Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Παραγγελία από Amazon UK...με δωρεαν μεταφορικα( τελικα...)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή Παραγγελία από Amazon UK...με δωρεαν μεταφορικα( τελικα...)

    Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε!

    Μετά από πάρα πολύ σκέψη και ψάξιμο, αποφάσισα να αγοράσω ένα USB παλμογράφο. Ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει (ούτε σε μένα να είμαι ειλικρινής) αλλά για να πάρω ψηφιακό δεν έχω λεφτά, και κάτι αναλογικούς μεταχειρισμένους που πετύχαινα κατά διαστήματα δεν κατάφερα να τους αποκτήσω...
    τέλος πάντων, είπα να παραγγείλω από Ευρώπη μιας και η διαφορά στην τιμή από ebay ήταν σχετικά μικρή και θα τον είχα στα χέρια μου σε μια βδομάδα περίπου (και καλά...)
    Παραγγέλνω κανονικά, μου έρχεται και το tracking number, και σε λίγες μέρες βλέπω το πακέτο να αναχωρεί από Αγγλία.
    Και μένει στον αέρα...
    Υποτίθεται θα παραλάμβανα το δέμα μου στις 20 του μήνα αλλά αυτό ακόμα πετάει.

    Σύμφωνα με το tracking info ο μεταφορέας είναι η i-parcel, και η οποία φαίνεται να ανήκει στην UPS. Η UPS όμως μου λέει ότι η i-parcel είναι απλά μεσάζοντας και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κατι και θέλουν άλλο tracking number!! Ό,τι να'ναι δηλαδή

    Παρ' ότι το δέμα έχει καθυστερήσει μόνο 2 μέρες, αποφάσισα να παραπονεθώ στην Amazon, όχι τόσο για την καθυστέρηση, αλλά πιο πολύ επειδή το tracking τους είναι πρακτικά ανύπαρκτο.

    Το καλό τελικά είναι ότι μετά από ένα σχετικά σύντομο chat με το customer support της Amazon, μου είπαν θα μου δώσουν πίσω τα μεταφορικά πράγμα το οποίο με χαροποίησε μεν, δεν άλλαξε όμως κάτι ουσιαστικό στην κατάσταση.

    Επίσης έστειλα mail στην i-parcel απο το σαϊτ τους, και μου απάντησαν άμεσα. Τελικά παραδέχτηκαν ότι πρακτικά το service level agreement που υπάρχει είναι για non-traceable items!!!

    Το ποστ αυτό το βάζω για να είστε όλοι ενημερωμένοι και ίσως να αποφύγετε παρόμοιες "ταλαιπωρίες" στο μέλλον.
    Γενικά το amazon το αποφεύγω για άλλους λόγους, τώρα θα είμαι ακόμα πιο προσεκτικός. Πάντως το ότι μου επέστρεψαν τα μεταφορικά, και μάλιστα χωρίς να το ζητήσω εγώ, είναι προς τιμήν τους.Μένει βέβαια να τα δω να επιστρέφονται....

    καλες γιορτες σε όλους!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε!

    Μετά από πάρα πολύ σκέψη και ψάξιμο, αποφάσισα να αγοράσω ένα USB παλμογράφο. Ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει (ούτε σε μένα να είμαι ειλικρινής) αλλά για να πάρω ψηφιακό δεν έχω λεφτά, και κάτι αναλογικούς μεταχειρισμένους που πετύχαινα κατά διαστήματα δεν κατάφερα να τους αποκτήσω...
    τέλος πάντων, είπα να παραγγείλω από Ευρώπη μιας και η διαφορά στην τιμή από ebay ήταν σχετικά μικρή και θα τον είχα στα χέρια μου σε μια βδομάδα περίπου (και καλά...)
    Παραγγέλνω κανονικά, μου έρχεται και το tracking number, και σε λίγες μέρες βλέπω το πακέτο να αναχωρεί από Αγγλία.
    Και μένει στον αέρα...
    Υποτίθεται θα παραλάμβανα το δέμα μου στις 20 του μήνα αλλά αυτό ακόμα πετάει.

    Σύμφωνα με το tracking info ο μεταφορέας είναι η i-parcel, και η οποία φαίνεται να ανήκει στην UPS. Η UPS όμως μου λέει ότι η i-parcel είναι απλά μεσάζοντας και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κατι και θέλουν άλλο tracking number!! Ό,τι να'ναι δηλαδή

    Παρ' ότι το δέμα έχει καθυστερήσει μόνο 2 μέρες, αποφάσισα να παραπονεθώ στην Amazon, όχι τόσο για την καθυστέρηση, αλλά πιο πολύ επειδή το tracking τους είναι πρακτικά ανύπαρκτο.

    Το καλό τελικά είναι ότι μετά από ένα σχετικά σύντομο chat με το customer support της Amazon, μου είπαν θα μου δώσουν πίσω τα μεταφορικά πράγμα το οποίο με χαροποίησε μεν, δεν άλλαξε όμως κάτι ουσιαστικό στην κατάσταση.

    Επίσης έστειλα mail στην i-parcel απο το σαϊτ τους, και μου απάντησαν άμεσα. Τελικά παραδέχτηκαν ότι πρακτικά το service level agreement που υπάρχει είναι για non-traceable items!!!

    Το ποστ αυτό το βάζω για να είστε όλοι ενημερωμένοι και ίσως να αποφύγετε παρόμοιες "ταλαιπωρίες" στο μέλλον.
    Γενικά το amazon το αποφεύγω για άλλους λόγους, τώρα θα είμαι ακόμα πιο προσεκτικός. Πάντως το ότι μου επέστρεψαν τα μεταφορικά, και μάλιστα χωρίς να το ζητήσω εγώ, είναι προς τιμήν τους.Μένει βέβαια να τα δω να επιστρέφονται....

    καλες γιορτες σε όλους!!!
    Καλησπέρα και καλές γιορτές!

    Κάνω online αγορές σχεδόν 10 χρόνια τόσο από ebay όσο και από Amazon και μπορώ με βεβαιότητα να πω πως το Amazon όσον αφορά το aftersales support είναι πολύ μπροστά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soler : 22-12-16 στις 19:28
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Εννοείται ότι το aftersales του amazon δεν συγκρινεται με τους Κινέζους!

    Στάλθηκε από το Lenovo A3500-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραγγελία από Mouser
    By lastid in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 14:02
  2. Αγορά από amazon προϊόντος μεγάλης αξίας.
    By Sthol in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 23:32
  3. Παραγγελία από Texas Instruments
    By NOE in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-16, 23:05
  4. Αγορά από amazon
    By dimitrisOS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 11:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας