μερικά πράγματα διαφορετικά και θα συμφωνήσω με τον Δρακογεννημένο ( Dragonborn ). H μετάφραση: πολυστερίνη είναι λάθος! Η σωστή ( και επίσημη ) μετάφραση είναι: πολυστυρένιο. Ειδικότερα για τη λέξη φελιζόλ, η οποία λέξη παρεπιπτόντως έχει ελληνοποιηθεί ( αναφέρεται στα ελληνικά λεξικά δηλαδή ) είναι ονομασία προϊόντος! Το υλικό είναι το διογκωμένο πολυστυρένιο ( EPS - Expanded polystyrene ) και Felizol ήταν η εμπορική ονομασία του υλικού από την πρώτη εταιρεία που το έφερε στην Ελλάδα!!! Η οποία εταιρεία υπάρχει ακόμη Μαντέψτε το όνομα της... FELIZOL ! ( http://www.felizol.gr/company.php )

    Αυτό ήταν η άχρηστη πληροφορία της ημέρας

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Κύριε Άγγελε (rama) - αυτό είναι;! Περίπου το ίδιο έκανα στα εξωτερικά τοίχη του εξοχικού μου, αλλά δίχως να γνωρίζω το όνομα της εφαρμογής. Μηχανικό δεν είχα, κουμάντο έκανα εγώ. Έτσι, στην επιφάνεια του χονδρού σοβά, έστρωσα ένα στρώμα, 3,0 cm, από ειδικό θερμομονωτικό σοβά, Thermoterm λεγόταν ή κάπως έτσι. Στη συνέχεια, το στρώμα αυτό καλύφθηκε με ινοπλισμένο λεπτό επίχρισμα, με πλέγμα τύπου Fiber Glass και ακολούθησε ο τελικός σοβάς. Έκανα και άλλα παρόμοια με το δάπεδο και το ταβάνι. Μου κόστισε βέβαια, άλλα άξιζε! Είναι εξαιρετική η θερμοκρασιακή συμπεριφορά αυτής της μονοκατοικίας, δηλαδή είναι περίπου όπως και της δικιάς σας. Το καλοκαίρι, την ημέρα, η εσωτερική θερμοκρασία ανέβαινε μόνο 1 βαθμό (26 προς 27), ενώ την Κυριακή που μας πέρασε, στο διάστημα βράδυ-νύχτα-πρωί, η θερμοκρασία έπεσε μόνο 1 βαθμό (20 προς 19)!
    Έχει όμως δυο "κουσούρια".
    1. Το καλοκαίρι, στους 27 βαθμούς νιώθαμε μία δυσφορία. Πιθανόν, λόγω αυξημένης σχετικής υγρασίας στο εσωτερικό του σπιτιού. Η δυσφορία αυτή αίρονταν, όταν θέταμε σε λειτουργία έναν ανεμιστήρα, 30-40 W, να φυσά δεξιά-αριστερά. Είμαστε δίχως μηχάνημα κλιματισμού.
    2. Η επιφάνεια αυτού του τοίχου είναι κάπως σαθρή. Για παράδειγμα, θέλω σε ένα σημείο να προσθέσω σκέπαστρο, αλλά φοβάμαι να "τσαλακώσω" τον τοίχο!
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 28-11-16 στις 18:24

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Τζάκια/Θέρμανση

    Kelyfos το ονομάζει νομίζω η Isomat η τέλος πάντων η εταιρία που το λανσάρισε, όπως λέμε Νεσκαφέ όλους τους στιγμιαίους.
    Στην καθομιλουμένη είναι η θερμομόνωση που γίνεται με θερμομονωτικές πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης.
    Με ποιο απλά λόγια είναι τα γνωστά σκληρά φύλλα γαλάζιου χρώματος η Dow όπως λέγονται, από το όνομα μιας εταιρίας που το κατασκευάζει.
    Αφού τα είχα αγοράσει, ο μάστορας, πάνω στη δυσκολία κοπής, μου είπε οτι τώρα βάζουν ένα άλλο παρόμοιο φύλλο, μαύρο και ποιό μαλακό, που μοιάζει με το γνωστό μας φελιζόλ, και κόβεται πολύ ποιο εύκολα. Υπάρχει σε διάφορα πάχη και το κόστος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο. Εγώ έβαλα πάχος 6 η 8 εκ. Επόμενο στάδιο, η ταράτσα.
    Στο Youtube υπάρχουν πολλά video που εξηγούν πώς εφαρμόζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    VaselPi (28-11-16)

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. θέρμανση δίχως πετρέλαιο?!?!?!?
    By ts0gl1s in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 18:33
  2. Τζάκια Βιοαιθανόλης
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 18:28
  3. επαγωγική θέρμανση- ψύξη
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-11, 14:14
  4. θέρμανση με ζεστό αέρα...
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-11, 10:48
  5. Τζάκια βιαιθανόλης
    By Ηλιας Α in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 08:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας