Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Πλυντήριο με καμένη πλακέτα - Αδυναμία εύρεσης ανταλλακτικού - Κατασκευή από το 0;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή Πλυντήριο με καμένη πλακέτα - Αδυναμία εύρεσης ανταλλακτικού - Κατασκευή από το 0;

    Καλημέρα!

    Θα ήθελα να κάνω κάτι για ένα πλυντήριο που έχω και κάθεται το όποιο το είχε κάψει η ΔΕΗ λογικά, γιατί μετά από κάτι διακυμάνσεις τάσης, σταμάτησε να δουλεύει. Γνώσεις προγραμματισμού και pic έχω άλλα είναι αρκετά σκουριασμένες στη C. Θα ήθελα να κάνω κάτι αλλά δε ξέρω από που να ξεκινήσω. Σκεφτόμουν να παρακολουθήσω ένα άλλο πλυντήριο που έχω, τους χρόνους του σε κάθε πρόγραμμα, που ανάβει αντιστάσεις, πότε ενεργοποιεί αντλίες κτλ. να φτιάξω μια αναπτυξιακή πλακέτα με τα ρελεδάκια και για αρχή να ανάβω led, κι έπειτα να βάλω mosfet κτλ. Έχω βρεί μερικά στο ίντερνετ άλλα δε ξέρω τι να κάνω. Έχει κανείς ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εισαι σίγουρος οτι φταίει η πλακέτα? μέτρησες τάσεις? μέτρησες το αντιπαρασιτικό φίλτρο ? μοσφετ γιατί να βάλεις ? εισαι σίγουρος οτι δουλεύουν με DC τάση ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-12-16)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Tάσεις μέτρησα,τα 220v τουλάχιστον φτάνουν μέχρι το ρελέ, άλλα στο κύκλωμα χαμηλής τάσης δε μετράει τίποτα. Μέτρησα και το βαρίστορ κτλ. Έχει ένα μετασχηματιστάκι επάνω. Θα ξαναμετρήσω πάλι τον μετασχηματιστή που έχει επάνω. Οπτικώς η πλακέτα δεν έχει κάποια ζημιά πάντως. Παλιά όταν ήταν σε ρεύμα το πλυντήριο ακόμη κ με ανοιχτή την πόρτα άναβε το power led. Τώρα δεν ανάβει τίποτα. Μέτρησα και αντιπαρασιτικά κ τα πάντα. Mosfet λέω επειδή έχει ένα που όταν είχα κοιτάξει το datasheet παλιότερα ήταν για έλεγχο στροφών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Δηλαφη φιλε patrida βρισκεις ποιο ευκολο να το φτιαξεις απο το 0 παρα να το επισκευασεις;
    Σαν να μην τα βλεπεις σωστα τα πραγματα..

    3 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-12-16)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Βάλε φωτό (και από τις δύο πλευρές) της πλακέτας.
    Να είναι καλές οι φωτό ώστε να φαίνοντια καλά τα εξαρτήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Είχε MOSFET για έλεγχο στροφών. Εγώ γιατί πιστεύω ότι ήταν triac; Αν δεν μπορείς να επισκευάσεις ένα τροφοδοτικό θα κατασκευάσεις από το 0 ολόκληρη πλακέτα ελέγχου; Και τί εννοείς ότι το MOSFET που είχες κοιτάξει ήταν για έλεγχο στροφών; Υπάρχουν MOSFET που είναι για έλεγχο στροφών, και άλλα που δεν είναι;

    3 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε MOSFET για έλεγχο στροφών. Εγώ γιατί πιστεύω ότι ήταν triac; Αν δεν μπορείς να επισκευάσεις ένα τροφοδοτικό θα κατασκευάσεις από το 0 ολόκληρη πλακέτα ελέγχου; Και τί εννοείς ότι το MOSFET που είχες κοιτάξει ήταν για έλεγχο στροφών; Υπάρχουν MOSFET που είναι για έλεγχο στροφών, και άλλα που δεν είναι;
    Σε ποστ όπως αυτά τα περιθώρια που έχεις για να βοηθήσεις νομίζω ότι είναι από ελάχιστα έως μηδενικά
    Χωρίς αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να σνομπάρουμε κάποιον

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Μάλλον θα 'ναι τελείως κατεστραμμένη η πλακέτα γι αυτό αναφέρει κατασκευή απ' το 0.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Δεν σνομπάρω - απλά το να ακούω ότι έχει μια πλακέτα που παίρνει 230V και στην έξοδο του τροφοδοτικού δεν έχει τίποτα και που για να βρει το πρόβλημα έλεγξε το αντιπαρασιτικό φίλτρο και το βαρίστορ (που αν είχαν πρόβλημα είτε θα έπεφτε ασφάλεια στον πίνακα λόγω βραχ/ματος είτε δεν θα έφταναν τα 230V στην πλακέτα) αλλά όχι τον μετασχηματιστή (που δεν ξέρουμε τί μετασχηματιστής είναι, το πιθανότερο μετασχηματιστής παλμοτροφοδοτικού), και ότι είχε MOSFET για τον έλεγχο του μοτέρ (εκτός αν είχε 6 τέτοια και το μοτέρ είναι τριφασικό) ειδικό για έλεγχο στροφών, ε, το να θέλει να φτιάξει ο ίδιος μια τέτοια πλακέτα από το 0 δεν πρέπει να μου ακούγεται κάπως; Δεν ξέρω τί γνώσεις προγραμματισμού έχει το παιδί, μακάρι να είναι καλός, εγώ δεν ξέρω από τέτοια, αλλά όπως και να το κάνουμε με ένα πρόγραμμα μόνο δεν γίνεται δουλειά. Δυστυχώς θέλει και κύκλωμα, και οι γνώσεις, ο κόπος, ο χρόνος και τα έξοδα για να φτιαχτεί αυτό είναι σίγουρα πολλαπλάσια από την επισκευή ενός ήδη υπάρχοντος χαλασμένου τροφοδοτικού. Αυτή την άποψη αντανακλούσε το μήνυμά μου.

    5 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Eίχα καθίσει πριν από 2 χρόνια και είχα κάνει έναν διεξοδικό έλεγχο. Δυστυχώς δεν προχώρησα παραπέρα, γιατί λόγω δουλειάς ο χρόνος ήταν ανύπαρκτός για τέτοια project. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε πάει σε "μάστορα" το πλυντήριο γιατί είχε δύο αλλαγμένες smd ανιστάσεις με through hole components, και o έλεγχος ο δικός μου ήρθε μετά. Συγκεκριμένα είχε πει στον πατέρα μου ότι "τα έχει παίξει η πλακέτα" και δεν επισκευάζεται. Θα καθίζω μια από αυτές τις μέρες να την βγάλω ολόκληρη από το μπροστινό πάνελ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα 'ναι τελείως κατεστραμμένη η πλακέτα γι αυτό αναφέρει κατασκευή απ' το 0.
    Θα δούμε, μακάρι να λύνεται πιο εύκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 02:04
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-12, 10:22
  3. Κατασκευή κυκλώματος πάνω σε διατρητή πλακέτα
    By korimpios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 00:44
  4. Μοτέρ από πλυντήριο ρούχων
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 22:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας