Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36

Θέμα: Πρόβλημα με ηλεκτροβάνα καλοριφέρ.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Ναι έχω την εντύπωση με τις φτωχές μου γνώσεις ότι κάποιες ηλεκτροβανες έχουν οβάλ τρύπες στήριξης στους τερματικούς διακόπτες με την δυνατότητα να μικρό-προσαρμόζουν τον οπλισμό στον έκκεντρο άξονα.
    Επίσης το μοτέρ μπορεί να τερματίσει μηχανικά με την ηλεκτροβανα αλλά εάν δεν ανοίξει ο τερματικός αυτό υπερθερμαίνετε με ότι επιπτώσεις μπορεί να έχει.
    Αλλά και πάλι δεν είμαι εγώ το θέμα που αν και έχω ανοίξει πολλές ηλεκτρτοβανες φαίνετε ότι δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν
    Το θέμα είναι το πρόβλημα του συνονόματου που προσπάθησα να τον βοηθήσω
    Αν θες κάνε και εσύ μια προσπάθεια με την πρακτική εμπειρία που έχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GR_KYROS : 20-12-16 στις 14:56

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά και πάλι δεν είμαι εγώ το θέμα που αν και έχω ανοίξει πολλές ηλεκτρτοβανες φαίνετε ότι δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν
    Το θέμα είναι το πρόβλημα του συνονόματου που προσπάθησα να τον βοηθήσω
    Αν θες κάνε και εσύ μια προσπάθεια με την πρακτική εμπειρία που έχεις.
    Πολύ ευχαρίστως.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχω την εντύπωση με τις φτωχές μου γνώσεις ότι το relay της η ηλεκτροβανας τροφοδοτεί τελικά τον πίνακα του καυστήρα
    Δυστυχώς απλά δεν είναι έτσι. Σε ηλεκτροβάνες όπου το μοτέρ γυρίζει πάντα προς μια κατεύθυνση για το άνοιγμα και πάντα προς την αντίθετη για το κλείσιμο (έχουν διφασικό μοτέρ με δύο κάθετες περιελίξεις, δηλαδή το μοτέρ έχει 3 ή 4 καλώδια όπου στην τελευταία αυτή περίπτωση τα δύο ενώνονται μεταξύ τους και φυσικά έχουν και πυκνωτή λειτουργίας του μοτέρ), το ρελέ παίρνει εντολή από τον Θ.Χ. και η μεταγωγική του επαφή απλά δίνει τη μόνιμη φάση πότε στο ένα και πότε στο άλλο άκρο του πυκνωτή λειτουργίας του μοτέρ κανονίζοντας με τον τρόπο αυτό αν η βάνα ανοίγει ή κλείνει (δεν κάνω αναφορά στους τερματικούς εδώ μολονότι φυσικά υπάρχουν). Η ενεργοποίηση ή όχι του ρελέ ΔΕΝ κανονίζει την ενεργοποίηση ή όχι του καυστήρα (ή της εντολής προς τον πίνακα αυτονομίας γενικότερα). Σε ηλεκτροβάνες όπου το μοτέρ γυρίζει τυχαία προς οποιαδήποτε κατεύθυνση (έχουν ένα σύγχρονο μοτέρ 230V~ με ρότορα από μόνιμο μαγνήτη το οποίο έχει μόνο δύο καλώδια και καθόλου πυκνωτή λειτουργίας) όπως αυτή που έχει ο φίλος μας εδώ - το ρελέ απλά διαλέγει ποιος από τους δυο τερματικούς θα είναι σε σειρά με την τροφοδοσία του μοτέρ. Το μοτέρ αυτό προκειμένου να ανοίξει ή να κλείσει τη βάνα μπορεί - τυχαία κάθε φορά - να χρειαστεί να γυρίσει είτε 90 είτε 270 μοίρες, μέχρις ότου πατηθεί ο αντίστοιχος κάθε φορά διακόπτης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κάποιες ηλεκτροβανες έχουν οβάλ τρύπες στήριξης στους τερματικούς διακόπτες με την δυνατότητα να μικρό-προσαρμόζουν τον οπλισμό στον έκκεντρο άξονα.
    Αυτό δεν το έχω δει ποτέ (έχεις κάποια φωτο; ), η συγκεκριμένη δεν έχει κάτι τέτοιο και φυσικά ακόμα και αν συνέβαινε αυτό, μια παράκεντρη τοποθέτηση του διακόπτη θα έριχνε το ρελέ διαρροής;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το μοτέρ μπορεί να τερματίσει μηχανικά με την ηλεκτροβανα αλλά εάν δεν ανοίξει ο τερματικός αυτό υπερθερμαίνετε με ότι επιπτώσεις μπορεί να έχει.
    Δεν τερματίζει μηχανικά λέμε. Ούτε το μοτέρ με τον μειωτήρα, ούτε η βάνα (είναι σφαιρική). Μπορούν να γυρνάνε συνεχώς προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Ο μόνος τρόπος να τερματίσει είναι να του κόψεις την τροφοδοσία (όπως και κάνουν οι τερματικοί διακόπτες). Αν, αν λέω, υπερθερμανθεί το μοτέρ, οι επιπτώσεις ποιες είναι; Να ρίξει το ρελέ διαρροής;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Τί έγινε, μέχρι να γράψω το προηγούμενο μήνυμα έκανες edit για να σβήσεις το ότι το relay της βάνας οδηγεί τον καυστήρα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Ναι το εσωτερικό relay είναι για λόγους ηλεκτρικής απομόνωσης εντολής ορόφου
    Αλλά η ηλεκτροβανα οδηγεί εξωτερικό relay για τα περεταίρω
    Για τις οβάλ τρύπες στα τερματικά δεν το συζητάμε γιατί στον συγκεκριμένο δεν υπάρχουν αλλά υπάρχουν σε κάποια μοντέλα.
    Και ναι διορθώνω τα λάθη μου, επιφυλάσσομαι για τα όσα λέω, δεν επιμένω όταν έχω αμφιβολία, και επικεντρώνομαι στο πρόβλημα του ερωτώντα χωρείς να σχολιάζω τις απαντήσεις άλλων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Επειδή όμως εγώ επικεντρώνομαι στο σχολιασμό των απαντήσεων των άλλων, θα μου επιτρέψεις να σου προτείνω να μην αντικαθιστάς ένα λάθος με ένα άλλο, διότι το ρελέ μέσα στη βάνα δεν κάνει καμία απομόνωση, απλά είναι εκεί για να ελέγχει το άνοιγμα - κλείσιμο της βάνας από την έξοδο του Θ.Χ. που είναι ένας διακόπτης ON / OFF (ενώ για να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς ρελέ χρειάζεται μεταγωγική επαφή, όπως και συνέβαινε παλαιότερα κυρίως σε ορισμένες βάνες όπου δεν είχαν ένα καλώδιο για μόνιμη παροχή και άλλο ένα για εντολή από τον Θ.Χ., αλλά είχαν ένα καλώδιο για άνοιγμα και ένα για κλείσιμο, απαιτούσαν Θ.Χ. με μεταγωγική επαφή, και εσωτερικά δεν είχαν ρελέ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    μάλιστα
    το εσωτερικό relay είναι για λόγους ηλεκτρικής εντολής ορόφου

    ρε τι είναι τούτος
    να τον πετύχεις καθηγητή και να μην πάρεις ποτέ πτυχίο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιαννης καρα
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    jes 2104201272

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gasperam Εμφάνιση μηνυμάτων
    jes 2104201272
    Σιψης Ιωάννης. Σύμβουλοι επιχείρησεων....
    (tr)LoL

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιψης Ιωάννης. Σύμβουλοι επιχείρησεων....
    (tr)LoL
    Γιατί το λες αυτό; το τηλέφωνο είναι της www.jes.gr

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλιστα
    το εσωτερικό relay είναι για λόγους ηλεκτρικής εντολής ορόφου

    ρε τι είναι τούτος
    να τον πετύχεις καθηγητή και να μην πάρεις ποτέ πτυχίο
    Άντε πάλι. Βρε το relay κανονίζει ανάλογα με την κατάστασή του (όπλιση - ηρεμία) αν η βάνα ανοίγει ή κλείνει. Ποια εντολή ορόφου λες; Αν έχεις Θ.Χ. με μεταγωγική επαφή (και ένα ακόμα ελεύθερο καλώδιο από το Θ.Χ. ως τη βάνα) μπορείς να το καταργήσεις το relay. Κινέζικα τα λέω;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καλώδιο για ηλεκτροβάνα
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 18:02
  2. Τηλεχειριζόμενη ηλεκτροβάνα
    By patridas595 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-14, 20:07
  3. Αυτόματο πότισμα: master ηλεκτροβάνα
    By etsii in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-11, 21:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-11, 18:54
  5. Θερμοστάτης καλοριφέρ.
    By georgemailo in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 18:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας