Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Συνδεσμολογία διακοπτών φωτισμού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Συνδεσμολογία διακοπτών φωτισμού

    Γεια σας,

    Εχω κάποια φωτιστικά που ελέγχονται από 3 διακόπτες (όλα ανάβουν μαζί)

    Δεν ξέρω την ονομασία τους αλλά είναι οι κλασσικοί αλέ ρετούρ (3 επαφές) με ένα ενδιάμεσο (με 4 επαφές)

    Παίζω λίγο με τα domotics και προσπαθώ να βάλω ένα dimmer στο διακόπτη που είναι πιο κοντά στα φώτα.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω ποιος είναι από τους δυο ακριανούς. Έχω βγάλει τους διακόπτες, έχω μαζί μου ένα κατσαβίδι τάσης και ένα πολύμετρο. Τεστάρο εδώ και δυο μέρες αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιος είναι

    Μπορεί να μου πεί κανείς πως θα τον βρώ; Έβαλα και φωτό από τους διακόπτες αν βοηθάει


    akrianos1.jpgakrianos2.jpgendiamesos.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Αποσυνδεεις καλώδια από τους ακραίους και βλέπεις ποιο από όλα έχει μόνιμο ρεύμα με το δοκιμαστικό. Αυτός είναι που παίρνει τη μόνιμη φάση και ο άλλος ακραίος τη δίνει στο φωτιστικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Eδώ σε θέλω. ΤΟ έχω ήδη κάνει. Και στους δυο ακριανούς έχω ρεύμα μόνιμα σε ένα καλώδιο. Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουν γίνει οι συνδέσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Ξεβίδωσε τις λάμπες και ξαναμέτρησε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Είναι τρεις λάμπες που ελέγχονται από αυτούς τους διακόπτες (ανάβουν και σβήνουν όλες μαζί)
    Να ξεβιδώσω μια ή και τις τρεις ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Ολες ξεβιδωσε τες. Υποθετω οτι προσπαθεις να βρεις τη φαση με δοκιμαστικο κατσαβιδι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Oτι σου είπε ο nestoras. Aν τα έχεις όλα αποσυνδεδεμένα λάμπες και διακόπτες δεν γίνεται να μην βρεις την φάση με το δοκιμαστικό , ειδάλλως τσέκαρε αν το δοκιμαστικό σου είναι χαλασμένο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλήμερα φίλε μου

    από τις φωτό φαίνεται οτι η καλωδίωση είναι ένα μπάχαλο. Ούτε χρώματα σωστά κάτι κλέμες μέσα στους διακόπτες και δεν ξέρω και τι άλλο μπορεί να μην φαίνεται.

    Γνώμη μου αν δεν είσαι του επαγγέλματος μην το ψάξεις άλλο και φώναξε ηλεκτρολόγο.

    Τώρα αν θες να το παλέψεις

    Α)Όπως λένε και παραπάνω ξεκίνα με το να αποσυνδέσεις τα ΠΆΝΤΑ . διακόπτες και φωτιστικά να είναι όλα στον αέρα και χωρίς να ακουμπάνε τα καλώδια μεταξύ τους.

    Β)Τσέκαρε κάτω η πάνω από τους διακόπτες σου αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να παίρνει ρεύμα με γέφυρα (π.χ. πρίζα ή κάποιος άλλος διακόπτης). Αν υπάρχει βγάλτα προς το παρόν εκτός απο τον έλεγχο σου. Τα συνδέεις ξανά στο τέλος αφού έχεις βρει άκρη.

    Με βάση τις παραπάνω φωτο φαινεται να ειναι η πρωτη ακραιος, η δευτερη μαλλον ακραιος αλλα εχει παραπανω καλωδια οποτε τσεκαρε μηπως ειναι η περιπτωση που περιγράφω στο Β.
    Τέλος η τρίτη φωτο δεν φαίνεται πόσα καλώδια έχει αλλα απο το συμβολο φαινεται να ειναι αλε ρετουρ μεσαιος.


    Τωρα αν ειναι ολα στον αερα οπως σου ειπα παραπανω και εχεις ταση σε παραπανω απο ενα καλωδιο τοτε παζουν τα εξης:
    Η εχει κανει ο ηλεκτρολογος καποια ταρζανια που δεν φαινεται,
    η το κατσαβιδι σου δεχνει επαγωγικη ταση (λιγο απιθανο),
    η καπου εχεις επιστροφη οποτε καλο θα ειναι να γινει ενας ελεγχος στην εγκατασταση.

    Το δοκιμαστικο σου δεν ειναι χαλαασμενο. Δουλεια του ειναι να βλεπει αν υπαρχει ταση. Ποσο μεγαλη η μικρη ειναι δεν το ενδιαφερει (συνηθως μεσα στο ευρος 80V-500v). Αν ηταν χαλασμενο η θα σε χτυπαγε η δεν θα αναβε.

    Τωρα πως θα δεις τι απο τα παραπανω ειναι δεν θα επεκταθω μιας και θα πρεπει να εχεις και τις σχετικες γνωσεις

    Ξεκινας με τα Α -Β και αναλογα με το αποτελεσμα προχωραμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Έχω ρωτήσει ηλεκτρολόγο αλλά κανείς δεν έρχεται μόνο για αυτό δυστυχώς.... Το διαμέρισμα είναι του '57 οπότε δεν περίμενα τα ηλεκτρολογικά να είναι τέλεια όντως ξέχασα να το πω αλλά ο ένας ακριανός που έχει 4 καλώδια δίνει ρεύμα σε έναν άλλο διακόπτη. Αυτό με έκανε να υποπτεύομαι από την αρχή ότι μπορεί να είναι συνδεδεμένος με τη φάση και ο άλλος με τα φώτα αλλά θέλω να είμαι 100% σίγουρος. Ο διακόπτης που δεν ξεσυνέδεσα όντως είναι ο μεσαίος οπότε τον άφησα όπως είναι.

    Θα κάνω αυτά που είπατε και βλέπουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Tελικά ήταν ο διακόπτης που υποψιαζόμουνα. Μόνο όταν ξεσυνέδεσα τα φωτιστικά δεν είχε φάση στο καλώδιο. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά.
    Είναι λογικό να έχει τάση στο καλώδιο που μεταφέρει την φάση στα φώτα όταν όλα τα καλώδια από τους διακόπτες είναι ξεσυνδεδεμένα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πώς λέγεται αυτός ο τύπος διακοπτών?
    By dog80 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-15, 23:00
  2. Τοποθέτηση διακοπτών σε τιμόνι ηλεκτροκίνητου
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 14:18
  3. Ερώτηση για τοποθέτηση διακοπτών legrand
    By electrifier in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 15:20
  4. Έλεγχος 2 διακοπτών από τρίτο
    By patent61 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-12, 15:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας