Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αναζήτηση τελεστικού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή Αναζήτηση τελεστικού

    Καλημέρα σε όλους.

    Ψάχνω κάποιον τετραπλό τελεστικό ο οποίος τροφοδοτούμενος με +15 και -5V να μπορεί να λειτουργήσει κανονικά (χωρίς να αντιστρέφεται η πολικότητα της εξόδου του) με το δυναμικό και των δυο εισόδων του να είναι κοντά στα +25V. Μήπως κάποιος γνωρίζει κανένα;

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    οι CMOS τελεστικοί έχουν μικρότερη ευαισθησία σε αυτό το θέμα αλλά όταν φτάνεις να ξεπερνάει η είσοδος την τάση τροφοδοσίας σε τέτοιο βαθμό θα ενεργοποιηθούν οι δίοδοι προστασίας των εισόδων οπότε θα πρέπει να υπάρχει αντίσταση σε σειρά με την είσοδο (το λέω γιατί δεν θέλουν όλες οι συνδεσμολογίες αντίσταση σε σειρά με την είσοδο).
    Μήπως θα ήταν καλύτερα να υπάρχει διαιρέτης τάσης στην είσοδο ώστε να περιορίζει τα όρια στα όποια εργάζονται οι είσοδοι, καθώς και να υπάρχουν αντιπαράλληλες δίοδοι που να συνδέουν τις δύο εισόδους ώστε να αποτρέπουν την αλλαγή φάσης στην έξοδο?

    Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ρίξε μία ματιά στο http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lmc6484.pdf

    επίσης θα πρότεινα να έβλεπες και το http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tlc274.pdf

    επίσης αν δεν πειράζει να υπάρχουν αντιστάσεις σε σειρά με τις εισόδους πιστεύω θα δούλευε χωρίς πρόβλημα το κλασικό... LM3900 προσοχή όμως είναι Norton amplifier και πρέπει να δεις αν το σχέδιο που έχεις κάνει ταιριάζει στη λειτουργία του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 20-03-17 στις 14:32

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-03-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Γεια σου Θανάση! Αντιστάσεις σε σειρά με τις εισόδους έχω προβλέψει ήδη, πρόκειται για μια βαθμίδα διαφορικού ενισχυτή που θα τροφοδοτείται με +15V και -5V, και θα δέχεται σήμα 0 ... 10V ή 1 ... 10V ή 0 ... 20mA ή 4 ... 20mA (επιλεγόμενο) από κάποιο αισθητήριο το οποίο και θα μετατρέπει σε σήμα 0 ... 10V. Το αισθητήριο θα τροφοδοτείται με +24V και (μπορεί να) έχει έξοδο που να μην είναι με αναφορά τη γη (δηλ. να έχει δύο καλώδια εξόδου μεταξύ των οποίων δίνει το σήμα εξόδου με άγνωστο δυναμικό ως προς γη).

    Μέχρι στιγμής έχω εξετάσει την περίπτωση του ...LM324, αυτό μπορεί να κάνει αυτό που θέλω αλλά με τη μια μόνο είσοδό του να είναι στα +24V, επίσης το LM348 δεν φαίνεται να κάνει, τα TL064, 074, 084 το ίδιο, το TLC274 δεν κάνει έτσι κι αλλιώς γιατί δεν αντέχει 20V τροφοδοσία, το TS924 επίσης όχι, κ.λ.π...

    Λες να κάνει το LM3900; Έχω ένα. Για να ρίξω μια ματιά στο datasheet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Τελικά δεν αρκεί να βάλω μόνο δυο αντιστάσεις σε σειρά με τις εισόδους... Πρέπει να ξαναϋπολογίσω μεγάλο μέρος του κυκλώματος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη cycler
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    351

    Προεπιλογή

    Έτσι όπως ακούω τις προδιαγραφές σου, αρχικά μου πάει το μυαλό στην οικογένεια ΙΝΑ της Texas. Κάτι σαν τον ΙΝΑ138 π.χ. που έχουν ενσωματωμένες τις αντιστάσεις τους και τριμμαρισμένες από το εργοστάσιο ώστε να πετυχαίνουν μεγάλο common mode, ανεξάρτητο σε ένα βαθμό από την τροφοδοσία και γενικότερα αξιόλογες επιδόσεις. Βέβαια είναι single και όχι quad όσοι ξέρω αλλά μπορεί να έχει μεγαλώσει η οικογένεια δε χάνεις να δεις.
    Δεν ξέρω τα σήματά της εφαρμογής σου, ίσως να μη σου ταιριάζουν, αλλά θα με ενδιέφερε η εξέλιξη του θέματος καθώς και εγώ δουλέυω έναν βρόγχο ρεύματος με απομόνωση αυτό τον καιρό. Πες τι σου δούλεψε τελικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον cycler για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (21-03-17)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Θα ρίξω μια ματιά και σ' αυτό που λες. Όταν τελειώσω το σχέδιο θα το ανεβάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Το είδα, όντως οι είσοδοι μπορούν να είναι μέχρι και στα 36V (άσχετα από την τιμή της τάσης τροφοδοσίας) και αυτό να δουλεύει σωστά, όμως δεν είναι απλά ένας τελεστικός οπότε για να το βάλω στο κύκλωμά μου θα πρέπει ουσιαστικά να επανασχεδιάσω το κομμάτι γύρω του...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αν και δεν κατάλαβα το σύνολο της κατασκευής, πιστεύω ότι βάζεις πολύπλοκες προϋποθέσεις, όπως και την προηγούμενη φορά αφού μάλλον πρόκειται για το ίδιο πρότζεκτ.
    Εγώ θα έλεγα να το δεις ποιο απλά και όχι τόσο πολύπλοκα. Αν το πρόβλημα δημιουργείται από το "αισθητήριο" εισόδου και τα επίπεδα ως προς τη γη, μπορεί στην ανάγκη να μπει και ένα isolated dc to dc converter module.
    The simplest, the best.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Μπράβο Στηβ, για το ίδιο κύκλωμα πρόκειται, η ιδέα του isolating γενικά δεν μου αρέσει, προτιμώ να λύσω το πρόβλημα αλλιώς, βρίσκοντας ένα τελεστικό που να κάνει αυτό που ζητάω ή στην ανάγκη ανεβάζοντας την θετική τροφοδοσία του τελεστικού από τα +15V στα +24V. Όμως το τελευταίο θέλω να το αποφύγω διότι τα +15V είναι έξοδος 7815 που περιλαμβάνεται στο κύκλωμα ενώ τα +24V είναι η τροφοδοσία που έρχεται εξωτερικά στην πλακέτα και την οποία δεν ελέγχω κατά πόσο είναι σωστή ή όχι (το κύκλωμα το έχω σχεδιάσει ώστε η εξωτερική τροφοδοσία να μπορεί να πέσει μέχρι και στα 18V). Ακόμα δεν έχω στα χέρια μου τον αισθητήρα, όμως λογικά σε λίγες μέρες θα τον έχω και θα μπορώ να μετρήσω το δυναμικό των εξόδων του ως προς γη, αν αυτό δεν ξεπερνάει τα 13V μπορώ να βάλω LM324, απλά έλεγα να κάνω το κύκλωμα λίγο πιο ...universal. Φυσικά αν ο αισθητήρας βγάζει πάνω από 13V, έχω πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Μα γιατί διαχειρίζεσαι αυτούσιο το σήμα και δεν το υποβιβάζεις προσαρμόζοντάς το στις απαιτήσεις σου;
    Το μέγεθος του σήματος δηλώνει ότι ίσως έχεις μεγάλη δυναμική περιοχή, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο.
    Οπότε είσαι πολύ μακριά από το θόρυβο και τους άλλους περιορισμούς, και μπορείς να μιλάς για attenuator - buffer και όχι για ενισχυτή, εκτός αν θέλεις να ανιχνεύσεις πολύ μικρή dc η low freq πληροφορία φορτωμένη σε πολύ υψηλό dc level.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αναζήτηση τελεστικού
    By NOE in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-14, 00:33
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 01:42
  3. Τροφοδοσία τελεστικού.
    By kx5 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 23:53
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 00:47
  5. υπολογισμός τελεστικού
    By amiga in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 05:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας