Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: ηλιακος κλιματισμος

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    Καλα χριστουγεννα σε ολους και αν καπιος γνωρτιζει το κοστος εγκαταστασεις,ας το πει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fm344 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεις εταιρειες,εδωσαν προσφορα.δεν γνωριζω τα ποσα των προσφορων.οι πληροφωριες ειναι για μενα.αν ειναι οικονομικο,αξιοπιστω να το βαλω στο σπιτι.αλλα επιδη,εχει γεμισει ο τοπος,με επιστημονες,τεχνικους που προσφερουν οικονομικες λυσεις για να ζεσταθει,δροσδισδτει ο κοσμακης,ειμαι δισπιστος σε αυτα.θα μιλησω,με αστομα των εταιριων και οτι μου πουν,το καταθετω για σχολια.
    Σωστός!

    Όντως έχει γεμίσει ο κόσμος από επιστημονικοφανείς τεχνικούς, εταιρείες και τεχνολογίες που όλοι ευαγγελίζονται την οικονομία και στο τέλος τα αποτελέσματα είναι αντίθετα.

    Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αυτό που αξίζει από πλευράς θέρμανσης είναι η αντλίες θερμότητας, κατόπιν το πετρέλαιο.
    Όλα τα άλλα εξαρτώνται τζάκι - λέβητας βιομάζας αν έχεις σχεδόν δωρεάν την πρώτη ύλη, ηλιακά πάνελ κτλ, αν έχεις υποδαπέδια κτλ

    Και σχεδόν κανείς δεν λέει την σκληρή αληθεια....

    Επίσης τεράστιο κακό κάνουν οι μη εμπεριστατωμένες γνώμες - απόψεις μας, δλδ ενώ δεν έχουν εμπειρία εκφράζουν το μακρύ και το κοντό τους λες και το διαπιστώνουν κάθε μέρα επι 10 χρόνια.
    Έτσι πειθόμαστε και πετάμε λεφτά σε αηδίες.

    Κλείνοντας, ένα μπράβο στα μέλη του hlektronika.gr καθώς όσοι απάντησαν και απλώς ήθελαν τα σχολιάσουν-συζητήσουν ξεκαθάρισαν το ότι δεν έχουν εξ ιδίων εμπειρία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    φιλε μου ,επιστημονικοφανεις τεχνικοι παρουσιαζονται αναγκαστικα εκει που ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα...
    Οταν παει μια εταιρια και δινει προσφορα σε ενα ξενοδοχειο (η σε 120τμ),που απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα,δεν εχει δωσει ποτε 1€ για μελετη και κανει οτι κατεβει στην γκλαβα του καθενος,φταιει ο επιστημονας τεχνικος ή ο συντηρητης??
    Ηδη λοιπον το θεμα εχει ξεκινησει με αν καποιος γνωριζει το κοστος εγκαταστασης.Για που? Για ποσα τετρ μετρα ?μονωση?
    Μην απορεις γιατι δεν δουλευει το συστημα.

    Να καταληξω με την δικη σου προσωπικη αποψη.
    Εγω θα σου πω ενα απλο παραδειγμα που θα αναιρεσει την προσωπικη σου αποψη.Σπιτι με παρα πολυ καλη μονωση 50-60τμ.τι συμφερει να βαλει?ΑΘ με 6000-7000€ κοστος και αποσβεση σε 15 χρονια η λεβητα πετρελαιου με 500 και 500λτ?ετος πετρελαιο?Εστω εξοχικη κατοικια που δουλευει 6 σαβ/κα τον χειμωνα και 20 μερες τις γιορτες.Εξακολουθεις να βαζεις την ΑΘ πρωτη επιλογη?Για να απαντησουμε λοιπον εμπεριστατομενα πρεπει να γινει μελετη..

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά!

    Και πόσο μάλλον σε περιπτώσεις όπως αυτή με την ηλιακή θέρμανση και αλλά και γενικότερα.
    Ακόμα και στην ίδια περιοχή υπάρχει διαφορετικό μικροκλίμα ικανό να φέρει τα πάνω κάτω σε μία κατά τα άλλα οικονομική λύση.

    Επίσης πολύ σημαντικό είναι το κόστος συντήρησης τόσο σε χρήματα όσο και σε χρόνο, πχ μπορεί ένας καυστήρας πυρήνας να συμφέρει οικονομικά, αλλά αν (που) σταματάει στις 3 την νύχτα γιατί μπλόκαρε κάτι και θέλει κάθε λίγο καθαρισμό εν τέλει να είναι φοβερά δύσχρηστο και αντιοικονομικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 10:25
  2. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 09:26
  3. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 20:33
  4. κλιματισμος
    By nostalgia in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 15:11
  5. ηλιακος φορτιστης/αισθητηρας
    By George_1985 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας