Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΧΕΔΙΑ ΛΑΜΠΑΤΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΧΕΔΙΑ ΛΑΜΠΑΤΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ

    SCHEMA_AMP_PP_PL500.png
    Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να φτιάξω ενισχυτή push-pull με λυχνίες τηλεόρασης (που είναι φθηνές) και έχω βρει μερικά σχέδια κυκλωμάτων, πάνω στα οποία έχω απορίες.
    1. Γράφει στο μ/σ εξόδου "Raa 3518". Αυτό σημαίνει ότι η σύνθετη αντίσταση πρωτεύοντος από το ένα άκρο του τυλίγματος στο άλλο είναι περίπου 3,5 ΚΩ;
    2. Τα screen και οι προενισχύτριες θέλουν χαμηλότερη τάση από τις ανόδους των λυχνιών εξόδου, άρα θα πρέπει να μειώσω την τάση με αντιστάσεις. Πώς όμως θα υπολογίσω τις τιμές των αντιστάσεων;
    Απ'ότι καταλαβαίνω, οι τάσεις που αναγράφονται είναι "υπό φορτίο".

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Δε γνωρίζω τι σημαίνει η αναγραφή Raa 3518. Ενδεχομένως να σημαίνει κάποιος τύπος μετασχηματιστή εξόδου. Όσο για τις τάσεις των προ ενισχυτών και των πλεγμάτων, δεν υπάρχει λόγος να τις αλλάξετε. Κατή τη γνώμη μου, οι τάσεις είναι σωστές. Αν τις μειώσετε, για τις τιμές των αντιστάσεων που βλέπουμε στο σχηματικό, οι λειτουργίες των πρώτων 2 λυχνιών θα ξεφύγουν από τη γραμμική περιοχή, με επακόλουθο τις μη γραμμικές παραμορφώσεις του σήματος.
    Προαιρετικά, αν το σήμα εισόδου είναι μεγάλο και μου άρεσαν τα μπάσα, το μόνο που θα έκανα εγώ, τους 2 πυκνωτές των 4700 μF που συνδέονται παράλληλα στις αντιστάσεις καθόδων των δύο PL500, θα τους αφαιρούσα, καθώς δημιουργούν πρόσθετη ενίσχυση των υψηλών συχνοτήτων, σε βάρος των μπάσων. Προσοχή όμως, η κίνηση αυτή θα προκαλέσει μείωση του συντελεστή ενίσχυσης της λυχνίας κατά 1+SRk, όπου S είναι η κλίση της χαρακτηριστικής της, σε ma/V. Πλην όμως, η μείωση αυτή συνοδεύεται με αρνητική ανάδραση στις μονάδες εξόδου, κατά ρεύμα, που βελτιώνει (στον ίδιο βαθμό) την ποιότητα του ενισχυτή και είναι πάντα ευπρόσδεκτη.
    Οι τάσεις που αναγράφονται είναι τάσεις "ηρεμίας".
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Καλημερα Γρηγορη

    1. Ναι
    2. Ναι υπο φορτιο ειναι
    Απο τις αντιστασεις ανοδου ή καθοδου σε συνδυασμο με την ταση προκυπτει το ρευμα, απο εκει βρισκεις την αντισταση που ζητας για να ριξεις τα 380 σε 350. Αν κανεις τις πραξεις θες μια αντισταση 12Κ με 15Κ 1/2W. Και φυσικα εναν ηλεκτρολυτικο μετα
    Τα 180 για να τα ριξεις απο τα 380 αναλογως το ρευμα των σκριν θα χρειαστεις αντισταση αναλογης ισχυως. Αν τραβαν πχ 10mA συνολο, με μια αντισταση 20ΚΩ/5W εισαι οκ. Για παραπανω ρευμα προτεινω σταθεροποιηση με φετ + ψυκτρα
    Και αν εχεις επιπλεον χρονο και ορεξη, γυρνα το οδηγο σε αρνητικη πολωση

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirakos : 19-12-16 στις 16:28
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζω τι σημαίνει η αναγραφή Raa 3518. Ενδεχομένως να σημαίνει κάποιος τύπος μετασχηματιστή εξόδου. Όσο για τις τάσεις των προ ενισχυτών και των πλεγμάτων, δεν υπάρχει λόγος να τις αλλάξετε. Κατή τη γνώμη μου, οι τάσεις είναι σωστές. Αν τις μειώσετε, για τις τιμές των αντιστάσεων που βλέπουμε στο σχηματικό, οι λειτουργίες των πρώτων 2 λυχνιών θα ξεφύγουν από τη γραμμική περιοχή, με επακόλουθο τις μη γραμμικές παραμορφώσεις του σήματος.
    Προαιρετικά, αν το σήμα εισόδου είναι μεγάλο και μου άρεσαν τα μπάσα, το μόνο που θα έκανα εγώ, τους 2 πυκνωτές των 4700 μF που συνδέονται παράλληλα στις αντιστάσεις καθόδων των δύο PL500, θα τους αφαιρούσα, καθώς δημιουργούν πρόσθετη ενίσχυση των υψηλών συχνοτήτων, σε βάρος των μπάσων. Προσοχή όμως, η κίνηση αυτή θα προκαλέσει μείωση του συντελεστή ενίσχυσης της λυχνίας κατά 1+SRk, όπου S είναι η κλίση της χαρακτηριστικής της, σε ma/V. Πλην όμως, η μείωση αυτή συνοδεύεται με αρνητική ανάδραση στις μονάδες εξόδου, κατά ρεύμα, που βελτιώνει (στον ίδιο βαθμό) την ποιότητα του ενισχυτή και είναι πάντα ευπρόσδεκτη.
    Οι τάσεις που αναγράφονται είναι τάσεις "ηρεμίας".
    Βασίλειος.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τη συμβουλή σχετικά με τους πυκνωτές! Θα βάλω διακόπτες για να μπορώ να βγάζω τους πυκνωτές εκτός κυκλώματος όταν θα θέλω περισσότερα μπάσα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζω τι σημαίνει η αναγραφή Raa 3518. Ενδεχομένως να σημαίνει κάποιος τύπος μετασχηματιστή εξόδου. Όσο για τις τάσεις των προ ενισχυτών και των πλεγμάτων, δεν υπάρχει λόγος να τις αλλάξετε. Κατή τη γνώμη μου, οι τάσεις είναι σωστές. Αν τις μειώσετε, για τις τιμές των αντιστάσεων που βλέπουμε στο σχηματικό, οι λειτουργίες των πρώτων 2 λυχνιών θα ξεφύγουν από τη γραμμική περιοχή, με επακόλουθο τις μη γραμμικές παραμορφώσεις του σήματος.
    Προαιρετικά, αν το σήμα εισόδου είναι μεγάλο και μου άρεσαν τα μπάσα, το μόνο που θα έκανα εγώ, τους 2 πυκνωτές των 4700 μF που συνδέονται παράλληλα στις αντιστάσεις καθόδων των δύο PL500, θα τους αφαιρούσα, καθώς δημιουργούν πρόσθετη ενίσχυση των υψηλών συχνοτήτων, σε βάρος των μπάσων. Προσοχή όμως, η κίνηση αυτή θα προκαλέσει μείωση του συντελεστή ενίσχυσης της λυχνίας κατά 1+SRk, όπου S είναι η κλίση της χαρακτηριστικής της, σε ma/V. Πλην όμως, η μείωση αυτή συνοδεύεται με αρνητική ανάδραση στις μονάδες εξόδου, κατά ρεύμα, που βελτιώνει (στον ίδιο βαθμό) την ποιότητα του ενισχυτή και είναι πάντα ευπρόσδεκτη.
    Οι τάσεις που αναγράφονται είναι τάσεις "ηρεμίας".
    Βασίλειος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Γρηγορη

    1. Ναι
    2. Ναι υπο φορτιο ειναι
    Απο τις αντιστασεις ανοδου ή καθοδου σε συνδυασμο με την ταση προκυπτει το ρευμα, απο εκει βρισκεις την αντισταση που ζητας για να ριξεις τα 380 σε 350. Αν κανεις τις πραξεις θες μια αντισταση 12Κ με 15Κ 1/2W. Και φυσικα εναν ηλεκτρολυτικο μετα
    Τα 180 για να τα ριξεις απο τα 380 αναλογως το ρευμα των σκριν θα χρειαστεις αντισταση αναλογης ισχυως. Αν τραβαν πχ 10mA συνολο, με μια αντισταση 20ΚΩ/5W εισαι οκ. Για παραπανω ρευμα προτεινω σταθεροποιηση με φετ + ψυκτρα
    Και αν εχεις επιπλεον χρονο και ορεξη, γυρνα το οδηγο σε αρνητικη πολωση
    Μπερδεύτηκα. Τελικά είναι "υπό φορτίο" ή "σε ηρεμία";
    Γιατί αν είναι "σε ηρεμία", τότε θα χρησιμοποιήσω μετασχηματιστή 280 βολτ για να πάρω 380 βολτ ανορθωμένα για τις ανόδους των λυχνιών εξόδου. Ενώ αν οι τάσεις είναι "υπό φορτίο", αυτό σημαίνει ότι οι τάσεις που αναγράφονται δεν είναι αυτές που δίνει το τροφοδοτικό, αλλά μετρούνται κατά τη διάρκεια λειτουργίας του ενισχυτή. Σχετικά με τις προενισχύτριες και τα σκρην που απαιτούν χαμηλότερη τάση, αν είναι οι τάσεις "υπό φορτίο" τότε δεν χρειάζονται επιπλέον αντιστάσεις, ενώ αν είναι οι τάσεις του τροφοδοτικού "χωρίς φορτίο", τότε θα πρέπει να βάλω τις αντιστάσεις που πρότεινε ο spirakos. Δεν ξέρω αν το κατάλαβα σωστά.
    Έχω έναν μετασχηματιστή με δευτερεύον 280 βολτ/250 μιλιαμπέρ. Κάνει; Θέλω να φτιάξω μόνο το ένα κανάλι του ενισχυτή (μονοφωνικός.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπερδεύτηκα. Τελικά είναι "υπό φορτίο" ή "σε ηρεμία";
    Γιατί αν είναι "σε ηρεμία", τότε θα χρησιμοποιήσω μετασχηματιστή 280 βολτ για να πάρω 380 βολτ ανορθωμένα για τις ανόδους των λυχνιών εξόδου. Ενώ αν οι τάσεις είναι "υπό φορτίο", αυτό σημαίνει ότι οι τάσεις που αναγράφονται δεν είναι αυτές που δίνει το τροφοδοτικό, αλλά μετρούνται κατά τη διάρκεια λειτουργίας του ενισχυτή. Σχετικά με τις προενισχύτριες και τα σκρην που απαιτούν χαμηλότερη τάση, αν είναι οι τάσεις "υπό φορτίο" τότε δεν χρειάζονται επιπλέον αντιστάσεις, ενώ αν είναι οι τάσεις του τροφοδοτικού "χωρίς φορτίο", τότε θα πρέπει να βάλω τις αντιστάσεις που πρότεινε ο spirakos. Δεν ξέρω αν το κατάλαβα σωστά.
    Έχω έναν μετασχηματιστή με δευτερεύον 280 βολτ/250 μιλιαμπέρ. Κάνει; Θέλω να φτιάξω μόνο το ένα κανάλι του ενισχυτή (μονοφωνικός.)
    Οι προενισχυτριες ειναι σε ταξη Α οποτε το ρευμα 'ηρεμιας' θα ειναι παντα σταθερο, οποτε και το φορτιο θα ειναι παντα σταθερο
    Οι πηγες τασης ειναι σταθεροτατες και δεν αλλαζουν για καμια μεταβολη του ρευματος
    Αν μετα απο καθε αντισταση που σου εγραψα βαλεις και εναν ηλεκτρολυτικο αποκτας μια επεκταση πηγης τασης οσο το ρευμα ειναι σταθερο. Η χωρητικοτητα του πυκνωτη επιβραδυνει την μεταβολη της τασης οσο μεταβαλλεται το ρευμα
    Το μονο ρευμα που θα μεταβαλεται ειναι αυτο του σκριν και γιαυτο προτεινω σταθεροποιοηση με φετ για να μην μπλεξεις με εξτρα τυλιγμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ. Άρα φτιάχνω τροφοδοτικό με μετασχηματιστή 280 βολτ/250 μιλλιαμπέρ και τροφοδοτώ τις προενισχύτριες με αντίσταση 12Κ στο σημείο "350ν" και τα σκρην με 20Κ στο σημείο "180ν". Ο μετασχηματιστής εξόδου που θα παραγγείλω θα είναι 3,5ΚΩ/8Ω-30W. Πόσα μιλλιαμπέρ να είναι το πρωτεύον του μ/σ εξόδου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    1. Η ιδέα με τους διακόπτες δεν είναι καλή. Οι πυκνωτές ή μπαίνουν ή δεν μπαίνουν. Τα μακριά καλώδια προς τους διακόπτες μπορούν να προκαλέσουν αστάθεια του ενισχυτή. Ούτως ή άλλως, ο ενισχυτής "καταλαμβάνεται" με αρκετά βαθιά αρνητική ανάδραση-έξοδος-είσοδος, με τις αντιστάσεις R18 και R9.
    2. Για τον υπολογισμό των πρόσθετων τάσεων τροφοδοσίας του ενισχυτή, ακολουθήστε τις συμβουλές του spirakos. Για την παραγωγή των 180 V, πρέπει με κάποιον τρόπο να πληροφορηθείτε τα ρεύματα των πλεγμάτων των λυχνιών PL 500.
    3. Τα 350 V, τα παράγετε από τα 380 V με μια αντίσταση των 15 k, καθώς το άθροισμα των ρευμάτων των 2 πρώτων λυχνιών είναι 2 mA (1,31(V)/2(k) + 31,4(V)/(22+1,8 (k)). Στο θέμα των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών, ακολουθείστε και πάλι τις συμβουλές του spirakos.
    4. Την αντίσταση R9=40 Ω, δε θα τη βρείτε στην αγορά. Άφοβα βάλτε 39 Ω.
    5. Η αναγραφόμενες τάσεις στο σχηματικό είναι πάντα τάσεις "ηρεμίας" και λειτουργούν ως οδηγία προς τον ηλεκτρονικό, προκειμένου να βεβαιωθεί για τη σωστή λειτουργία του ενισχυτή. Αν για κάποιον λόγο κάποια από τις τάσεις διαφέρει από την αναγραφόμενη, αυτό σημαίνει ότι στο σημείο αυτό του κυκλώματος κάτι δεν πάει καλά και αρχίζει το ψάξιμο του αίτιου που προκαλεί αυτήν τη διαφορά. Κατά τον έλεγχο, για να σιγουρευτείτε ότι οι μετρούμενες τάσεις είναι τάσεις ηρεμίας, πρέπει να αποσυνδέσετε και να βραχυκυκλώσετε την είσοδο του ενισχυτή.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 21-12-16 στις 15:35

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Κ.Βασιλειε μ'αρεσει που μιλατε στον πλυθηντικο
    Να συμπληρωσω πως οι προενισχυτριες λογο ταξης Α δεν θα κουνηθουν ανεξαρτητως σηματος αντιθετα με τις ΕΛ500 που ειναι σε ταξη ΑΒ
    Παραυτα πολυ σωστα η εισοδος πρεπει να ειναι γειωμενη για τις μετρησεις ηρεμιας. Επισης μικρες αποκλισεις απο τις αναγραφομενες τιμες ως ακομα και 10βολτ στις ανοδους ειναι μη ανησυχητικες
    Για τα σκριν η τιμη 20Κ ειναι για υποτιθεμενο ρευμα 10mA. Γι'αυτο επιμενω σε σταθεροποιηση εστω και με ζενερ. Το ρευμα σκριν θα μεταβαλλεται και θα χρειαστεις μεγαλης χωρητικοτητας πυκνωτη και η ταση ειναι ηδη μεγαλη. Δες το και απο αποψη κοστους

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirakos : 21-12-16 στις 10:32
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με όλες σας τις παρατηρήσεις. Να προσθέσω μόνο την εξής λεπτομέρεια. Τη ζένερ, δεν είναι ανάγκη να τη φορτώνετε με το ρεύμα που λέει ο κατασκευαστής της. Το ρεύμα αυτό μπορείτε να το μειώσετε 3 φορές, προκειμένου να της μειώσετε το θερμικό της φορτίο. Με 1/3 της ονομαστικής τιμής, η διαφορική αντίσταση της ζένερ θα αυξηθεί 3 φορές, αλλά η αυξηση αυτή δεν είναι προβληματική, καθώς και στο μικρότερο ρεύμα η διαφορική αντίσταση της ζένερ είναι και πάλι μικρή.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχεδια Ενισχυτων και Προενισχυτων Ηχου.
    By hlsat in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 21:08
  2. Τροφοδοτικο δοκιμης λαμπατων ενσχυτων (140-500v/300mA)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-11, 19:13
  3. ΣΧΕΔΙΑ ΤΕΛΙΚΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΗΧΟΥ
    By BILLYSBOY in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 01:14
  4. ΣχΕδιΑ EνισΧυτων ΛΥχνιΑς ΗλεΚτρ. ΚιθαΡας
    By vat in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-08, 02:32
  5. Aποριες πανω σε ενα σχεδιο ενισχητη.
    By D-NAME in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-04, 15:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας