Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε.

Αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα με την ηλεκτροβάνα του σπιτιού (συγκεκριμένα όταν άναβα το καλοριφέρ ο θερμοστάτης έδινε εντολή στην ηλεκτροβάνα να ανοίξει αλλά αυτή δεν έδινε εντολή στον καυστήρα να πάρει εμπρός) και αποφάσισα να την ανοίξω για να δώ τι συμβαίνει και αν μπορώ να κάνω κάτι.
Η λειτουργία της ηλεκτροβάνας αν κατάλαβα καλά είναι πολύ απλή.
Η δικιά μου έχει 5 καλώδια εκτός από τα 3 κλασικά
Μαύρο -> Φάση
Μπλέ -> Ουδέτερος
Κίτρινο -> Γείωση
Και ακόμα
Καφέ -> Παίρνει φάση από τον θερμοστάτη αν η θερμοκρασία είναι κάτω από εκεί που έχουμε επιλέξει
Και
Κόκκινο -> Δίνει φάση στον πίνακα αυτονομίας (Είμαστε 3 διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία) για να ξεκινήσει να «γράφει» το ρολόι και παίρνει αν χρειάζεται εμπρός και ο καυστήρας.
Στην δικιά μου την περίπτωση ένας από τους 2 διακόπτες της ηλεκτροβάνας είχε χαλάσει.
Έβγαλα τον χαλασμένο και πήγα σε γνωστό μαγαζί του κέντρου και πήρα άλλον.
Μετά το μοντάρισμα που έγινε (δεν περίσσεψε τίποτα ευτυχώς) η ηλεκτροβάνα έδειχνε ότι λειτουργεί μια χαρά.

Τι εννοώ!
Άνοιξα τον θερμοστάτη σπίτι μου
Ξεκίνησε η ηλεκτροβάνα να ανοίγει, όταν άνοιξε έδωσε εντολή στον καυστήρα και πήρε εμπρός. Όλα αυτά κατά τις 7 το απόγευμα.
Ξαφνικά κατά τις 9:30 έπεσε ο ρελές από τον πίνακα του καυστήρα.

Μπορεί κάποιος να καταλάβει τι μπορεί να έχει γίνει.

ΥΓ: Ξέρει κανένας να μου πει οι 2 διακόπτες στην ηλεκτροβάνα όταν αυτή είναι κλειστή τι πρέπει να είναι Ανοικτοί οι κλειστοί???

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος.