Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Κουτιά από χυτό πλαστικό

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη
    πολύ καλά τα link που έδωσες μια και είναι Ελληνικά έριξα μια ματιά στα πεταχτά γιατί είμαι στη δουλειά, θα τα μελετήσω αργότερα.

    Κώστα
    Την εκτύπωση την είχα στο μυαλό μου αλλά πίστευα χωρίς να το έχω ψάξει ότι θα κόστιζε πολύ περισσότερο. Τα αρχεία για την εκτύπωση με πιο πρόγραμμα παράγονται;

    Πέτρο
    Δεν ξέρω γιατί δεν κατάλαβες τι είπα το ξαναλέω: κάποιος στο video έκανε μια ηλεκτρονική κατασκευή (πλακέτα). Μετά έκανε ένα πλαστικό κουτί με χύτευση του πλαστικού σε καλούπι μάλλον σιλικόνης. Το κουτί έγινε σκληρό σαν τα κουτιά που αγοράζουμε έτοιμα ας πούμε με λίγο χειρότερο φινίρισμα. Μετά έβαλε την πλακέτα στο κουτί και ολοκληρώθηκε η κατασκευή του. Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι προσάρμοσε το κουτί στην κατασκευή και όχι όπως εμείς ψάχνουμε κουτί που να ταιριάζει η κατασκευή μας.

    CybEng
    Γενικά στην κατηγορία παραγωγής (μικρής - μεγάλης) θα μπω μόνο αν προκύψει κάτι αξιόλογο για παραγωγή. Οπότε καλούπια μεταλλικά και χυτόπρεσσες έρχονται σε δεύτερη μοίρα και αν.

    IRF
    Αν κατάλαβα σωστά το ζαμακ το αναφέρει για κατασκευή καλουπιού όχι για την ίδια την πρόσοψη. Το χλωροφόρμιο σε ποσότητα είναι ακριβό και δυσεύρετο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    δηλαδή αν η π΄ροσοψη ειναι απο Plexy glass den κάνει?
    Συνηθως το πρόγραμμα που χρησιμοποιηται ειναι το coreldraw για 2d ή το acad
    Για 2D τα πιο πολλά μηχανήματα θέλουν DFX αρχείο για να το επεξεργαστούν
    Για 3D το πιο γνωστο ειναι το αρχείο STL
    Βάλε μαι φωτο της πρόσοψης
    Αν ειναι σε plexyglass ευχαριστως να στη κόψω στο laser Θα πρέπει να μου στειλεις το αρχει DXF, θα πληρωσεις μεταφορικά

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Μάρκο γιατί θέλεις να το κατασκευάσεις εσύ; Δεν σου κάνει να βρεις έτοιμο πλαστικό φύλλο και σε ένα CNC να σου το κόψουν και να σου ανοίξουν τρύπες για τα διάφορα κουμπιά, λαμπάκια, κ.λ.π. που θα έχει η πρόσοψη επάνω; Θέλεις η πρόσοψη να έχει ανάγλυφη επιφάνεια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Μιχάλη
    σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου, έχω φίλο με επαγγελματικό LASER για Plexy glass εδώ στην Θεσσαλονίκη. Όμως δεν ενδιαφέρομαι για Plexy glass.

    Φίλιππε
    Θέλω να κάνω δικό μου κουτί μεταλλικό. Τα μεταλλικά κομμάτια δεν με προβληματίζουν. Όμως οι παραδοσιακοί τρόποι (να εξέχει λίγο το καπάκι ή να βάλω εξωτερικά χοντρή πρόσοψη) δεν μου αρέσουν. Θέλω να γίνει λίγο πιο μοντέρνο, φαντάσου την πρόσοψη από ένα τροφοδοτικό κίνας με φουσκωμένα σημεία στην πρόσοψη από πλαστικό και από πίσω το καπάκι μεταλλικό. Είχα δει και στο ebay κάποια μεταλλικά κουτιά πολύ όμορφα ακριβώς έτσι δηλαδή μεταλλικά με πλαστική πρόσοψη.

    Η πρώτη κατασκευή που θέλω να κάνω για δοκιμή είναι κουτί για DΙΥ κολλητήρι με arduino που να έχει και θέση (βάση) για το στέλεχος. Είναι προφανές ότι δεν θα είναι ίσια επιφάνεια. Αν πετύχει γενικά η μέθοδος θα κάνω και άλλες custom προσόψεις που ίσως να προχωρήσουν τελικά και πιο πέρα από χειροποίητο.

    Καλή λύση είναι και το 3D Printing αλλά δεν ξέρω αν καταφέρω να κάνω τα τρισδιάστατα σχέδια του κομματιού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    IRF
    Αν κατάλαβα σωστά το ζαμακ το αναφέρει για κατασκευή καλουπιού όχι για την ίδια την πρόσοψη. Το χλωροφόρμιο σε ποσότητα είναι ακριβό και δυσεύρετο.
    Το ζάμακ κάνει για ότι θες αλλά δεν είναι μονωτής.Το χλωροφόρμιο δεν είναι ακριβό αλλά είναι καρκινογόνο(δεν είναι για πολλές εισπνοές) θέλει πλήρως αεριζόμενο χώρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαντάσου την πρόσοψη από ένα τροφοδοτικό κίνας με φουσκωμένα σημεία στην πρόσοψη από πλαστικό
    Δες και ένα υλικό που είχα πάρει πρόπερσι και μου άφησε εντυπώσεις καλές αλλά είναι λιγάκι ακριβό . Είναι μπίλιες πλαστικού σαν 1η ύλη και το βουτάς σε χλιαρό νερό . Γίνεται σαν πλαστελίνη και το επεξεργάζεσαι όπως θες . Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι για πρεσάρισμα σε καλούπια (ή πρεσάρετε μερικώς ανάλογα την ευφυΐα του καθενός ) , όμως ανάλογα τι θες να κάνεις μπορείς να του δώσεις σχεδόν όποιες μορφές θέλεις π.χ. ίσιο φύλλο πλαστικού με κάποιον πλάστη / κατασκευή πλαστικής βίδας κτλ . Polymorph Plastic.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 23-12-16 στις 17:04

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (23-12-16)

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Η λυση του 3d εκτυπωτη πιστευω δεν ειναι η καλυτερη, ειδικα αν εχουμε απαιτησεις τελειου φινιρισματος.
    Και αυτο γιατι η εκτυπωση γινεται σε layers, τα οποια φαινονται ως λεπτες χαρακιες στον αξονα z (υψος ) του αντικειμενου που θελουμς να φτιαξουμε.
    Αν τωρα δεν μας απασχολει τοσο το οπτικο αποτελεσμα, τοτε αναμφισβητητα ειναι μια καλη λυση απο το να μπλεκουμε με καλουπια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λυση του 3d εκτυπωτη πιστευω δεν ειναι η καλυτερη, ειδικα αν εχουμε απαιτησεις τελειου φινιρισματος.
    Και αυτο γιατι η εκτυπωση γινεται σε layers, τα οποια φαινονται ως λεπτες χαρακιες στον αξονα z (υψος ) του αντικειμενου που θελουμς να φτιαξουμε.
    Αν τωρα δεν μας απασχολει τοσο το οπτικο αποτελεσμα, τοτε αναμφισβητητα ειναι μια καλη λυση απο το να μπλεκουμε με καλουπια.
    Υποθέτω το τελικό εκτύπωμα θα δέχεται επεξεργασία ώστε να βελτιωθεί το φινίρισμα.
    Το πρόβλημα (μου) με την 3D εκτύπωση είναι το αρχείο εκτύπωσης με πιο πρόγραμμα γίνεται και υποθέτω δεν θα είναι εύκολο να φτιαχτεί αν και έχω εμπειρία σε σχεδιαστικά (κυρίως CorelDraw).

    Η λύση της χύτευσης πλαστικού θεωρώ ότι είναι πιο απλή και οικονομική. Το πρωτότυπο μπορεί να κατασκευαστεί πιστεύω εύκολα με μπάλσα ή και με πλαστικό δουλεμένο laser ή cnc router. Αν γίνει το καλούπι μετά μπορεί να γίνει και μια μικρή παραγωγή με πολύ χαμηλό κόστος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παντως και μενα θα με ενδιεφερε να φτιαξω τετοιου ειδους προσοψεις για τις κατασκευες μου, για να ξεφυγω απο τα κλασσικα κουτια του εμποριου.
    Χρονος και χρημα να υπαρχουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν 2 3 κατασκευαστές κουτιών που έχουν απίστευτα πλαστικά κουτιά .Ο ένας είναι ο takachi γιαπωνέζικα και άλλοι 2 γερμανικοί . Τα κουτιά είναι φοβερά και η γκάμα τους τεράστια , αν τα πας σε ένα CNC να στα κόψει σου κάνει παπάδες.
    Δεν υπάρχει λόγος να φτιάξεις τίποτα έχουν τα πάντα , σου κάνουν και ψηφιακή εκτύπωση και στα κόβουν .
    Έχουν και αντιπροσώπους .
    Φυσικά πρέπει να πληρώσεις

    http://www.takachi-enclosure.com/


    https://www.okwenclosures.com/en

    https://www.bopla.de/home.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (26-12-16)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-21, 21:22
  2. Στόχευση δορυφόρου οτε
    By george33 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 00:45
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-16, 11:31
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-13, 18:47
  5. Σπίθες στό δράπανο...
    By innova in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-13, 21:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας