Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Εμβέλεια σε RF Wireless Arduino Modules (433Mhz)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Εμβέλεια σε RF Wireless Arduino Modules (433Mhz)

    Εχω ενα ζευγος απο αυτα: http://www.ebay.com/itm/APC220-Wirel...MAAOSw44BYH~B0

    Τα εχω ρυθμισει στα 433Mhz και εχω επικοινωνια arduino-laptop. Οσο εχω τη μια στο arduino και μεσα σε μια αποθηκη διπλα σε ενα παραθυρο και την αλλη εκτος, φτανουν μεχρι τα 80 με 100 μετρα. Θα ηθελα ομως να φτανει τα 450 μετρα περιπου. Θα θελα να μου πειτε οι γνωστες τα των κεραιων τι πρεπει να κανω? Καταρχην σκεφτηκα οτι ισως το ζευγος κεραιων που εχουν αυτα δεν κανει, αλλα μετα ειδα οτι ο κατασκευαστης λεει οτι φτανουν μεχρι 1km. Μαλλον θα εννοει σε απολυτη ευθεια χωρις εμποδια. Εγω ομως θα εχω εμποδια στην επικοινωνια μου. Αρα σε τι λυση να οδηγηθω? Αλλες κεραιες? Να εγκαταστησω καπως καποια επεκταση της κεραιας εκτος αποθηκης ωστε να μην ειναι κλεισμενη μεσα στους μεταλλικους τοιχους?

    τελος, θα εκανε κατι απο εδω?
    https://www.rfsolutions.co.uk/antennas-c8/frequency-c103/433mhz-c105

    Διαβασα καποια πραγματα για τις κεραιες και το μηκος κυματος, ωστοσο δε ξερω τι ειναι πιο σημαντικο εν τελει αυτη τη στιγμη. Να καταφερω να εχω και τις δυο κεραιες σε εξωτερικο χωρο (με καποιο καλωδιο να βγαινουν εξω) ωστε να μην υπαρχουν εμποδια μεταξυ τους, ή να προμηθευτω πιο μακριες ή με πιο μεγαλο Gain κεραιες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Σίγουρα το να έχεις την κεραία του σε εξωτερικό χώρο και να έχει οπτική επαφή με την απέναντι κεραία, είναι το καλύτερο. Αλλά υπάρχει το πρόβλημα της μεταφοράς του σήματος της κεραίας. Όσο μεγαλύτερο είναι το μήκος, τόσο θα αυξάνεις την εξασθένηση του σήματος μέχρι να φτάσει στην κεραία.

    Έχεις σκεφτεί την λύση του να είναι όλο το module εξωτερικό, πχ σε ένα κλειστό πλαστικό κουτί για ηλεκτρολογικά και να μεταφέρεις το σήματα του USB με καλώδιο; Πόση είναι η απόσταση που θα πρέπει να διανύσει το σήμα για φτάσει στο laptop; Αν η ταχύτητα μετάδοσης του USB είναι χαμηλή, μπορείς να φτάσει το καλώδιο ακόμα και στα 10 μέτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις σκεφτεί την λύση του να είναι όλο το module εξωτερικό, πχ σε ένα κλειστό πλαστικό κουτί για ηλεκτρολογικά και να μεταφέρεις το σήματα του USB με καλώδιο; Πόση είναι η απόσταση που θα πρέπει να διανύσει το σήμα για φτάσει στο laptop; Αν η ταχύτητα μετάδοσης του USB είναι χαμηλή, μπορείς να φτάσει το καλώδιο ακόμα και στα 10 μέτρα.
    Nαι, ειναι μια αλλη λυση που σκεφτηκα αυτη φιλε μου. Ωστοσο δεν καταλαβα, εσυ λες να εχω σε κλειστο πλαστικο κουτι την κεραια του "δέκτη" που συνδεεται με το Laptop, την κεραια του "πομπου" που ειναι στο arduino, ή και τις δυο? πχ να κανω κατι τετοιο οπως στη φωτο που ανεβασα? Βασικα ειδα οτι ο κατασκευαστης λεει "up to 1.000 meters range (line of sight)", αρα τελικα πρεπει να υπαρχει οπτικη επαφη.

    asdwe34.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redoom : 20-02-17 στις 21:53

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Αυτά τα modules εκπέμπουν με πολύ χαμηλή ισχύ γύρω στα 20 mW περίπου και χρειάζονται οπτική επαφή οι κεραίες τους για να καλύψουν την απόσταση που λέει ο κατασκευαστής. Μέσα σε κλειστούς χώρους με μεταλλικές επιφάνειες γύρω τους όπως λες, δεν πρόκειται να επικοινωνήσουν για την απόσταση των 450 μέτρων που θες. Πρέπει να βγάλεις τις κεραίες εξωτερικά να βλέπονται μεταξύ τους. Το καλύτερο είναι να αλλάξεις και τις κεραίες με κατευθυντικές για καλύτερο αποτέλεσμα και κάλυψη μεγαλύτερης απόστασης. Στα 433 MHz μπορείς να κάνεις και ιδιοκατασκευές κιόλας με χαμηλό κόστος και να γλυτώσεις αρκετά χρήματα, γιατί απ' ότι βλέπω στο site που έβαλες οι εργοστασιακές έχουν τιμές φωτιά!
    https://www.rfsolutions.co.uk/antenn...6dbi-gain-p138
    https://www.rfsolutions.co.uk/antenn...8dbi-gain-p139

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 20-02-17 στις 23:13

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Όπως είπε και alefgr θα υπάρχει εξασθένηση λόγω απωλειών, οπότε δεν ξέρω αν θα κάνεις δουλειά με πανκατευθυντικές. Ίσως να έχουν αποτέλεσμα γιατί θα είναι έξω, αλλά να μη σε πάρω στο λαιμό μου περίμενε και άλλες γνώμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Το σχέδιο που έκανες είναι σύμφωνο με την σκέψη μου, αφού και το δεύτερο module στην πλευρά του arduino θα είναι σε εσωτερικό χώρο. Δεν ανέφερες όμως την απόσταση που θα πρέπει να διανύει το καλώδιο USB και στις δύο περιπτώσεις, μέχρι να φτάσει στον εξωτερικό χώρο.

    Όσο για τις κατευθυντικές κεραίες, σίγουρα είναι προτιμότερες από τις απλές που διασπείρουν το σήμα ομοιόμορφα. Αν τα modules σου δίνουν την δυνατότητα να παίρνεις πληροφορία για την ένταση του σήματος λήψης, τότε είναι σχετικά απλό με λίγους πειραματισμούς, να φτιάξεις την δικιά σου κεραία με σχεδόν μηδαμινό κόστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Στη μια περιπτωση δεν υπαρχει usb καλωδιο αλλα τα καλωδιακια που ενωνουν το ενα Module με το Arduino. Στην αλλη παλι δεν υπαρχει ουσιαστικα μακρυ καλωδιο, αφου ο usb ανταπτορας του δεκτη κουμπωνει στο laptop. Anyway αυτη η λυση τελικα πιστευω δεν μπορει να γινει διοτι σημερα που δοκιμαστικα εβγαλα το arduino με τον δεκτη εκτος αποθηκης και πηγαινα με το laptop και τον δεκτη στο χερι περπατωντας μακρια, αυξηθηκε λιγο το range αλλα ελαχιστα. Παλι και εξω που τα ειχα δεν πηγαινε πανω απο 120 μετρα. Υπαρχουν δεντρα και κατι εξωτερικα τοιχακια κ.α. που μαλλον εμποδιζουν. Μαλλον θελει ανοιχτωσια. Οποτε παιδια τι μπορω να κανω? Κατι τετοιο θα βοηθουσε http://eshop.acsys1.gr/exoteriki-keraia-433-92-mhz.html ? Και αν ναι πρεπει να βαλω και στις δυο μεριες αυτην την κεραια? Απ'την αλλη οι κατευθυντικες κεραιες θα ταιριαξουν στα module μου? Και πρεπει να βαλω παλι και στις δυο μεριες κατευθυντικη και να τις σηκωσω καπου ψηλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παύλο , τα modulakia βγάζουν σειριακό και καταληγουν στο λαπτοπ με serial to usb adapter , αρα μπορεις να βαλεις μια ( σειριακή ) προεκταση αναμεσα στο ενα RF πλακετακι και το ανταπτορακι για το λάπτοπ και να σηκώσεις το rf πλακετάκι ψηλά .
    Αντίστοιχα κάνεις και για το άλλο που παει στον arduino . Αφου λεει ο κατασκευαστής 1000 m , τα 500 δεν θα ειναι δυσκολα με οπτικη επαφή
    Δοκίμασε και με διαφορετικα κέρδη στον ενισχυτη ( οχι απαραίτητα τερμα ) και με πιο αργο symbol rate
    Μονο αν απογοητευτεις και απο την οπτικη επαφή , ψαξε για καλύτερη κεραία ...

    Πάντως τα 120μ μου φαίνονται λίγα για ολοκληρη τετοια πλακέτα και ακομα και αυτη τη μικρη κεραία στα 434 Mhz .
    Εγω εχω πετύχει τουλάχιστον 80 m εκπομπή με bluetooth 4 πλακετάκια , εκπομπη στα 2.4Ghz +4dbm με οπτικη επαφη και κεραία 1-2 cm στο τυπωμένο !

    Δεν ξέρω για τι χρηση τα θέλεις , αλλά για δύσκολα περιβάλλοντα ειναι τωρα της μόδας και το LORA ,
    που μάλλον θα ειναι πιο αξιόπιστα απο κινεζικα module και κεραίες με μεγάλο καλώδιο .


    https://www.lora-alliance.org/what-is-lora/technology
    https://www.cooking-hacks.com/docume...intel-galileo/
    http://eu.mouser.com/new/stmicroelec...tension-board/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 22-02-17 στις 21:54 Αιτία: η προέκταση να γίνει στο σειριακό και ΟΧΙ στη κεραία !

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Ξέρεις πόσα db απώλειες θα έχεις με 4,5 μέτρα καλώδιο; Θα μπορούσαμε να υπολογίσουμε αν ξέραμε το τι τύπος είναι το καλώδιο που χρησιμοποιεί. Άσ'το καλύτερα. Αν ήταν κατευθυντική, ίσως και να σου έδινε κάτι παραπάνω, αλλά αυτή είναι κυκλικής εκπομπής, και εσύ θέλεις να καλύψεις τουλάχιστον διπλάσιο range.

    Όσο για τα 1000 μέτρα που λέει ο Κινέζος ότι πάει, μην το δένεις κόμπο...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία για 433MHz πομποδέκτες modules
    By luhe98922 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-16, 02:08
  2. RF Wireless Transmitter and Receiver Link Kit Module 433Mhz for Remote Control
    By Αείν Μηχανεύειν in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 14:38
  3. Arduino + wireless communication
    By JIMKAF in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-11, 22:57
  4. Εμβέλεια πομπού
    By triharas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-04, 07:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας