Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 68

Θέμα: Windows 10 πρόβλημα δεν αναγνωρίζει τον κωδικό που ειχα βάλει κατά την είσοδο

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αποπέρνω κανέναν
    Απλά βλέπω ότι μετα από τόσα που πολύ ευγενικά είπες η πρόοδος είναι ........
    Θα παραθέσω εδώ εν συντομία την παραβολή του καλού σπορέα και μην παρεξηγηθείς αν δεν είσαι χριστιανός... Το νόημα πίσω από τα λόγια μας ενδιαφέρει και όχι ποιός και για ποιό λόγο τα είπε.

    Κάποτε κάποιος είδε ένα φίλο του να ρίχνει σπόρους πάνω σε πέτρες και βράχια.
    - Τι κάνεις φίλε εκεί; Εδώ τίποτα δεν φυτρώνει. Άδικα χαλάς τον σπόρο!
    και ο σπορέας απάντησε χαμογελόντας:
    - Αν έστω και ένα σπυρί βγάλει ένα μόνο μικρό κλαδάκι εγώ ευχαριστημένος θα είμαι. Τι κι αν χάλασα τόσο σπόρο... Υπήρχε ποτέ περίπτωση ακόμη κι αυτό το μικρό κλαδάκι να φυτρώσει στις ξερολιθιές μόνο του;

    Φυσικά και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ...σπορέα. Πιστεύω όμως ότι ο κόπος μου ( μεγάλος ή μικρός δεν έχει σημασία ) δεν θα είναι άδικος αν ο αποδέκτης τελικά μάθει έστω και το ελάχιστο. Πώς παραδείγματος χάρη να εμφανίζει το boot menu στο laptop του

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (23-12-16)

  3. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Κωστα δεν γινεται κατι ,την εκανα την διαδικασια αλλα δεν bootari δεν το βλεπει το usb ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος Απο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα δεν γινεται κατι ,την εκανα την διαδικασια αλλα δεν bootari δεν το βλεπει το usb ..

    Δοκίμασε να βάλεις το στικάκι σε άλλη θύρα. Βασικά δοκίμασε ΟΛΕΣ τις USB θύρες την μια μετά την άλλη. Όταν λές "έκανα τη διαδικασία" εννοείς οτι έγραψες σωστά το αρχείο pcunlocker.iso στο στικάκι με το Rufus; Το Rufus βγάζει ένα μύνημα όταν τελειώνει. Τι έλεγε αυτό το μήνυμα; Βάλε το στικάκι σε ένα άλλο υπολογιστή πήγαινε στην εξερεύνηση αρχείων και βγάλε μια φωτό να δούμε τα περιεχόμενα από το στικάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  5. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παραθέσω εδώ εν συντομία την παραβολή του καλού σπορέα και μην παρεξηγηθείς αν δεν είσαι χριστιανός... Το νόημα πίσω από τα λόγια μας ενδιαφέρει και όχι ποιός και για ποιό λόγο τα είπε.

    Κάποτε κάποιος είδε ένα φίλο του να ρίχνει σπόρους πάνω σε πέτρες και βράχια.
    - Τι κάνεις φίλε εκεί; Εδώ τίποτα δεν φυτρώνει. Άδικα χαλάς τον σπόρο!
    και ο σπορέας απάντησε χαμογελόντας:
    - Αν έστω και ένα σπυρί βγάλει ένα μόνο μικρό κλαδάκι εγώ ευχαριστημένος θα είμαι. Τι κι αν χάλασα τόσο σπόρο... Υπήρχε ποτέ περίπτωση ακόμη κι αυτό το μικρό κλαδάκι να φυτρώσει στις ξερολιθιές μόνο του;

    Φυσικά και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ...σπορέα. Πιστεύω όμως ότι ο κόπος μου ( μεγάλος ή μικρός δεν έχει σημασία ) δεν θα είναι άδικος αν ο αποδέκτης τελικά μάθει έστω και το ελάχιστο. Πώς παραδείγματος χάρη να εμφανίζει το boot menu στο laptop του
    Στην προκειμένη περίπτωση δεν μιλάμε για Χριστιανισμό η όχι
    Νομίζω ότι για να υπάρξει επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων θα πρέπει και οι δύο να μιλάνε τουλάχιστον την ίδια γλώσσα
    Στην προκειμένη περίπτωση νομίζω ότι μιλάτε δύο διαφορετικές και για αυτό το λόγο είναι πολύ δύσκολο να επικοινωνήσετε
    Απόψή μου βέβαια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    14824334010072010434491.jpg 14824334483761562832789.jpg Κωστα το εβαλα σε ολες τις θυρες αλλα τπτ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σταύρος Απο : 22-12-16 στις 21:44

  7. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Νίκο σε παρακαλώ επειδή δεν θέλω να Σου μιλήσω οπως πρεπει Αυτή την στιγμή τελείωσε το ..Καλές γιορτες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Το στικάκι είναι μια χαρά. Νομίζω ότι είναι ενεργοποιημένο το Secure Boot μέσα από το BIOS για αυτό και δεν μπορεί να "δει" το στικάκι. Πάμε μια να δούμε που είναι αυτό και πως απενεργοποιείται ( βασικά δεν χρειάζεται καν να το ενεργοποιήσεις μετά, δεν είναι του παρόντος να εξηγήσω γιατί πρακτικά για εσένα είναι άχρηστο ).


    • Κλείνει ο υπολογιστής αν είναι ανοιχτός.
    • Ανοίγουμε τον υπολογιστή και πατάμε ( ειπαμε κλικ - κλικ - κλικ δεν το κρατάμε πατημένο ) το Esc ( Escape ). Θα δούμε αυτό:






    • Πατάμε F10 ( για να μπούμε στο BIOS ).
    • Με το δεξί βελάκι στο πληκτρολόγιο πηγαίνουμε στο System Configuration και με το βελάκι κάτω πηγαίνουμε στο Boot Options και πατάμε εκεί το πλήκτρο Enter. Δες φωτό:






    • Με το βελάκι πάνω επιλέγουμε Disabled και πατάμε Enter. Δες φωτό:







    • Esc για να βγούμε στο αρχικό μενού του BIOS και με το βελάκι δεξιά πηγαίνουμε στο Exit. Εκεί με το βελάκι κάτω επιλέγουμε Save and exit και πατάμε Enter.


    Αν ήταν ( λογικά έτσι νομίζω ) ενεργοποιημένο το Secure Boot με αυτή την διαδικασία το απενεργοποίησες και ( λογικά πάλι... ) θα δει το στικάκι Περιμένω ευχάριστα νέα!




    Υ.Γ
    Τα βελάκια πάνω - κάτω - αριστερά - δεξιά που γράφω είναι αυτά:

    Πολύ πιθανόν στο BIOS να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις ποντίκι και πληκτρολόγιο. Η μετακίνηση γίνεται με αυτά τα βελάκια. Αν θες να γυρίσεις πίσω πατάς ( μια φορά ) Esc και αν θες να επικυρώσεις κάτι πατάς Enter.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  9. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Κωστα δεν γινεται τπτ το εβαλα Disabled οπως μου ειπες απλα κανω save κανονικα restart και μου βγαζει ενα μηνυμα και δεν προχωράει ..Σε ευχαριστω Κωστα για την αναλυτικοτατη διαδικασια μαλλον θα το δωσω σε ενα φιλο να το κοιταξει απο κοντα .Μην σε κουραζω αλλο.Στο παρελθον εχω κανει πολλες φορες format σε διαφορους υπολογιστες και περνουσα τα windows 7 δεν ειχα συναντήσει κανενα προβλημα .Τωρα με τα 10 δεν ξερω τι γινεται αν εχουν αλλαξει κατι αλλα τα bios δεν νομιζω να παιζουν καποιο ρολο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος Απο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα δεν γινεται τπτ το εβαλα Disabled οπως μου ειπες απλα κανω save κανονικα restart και μου βγαζει ενα μηνυμα και δεν προχωράει ..Σε ευχαριστω Κωστα για την αναλυτικοτατη διαδικασια μαλλον θα το δωσω σε ενα φιλο να το κοιταξει απο κοντα .Μην σε κουραζω αλλο.Στο παρελθον εχω κανει πολλες φορες format σε διαφορους υπολογιστες και περνουσα τα windows 7 δεν ειχα συναντήσει κανενα προβλημα .Τωρα με τα 10 δεν ξερω τι γινεται αν εχουν αλλαξει κατι αλλα τα bios δεν νομιζω να παιζουν καποιο ρολο..
    Ένα τελευταίο μόνο σε παρακαλώ: Ήταν ενεργοποίημενο το Secure Boot έτσι; Το μήνυμα που λες ότι σου βγάζει τι λέει ακριβώς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  11. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος Απο Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα bios δεν νομιζω να παιζουν καποιο ρολο..
    Παίζει και παραπαίζει! Αν ήταν όντως ενεργοποιήμενο το Secure Boot ( νέα μόδα από τα Windows 8 και μετά... ) όπως πρόσεξες κι εσύ μόνος σου δεν έβλεπε το στικάκι για να ξεκινήσει από εκείνο. Δεν θα έβλεπε βασικά τίποτα απολύτως ( ούτε CD / DVD εγκατάστασης, ούτε εξωτερικό σκληρό )!! Μόνο τον εσωτερικό δίσκο του μηχανήματος. Το νέο BIOS επίσης ( ειδικότερα το UEFI BIOS ) επιτρέπει πράγματα που παλιότερα δεν γίνονταν, όπως παραδείγματος χάρη να ξεκινήσεις τα Windows από οποιοδήποτε δίσκο, οποιοδήποτε partition!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 07:48
  2. Πρόβλημα με τον ήχο στα Windows
    By noxelikos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 18:21
  3. Περίβλημα καλωδίων κατά την είσοδο στο κουτί?
    By nikolasr200 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-12, 02:35
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 09:20
  5. Windows 7 πρόβλημα με τον ήχο.
    By kanibalfase in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-11, 18:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας